Interview s upírem

• USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

lamps

Nežli horor je tento film spíše netradičním a místy dojemným vyprávěním o životě a utrpení v zajetí nesmrtelnosti, které je naštěstí podáno dostatečně poutavě, aby divák neměl nejmenší problém s dvouhodinovou délkou. Jestli někdo očekává mrazivý nekompromisní horor se spoustou lekaček, tak je tu opravdu na úplně špatné adrese. Interview s upírem má sice velmi zvláštní a chvílemi trochu ponurou atmosféru, ovšem hlavním účelem rozhodně není vyděsit k smrti. Režisér se svou myšlenkou spíše hodně sází a spoléhá se na emotivní projev jednotlivých herců, který je bez vyjímky úžasný, ať už ďábelský Tom Cruise, trpící a vzlykající Pitt nebo malá a neuvěřitelně přesvědčivá Kirsten Dunst, a který dělá z tohoto snímku tak noblesní a vyjímečnou podívanou. ()

Shakers

Je fajn, že scenár mala na starosti ta istá osoba, ktorá písala knihu, ale aj pri zaujímavých a pozoruhodných dialógov, či krásnej výprave (nominácia na Oscara), kostýmov, vynikajúcemu namiešaniu skvelých hercov a ešte lepšej hudbe Elliota Goldenthala (nominacia na Oscara) som sa dosť nudil, pretože mi to prišlo len na oko pekne, ale nezaujímavo a miestami až nudne zrežírované. Pre mňa jeden s tých filmov, na ktorý sa pekne pozerá, a ktorý ma dobru koncovku, ale ako celok zlyháva. 65% - 3* ()

Jacinda

123 minut rozhodně neodpovídá mému dojmu trvání. Byla bych hádala minimálně tři hodiny. S upírem se to má tak, že mi celkově přijde moc dlouhý a první polovinu mám raději než tu druhou. Cruise je tady úchvatný a celkově je to přehled krasavců. A dlouho v mysli mi zůstane i ta kremace. I když já bych si roztrhala šaty a udělala si z nich střechu. Neříkejte mi že by se pod tou horou hedvábí a brokátu celé neschovaly. ()

Big Bear

Dávno, předávno před 50 odstíny šedi jsem se od jedné mladé dívky co viděla tuhle upírskou pohádku dozvěděl, že by taky chtěla být cumlána upírem, přesně jako ve filmu. A pak se to tuším stalo později ještě dvakrát, kdy jsem to slyšel od jiných v té době už zralých žen. Nevím čím to a zda chtěly být cumlány zrovna na krku, ale domnívám se, že to bylo jen díky dobovému obsazení. Brad, Tomík i Antonio byli v té době jinoši plní sil a králové stříbrného plátna. Možná, že místo mužských upírů kdyby upírkou byla třeba taková Charlize Theronová, Sharon Stone a Julia Ormond, možná bych chtěl být také cumlán... :-). Jenže holky tam nehrály a kucí mně moc neberou. Teď možná nejedna fanynka dokonce zaúpí, ale musím to napsat. Pitta mám rád jak zralejšího herce a jako chlap mi přijde až teď, když zestárl. V mládí tedy v době tohoto filmu nebo v Seznamte se Joe Black mi připadal jako totální ucho s odulými rty, rozhodně ne sexysymbol. Cruise měl tu výhodu, že už měl v té době na tacháči najeto o něco málo víc a tak působí víc chlapsky. Přesto (a podotýkám, že jako milovník historie znám účesy osmnáctého a devatenáctého století) mi tu kucí s rozpuštěnými naondulovanými kadeřemi až na ramena zálibně si sající krky oholené gilette žiletkou s dvojitým břitem přišli až odpudiví. A upírství v tom nehrálo pražádnou roli. Ano, by,lo to výpravné. Koloniální New Orleans vizuálně bavil i ta Paříž přelomu století, ale jinak to bylo ukecané, překombinované a ano pro mně osobně - nudné. U filmu o upírech sakra nemůže přeci divák klimbat !!! Tohle byla devadesátková záležitost natlučená schopnými herci, která mi tehdy unikla. Ale nijak nelituji, že jsem to tehdá neviděl a klidně to mohlo ležet jak v hrobce ještě dalších X let. Spíše jsem zklamán. Pohádka o brečícím upírovi byla asi spíše míněna pro ženské divácké publikum... Dávám 3 za kousance. * * * ()

JohnnyD

Zaujímavý dramatický horor s úplne mrazivo strašidelným Tomom Cruisom. On musel predať scientologickému diablovi svoju dušu... ()

Paldini

Pro mě byl tento film obrovským překvapením. Hlavně Tom Cruise mi připadal, že si roli dekadentního, vždy žíznivého upíra po všech těch rolích hezounů užívá. A to nemluvím o výkonu Kirsten Dunst, která geniálně ztvárnila nikdy nestárnoucí dítě. ()

Madsbender

Kebyže to nie je zjavne zostrihané z materiálu, ktorý by vystačil na takmer dokonalú trojhodinovú výpravu do duše upíra, dal by som plný počet. Tento film si zaslúžil dlhšiu stopáž, v ktorej by naplno rozvinul motívy lásky, nenávisti, utrpenia a nekonečnej večnosti. Cruise a Pitt samozrejme úžasní. ()

Kusko.t2

No bez príkras - zdalo sa mi to predsa len trocha divné, nevyvážené, ale zato s dobrým hereckým obsadením. Niektoré scény boli pre mňa nepochopiteľné, asi ich dostatočne nedomysleli (alebo som si ich zle vysvetlil ja). Atmosféra dosť kolísavá, miestami napínavá, miestami trochu nudná. Ťažko hodnotiteľný film. Neviem čo si mám o ňom poriadne myslieť. ()

salahadin

Tři world celebrity ve skvělém upírském dramatu aneb pro mě asi nejlepší role Toma Cruise. Je libo krvavé interview? ()

Rosaviva

Nečekala jsem to, ale fakt se mi to líbilo. Kde v tom byl Horor? Něják jsem si ho nevšimla. Po přečtení knížky musím konstatovat, že je tenhle film mnohem lepší. Brad Pitt hraje úžasně frustrovaného upíra (kam se na něj hrabe Edward Cullen se svýma sebevražednýma sklonama) a Tom Cruise alias Lestaite má hodně velký charisma. A navíc je to jeden z mála filmů kde mi nevadí ani Kristen Dunst (a musím uznat, že hrála dost dobře). 4* ()

Brygmi

Atmosféru tenhle snímek má, ale celkově to pro mě bylo spíše zklamání. Upíři patří mezi mé oblíbence a předlohu od Ann Rice stavím mezi upírskými knihami hodně vysoko. Spoustu dialogů, míst a scén zůstalo zachováno, přesto film postrádá onu zvláštní eleganci a rozvláčnost. Někdo si zde v komentářích stěžuje, že je film zdlouhavý a nudný – mně naopak přišel moc rychlý. Chápu, že se do dvouhodinového díla nedá „nacpat“ celý knižní příběh, přesto mně spíše přišlo, jako kdyby se to všechno odehrálo v několika málo měsících. Chybělo mi tam zaujetí, hloubka, větší ponoření se do tématu. Co mě například hodně mrzelo, bylo vykreslení vztahu mezi Louisem a Armandem. Ač v knihách klíčový, dlouholetý a nesmírně půvabný, tak zde působil poměrně ploše a nevyužitě. Hereckým výkonům se dá vytknout jen máloco, ačkoliv Brad Pitt mi přišel nějaký chladný (ano, já vím, byl to upír... ale stejně). V téhle roli mě stoprocentně nepřesvědčil, naopak překvapení pro mě byl Tom Cruise. Jako zhýralý Lestat byl prostě úžasný. O Kirsten Dunst ani nemá cenu mluvit. I když od té doby hrála v mnoha filmech, tak nikdy nebyla tak okouzlující a smrtící. Ano, celkově to není vůbec špatný film. Já však vidím, že mohl být daleko lepší… (ale konec, tak ten se vážně povedl) ()

Cappuccino

Veľmi podceňovaná klasika. Keď len úsečne preberám oči medzi prvými komentármi.. tri hviezdy, dve hviezdy - ťažko potláčam smútok. Majstrovsky vyrozprávaný príbeh upíra s ľudskou dušou. Už na prvý pohlaď je vidno, že film netočil rodený Američan, ktorý "bol chovaný" len na vysokorozpočtových patlaninách pre zaostalé publikum. Atmosféra, kostýmy, hudba, výborne herecké obsadenie. To všetko tvorí jednu nádhernú, umeleckú súhru. Tom Cruise a Brad Pitt predviedli pravdepodobne ich najlepšie výkony v kariére. Možno len Banderas mierne prekáža/zaostáva (nič osobného). Príklad filmu, kde čakáte niečo iného a dostanete ešte niečo odlišnejšie, no dokonca aj cez tieto prevraty nieste vôbec sklamaný. __ Tak nepochopený, tak podhodnotený a predsa tak KRÁSNY. __ (Momentálne neznalec knižnej predlohy - plánujem napraviť.) ()

HAL

Ze začátku mě příběh upíra s tváří Brada Pitta nijak zvlášť nezajímal, ale to se změnil ve chvíli kdy si "vzal" za svou dceru a věčnou společnici mladičkou Kirsten Dunst. Tak kouzelně nenasytná dívenka, roztomilá až za hrob, dala filmu úplně nový, velmi cynicky morbidní rozměr a až díky ní jsem se do filmu dokázal ponořit, což mi vydrželo až do konce. Jen se nemůžu zbavit dojmu že všechny ty hvězdné tváře starších herců mě trochu rušily, stigma miláčků davů a známosti z jiných rolí je v jejich případě jednoduše až příliš silné. 8/10 ()

Vančura

Film, který jsem viděl už mnohokrát (přičemž vždy výhradně v telce a českém znění), znám ho tedy v podstatě už nazpaměť. Na nové zhlédnutí mi to znovu sedlo, dílem asi prostě díky skvělému obsazení (a výbornému českému dabingu - Tom Cruise v podání Vladimíra Dlouhého absolutně nemá chybu) a dílem díky respektu, který obecně mám k Neilu Jordanovi. Ten film podle mě obsahuje celou řadu nezapomenutelných momentů a v rámci upírského žánru ho řadím k tomu nejlepšímu, co se nejen v 90. letech natočilo. Mimochodem jak nemám rád queer čtení, zde se mu prostě nejde ubránit - homoerotické motivy zde jsou nepřehlédnutelné, a sám se divím, že jsem si toho nevšiml dřív. Ostatně zde v komentářích na to upozorňuje celá řada jiných lidí. ()

kingik

Tady jsem poprvé viděl Brada Pitta a jeho herecký výkon neměl chybu (a taky měl dost dobré vlasy). Vůbec to spojení s Cruisem mělo něco do sebe, a to že se ti dva ve skutečnosti moc nemuseli, bylo z tohohle filmu cítit. Film je to skvělý, ale hvězdu strhávám za nepříliš propracovaný závěr. Neil Jordan už asi od té doby nic lepšího nenatočil a ani nenatočí. ()

InJo

Skvostně obsazený "životopisný" upírský epos, z něhož po celou sálá atmosféra plná svůdné temnoty a (někdy až černohumorné) zvrácenosti, jež si taková látka vyžaduje. Pozoruhodně kompaktní směsice žánrů, kterou zdobí skvělá režie, výprava, kamera, hudba, masky a ústřední trio Cruise-Pitt-Dunst, které snad ani nemohlo být lepší! Stejně jako krásně ironický (a klišé se vyhýbající) konec. A navíc je to z části vlastně podvratná gay romance. :-) 90 % ()

Webb

Dobré herecké výkony, trocha té atmosféry, výprava, to jsou kladné stránky tohoto upírského snímku s hvězdným obsazením. Jenže příběh, režie a děj je nečekaná slabota, když si k tomu připočtete ještě tupý scénář, opět mi nezbývalo nic jiného než se u toho nudit. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

20.07.2014

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)