Příběh snímku je situován na začátek minulého století, do chudého podhorského kraje, kde v mlčenlivém odříkání i snaze vyvzdorovat si právo alespoň na kousek spokojenosti a štěstí, žijí naši hrdinové. Oba přišli do venkovského prostředí zvenčí, ani jeden není plně srostlý se světem starousedlíků, dědících svůj těžký úděl z generace na generaci… Adam (R. Holub) je zasmušilý nemluva, zjevně mající potíže s běžnou mezilidskou komunikací, straní se lidí a odmítá vystoupit ze své samoty. Nevyčítá těžce nemocné matce (V. Zawadská), kdysi žijící nevázaným životem a v neuspořádaném soukromí, že vlastně její vinou nese cejch parchanta. Beze slova odvede prodat jediný cennější majetek – krávu – aby měl na zaplacení tišících léků pro matku. Róza (A. Mihulová) je mladá, družná, touží nalézt aspoň trochu spřízněnou duši, a tak se Adamovi poněkud vyzývavě vnucuje do domu. Zpočátku ji hrubě vyhání, ale postupně se sbližují. Róza čeká dítě a jejich soužití požehná i farář. Ale jak říká staré přísloví, neštěstí nechodí po horách, nýbrž po lidech… (Česká televize)

Ljud#4

Smekám pane Kachyňo. Geniální snímek s neuvěřitelně věrohodným vylíčením tvrdého života na venkově v dobách minulých. Citlivost, s jakou jste to pane Režisére natočil, budu navždy obdivovat. ()

sicc0m

Povedený český filmek o vesnickém životě, kdy se žilo o hodně hůř než v naší době. Kráva byla v té době bohatstvím a budovat ornou půdu byla věc která měla taktéž svou hodnotu. Film se mi velice líbil a mile mě překvapil. 90% ()

bedihost

Obecně na co sáhl Karel Kachyňa to mělo poezí, myšlenku a úroveň. Neznám jeho špatný film. Syrovost prostředí, ve kterém se odehrává film Kráva realisticky až naturalisticky vystihuje drsný život na horském venkově. Nejvíce mi to připomíná kopanice na Valašsku nebo v Bílých Karpatech. Radek Holub jako Adam a Viktorie Knotková podali úžasný výkon. Alena Mihulová byla o třídu horší, ale ještě dobrý dojem. Dobré zamyšlení nad hodnotovým žebříkem života. Perfektní lokace. Na tento film úrovní a žánrem asi navázal o jedenáct let později Ondřej Trojan s filmem Želary. Pět hvězdiček ()

nudel

Zajímavý film, melancholický Adam a jeho trampoty. Místy se nachází hluchá místa, která by se dala vyplnit. Příjemné přiblížení doby nedávné. ()

nemkatuli

Krávu jsem neviděla poprvé, ale vždycky mi z ní jako vzpomínka zůstal pocit něčeho krutého, nespravedlivého a jaká si hořkost nad těžkým životem hlavního hrdiny. Až nedávno kdy jsem ho viděla po letech znovu a musím říct, že vše mělo svůj smysl. Tento krásný a ničím přikrášlený příběh vypovídá o obětavosti, čisté lásce a těžkém životě lidí na úpatí hor. Pan režisér Kachyňa dával všem svým filmům jasně zřetelný rukopis. Nádherný film.. ()

Udet

Skvostně natočený, i když hodně smutný příběh z drsného života beskydských horalů. .. Vysilující, nekonečná dřina, bída, ponižování jako každodenní životní nápln mladého muže bez rodičů. Musím se přiznat že nebýt tohoto snímku tak bych možná o Radkovi Holubovi ani nevěděl.. ..ale jeho Adam, sirotek ze samoty, málomluvný, podivínský- mě prostě zasáhl.. ..člověk žijící si svůj osamělý život, nikomu stéblo nepřeloživší přes cestu, přesto okolím nepřijímaný- prostě ,,divný'.. Hořký, hodně hořký příběh. Přesto se kdykoliv rád podívám znovu, je to snímek který má rozhodně hodně co říct... ()

StaryMech

Surovinu, která by v rukou menšího režiséra skončila v regálu tuctových, nadbytečných odkazů k literární tradici (v našem případě k naturalismu), Kachyňa vytvaroval do malé televizní perly. Takhle se tedy živořívalo... Procházkovu předlohu jsem nečetl, ale divil bych se, kdyby mu nešlo o to vyjádřit se zároveň k dnešku. ()

honza.kuzel

[spoiler_alert]S nadsázkou a větší dávkou černého humoru by se dalo říct, že se jde o příběh z minulosti o člověku, který prodal zbytečně dvě krávy. Já ale raději řeknu, že jde o příbě z minulosti o člověku a jeho běžném, jednoduchém a přesto složitém, životě.[/spoiler_alert] ()

horskejvlk

Sociální Drama ze života domkaře na pasekách na Valašsku. ještě že ho nenatočil za dramaturga ČST Tomana, to by z toho byla marxistická agitka která ospravedlňuje vedoucí úlohu KSČ ve státě. ()

gapa466

Nejsem fanda herectví Radka Holuba, ale toto mu sedlo náramně. Alena Mihulová byla také skvělá. Další hvězda za skvělý scénář a exteriéry. Poslední hvězda za drsnou, ale férovou dobu. ()

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016