Příběh snímku je situován na začátek minulého století, do chudého podhorského kraje, kde v mlčenlivém odříkání i snaze vyvzdorovat si právo alespoň na kousek spokojenosti a štěstí, žijí naši hrdinové. Oba přišli do venkovského prostředí zvenčí, ani jeden není plně srostlý se světem starousedlíků, dědících svůj těžký úděl z generace na generaci… Adam (R. Holub) je zasmušilý nemluva, zjevně mající potíže s běžnou mezilidskou komunikací, straní se lidí a odmítá vystoupit ze své samoty. Nevyčítá těžce nemocné matce (V. Zawadská), kdysi žijící nevázaným životem a v neuspořádaném soukromí, že vlastně její vinou nese cejch parchanta. Beze slova odvede prodat jediný cennější majetek – krávu – aby měl na zaplacení tišících léků pro matku. Róza (A. Mihulová) je mladá, družná, touží nalézt aspoň trochu spřízněnou duši, a tak se Adamovi poněkud vyzývavě vnucuje do domu. Zpočátku ji hrubě vyhání, ale postupně se sbližují. Róza čeká dítě a jejich soužití požehná i farář. Ale jak říká staré přísloví, neštěstí nechodí po horách, nýbrž po lidech… (Česká televize)

Tiiso

Snímek naprosto geniálním způsobem konfrontuje skutečnosti, kde v jedné člověk může mít ve velkoměstě po ruce nejen teplou vodu, ale i obchod za rohem, vlastně několik obchodů v jednom; v druhé skutečnosti pak co nevydupe z matičky Země prostě nemá a nikde nekoupí. To vše na rozloze, kterou skýtá naše malá vlast. Tuto konfrontaci znázornit takřka minimalistickou navíc televizní kamerou je výkon hodný obdivu. Režisér byl políben muzou a vytvořil neobvyklé dílo, kde hlavní mužský hrdina povětšinu času mlčí a hlavní ženská postava mu zdárně sekunduje. Snímek jsem viděl poprvé někdy na konci devadesátých let. Podruhé včera a zážitek byl tentokrát mnohem silnější. Přitom taková jednoduchá dějová linka. Už jsem někde ve svých komentářích psal, že mám rád jednoduchý příběh, který jasně někam směřuje a přitom, ale člověk neví co ho za další scénou čeká. Je to totiž vlastně život sám. Také vím, že nevyhnutelně směřuji k jasnému cíli, ale stejně tak nevím co mě každý nový den přinese. To se v tomto filmu zdařilo a myslím, že my dítka konce dvacátého století, pokud jsme zdraví, máme nějaký příjem a střechu nad hlavou si nemáme věru nač stěžovat. Film Kachyni by se měl povinně každé ráno přehrávat všem škarohlídům a věčným stěžovatelům. ()

xenopus

Drsné prostředí, drsný příběh, drsný život, naturalistické a syrové podání, skvělá Mihulová i Kachyňa... to všechno jsou postřehy, které si můžete přečíst kdekoliv jinde. Napadlo ale někoho, co zbude, když si tohle odmyslíte? I kdyby toho zbylo ještě hodně, jedna zásaní věc mi chyběla - a to nějaký osobní dopad na mě - koukal jsem na obrázky a neprožil si příběh. Proto jen průměrné 4*. *Add 2013-11-06: Je zajímavé, jak mohou zkušenosti z literatury zcela změnit pohled na film. Dnes se to povedlo. Doporučuji přečíst si román Otrok od I.B.Singera, který se s Krávou setkává v několika momentech: prostředí horského úbočí, na něm chov mlékodávajících zvířat, venkovského obydlí, v němž přebývá osamocený muž, který ale neskončí sám, nýbrž s ženou, s níž počne dítě, žena umírá krátce/při po porodu, muž prožije ve vztahu s ženou (pravděpodobně) nejnaplněnější období svého života. Kachyňa končí slovy "Jako každý den, jako vždycky, jako celý život.", Singer končí v náladě, kterou by bylo možné vyjádřit slovy "Každý den s ní, po celý život, navždycky". ()

Tamdydam

Historický film, kterému se opravdu dá věřit a příjemně se na něj kouká. Přestože příběh není žádný med ()

LaValse

Strhující a neobyčejný příběh o obyčejných smutcích a radostech dvou lidí. Tak prosté až geniální. Tak působivé, že žijete svůj život ve 21.století zároveň s těmi jejich před sto lety. Navíc na té Mihulové opravdu něco bude, když si jí sám Kachyňa vybral. A ono taky je. ()

Havala

Obyčejný jednoduchý film, nic zvláštního, akorát ten hlavní hrdian je neskutečný debil. Až je to podezřelé, že by takový kretén mohl existovat. ()

macetoma

Syrový příběh o životě. Dřina. Stačilo jen vidět toho chlapa s nůší na zádech a hned mě bolely záda. Dávám 4 hvězdy za příběh a provedení. ()

Guinivieve

Skvost. A přitom příběh snad nemůže být prostší. Těm lidem věříte každou kapku potu, tuhle dřinu si snad ani nedovedeme představit. ()

Bigfuckman

Naprosto jednoduché a přitom ztrhující drama obyčejného člověka. Z dnešního moderního pohledu bych ho nazval Biočlověk :) který si sničím nezadá s Brtničáky! Poznámka pro Bishop. Kráva nepřípomíná Želary, ale Želary připomínají Krávu!! ()

Pitryx

Zpočátku hodně depresívní. Jako vždy mi vadily retrospektivy. Herci výborní, děj statický a chvílemi vysloveně nudný. Ve výsledku se na to sice dívat dalo, ale já se při tom dost nudil. 201311078342/8544/*////////////// Po třech letech přidávám k hodnocení plus hercům. 20160920 8339/8544 ** ()

knihovna

Vlastně už si ani pořádně nepamatuji, o čem to bylo. Ale moc se mi to líbilo, bylo to prostě ze života. Pravda před asi 100 lety, ale i tak to bylo parádně natočené. ()

bohhous22

Každej v tom vidí něco po svém. Na mě snímek působí jako cesta za štěstím, ovšem život je tvrdej protivník.Přes maxiuspornost režisér řekl,co říct chtěl.A řekl to právě tak,ze si v tom každý najde svoji definici života. ()

kykda

Jak je složíté smířit se se smrtí, i přes to nechybí trocha poetičnosti do života. Potěšila mne jednoduchost snímku i příběhu. ()

ostravak30

A pak, že v devadesátých letech nebyly natočeny žádné kvalitní filmy. Snímek Kráva stojí na prostředí ve kterém je natáčen a hereckém výkony Radka Holuba. Je o muži, kterému život stále háže klacky pod nohy. Vinou matky na něj okolí hledí přes prsty, matka umírá. Partnerkou to nevylepšil a ona znovu umírá. Štěstí nepřichází, ani ať se snaží, jak se snaží. A život v horách je krutý. Nedá se říct, že by snímek vyloženě odrážel dobu. Jak už jsem psal, stojí především na horské lesní oblasti, kde Adam hospodaří dlouho sám a pak na výborném výkonu Radka Holuba, který dokázal, že ač to režiséři spíše dosud nepochopili, je mj, také výborným dramatickým umělcem, nejen komediálním. Mě se tento příběh, více méně komorně točený, líbil právě proto, že pojednává o tom, kterak někdy ke štěstí nemusí stačit ani úmorná snaha, když si život usmyslí vám neustále házet klacky pod nohy. Z pohledu mého života to chápu a vděčně přijímám. ()

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016