V nemocnici na malém městě se odehrávají převážně příběhy dospělých. Nikdo z nich se zrovna nenachází v úspěšném období života, mají porouchané vztahy, nedaří se jim v práci. Hořkost z nich dělá lidi nepříjemné, a tak i třináctiletý uličník dostává kapky od každého, koho potká. Ne neprávem si vyslouží přezdívku Lže a krade, ale podezření na něj padá i ve chvílích, kdy je nevinný. Jenže zrovna tenhle kluk si usmyslí, že udělá radost jedné smutné holce. A protože je 5. prosince, slíbí jí, že do nemocnice přivede Mikuláše. To ovšem znamená, že se musí dostat ven. A pod bystrým zrakem vrchní sestry to nebude nijak snadný úkol. Tenhle souboj s nejistým výsledkem má ale v závěru jedno jisté – všichni jeho aktéři pomalu otvírají oči a jako zázrakem otvírají svá obrněná srdce a prožijí chvíli vzájemného porozumění. (Česká televize)

honzic

Překvapivě dojemný příběh několika postav, z nichž ani jedna není vysloveně pozitivní a ani negativní. Kvalitní scénář, skvělá režie a solidní herecké výkony, které sice nejsou ty nejlepší, ale nekazí trochu smutný film. Hodnocení: 70 % ()

J.Mayen

Velmi zvláštní film, ponurý, tmavý, odporně a šoinavé nemocniční prostředí. Byt ve kterém bydlí J. Abrahám je depresivní a zatuchlý. Z filmu čiší odporné pozůstatky komunismu, za kterého bylo vše stejně odporné. Ke konci filmu takový napůl happy end, ale stejně divný, když Mikuláš rozdává dětem cigarety. ()

Misha.d

Tohle jsem viděl už dávno a docela to na mě zapůsobilo. Ten příběh je na jednu stranu úsměvný, ale na druhou stranu děsně depresivní. Mladý kluk, zavřený v nemocnici na mikuláše, za kterým nikdo nechodí, protože rodiče jej víceméně do té nemocnice odložili. Který je sice vyvrhel a dělá lotroviny, ale v nitru je hodný a obětavý a potřebuje vlídné slovo a lásku. A do toho ještě avantýry násosky a sukničkáře Dr. Koníčka v podání J. Abrháma... Na mě snímek působil opravdu pochmurně a dost mi pak ležel v hlavě. Skvělý byl závěr filmu.. Opravdu třešnička na dortu.. Doporučuji shlédnout. ()

johnnie78

Jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů vůbec. Poetický, smutný, místy depresivní, ale zvláštním způsobem krásný. V TV jsem se na něj vždycky těšil. ()

Vlasek

Tohle rozhodně není film pro děti. Jsem překvapená, že ho někdo může takhle vnímat. Je to smutný, ale velmi dojemný a citlivý film. Na mě nepůsobí depresivně, ale opravdově a lidsky. ()

Dvojirakri

Syrové drama lékaře-alkoholika. Prostředí tu neutěšenost jen podtrhuje, špinavé a omlácené zdi, chlad. Od dětství, kdy jsem tento snímek viděl prvně, jsem si pamatoval že jde o vynikající film, dnes jsem si to po mnoha letech jen potvrdil. Dan Douda byl v roli sígra vynikající a je veliká škoda že jeho talent nebyl dále rozvíjen, asi sám neměl motivaci, kdo ví... Apropo, taky máte pocit že může jít o alternativní pokračování Nemocnice na kraji města, alespoň co se týče těch dvou postav? :))) ()

Kosi..

Pamatoval jsem si jenom to, že jako malej jsem se na ten film těšil a vůbec se mi pak nelíbil. Dneska chápu proč, tenhle film není pro děti. Skvělej doktor Koníček! ()

Raf

Dej filmu se odehrává převážně na nemocničním oddělení dětské péče. Postavami nesoucími děj snímku jsou na jedné straně dětští pacienti a na straně druhé jejich dospělí ošetřovatelé. Je zde tedy zřetelný protiklad světa dětí a světa dospělých ... těch co rozhodují a těch co musí poslouchat ... světa stále ještě čistého, nepopsaného a naivního (tj. dětských pacientů) a světa popsaného životními traumaty, nefunkčními vztahy, absentujícího na jakékoli představě v lepší budoucnost (tj. svět dospělých ošetřovatelů). Z tohoto rámce se do jisté míry velmi příjemně vymyká hlavní dětská postava v podání zlobivého, prostořekého, matkou a otcem silně zanedbávaného (opomíjeného až nechtěného) chlapce a jedna z hlavních dospělých postav, životem ještě neopotřebovaná, do jisté míry velmi naivní, zdravotní sestřička ... V jejich postavách se překrývá svět dospělých a svět dětí. Excelentní herecké výkony, zejména hlavního dětského hrdiny, a závěrečné, skvěle dokreslené, nečekaně pozitivní vyznění celého příběhu (který po celý film krůček po krůčku směřoval k tragickému vyústění), činí ze snímku velmi příjemnou a emocionálně obohacující podívanou. ()

PTuranyi

Trpký film zobrazujúci niekoľko ťažkých osudov. Je u chlapec Ruda, výtržník a problémový typ, o ktorého matka nejaví záujem. Doktor Koníček, alkoholik neschopný udržať svoj život pod kontrolou. Zdravotná sestra Alena zamilovaná do doktora prehliadajúca jeho problematickú povahu. Hlavná sestra držiaca si ostatných od tela, kvôli sklamaniu. Celá táto nesúrodá zmes ľudí sa ocitá na lôžkovom oddelení nemocnice malého mesta na Mikuláša. Napriek všetkým animozitám, rozporom a krivdám nakoniec príde Mikuláš aj sem a prinesie aspoň na chvíľu trocha šťastia. Dobré herecké výkony a slušná produkcia posúvajú tento vážny príbeh na serióznu úroveň. ()

R.Drson

A já jsem si pořád říkal, kde sehnali tak depresivní nemocnici. A ony to byly Bohnice. Mimochodem hlavní dětský hrdina svou roli hrál tak dokonale, že jsem ho až nenáviděl. ()

Zette10

Jednoduše krásný, krásně jednoduchý. Takový je film Karla Kachyni Městem chodí Mikuláš. Skrze vykreslování vztahů de facto čtyř hlavních aktérů - Abrhám(doktor, který má problém s alkoholem), Mihulová(mladá sestřička, která ještě neví, co chce), Balzerová(uvnitř nesmírně citlivá/navenek ledová vrchní sestra), Douda(nonkonformní, provokující, ale v jádru dobrosrdečný mladý pacient) - nám režisér nabízí obrovsky hutnou, celým filmem provázející sváteční atmosféru, která však je - v daném prostředí - paradoxně plná smutku. Krásná podívaná na příběh, který přišel, vy si ho užijete, a pak upustíte v zapomnění. Avšak vždy, když se řekne Městem chodí Mikuláš, pohltí Vás ona smutně krásná nostalgie, sváteční atmosféra v nemocničním prostředí. ()

Paulia

Ač mi vždycky přišel dost depresivní, mám ten film prostě moc ráda. Má své kouzlo a podívám se na něj, kdykoliv ho dávají. ()

Loganberry

Vsadím se, že i letos budou na Mikuláše dávat tento film. A přitom je to nepříliš veselý snímek... Úplně mě za toho kluka bolelo, když si roztrhl o plot zápěstí... ()

petrce

Velice citlivý komorní příběh o nešťastných osudech a o tom, že nikdy není nic čistě černobílé. Všechno zlo má v sobě dobro a všechno dobro má v sobě zlo...Snažme se udělat radost druhým i když je nám nejhůř, to vidím jako největší poselství tohoto filmu. Vynikající výkon Abrháma, Balzerové a hlavního dětského hrdiny. ()

dejavu26

Skvělý a dle mého názoru neprávem trochu opomíjený Kachyňův film je hereckým koncertem Josefa Abrháma a Elišky Balzerové. Snad to způsobuje špatné zařazení mezi dětské filmy, kdy pro děti je drsný a dospělé svým označením "dětský" odradí. Bylo odvážným řešením zasadit E. Balzerovou opětovně do nemocničního prostředí, kde ji měl národ spojenou s jednoznačně kladnou a krásnou Alžbětou Čeňkovou. Stárnoucí a zahořklá sestra v její podobě v tomto díle je opět výborně zahraná. Josef Abrhám v roli alkoholického doktora Koníčka je snad nejmilejší a nejuvěřitelnější rolí, ve které jsem ho viděla. Alena Mihulová v roli naivní sestřičky je též jedinečná, divák nemá prostor poznat její těžkou oční vadu a její lásku a naivitu jí věří. Malý lump, hrající hlavní roli, je naprosto skvělý. Je zvláštní, že tohoto herce více neobsadili, krom tohoto filmu a filmu Freonový duch. Film je krásný svým protikladem romantické noci, vnímané dětmi jako příslib kouzel a z pohledu hocha, který už dávno není dítětem a přes své frackovité chování enfant terrible se snaží pomoci sestrám i malým pacientům. Okresní nemocnice, zbavená kýčovitého pozitivního nátěru dětských filmů - otlučená, chudá, vděčná i za alkoholického doktora, nad kterým zavírají všichni obě oči, jen aby ho nemuseli vyhodit, plná unavených a často otrávených sester, které již nedojímá dětský pláč, je tak lidská a přesvědčivá! ()

pothead23

Tohle mam moc rad, videl jsem to nekolikrat v telce pred lety, kdyz jsem na ni jeste koukal... Ale shanet si to znovu nebudu, protoze je to strasne smutny ()