V nemocnici na malém městě se odehrávají převážně příběhy dospělých. Nikdo z nich se zrovna nenachází v úspěšném období života, mají porouchané vztahy, nedaří se jim v práci. Hořkost z nich dělá lidi nepříjemné, a tak i třináctiletý uličník dostává kapky od každého, koho potká. Ne neprávem si vyslouží přezdívku Lže a krade, ale podezření na něj padá i ve chvílích, kdy je nevinný. Jenže zrovna tenhle kluk si usmyslí, že udělá radost jedné smutné holce. A protože je 5. prosince, slíbí jí, že do nemocnice přivede Mikuláše. To ovšem znamená, že se musí dostat ven. A pod bystrým zrakem vrchní sestry to nebude nijak snadný úkol. Tenhle souboj s nejistým výsledkem má ale v závěru jedno jisté – všichni jeho aktéři pomalu otvírají oči a jako zázrakem otvírají svá obrněná srdce a prožijí chvíli vzájemného porozumění. (Česká televize)

markotter

Velká škoda, že ten film se jmenuje tak, jak se jmenuje. Takhle totiž kolem mě prošel a asi okolo jiných taky, protože ten název evokuje spíše dětský film a na ty já nějak nemám náladu. naštěstí mi ho CT podstrčila pod nos a já viděl velmi zajímavý film o několika životních ztroskotancích v prostředí pochmurné postkomunistické nemocnice zarámovaný mikulášským svátkem. Jediný, kdo se na konci mohl radovat, byla malá holčička, která se dočkala svého Mikulajdy. ()

rivah

Ponurý a depresivní film, jak bylo v kraji na začátku "svobody" zvykem, lékař pije, všichni tu kouří a mladé sestřičky se ulívají. Jen ta starší, Balzerová, slouží a snaží se udržovat pořádek.(max.50%) ()

dawid

Po včerejším šoku, jak dobrý je to film, jsem musel přihodit na plný počet. Přiznám se, že málokterý sníměk Karla Kachyni mě tak dostal...Skromná a pokorná nádhera! ()

joelly01

Ono se tam toho vlastne zas tak moc nestane... Nebo i stane. Me tahle Kachynova poetika sedi. Herci naprosto fantasticti, Sigr byl spravny Sigr, Abrham opilec, Balzerova bez iluzi a Mihulka taky na jednicku. Takovych ceskych filmu kdyby bylo v posledni dobe vic, to bysem se radovala. ()

topi80

Především musím uznat, že ta nemocnice na mě svou tísnivou atmosférou udělala větší dojem než leckteré sanatorium v horrorových filmech. Až lituji, že se mistr melancholie Kachyňa do nějakého přímočarého horroru také nepustil. I když tento film k tomu neměl daleko. Panoptikum postav ve filmu účinkujících sice neprochází navenek krvavými orgiemi, zato uvnitř se to mele. Máme tady výrostka, který svou inteligenci využívá k prvoplánovým provokacím a málokdo asi dojde k názoru, že by to spravilo pár facek. Pár otrávených sester, ztroskotanecký doktor, který marně hledá poslední zbytky své důstojnosti, leč i pro takového je zde jedna naivní husa, která ho chce zachraňovat. A pak je tady vrchní sestra, která si zpackaný život vynahrazuje snahou o aspoň trochu profesionality. Co se ve filmu děje, asi nijak nezmění směr života kteréhokoli ze zúčastněných, ale za zhlédnutí tato sonda do jejich životů skutečně stojí. ()

Jara_II

Poetický, jednoduchý, ale krásný snímek.. jen občas je z toho moc cítit ta televizní "levnota", ale možná že právě tím spíš je tento film více uvěřitelný... ()

Vikinec

Můj znuděný výraz ve tváři a nezájem o film změnil náhodný pohled vedle na uslzenou manželku. Zbystřil jsem a udělal dobře. Tradičně dobré herecké výkony Abrháma a Balzerové s dojemnou snahou uvěřitelného sígra nastražily past, ze které se jen těžko dalo utéci. Takže být tento komentář na papíře, byl by rozmazaný. ()

lolaloka

Kdykoli tento film vidím, mám zvláštní pocity, padá na mě nostalgie, která přetrvává celkem dlouhou dobu i po skončení filmu. Tenhle film dost subjektivně prožívám ( kolikrát sama přemýšlím proč vlastně ) a těším se na každou jeho reprízu. ()

epoh

Každej rok se dívám už 29 let a nikdy mě to nepřestalo bavit. Dojemný příběh o osamělých lidech jak to uměli jenom Kachyňa s Procházkou ()

ostravak30

Tohle přesně jsou filmy a příběhy pro Karla Kachyňu. Navíc i Jan Procházka, který se svého zatím posledního realizovaného scénáře nedočkal, uměl dělat dobré věci. Tady mě ale děj nezaujal tolik, jako u jiných filmů. Sledujeme příběh chlapce, sestřičky, lékaře a vrchní sestry. Tím se příběh lehce tříští. A nejde moc do hloubky jednotlivých osudů. O chlapci víme jen to, že ho matka odložila a nemá o něho valný zájem. Hlavní sestra kdysi chodila s lékařem a proto varuje mladší podřízenou. Také se nedozvíme nic podstatnějšího. A ani vyvrcholení jejich příběhů vlastně není. ()

route60

Během jedné Mikulášské noci se odehrává toto krásné poetické Tv drama Karla Kachyni podle předlohy Jana Procházky, hlavní předností filmu je skvělé herecké obsazení Josefa Abrhám jako alkoholik dr.Koníček, Eliška Balcerova zklamaná vrchní setra alias Koza, Alena Mihulova mladá sestřička Pipka beznadějně zamilovaná do dr.Koníčka, přes přirozené výkony dětských představitelů hlavně Daniel Douda jako Lže a krade nemá chybu a krásna hudba Petra Hapky vnáší do tohoto nedoceněného filmu nezaměnitelné kouzlo, vždy se na film Městem chodí Mikuláš těším. ()

milanko8

Vím, že na mne tento film udělal dojem v mých dětských letech a dnes po mnoha letech jsem si ho připomněl a musím opět smeknout klobouk před panem Kachyňou. V tomto filmu ve spojení se skvělou Hapkovou hudbou mě vytanula na mysl režijně-scénáristicko-hudební spolupráce Guiseppe Tornatoreho a Ennia Morriconeho... Tím nechci srovnávat, jen to v tomhle filmu na mě silně zapůsobilo, podobně jako u zmíněných italských géniů. Miluju film Městem chodí Mikuláš. ()

natalanka

Příběh z nemocničních chodeb, kde se ozvěna plíží za každým Vaším krokem. Příběh opuštěného kluka a dětí,které tráví čas v nemocnici příběh alkoholického lékaře, příběh starší a přísné zdravotní sestry ... a do toho mikulášská nálada. Je to smutné, nostalgické, veselé, místy člověka zamrazí, aby nakonec přišlo pohlazení po duši.. Sestra zjemní, doktor omezí pití, kluk který se jeví jako místní sígr chce udělat Mikuláše malé ubrečené holce........ Mám tenhle příběh ráda. Je předzvěstí vánočního času a začínajícího adventu :-) ()

Phex

Takové nemastné neslané, mdlé. Škoda, že to jede až příliš podle melancholických "mikulášských" not, svou sílu to totiž má. ()

Gortyna

To je k uzoufání. Včera jsem hodnotil novou Annu Kareninu (****) a teď mám hodnotit tohle! To se můžeme začít bavit o tom, zda jsou vůbec filmy srovnatelné a hvězdami hodnotitelné. A nakonec dostane Mikuláš víc než Karenina. A to za skvělého Abrháma, za drsný příběh. Tohle se úplně vymyká českému mainstreamu televizních filmů. Dneska by to v produkci ČT vzniklo těžko. ()

tsatsiki

Tento film se těžko hodnotí, protože je to srdcovka a je v něm všechno dobře. Skvělý výkon, krom Doudy,u kterého mi vadí, že ho dál neobsazovali, podává Abrhám s Balzerovou. Mihulová herecky dozrála a dokonce mi tu nevadila ani Hrachovcová, kterou za její šílené přehrávání, považuju za nejhorší současnou českou herečku. Tady byla v klidu. Film dotváŕí příjemná hudba Petra Hapky a vše bylo řemeslně zvládnuté. Nemůžu dát méně než 5*. ()