V nemocnici na malém městě se odehrávají převážně příběhy dospělých. Nikdo z nich se zrovna nenachází v úspěšném období života, mají porouchané vztahy, nedaří se jim v práci. Hořkost z nich dělá lidi nepříjemné, a tak i třináctiletý uličník dostává kapky od každého, koho potká. Ne neprávem si vyslouží přezdívku Lže a krade, ale podezření na něj padá i ve chvílích, kdy je nevinný. Jenže zrovna tenhle kluk si usmyslí, že udělá radost jedné smutné holce. A protože je 5. prosince, slíbí jí, že do nemocnice přivede Mikuláše. To ovšem znamená, že se musí dostat ven. A pod bystrým zrakem vrchní sestry to nebude nijak snadný úkol. Tenhle souboj s nejistým výsledkem má ale v závěru jedno jisté – všichni jeho aktéři pomalu otvírají oči a jako zázrakem otvírají svá obrněná srdce a prožijí chvíli vzájemného porozumění. (Česká televize)

panmroz

Taková česká "Americká krása", nebo tak něco. Občas příliš divadelní (monology), ale jinak prakticky není co vytknout. ()

Chudobka

Mladá sestřička, problémový doktor, protivná vrchní sestra a kluk rošťák. Herecký koncert v podání Abrháma, Balzerové a Mihulové, kterým zdatně sekunduje malý Douda. Pod režijním vedením skvělého Karla Kachyni, který divákům daroval krásného Mikuláše. Dívám se, kdykoliv tento film v televizi opakují a vracím se do dětských let ke své babičce a dědovi, vidím velkou mísu s dobrotami pro mě a dědovu čepici, do které mu Mikuláš nadělil jen brambory a uhlí. A já mám radost, že můžu dědovi věnovat něco ze své nadílky, protože on má tak rád sladkosti. Děkuji, pane Kachyňo, za krásný zážitek (a už zase slzím). ()

Milwa

Hořko-sladký mikulášský příběh z jedné nemocnice, kde je v tomto čase všem smutno.....malým i velkým. Herecký koncert ústřední dvojice Abrhám - Balzerová a malý uličník jim skvěle sekunduje. Výborně napsaný scénář o lásce, která nemusí být na první pohled vidět, skvělá režie. Zařadil se k mým oblíbeným Vánočním filmům.... ()

Candida

Zdánlivě všední příběh několika obyčejných lidí - zaměstnanců provinční nemocnice, ve kterém se každý po svém potýká s nějakou svojí "bolístkou", životním zklamáním a rezignací. ()

TomasKotlant

Film plný zvratů a o Mikulášovi bez Mikuláše. Místy se mi to zdálo jako blbost, neboť to vyznívalo přehraně a vykonstruovaně. Hlavní hrdina mohl mít o něco hlouběji propracovanou emocionální stránku. Zranění hlavního hrdiny filmu dodalo potřebný náboj, ale už bylo skoro pozdě. Výkon Elišky Balzerové je velmi dobrý.*** Ve zkratce: Doktor je mimo, Ruda je malý opuštěný hulvát a jedna malá "blbá" holka chce Mikuláše. ()

Fifer

Abrahám i kluk, jenž hraje hlavního sígra to dost táhnou. Je to dobrý film, ale jsou momenty, kdy to úplně nefunguje. ()

arthur.22

Představte si, že ležíte v nemocnici s nepříliš příznivými vyhlídkami, sestřička vám pustí televizi ("Ať tu máte aspoň nějakou zábavu!"), a v ní tohle. Stejné roční období, podobná atmosféra (ta filmová nemocnice je tedy ještě o dost pochmurnější). Absolutní pocit beznaděje, úzkost, sklíčenost. Dalo by se říct, že mistr Kachyňa nám zkouší trochu hrát na city, ale udělal to takovým stylem, že to nikoho neuráží. Během filmu se mu podaří vzbudit ve vás pocit, že kdyby to šlo, jdete toho Mikuláše pro děti shánět sami. Škoda, že se o tomhle neví víc, určitě by si to zasloužili všichni zúčastnění. Takže i když to tak ze začátku nevypadalo, ona sestřička to víc než trefila. ()

zdeny99

Městem chodí Mikuláš je dramatický příběh o dětech, které tráví Mikuláše v nemocnici. Prolíná se tu spousta prvků, kterými se vyjadřovalo Kachyňovo dílo. Ať je to právě to nemocniční prostředí, tak děj ze života prostých lidí, tentokrát konkrétně dětí, tak především dramatický děj. Tentokrát by se dalo hovořit až o syrově ponurém s depresivní atmosférou staré nemocnice. Právě stáří nemocnice hodně dotváří tu depresivní atmosféru. Stará okna, z nichž je u obrazovek až doslova cítit, jak z nich táhne mráz z venku. Špinavá koupelna s oloupávající se omítkou a plísní na kachličkách. Co by tomu asi dneska řekla hygiena? A především byt doktora Abraháma, který vypadá ještě hůř než zmíněná koupelna. Abrahám depresivní atmosféře ještě dopomáhá svojí rolí úlisného, neumytého a smradlavého alkoholika. Hlavní roli hraje ale asi 12 letý kluk "lže a krade" a je to pořádnej hajzl. Dobře mu tak, že si roztrhl tu ruku. Já tento film viděl asi po 25 letech a jediné, co si vybavuji i po těch letech, tak je to právě ta roztrhlá ruka. [3767. hodnocení, 133. komentář, 76%] ()

zahadum

Chcel som si pripomenúť pamiatku pána herca Jozefa Abrháma a nechcel som jeho typické kladné role ale rolu kde hral človeka na šikmej ploche. A tento snímok je k tomu ako stvorený a navyše od režiséra Kachyňu. Prečítal som si pár komentárov a nestačím sa diviť, film nie je detský ! a neodohráva sa na Vianoce ! Je to veľmi ale naozaj veľmi smutný až depresívny film o samote, ľudskej zlobe ale aj o tom, že dobro sa môže skrývať v človeku ktorého odsúdime ako zlého človeka. Výborné ale vždy mi to tak pokazí náladu, napriek skvelému výkonu pána Abrháma. Dnes si predsa len dám niečo veselé - Polívčička byla?:-) 80 % ()

jenjan

Městem chodí Mikulajda a ne nějakej Tobruk, nebo Mašiny.. (Naprosto výstižný a hezký komentář napsal Radek 99) ()

MickeyStuma

Poetický filmový příběh o dvanáctiletém Rudovi odehrávající se večer na Mikuláše, který je v nemocnici, je charakterově ohromný sígr a nikdo o něho nemá zájem, včetně rodičů. Autorem je Jan Procházka, se kterým režisér snímku Karel Kachyňa v šedesátých letech hodně spolupracoval. V této době vznikl scénář i pro tento film, ale nemohl být realizován. Jelikož má porevoluční doba své, kdyby skutečně vznikl už v šedesátých či sedmdesátých letech, byl by sice černobílý, ale měl by vlivem doby daleko větší sílu. Ano, devadesátá léta jsou na snímku hodně znát, avšak Kachyňovi se podařilo atmosféru i přesto docílit dle svých představ. Spousta lidských osudů na jednom místě v jednu dobu a to jak u dospělých z řad zdravotnictví, tak u dětí z řad pacientů. Takřka všichni v hlavní úloze mají jedno společné. Pocit odcizení. Byť se jedná o obyčejný televizní film, svou kvalitou předčí očekávání. ()

Geoffrey

Místy herecky těžkopádné a užvaněné, jinak ale dobře napsané. Nemocniční prostředí, to bylo Kachyňovo. A stejně tak i děti. ()

quixote

Lidský, smutně pravdivý, vtipný i dojemný film, který diváka citově nevydírá, což je vzhledem k tématu skutečně ocenění hodné. Stará dobrá škola, které se nedá nic vytknout a která zraje jako víno. Snad jen Hapka v hudbě vykrádá svou vlastní hudbu z „Panny a Netvora“. ()