Balada o pilotovi

(TV film)
  • Slovensko Balada o pilotovi (více)
TV spot

Vrátili se domů, do Československa, a věřili, že přijde tolik vytoužený mír. Historie ale rozhodla jinak. Přes dva a půl tisíce pilotů sloužilo v uniformách britského královského letectva. Pro Brity hrdinové, kteří spolurozhodli o výsledku války, u nás po válce souzeni za velezradu... Balada o pilotovi se odehrává na sklonku léta 1945 a na počátku roku 1946, tedy v době plné euforie z nově nabytého míru, kdy se válkou zborcená síť mezilidských vztahů začala znovu utvářet. Zprvu se mělo za to, že vládu přebírá prvorepubliková demokracie, ale osud Československé republiky byl jiný – komunistické síly se pomalu, ale jistě infiltrovaly do všech společenských oblastí. Jejich obětí se stal i příslušník RAF, kapitán Emil Malík, který se se svými kolegy vrátil domů, k rodině do Prahy. Reálným předobrazem kapitána Malíka byl Karel Balík, tchán autora námětu a scenáristy Jiřího Stránského... Před válkou byl Emil Malík slavným pilotem. Na začátku války odešel ze země přes Polsko v domnění, že bude moci bojovat proti Hitlerovi, ale Sověti jej zavřeli do gulagu. Odtamtud vysvobodil československé zajatce generál Píka, jenže Stalin cizí letce na svém území nestrpěl, a tak se piloti dostali lodí kolem světa až do Anglie. Tam Malík spolupracoval s vojenskými spojeneckými špičkami, vezl Beneše do Moskvy za Stalinem k podpisu spojenecké smlouvy, létal s Churchillem i s holandskou královnou Vilemínou... Ústřední linkou Malíkova příběhu je i jeho vztah s manželkou Karlou, na němž se podepsalo šest válečných let. Jako manželka zahraničního vojáka zažila tři roky v koncentračním táboře ve Svatobořicích a o jejich děti se musela postarat její sestra... Balada o pilotovi zaznamenává nejen dramatické akce Malíka a jeho kolegů z RAF, ale i nátlakové akce sovětské NKVD, Lidového komisariátu pro vnitřní záležitosti, který se snažil získat jeho spolupráci za každou cenu... (Česká televize)

ostravak30

Příběhy dle skutečných událostí, tím spíše ze staré doby jsou pro mě cennější víc než jakékoli jiné. Kvalitní herecké obsazení pak slibuje vcelku zajímavou podívanou. David Švehlík je navíc v současnosti náš zřejmě nejlepší nebo alespoň jeden z nejlepších herců. Příběh se ale záhy smrskává na manželské problémy a strhává diváka až závěrečnými minutami. Vystoupení autor během titulků je pak jen bonusem navíc. Osobně bych stručně komentoval - nenadchne, ale ani neurazí. Sám jsem měl trochu problém s některými historickými fakty, které je by bylo možná lepší vysvětlit, zvláště pro nás mladší generaci. Zkrátka jsem nechápal, jak byly po válce některé věci ze strany NKVD možné. Ale příběh sám je silný, méně silně ovšem zpracovaný. ()

sans.sourire

Musím říct, že na mě tento film velice zapůsobil a rozhodně byl velmi silný. Příběh mě ihned upoutal a jeho zpracování se mi líbilo. Úplně jsem zapomněl na realitu, jak jsem se do toho vžil. Konec mne zničil... Opravdu silné a emoční. Velmi podařený kousek, ze kterého jsem se toho nespočet dozvěděl. ()

mac000

Silný příběh a smutný film, který opět v člověku probudí nával zlosti nad bezmocností jedince v soukolí mocných. Ve filmu (ale i v reálném životě!) mají ti zlí vždy převahu nad těmi dobrými, protože jsou odhodlání ke všemu a neštítí se žádných prostředků. Zatímco ti dobří mají vždy morální zábrany a na ně většinou dojedou. Je to špatně, nebo to tak má (musí) být ? ()

Pitryx

Trochu moc příběhů v jednom snímku. Celé je to rozvleklé, ale nedá se přímo říci, nudné. U mne to bylo způsobeno spíše tím, že mne téma jako takové moc nebere. Musím uznat profi práci, ale dějově to za moc nestálo. ()

DJ Kritik

Mrzí ma ako sa správali ľudia voči sebe v týchto pohnutých rokoch. Kde politická príslušnosť v odboji, bola tak vybičovaná, že viedla k neskutočným tragédiám. I napriek tomu je tento film citlivo, ale bohužiaľ nie príliž zaujímavo podaný. ()

ShotgunED

Bohužel nejzajímavější je potitulkový vstup. Dalo se z toho udělat spousta věcí, ale telenovela tomu vůbec nesvědčí. To už to radši měli udělat jako hraný dokument či něco takového. Technicky a herecky správně, bohužel obsah se počítá a tady je to slabota. ()

PamelaJJK

Myslím, že hodně povedený TV snímek, který důstojně vzdává hold českým válečným pilotům. Velké plus za vizuál poválečné doby a za vynikající obsazení. David Švehlík má obrovské charisma a esprit a je to velký sympaťák. K dosažení vrcholu by stačilo ubrat trochu těch vztahových zápletek a "přitlačit" na dramatické scény. Za mě OK. ()

holka218

Na české poměry je Balada o pilotovi opravdu zdařilý film. Dobře popsaná doba a prostředí. Děj je krásně plynulý a celý film hezky ubíhá. Až po jeho skončení jsem si uvědomila, že se toho v něm za celou dobu až tolik nestalo. Hlavní půvab tohoto filmu je asi ve vylíčení doby a v krásném prostředí a pasujících kostýmech. No a David Švehlík... podle mě jeden z nejlepších a zároveň nejhezčích českých herců. Do role se skvěle hodí a rozhodně udělali dobře, že ho vybrali. Ostatní herci jsou taky výborní a celý film na mě působil skvělým dojmem. ()

senecek

Velké téma,kvalitní herci,ale výsledek je průměrný. Filmy o pilotech mám velmi rád a téma našich letců v Británii je opravdu lákavé. Škoda,že se tohle tak úplně nepovedlo... Přinejmenším velmi zajímavý je komentář Volodimira2 a souhlasím s komentářem Mastera19 a BigBeara. ()

swinevenca

Tak jednou stojí takový obyčejný veřejnoprávní celovečerák za to a stejně se nevyvaruju takových těch vulgárních slovíček. Jen to tentokrát nebude na provedení (herci - dobrý, výprava - dobrý, příběh -výborný), ale na ty lidi, který tenhle životní příběh utnuli a tím i napsali. Ty kurvy, ty mizerný špinavý kurvy. ()

pafka

Tak tohle se moc nepovedlo. To sdeleni nebylo nalehave, to sdeleni nebylo intezivni, nebo alespon nejak gradujici. Ani rodina a vztahy v ni fungovaly strasne malo. Pro me, ktery ma rad tyto filmy je to skutecne zklamani. Ani historicky, ani rodinny, ani drama. Od vseho neco, dohromady skoro nic. ()

carl.oesch

Vlastně bych zopakoval úplně to samé, co tady už napsal Malarkey. V Tmavomodrém světě tvoří perzekuce vojáků, kteří strávili z největší části válku v řadách královského letectva jenom část filmu, ale je mnohem silnější, než tady. Stránský se hodně snažil, ke cti muslouží, že na rozdíl od řady převlíkačů kabátů se nikdy u soudruhů "nenamočil" a perzekuce zažil na vlastní kůži, ale pro strhující a pravdivé drama jeho literární pokusy nestačí. Možná se měl věnovat problematice spíš ve stylu Souostroví Gulag... ()

meda2016

Téma by si zasloužilo zpracovat za 4*. Proč začne být zajímavé poprvé až od chvíle, kdy se zmíní porucha sexuální orientace a vztahové konflikty? Chyba je u scénáristy nebo režiséra, .....nevím. A to je nyní obvyklý malér českých filmařů. Mdlé zpracování. Přitom kvalitní a dobře hrající herci včetně dětí a celkem pochvala za výpravu. Připomenutí pro mladší generace, že velký ruský bratr si nikdy nevážil lidských životů. Ani vlastních lidí, ti ostatní jsou nepřátelé. ()

podoustev

Námět skvělej, ale realizace to trochu ubíjela, dlouho se nedělo vůbec nic, postavy jakoby neměly obsah, jen se na sebe dívaly a to ještě bez emocí. Konec byl povedenej. Těšila jsem se na hudbu, která tomu dá patřičnej náboj, ale nějak jsem ji tam neslyšela nebo si ji vůbec nepamatuju? Čtyři hvězdy za silný téma podle skutečný události. A taky jako poctu panu Stránskému. ()

johnnie78

Tak slušný námět a taková strašlivá nuda, kterou pár dobrých herců nezachrání. Velké téma se podařilo degradovat na nepodařenou televizní inscenaci, ve které se prakticky nic neděje. ()

rigby

Výborný scénář, kamera i režie. Celkově velmi povedený film, který ale bohužel doplácí na chybějící gradaci příběhu. Smutný osud se trochu ztrácí ve vztahových soubojích. A to je škoda, protože i osazenstvo bylo vybráno dobře a peněz na realizaci bylo viditelně také dost. I když to možná působí jako pokračování Tmavomodrého světa, na tento film bohužel nakonec nedosahuje. ()

pan_ponozka

Proč to má 68%? Protože netečou potoky krve? Je tam málo zvratů? Nebo protože (ko)producentem je Česká televize a teď je módní si do ní kopnout? Připomínat komunistickou lůzu, která zničila půlku světa a moderní historie, je povinností každého. Nezapomínat a neodpouštět. Nikdy. Kecy, prdy, kuličky. Opakuji znovu a těším se až přijde čas, kdy budu říkat: Mladej Švehlík nám ještě vytře zrak, uvidíte. ()