Ve škole kdesi v pohraničí se mladý učitel pokouší začlenit do výuky i romské děti. Jenže jejich rodiny zůstávají vůči vzdělání podezíravé. Tvůrci zvolili do značné míry romantický náhled, který neproniká pod povrch. Zařadili početné folklórní ukázky, vystupující jako nejatraktivnější prvek. Skutečně problémy si tak můžeme jen domýšlet. (oficiální text distributora)

rigby

Možná trochu idealizované a romantické, ale příjemně se na to dívá a je to o něčem, co je stále aktuální. A srozumitelně natočeno snad pro každého diváka. A přitom to má kvalitu. Myslím, že vysílat by ho měli pořád, za ty roky nic neztratil. 3+ ()

Dvojirakri

Zidealizovaný, nebo chcete-li zROMantizovaný příběh učitele který pár let po válce přišel do pohraniční vsi plné cigánů. Nikdy jsem nesoudil člověka podle toho jak vypadá, mám mnohem horší zkušenosti s bílými Čechy než s jinými lidmi, líbily se mi role Petra Čepka(on měl opravdu cikánskou krev, to mi nikdo nevymluví) nebo Yvetty Blanarovičové, naopak místo učitele bych si dovedl představit třeba Jana Hartla, ale i "Křížák" to zvládl dobře, ta akrobacie na štaflích mohla hodně bolet v intimních místech! Dobře vím, že pokud chcete s cikány vycházet, musíte jim něco ze sebe dát, něco nabídnout, aby viděli že jim rozumíte a rozumět chcete, zde je to dobře ukázáno, po zlém(každé dítě musí chodit do školy!) to prostě nejde, to je bez diskuzí, jakmile se o jejich kulturu ale začnete zajímat, otevřete jim duši, oni se otevřou vám. Hláška z filmu která tu není populární, ale pro děj byla nutná, je ta o "pěkné cestě". To je možná to nejrozporuplnější místo filmu, ale kdo je romantik a rád poznává nové a hodně cestuje, ten tomu rozumí, ne každý je upnutý na svoje bydliště nebo rodiště, patřím mezi ty vykořeněné, kteří žijí v jednom místě jen kvůli práci, ale jak to jde, tak zvedám kotvy. Mě naopak nejvíc znejistěly ty zlomené svíce v šuplíku. Tak blbý důkaz viny jsem nečekal a hodně mne znejistěl v hodnocení celého snímku, a vůbec jeho vážnosti. Ale asi by by bylo nefér kvůli tomu veškeré snažení celého štábu shodit, zkrátka je to celé zROMantizované a tak je tento film třeba brát... ()

fooggyy7 odpad!

Nosatí se spojili s cikánama   a natočili film. Pravda a láska znovu zvítězila nad lží a nenávistí. Až mi slza ukápla ()