Ouija: Zrození zla

• USA Ouija: Origin of Evil (více)

Mladá vdova a matka dvoch dcér Alice Zanderová (Elizabeth Reaserová) nedokáže banke splácať dlhy, a tak si privyrába vyvolávaním duchov zo záhrobia, hoci sama v duchov neverí. Každý zákazník má povolené iba tri otázky, čo sa jej zdá trochu nudné, preto svoje seansy oživí novou vešteckou doskou Ouija. Varovanie o rizikách nebezpečnej hry však ignoruje a začne ju hrať sama.  Keď Alice dostane oznam z banky o exekúcii pre nesplatený dlh, ešte v ten istý večer jej mladšia dcéra Doris (Lulu Wilsonová) prinesie tašku plnú peňazí, ktorú našla v pivnici. Šokovanej matke vysvetlí, že sa rozprávala s duchom svojho otca. Tým sa však zlovestná hra Ouija iba začína. Doris totiž nevyvolala iba ducha svojho otca, ale aj niečo oveľa horšie - samotné zlo z ríše mŕtvych, ktoré ohrozí ich malú rodinu. (TV JOJ)

Marceloo

Osamelá vdova s dvoma dcérami sa snaží zlepšiť rodinnú situáciu a ponúka posedenia, pri ktorých sa záujemcovia môžu s jej pomocou spojiť so svojimi zosnulými rodinnými príslušníkmi. Keďže sa jej finančná situácia stále zhoršuje, snaží sa služby neustále zlepšovať a preto sa rozhodne kúpiť dosku Ouija. Tá by mala poslúžiť na bližší kontakt s duchmi, lenže keď ju do domu prinesie, začína sa meniť správanie jej mladšej dcéry. Tá sa stala na doske závislou a táto hra má katastrofálny vplyv na jej psychiku. Pri nedodržaní pravidiel hry sa totiž prebudil zákerný duch, ktorý chce nevinnú detskú dušu využiť vo svoj prospech. - Vždy sa smejem na luďoch, ktorí tvrdia, že pokračovanie je vždy horšie ako prvý film. Ouija: Origin of Evil je síce prequelom, ale ako pokračovanie je ovela kvalitnejšie než prvá časť, takže sa to dúfam odrazí aj na miestnom hodnotení. Väčšiu úspešnosť si u mňa zabezpečil tento prequel hlavne hereckým obsadením, keďže partiu vystrašených tínedžerov vystriedala solídna rodinka bez otca a dokonca aj malé dievčatá dokázali používať mozog, takže v tejto oblasti ide určite o krok dopredu. Väčšina ludí bude zrejme kritizovať Mikea Flanagana, lenže ja tento počin nepovažujem za neúspešný z jeho strany. Jednoducho natočil PG-13 ducharinu, akú od neho v USA vyžadovali a nedopadlo to vôbec zle. V podstate sa mi jeho systém páči. V roku 2016 natočil Ouija: Origin of Evil a Before I Wake pre kiná a jeho najlepší tohtoročný projekt Hush si natočil len ako takú bokovku. Technicky je to spracované fajnovo. Kulisy občas pokulhávajú a nevytvárajú pocit toho, že by sa dej odohrával v šesťdesiatych rokoch. Čo sa týka strašenia, nie sú tu prekvapivo nejaké výraznejšie momenty a na efektoch je vidieť, že ich zrejme robili rovnakí ludia ako u Before I Wake. S výsledkom som spokojný a už sa nemôžem dočkať režisérovho ďalšieho hororového projektu, ktorým bude I Know What You Did Last Summer. A snáď to už konečne u mňa vytiahne na plný počet. + herečka z Deliver Us from Evil + herečka z Oculus + herec z Devil's Due a Damien + herečka z Insidious: Chapter 3 + herečka z Oculus, Demon Legacy a Hush + herec z 6 Miranda Drive ()

HiddenDragon

Zajimavejsi nez puv. film. Forma prequelu umoznuje historictejsi ladeni, i kdyz to proti zmince v jednicce (tam se mluvilo o prelomu 40./50. let) trochu upravili az na konec let sedesatych. Zadne pocitace, internetove vyhledavace, mobily...bez moderni techniky je horor hned lepsi. Na druhou stranu to ale taky hodne pripomina "3:15 zemres" nebo Conjuring/Annabelle serii (coz potvrzuje i to, ze Wilsonova hrala v obdobnem prequelu Annabelle 2). Sympaticke a vtipne (a opet podobne Conjuringu) je snaha ukazat nejdriv realitu. A trendy ducharske seance predstavit jako sikovny podvod, z ktereho zije samozivitelka se dvema dcerami. Ale jen do te doby, nez se jako vhodne medium ukaze nejmladsi z nich :) Nektere triky mohly byt trosku lepsi a podobnost s jinymi filmy se nezapre, ale jinak fajn bubakovina pred spanim :) ()

dubinak

Už jsem si zvykla, že Flanagan mě nepřestává překvapovat (v to špatném slova smyslu), a tak jsem od pokračování jednoho braku čekala další brak jakkoliv hrozný. No nakonec to dopadlo lépe, než zmiňovaný první díl, ale ne o moc, bych pravdu řekla. Tu třetí hvězdu dávám spíše jen z pricipu, když jsem prvnímu dala dvě. Na Origin of Evil můžu ocenit určitě retro vizuál...a to je asi tak všechno, co opravdu můžu ocenit. Cokoliv jiného je totiž už jen běžná hororová rutina, bez špetky originality a ničeho, co bysme dosud nikde neviděli. navíc mi přišly postavy nějak nepřirozené a hlavně nesmypatické. Dokonce i ta strašidla jsou totálně mimo mísu a měla jsem mrazivý pocit za celý film asi tak dvakrát. Koukám na to asi dost subjektivně, ale hodnotím objektivně, protože konzumního nenáročného hororového fanouška to zaručeně neurazí. ()

classic

Mike ma najviac zaujal, 4 roky starým hororom - Oculus, potom už ďalšie jeho počiny, ma bohvieako neinteresujú, pozriem si ich, z čistej zvedavosti, či náhodou čímsi neprekvapí ? Tak tomu bolo aj so Somniou, či aj najnovšie s prequelom hororu Ouija, kde sa priznám, že som pôvodný film, z roku 2014, ešte ani nevidel, pretože ma odradilo strašne nízke hodnotenie ! Čiže dej predchádza originálu, tak nejako si to spájam, z minuloročnými : A STAR WARS STORY - ROGUE ONE, ktoré samozrejme predchádza Novej Nádeji, ale podotýkam, že kvalitatívne, sú oba snímky, kdesi inde... Príbeh je situovaný, zhruba do 50. rokov, v spojených štátoch, kde vidím trojčlennú rodinu, všetko ženského pohlavia, kde mamina, vážne stojí za hriech ! Všetky tri sú taktiež zapojené do jednej profesie, ktorú vykonávajú v „pohodlí domova” . Všimnite si tie úvodzovky, to bude platiť len dočasne, pokiaľ si nezakúpi mamka novú „duchovnú dosku” QUIJA, ktorá sa najmladšej členke domácnosti, vymkne spod kontroly. Prvá quija, ktorú sprvoti používajú, slúži na prilákanie zákazníkov, ktorí ešte netušia, že sú podvádzaní, klamaní, ani samotné aktérky, tomu neveria, že by mohla táto abecedná a slovná, kúzelná, magická, čarovná doska - fungovať. A zase nevedia ani to, čo sa voľakedy dialo v ich dome, predtým, keď tam ešte nebývali. Klasicky staré, otrepané klišé, ako Praha samotná, nič nové na svete, dáme si repete. Malá slečinka Doris, bude posadnutá touto doskou, a to je samotný spúšťač následných udalostí, ktoré diváka, aj občas poriadne vydesia. Celkom dobré RETRO, výprava a kostýmy, herečky som už spomínal, mama, je vážne dobrá, produkcia Michael Bay, a neviem, či je dobré, že Flanagan ovláda naraz toľko funkcii vo filme ? Určite lepšie, ako pôvodný diel, vskutku - odporúčam hororovým nadšencom ! ()

Morholt

Nic nového pod sluncem. Druhá Ouija je vlastně jen další duchařskou historkou, ve které se objevuje spiritistická tabulka a strašidelná holčička. Nezaujme atmosférou, nevyděsí lekačkami a už vůbec nenabízí nějaká nápaditá monstra. Pokud tu stojí něco za výrazné povšimutí, tak je to představitelka dětské role, která, zejména když za to pořádně vzala, byla parádní a i to šedesátkové retro mělo něco do sebe. Nicméně jestliže se najde řada filmů, které mají všechno správně kromě toho nepojmenovatelného něčeho, co jim sráží procenta dolů, tak pro Flanagana platí v tomto případě přesný opak. Líbilo se mi to hodně, ale nedokážu říct pořádně proč. 80% ()

• Po záverečných titulkoch ešte nasleduje krátka scéna. (TomX2)
  • Dom, v ktorom sa tento film odohrával, bol použitý aj v inom horore – Nezhasínaj!  (2016). (Pat.Ko)