Portorický král Fernando XXIII. požádá slavného detektiva Holmese, aby mu sehnal dvojníka, neboť se obává atentátu. Holmes najde v moravském Brodku notorického dlužníka Františka Lelíčka, který je králi podobný jako vejce vejci. Lelíček, pronásledovaný věřiteli, nabídku přijímá. Krásná a mladá královna odmítla se svým zbabělým manželem odjet do bezpečí v exilu. Lelíček se energicky ujímá své role. Královnu okouzlí temperamentním chováním na býčích zápasech i tím, jak chladně čelí atentátu. Mezi nic netušící královnou a mazaným Lelíčkem vznikne vášnivý vztah. Zrádní ministři chystají další atentát. Pekelný stroj, nastražený v gramofonu, má být spuštěn po přehrání nové státní hymny. Holmes unikne na poslední chvíli ze sklepení, kam byl zavřen atentátníky, a zachrání Lelíčka i královnu. Fernando v azylu zemřel. Lelíček, zamilovaný do královny a spokojený ve své roli krále, odmítá výpověď. Pohrozí mezinárodní ostudou, kdyby vše oznámil veřejnosti, a tak je nakonec ve své funkci ponechán. (oficiální text distributora)

Nonna

Vlasta Burian jako milovník a král je zábavný. Přerod z moravského podvodníčka a dlužníka v elegantního a rozhodného krále, který si získá národ, vyžene atentátníky a konspiranty a okouzlí samotnou královnu, zvládl Burian s bravurou sobě vlastní. Jeho druhá role, zbabělý král trpící stihomamem (..."tuhle jsem měl dokonce pumu v kartáčku na zuby"!), je tak jinace zahraná, až se vnucuje pocit, že jsou herci snad skutečně dva. Skvěle jim k tomu sekunduje Sherlock Frič ve své zřejmě nejslavnější herecké roli. Scénář je napsán natolik dobře, že Burianovi nezbývá přehršel času na obvyklé šaškárny a předvádění svého komického talentu, ale skutečně hraje. I když jeho výuka jazyků je naprosto nezapomenutelná. Film pokládám ze všech s Vlastou Burianem za nejlepší. ()

Gig

"To je podoba. Až jsem se lek." Líbí se mi, když Burian hraje dvě různé polohy - to plachého, bojácného i toho svérázného nepravého. Bavím se u toho stejně jako u Wericha v Císařově pekaři nebo Jeana Paula Belmonda ve Zvířeti. Co dodat. Snad jen "A nebude ho to bolet?" ()

PetraMishka

Až do poslední čtvrtiny je tento film průměrný - do množství humoru, děje a originality, zatímco poslední čtvrtina je tak svižná a vtipná, že dávám nakonec 4*. Vlasta Burian je tu v neobvyklé roli "milovníka" a Lída Baarová sice zpočátku hodně deklamuje, ale zrovna v této roli je to pochopitelné. Martin Frič jako Holmes je velmi originální a nijak dojem nekazí, i když je akčnější, než je obvyklé. ()

lepo

Tri hlášky na čele so "Psohlavcami a kráľovskými obednými chodmi" ma aj po rokoch donútili k záchvatom smiechu. Stále je to dobré a lepšie , ako niektoré dnešné stupídné a trápne kvázi komédie. ()

Kozlowski8

Slavný detektiv Holmes je pověřen portorickým králem, který se z obav o atentát uchyluje do exilu, aby zajistil jeho dvojníka. Toho nachází v Lelíčkovi, kterému se jeho role natolik zalíbí, že ji odmítne opustit i po smrti krále v exilu...Skvělé, ale možná až příliš exhibicionalistické představení Vlasty Buriana, kde se střídají vtipné a nápadité situace se slabšími a někdy až trapnými. Jeden ze slabších filmů legendárního komika. 60%. ()

brasek

Dôvtipný príbeh, škoda že prináša o niečo menej zábavy ako sme zvyknutý u Vlasty Buriana. Ale ako oddychovka na nedeľné popoludnie ako vyšitá. ()

Kontryhelka

FIlmy s panem Burianem miluji od dětství a tento je jeden z mých oblíbených. Vtipný příběh, kterak zadlužený a svérázný hňup ke štěstí a bohatství přijde, jak slepý k houslím. Film je nabitý skvělýma hláškama. Fakt se vždycky zasměju. ....Král je mrtvý, no to abych si za něj šel lehnout na hřbitov.............. ... A že to řeknu z vokna ..........Jdeme, královna čeká s vobědem ......... Prima oddychovka, která ani po létech neztrácí nic ze svého původního lesku a baví nás po mnoho a mnoho generací. Burian je perfektní herec, který zvládne vše a ještě něco navíc. Takový mistři se již nerodí. ()

M+M

Příjemná komedie. Pro mně hezká příležitost vidět režisérského krále Martina Friče v hereckém tandemu s Vlastou Burianem. ()

Dr.dogous

Monarchisté nemaj nic jisté. J.V.Ferdinand XXIII., vládce Portorika, se právem bojí o život. Je nenáviděn opozici: anarchisty, republikány, spiklenci, atentátníky. Jedinou šancí, jak přežít, najít si dvojníka. Ochranku mu dělá věhlasný detektiv Sherlock Holmes. Ten vybere Ferinandovi za dvojníka pana Lelíčka, věčného studenta, lůzera a dlužníka z dalekých Čechách, jemuž hoří půda pod nohami, protože ho uhánějí věřitelé. Lelíček jsa angažován Sherlockem Holmesem se ujme role dvojníka a zastupuje krále Ferdinanda na veřejnosti i v rodinném životě. Bude umět Lelíček čelit nastraženým pastím.? Uspokojí Lelíček krásnou a náročnou královnu? Zhubí dříve ekrazit Lelíčka nebo Lelíček své odpůrce? Kdo z koho, souboj na život a na smrt. Inu, nebudu vás napínat, Lelíček přežije, má přece zdatného pomocníka Sherlocka. Když zemře pravý král, zdatný Lelíček se ujme záskoku i v loži panovníka, zaseje sémě a královnu zbaví migrény i panenství. Inu, kdo jinému jámu kopá, je nádeník, a ještě do ní padá. Povedená taškařice. Pro imitátory je nejhorší, když přijde "originál" o ruku, to pak musí pak bolet. Co k tomu dodat, snad jen, že mnoho Kaddafího dvojníku zemřelo, než došlo na originál. 82%… ()

alimraj1

Vtipná prvorepubliková groteska, u níž se vždy s celou rodinou zasmějeme. Vlasta Burian opět v hlavní roli nezklamal.  Nejlepší dle mého úsudku byla scéna s přeměnou státní hymny, ale celkový dojem je stejně humorný a uvolněný. Škoda jen, že dnes takovouto komedii už nikdo nenatočí... ()

hostivít

Oceňuji, jak dokázal Burian jemně odlišit charaktery Lelíčka a krále. Hezké jsou scénky: focení na známky, výuka angličtiny a francouzštiny, nová hymna, odhánění věřitelů v restauraci. Ale jinak to zas není tak výborné jako jiné filmy Buriana. ()

Andrew1987

Síce Vlasta Burian predviedol niektoré skvelé scénky, ale v porovnaní s jeho niektorými inými ozaj skvelými komédiami ide o podpriemer. Neviem, čo by som k tomu viac dodal. S Burianom som videl už podstatne lepšie filmy. Preto dávam takéto nízke hodnotenie. ()

SONNY07

... a ty hovada, který mu nesahali ani po kotníky ho udali a ponížili a nebyli to komunisti, byla to malá česká závist, která zde stále koluje !!!!!! ()

MirecRKK

velmi dobry film, 1. ktory som pozeral s Lídou Baarovou a Burianom, nasadil laťku pekne vysoko avšak zistil som že nebolo až tak ťažké ju preskočiť, velmi dobrý film avšak taký že sa človek nevie rozhodnúť koľko * má dostať 3 sú málo 4 veľa, rozhodol som sa tento krát na tie 3 pretože ako som povedal, videl som už aj lepšie filmy, avšak Lelíček bude navždy môj 1. :) ()