Portorický král Fernando XXIII. požádá slavného detektiva Holmese, aby mu sehnal dvojníka, neboť se obává atentátu. Holmes najde v moravském Brodku notorického dlužníka Františka Lelíčka, který je králi podobný jako vejce vejci. Lelíček, pronásledovaný věřiteli, nabídku přijímá. Krásná a mladá královna odmítla se svým zbabělým manželem odjet do bezpečí v exilu. Lelíček se energicky ujímá své role. Královnu okouzlí temperamentním chováním na býčích zápasech i tím, jak chladně čelí atentátu. Mezi nic netušící královnou a mazaným Lelíčkem vznikne vášnivý vztah. Zrádní ministři chystají další atentát. Pekelný stroj, nastražený v gramofonu, má být spuštěn po přehrání nové státní hymny. Holmes unikne na poslední chvíli ze sklepení, kam byl zavřen atentátníky, a zachrání Lelíčka i královnu. Fernando v azylu zemřel. Lelíček, zamilovaný do královny a spokojený ve své roli krále, odmítá výpověď. Pohrozí mezinárodní ostudou, kdyby vše oznámil veřejnosti, a tak je nakonec ve své funkci ponechán. (oficiální text distributora)

Alagaesie

Vybrat chlapa podle fotky je dost loterie. Jak to počítal? „To by se urazil. Taky nic.“ U Lelíčka skvělá cedule. To se bál pípy? „Copak tady děláme?“ To je votázka – chodící věšák. Ošetřování je ale dražší než se stravovat. Frič byl dobrej Holmes. „To není definitivní suma.“ Tak tohle si odpracuješ… Kampak jel vlak? U kohouta dobrá stěna. Jedlá Audience. Oběd u dvora. „Psohlavci tam seděj?“ Labutí krky. „Dlóóóuhý.“ Král pobavil. „Imitace. Salám.“ Fotografování na psí známky… Věšák – ministr školství, kaktus – ředitel drah, stolička – má vod samýho tancování nohy zkroucený. Ale puosim tě… „Támhle sebou někdo říz.“ Okapy a štětka. To JE podoba – jako by si z okna vypad. „Vy nejste…?“ „Nejsem!“ „Vy jste…?“ „Já jsem!“ Kdo ujde kuličce? „Pročpak utíkáte?“ Ta ryba ve výstřihu… Známka s koněm byla dobrá. Turistická hůl-chata. Říšská hruška… Čelíčko o klavír. Holka, to není ten tvůj Fernando. „Vaše Veličenstvo, ono je to od začátku opravdu lepší.“ „Je, já jsem řikal, že nejlepší ale musíme to taky jednou nechat zahrát do konce.“ Imitace zdrhla. To je mi řešení. ()

dapler

Význam tohoto filmového počinu, poroste s přibývajícími léty, i když filmovou historii tvoří již dnes. Je to film v mnohém naroubovaný na němý film, ale přece jen již nesoucí zárodek pozdějších úžasných komedií s Vlastou Burianem. Ačkoli celé dílo vyzní poněkud vyčpěle,má stále tu svou Burianovskou vůni úsměvu. ()