Portorický král Fernando XXIII. požádá slavného detektiva Holmese, aby mu sehnal dvojníka, neboť se obává atentátu. Holmes najde v moravském Brodku notorického dlužníka Františka Lelíčka, který je králi podobný jako vejce vejci. Lelíček, pronásledovaný věřiteli, nabídku přijímá. Krásná a mladá královna odmítla se svým zbabělým manželem odjet do bezpečí v exilu. Lelíček se energicky ujímá své role. Královnu okouzlí temperamentním chováním na býčích zápasech i tím, jak chladně čelí atentátu. Mezi nic netušící královnou a mazaným Lelíčkem vznikne vášnivý vztah. Zrádní ministři chystají další atentát. Pekelný stroj, nastražený v gramofonu, má být spuštěn po přehrání nové státní hymny. Holmes unikne na poslední chvíli ze sklepení, kam byl zavřen atentátníky, a zachrání Lelíčka i královnu. Fernando v azylu zemřel. Lelíček, zamilovaný do královny a spokojený ve své roli krále, odmítá výpověď. Pohrozí mezinárodní ostudou, kdyby vše oznámil veřejnosti, a tak je nakonec ve své funkci ponechán. (oficiální text distributora)

Bozvav

Výborný film, vtipný, humorný. Skvěle obsazeno. Burian perfektně zahrál dvě zcela charakterově odlišné postavy. Scénka z mluvení cizími jazyky božská. Za mne 100%. ()

MickeyStuma

Ve čtvrtém zvukovém snímku se Vlasta Burian opět vyřádil a vlastně i svým přičiněním, neboť původně měl film vypadat zcela jinak a právě to ´jinak´ nesedělo jeho komice. A tak zasáhl. A zasáhl dobře. Po druhé si střihl dvojroli, ve které, kromě pro něj typické postavy, dokonale charakterově zahrál, jak se jednoduše říká, ťunťu, v tomto případě, vladaře. Vlasta Burian kromě svého komického herectví a podání vtípků hodné pouze jeho umu, také předvedl další svou schopnost a tím jsou jazyky. V předchozím snímku ´On a jeho sestra´ (1931) to byla imitace hudebních nástrojů, zde ukazuje, jak se dá naučit výslovnost a správná intonace francouzského a anglického jazyka. Dělat dvojníka vladaři, na kterého se chystá atentát není žádná prča, ale tady to prča je. Zajímavostí jsou ti atentátníci. Něco takového bylo v podstatě použito, byť samozřejmě v odlišné scéně, i ve snímku ´Císařův pekař - Pekařův císař´ (1951). Stačí si porovnat scénu s bombou v tomto snímku s otráveným vínem ve snímku zmíněném. Mnohé překvapuje režisér Martin Frič v roli Sherlocka Holmese. A je to dáno tím, jak málo se o něm ví, že běžně hrál už v němých filmech a že si zahrál i v několika dalších. Lída Baarová je svou přítomností už jen třešničkou na dortu, i když prostoru zrovna moc nemá. Jedna komická scéna tedy střídá druhou, Burianův slovní kulomet neutuchá jedinou chvilkou a tak se dá říct, že divák, který se u tohoto snímku nudí, musí být neskutečný morous. Už ohromný úspěch ve své době film hodnotí samo za sebe. Zub času sice neskonale pracuje, ale film se drží a je to dobře. ()

Véronique

Tímto filmem jsem byla velmi mile překvapena. Ačkoli ničím nevyniká, najde se v něm spoustu okamžiků, které stojí za to. Ať už to je počítání Lelíčkových účtů, píseň o Rositě (či Maryšce?!), Vlasta Burián v krátké, ale neobvyklé roli pravého krále, ubožáčka Ferdinanda XXIII. či pro mě poprvé okouzlující Lída Baarová jako věrně milující královna. Na filmu jde určitě díky grimasám herců poznat, že se jedná o přechod mezi němým a zvukovým filmem. To však neberu jako negativum, ale spíše naopak. Pohled na ministry v podání Čeňka Šlégla či Theodora Pištěka je neodolatelný! Za ojedinělé považuji i samotný konec filmu, ta romantika není pro Vlastu Buriana vskutku obvyklá! 75% ()

Jeand´Boa

Velice příjemná podívaná, která mi jen tak nezevšední...pokus o atentát, nová hymna, štětka na čepici, jazykový rychlokurs, apod. Mi toto vážně sedlo... ()

chrispe

,,A anglickej aksánt? Horkej brambor do huby!" Vlastu Buriana jsem nikdy nijak zvlášť neprožívala, ale také mu neupírám, že si přízvisko Král komiků zaslouží. U Lelíčka se vždy bavím a na Lídu Baarovou je radost pohledět. ()

P. J. D.

Výborné obsazení není všechno. I když je zde Vlasta Burian, který fascinuje svým bravurním hereckým umem, mám zkrátka pocit, že Lída Baarová mu to kazí. Nemějte mi to za zlé, ale nějak na mne působí dojmem, že se neustále přetvařuje. Zkrátka je pro mne nudná. Možná to je však způsobeno onou dobou, nevím. Jinak je zde pár povedených vtipů, příběh není špatný a celkově to působí dobrým dojmem. 3/5 ()

rainman93

Víte jak, on Vlasta Burian je výborný téměř ve všem. A Sherlock Holmes to ve svém literárním světě má taky tak. V základu máme klasickou komedii se záměnou a osvědčenými gagy. Ideální film na nostalgické večery! ()

Luxocculta

Trochu klidnější Vlasta Burian, kdy fór k popukání nečíhá v každé větě a scéně, ale i tak je to misty bomba a ani tady se nelze vyhnout útokům na bránici. A i díky námětu a mladičké, roztoužené Lídě Baarové, která Buriana rozpalovala nejen ve filmu, jde o dobře stravitelny kus, ze ktereho otrava nehrozi. ()

Astrebleue

Vždycky, když to někde zmerčim v programu, jsem natěšená jak na Vánoce. A vůbec mi v tomhle případě nevadí to, co dneska stanice prováděj, že jednu věc opakujou 5x do roka.A navíc Martin Frič neni dobrej jen za kamerou.. ()

Stanix

Pravděpodobně podobnou myšlenkou jako zde se nechal Marin Frič později inspirovat pro budoucího Císařova Pekaře. Ta podobnost tam trochu je. Jinak se nejedná o kdovíjakou Burianovu šou, ale spíše začátečnickou tvorbu. Přesto ale pobaví. ()

Fanak

Je to sice oddechovka, ale já si vychutnám vždycky rád onu vzácnost v Burianových filmech - romantickou zápletku:-). ()

Havala

Vlasta Burian v životní formě. Text té nové hymny je naprosto geniální. Ty hlášky jsou fakt úchvatné. Ani po letech film nezrácí na atraktivitě. ()

Pitryx

Obvyklá Burianova taškařice s jeho slovním humorem a pochopitelně i klasickým herectvím. Hudebních míst mohlo být méně. ()

ostravak30

Je nutno přiznat, že tohle je Burianův slabší film. Rozhodně znám lepší. Navíc Fričův výkone není oslnivý a podobně se to dá říct i o Lídě Baarové, ale ta dostala málo prostoru. Vtipné situace a momenty tu jsou, ale není jich mnoho. Burian se snaží seč mu síly stačí oživit to svým přispěním, ale jde mu to ztěžka. Jsou zde i hluchá místa. Hudba je vcelku kvalitní i když ještě chci dodat, že si nemůžu pomoct, ale v některých ohledech mi silně připomínala tu z Přednosty stanice. Myslím, že trojka je zaslouženým vyjádřením. Film nenadchne, ale taky neurazí. V menším procentu chvílemi nudí, ale pak je pár situací, kdy pobaví. ()

Chladek

Nemám tušení jak k tomuto spojení došli, ale výsledkem je další skvělá komedie na Burianovo konto. Koho by nerozesmál svýmy grimasy, pohyby, či rychlokurzem angličtiny a francouzštiny!! ()

petz1985

jeden z neoblíbenějších filmů s Vlastou Burianem, jeho dvojrole je opravdu vydařená, stejně jako postavy Lídy Baarové. no co se dá dělat Baarová byla opravdu jenda z nejkrásnějšách žen své doby. Ale největší šanci na hrdinu filmu je Holmes v podání Friče. A za naprosto geniální považuju skupinku anarchistických atentátníků u dvora, takové zjevy posbírat dalo asi práci :-) ()

LuckyK

Pár kultovních hlášek jako "neuražte se, při vašem vzdělání", ale ještě to není ta moderní klasická komedie, která by byla svěží dodnes jako jiné Burianovy filmy. Spíš z toho dýchá duch němého filmu. ()