Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Přepis divadelní hry E. A. Longena V tlamě velryby (z repertoáru Divadla V. Buriana). Fraška plná zápletek, převleků a všelijakých taškařic včetně jazykových parodií, to vše jen pro to, aby se Burian před kamerou vyřádil stejně jako na jevišti. Vlasta Burian zde vytvořil postavu Emana Pípy, kterého z finanční tísně má zachránit příjezd strýčka Jonáše z Ameriky. Eman měl rád Lidušku (A. Mandlová), ta si však vzala jeho bratrance Adolfa (Č. Šlégl). Eman se opije a tropí výtržnost – je odveden na psychiatrii, kde potkal dalšího svého příbuzného strýce Hanibala (T. Pištěk). Ten se zase souží pro tetu Matyldu, která však čeká na příjezd Jonáše, aby si ho vzala. Adolf si potřebuje vyřídit záležitost s bývalou milenkou (L. Hermanová), proto přemluví Emana, aby se přestrojil za strýčka Jonáše a tím odlákal pozornost jeho ženy. A tak začíná bláznivá komedie – vše končí příjezdem pravého strýčka. (Česká televize)

(více)

Recenze (140)

Zagros 

všechny recenze uživatele

Ke komentáři k filmu Nezlobte dědečka jsem se chystal napsat, že už to není ono a na Buriánovi je vidět, že to nejlepší už má za sebou. Což by nebyla vůbec pravda! Film je z roku 1934 a jeho nejlepší filmy a role na něj teprve čekají. Zmátla mě jeho postava - starý dědeček. :-) Nicméně platí to, že film pro mě patří k jeho slabším kouskům. Je to až moc bláznivá komedie, často se křičí, nahlas hádá, pořád se někdo převléká a herci hodně přehrávají… včetně Buriana. Popis v obsahu sedí, je to taková divadelní taškařice. Někomu ale sednout může, zkuste. Pro mě jsou to jen slabší tři hvězdy, a když mám chuť na jeho výtečné komedie, sáhnu po jiných filmech. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Toto už je velmi kvalitní komedie, kde exceluje Eman Vovísek (skvělý Vlasta Burian), který se z donucení okolností vydává za svého strýce Jonáše. A nastává mrskání, běhábí, sled pohádek a výmluvnosti. Snaží se zabránit katastrofě, nechtěně spouští příval nových událostí, aby všichni zúčastnění dostali krásnou závěrečnou facku pravým odhalením. Další zajímavé postavy: Emanův bratranec, továrník Daněk (Čeněk Šlégl), který musel řešit bývalou milenku, sekretářka Josefinka (mladičká Hana Vítová), ve které našel Eman konečně partnerku, nerozumící sluha (Václav Trégl), vdavekchtivá teta Matylda (Mariana Hellerová), která rozhodně drápek nechtěla pustit, její bývalý muž a stále ctitel Hanibal (dobrý Theodor Pištěk). Aneb fantastkní cesta ze vzlykání do hravého blázince a poté do centra dění veškerého penězchtivého příbuzenstva. Vtipné a zábavné. ()

Reklama

Compadre 

všechny recenze uživatele

Superstará komédie ve které neuvěřitelným způsobem zaválel Vlasta Burian. " "No, 1400 poschodí, to je asi opravdu moc, spíš 1200. - Ty mrakodrapy mají na obě strany stejný počet pater. Víte, já mám domovníka Japonce, on to má domů blíž.." "Komu čest, tomu Matylda." "Když já jdu vybírat činži, a jdu v lednu pro peníze, tak jsem akorát příští rok o Vánocích doma.." "Měl strašnou smrt...on se utopil v mlíce...za tři dny ho našli v jedné kavárně jako škraloup.." ()

maarr 

všechny recenze uživatele

Zřejmě nejbláznivější komedie Vlasty Buriany, král komiků zde předvádí jak by řekli Američané one man show, naplno se zde projevuje jeho schopnost improvizace, gest, pohybové kreace a neuvěřitelné slovní zásoby, jeho gut ivning vodpoledning již zcela zlidovělo. Ostatní zde působí spíše jako stafáž, přihrávači. Určitě patří tato veselohra k tomu lepšímu co Burian natočil. Dávám čtyři hvězdičky. ()

PTuranyi 

všechny recenze uživatele

Podarená veselohra, v ktorej skvelý výkon Vlasty Buriana zráža podpriemerný príbeh pozliepaný z nesúrodých epizód. Tie sa síce točia okolo strýčka Jonatána, ale akosi nedržia pohromade. Burian je tu naozaj za hviezdu a ostatní herci mu len sekundujú aj to veľmi nešikovne. Niekoľko krát zmení prevlek, takže sa zo strýčka Emana stane Jonatánom a nakoniec "dědečkom", ktorého prejav s fistulou je naozaj zlatým klincom. 65% ()

Galerie (15)

Zajímavosti (1)

  • Jonáš/Eman (Vlasta Burian) říká, že bydlí v Hopfenštokově ulici. Tak se skutečně jmenovala v Praze od poloviny 19. století do roku 1952 dnešní ulice Navrátilova na Novém Městě. (rakovnik)

Reklama

Reklama