foto

Čeněk Šlégl

  • nar. 30.9.1899
    Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 17.2.1970 (70 let)
    Praha, Československo

Biografie

Čeněk Šlégl se narodil 30. září 1899 v Praze do německé rodiny jako Vincenc Schlögel, ale přihlásil se k českému národu a začal se psát a mluvit česky. Po maturitě na stavebnické škole měl jít studovat techniku. Na prázdniny odjel ke strýci, řediteli divadelní společnosti Doleželovi a po pár záskocích na jevišti si hned divadlo zamiloval. Na školu už nenastoupil a odešel ke kočovným společnostem. Po čase odešel do Prahy a hrál v Rokoku, Adrii a od konce 20. let do 1942 se stal s Jaroslavem Marvanem nepostradatelným přihrávačem (občas i režisérem) svého principála v Divadle Vlasty Buriana v rolích mužů z lepší společnosti, zdegenerovaných šlechticů, důstojníků, ředitelů, bankéřů, podvodníků i zlodějů. Jeho otcem byl filmový epizodkář Eduard Šlégl (1869 – 1935).

V českém filmu se zjevil poprvé v roce 1919 ve snímcích UTRPENÍ KE SLÁVĚ (Jan Amos Komenský) a ZLODĚJ (ctitel baron Malenický). Z němé filmografie vyjmenujme ještě např. tituly VELBLOUD UCHEM JEHLY (ctitel Berka), MOŘSKÁ PANNA (číšník), ANIČKO, VRAŤ SE! (Landův přítel), Z ČESKÝCH MLÝNŮ (nápadník Artur), PRAŽSKÉ ŠVADLENKY (Robert Řimbaba), KRÁSNÁ VYZVĚDAČKA (prefekt Karlys), HŘÍCHY LÁSKY (Warrenův tajemník), UTRPENÍ ŠEDÉ SESTRY (velkostatkář Horák) atd.

Se svým principálem Vlastou Burianem si už od němého filmu zahrál dodnes oblíbené roličky, např. návštěvníka u senátora (LÁSKY KAČENKY STRNADOVÉ), rittmeistera Gézu von Medáka (C. A K. POLNÍ MARŠÁLEK), konzula J. Wielanda (TO NEZNÁTE HADIMRŠKU), ceremoniáře (LELÍČEK VE SLUŽBÁCH SHERLOCKA HOLMESE), admirála Piacciho (HRDINNÝ KAPITÁN KORKORÁN), továrníka Adolfa Daňka (NEZLOBTE DĚDEČKA), učitele (HRDINA JEDNÉ NOCI, TŘI VEJCE DO SKLA), starého korvetního kapitána Quido Krištofoviče (DUCHÁČEK TO ZAŘÍDÍ), vetešníka Puškvorce (ULICE ZPÍVÁ), gremiálního radu Pěnu (U POKLADNY STÁL…), ředitele pozemkového úřadu (KATAKOMBY), statkáře Arnošta Pěnkavu (PŘEDNOSTA STANICE) či barona Studeného (PROVDÁM SVOU ŽENU).

Z jeho dalších si připomeňme Matěje Dudka v Innemannově FIDLOVAČCE (1931), herce Járu Marka ve Fričově komedii S VYLOUČENÍM VEŘEJNOSTI (1933), podvodníka Fuchse v Martenově dramatu ZA ŘÁDOVÝMI DVEŘMI (1934), politého návštěvníka baru v AŤ ŽIJE NEBOŽTÍK (1935) Martina Friče, tajemníka Michajloviče v komedii ULIČNICE (1936) Vladimíra Slavínského, profesora Tuříka ve Fričově komedii ŠKOLA, ZÁKLAD ŽIVOTA! (1938), seladona s kapesníčkem v KRISTIÁNOVI (1939) apod.

Na sklonku herecké kariéry vytvořil rozkošně senilního hraběte Bohdana Kocharowského v komedii BARON PRÁŠIL (1940) Vlasty Buriana a Martina Friče. Celkem neúspěšně se pokoušel o filmovou režii (JARČIN PROFESOR, ARMÁDNÍ DVOJČATA, DĚTI NA ZAKÁZKU, VENOUŠEK A STÁZIČKA, PANÍ MORÁLKA KRÁČÍ MĚSTEM, ULICE ZPÍVÁ, VY NEZNÁTE ALBERTA?), psaní námětů i textů k písním (TEĎ ZAS MY a DĚTI NA ZAKÁZKU) a scénářů (DIVOCH, VANDINY TRAMPOTY, ROZVOD PANÍ EVY apod.).

Poslední filmovou rolí Čeňka Šlégla byl ředitel hotelu v komedii HOTEL MODRÁ HVĚZDA (1941). Po této úloze musel s filmováním a hraním na divadle přestat. Za okupace se stal členem kolaborantské a nacistické organizace Vlajka a účinkoval v několika propagandistických rozhlasových skečích. Po válce byl za toto kolaborantství souzen. Hájil se tím, že chránil pouze svoji dceru, která si za války vzala muže židovského původu. Tato obhajoba však nebyla brána v potaz, byla mu jako jedinému českému umělci doživotně zakázaná herecká činnost a odsouzen k půlletému trestu nucených prací v jáchymovských uranových dolech, v nichž utrpěl vážné zranění.

Později musel tvrdě a manuálně pracovat v Uhelných skladech v Praze (bylo mu umožněno režírovat v podnikovém divadelním klubu). Ke konci života si k nízkému důchodu vydělával prodejem svých obrázků, které sám namaloval (už od dětství projevoval výtvarné nadání), po hospodách ve Strašnicích a Malešicích, kde bydlel. Musel se starat o vážně nemocnou manželku a po emigraci své dcery do Rakouska (1968) zůstal zcela sám… S Jaroslavem Marvanem na rozhraní 20. a 30. let vydal knížku „Za oponou: vzpomínka na Jarouška Sedláčka ,Zlaté dítě' “ (1930) a ke konci 60. let byl vyhledán, aby zavzpomínal pro knížku „Vlasta Burian“ (1969). Čeněk Šlégl zemřel 17. února 1970 v Praze v nedožitých jednasedmdesáti letech.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1941 Hotel Modrá hvězda
Noční motýl
Provdám svou ženu
Přednosta stanice
1940 Katakomby
Když Burian prášil
Panna
1939 Bílá jachta ve Splitu
Kristián
Svátek věřitelů
Teď zas my
Tulák Macoun
U pokladny stál...
U svatého Matěje
Ulice zpívá
1938 Ducháček to zařídí
Hrdinové hranic
Škola základ života
1937 Advokátka Věra
Rozvod paní Evy
Srdce na kolejích
Tři vejce do skla
1936 Irčin románek
Sextánka
Světlo jeho očí
Ulička v ráji
Uličnice
Vlaštovky v hotelu
Švadlenka
1935 Ať žije nebožtík
Hledá se paní Polášková
Hrdina jedné noci
Klub tří
Studentská máma
Tři muži na silnici (slečnu nepočítaje)
1934 Hrdinný kapitán Korkorán
Na růžích ustláno
Nezlobte dědečka
Polská krev
Polská krev (německá verze)
Pozdní máj
Pán na roztrhání
Rozpustilá noc
Tři kroky od těla
Za řádovými dveřmi
1933 Dobrý tramp Bernášek
Na sluneční straně
Pobočník Jeho Výsosti
S vyloučením veřejnosti
U snědeného krámu
1932 Anton Špelec, ostrostřelec
Děvčátko, neříkej ne!
Funebrák
Kantor Ideál
Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa
Písničkář
1931 Aféra plukovníka Redla
Karel Havlíček Borovský
Miláček pluku
Psohlavci
Skalní ševci
To neznáte Hadimršku
Třetí rota
1930 C. a k. polní maršálek
Fidlovačka
Když struny lkají
Utrpení šedé sestry
Černé oči, proč pláčete...?
1929 Hříchy lásky
Pražské švadlenky
Z českých mlýnů
1927 Krásná vyzvědačka
1926 Aničko, vrať se!
Irča v hnízdečku
Lásky Kačenky Strnadové
Mořská panna
Osm srdcí v plamenech
Otec Kondelík a ženich Vejvara II.
Svéhlavička
Velbloud uchem jehly
1919 Utrpením ke slávě
Zloděj

Dokumentární

1978 Magistři smíchu - a.z.
1964 Humor je vážná věc (TV film) - a.z.
1941 II. Filmové žně

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Host

TV pořady

1997 Úsměvy (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(44)