Koule

• USA Sphere (více)

Jaké by to bylo, kdyby se všechny fóbie, obavy a černé myšlenky staly realitou? Jaké by to bylo stát se terčem vlastních nočních můr a být přitom uvězněn na dně oceánu? Skupinka elitních vědců se vydává na průzkum záhadné kosmické lodi, která stovky let leží v hlubině Tichého oceánu. Jedná se o mimozemský objekt? Stroj času? Mezihvězdný koráb? Otázky jen umocní nález záhadného artefaktu ve tvaru obrovské koule. (Magic Box)

H34D

Ač knihu jsem nečetl, i z filmu je citelné, že předloha musela být velice zajímavá - Koule vás dokáže svým námětem pořádně chytit za koule. Vesmírná atmosféra připomíná to nejlepší z Vetřelce, či Horizontu událostí, jenže kámenem úrazu se stává přílišná snaha tvůrců oslovit mainstream. Potenciálné hororové pasáže a atmosféra je zjemněna, aby rodinka nepřepla program a ty nejzajímavější nápady a zvraty jsou na úkor gradace tempa vysvětlovány polopaticky a nejlépe dvakrát. Film tak na úkor doslovnosti trošku omezuje přirozené chování postav a nestíhá se ani věnovat určitým detailům, díky kterým by mohl působit komplexněji. 7/10 ()

igi B.

Hůůů, zase ty napjatě-vědecké fikce... Akční Sharon... A furt něco řešíme... Nene, pod vodou jsou i tajemnější světy. Knihu neznám, ale film je dobrý tak na tři. S odřenýma koulema. A to jen kvůli těm třem hvězdám v hlavních rolích. Vizuálně ovšem skvělé. Byť nejlepší je asi na to všechno zapomenout. Ééé, o čem to tady vlastně píšu... ()

dobytek

Koule bych nakopal tomu, kdo tohle natočil. Podle mě docela zajímavej námět, ale filmový zpracování mě vůbec nezaujalo. Až mi bylo líto Dustina Hoffmana a Samuela L. Jacksona, že v týhle blbosti účinkovali. Nevim, jestli jsem to sledoval zrovna v nějakym nevhodnym rozpoložení a nebo je na tom filmu všechno špatně, ale opravdu nevim, za co tady rozdávat hvězdičky. A ten konec to pak úplně zadupal do sraček... Jestli chcete vidět něco s podobnym námětem, tak radši zkuste film Forbidden planet z roku 1956, protože tohle půl století starý sci-fi je podle mě lepší. ()

Shit

Moc mi nejde do hlavy tady to nízký hodnocení. Pro mě je to pořád jeden z nejmrazivějších sci-fi thrillerů, co sem viděl a ještě se skvělým hereckým obsazením. ()

Dragoni

Pro mě osobně lehce nadprůměrné sci-fi s hvězdným obsazením, které těsně minulo 4. Zajímavá myšlenka, která i přes hvězdné obsazení postrádá pro mě zásadní střípky informací. Psychologicky dobře zvládnuté sci-fi, které těží z izolace a neznáma. ()

flanker.27

Ta kniha je přitom tak dobrá! Ale má to s ní opravdu málo společného. On autor byl vůl a scenarista neni. Jeden z důkazů, že podle skvělých Crichtonových knih vznikají až na výjimky totální sračky. ()

Morien

Fascinující film = jako by byl někde ve skrytu velmi dobrý, ale všemi možnými silami se celou dobu snaží diváka přesvědčit o opaku, a to za cenu toho, že dělá opravdu školácké chyby. Shodou okolností jsem ho viděla dvakrát dva dny po sobě a tak jsem měla dost času kontemplovat o třech zásadních věcech: 1. o co se tvůrci snažili, 2. co se jim nakonec povedlo a 3. jak já bych chtěla vidět výsledek. Jedno je jisté, pokud během filmu člověk přemítá nad tím, jestli je to celé ztráta času nebo ne, tak konec je zkontruován tak, aby co nejsilněji ukazoval ke ztrátě času, neboť je to ukázkový boner killer. Jenomže tu atmosféru prvních tří čtvrtin, takřka proti své vůli, jaksi nemůžu dostat z hlavy. Paranoia a zmatek s troškou úžasu a notnou dávkou zhoubné zvědavosti, toť koktejl poutavý a vtahující. Těžko ovšem říct, jestli některé zmatky ve střihu a návaznostech některých celých sekvencí byly projevem záměru a nebo chyby scénáře a nebo znouzectností kvůli nedostatku materiálu. Mezititulky (stejně jako Jerryho počítačové hlášky) byly zábavné a děsivé zároveň, stejně tak Samuel L. Jackson byl tak rozkošný, až se mi ho chtělo v návalu něžných emocí obejmout, a zároveň před jeho úšklebkem utíkat ve strachu o holý život. Zbytek postav už bohužel moc zájmu nevzbuzoval a tak se například vytvářené drama, jestli ta Stoneovka je labilní nebo není labilní, zcela minulo účinkem. Ani Dustin se neukázal jako patřičně lákavý průvodce diváka tím celým mind fuckem. Musím tedy doufat, že si z filmu zapamatuji hlavně tu temnou touhu po orientaci v prostoru těla i vědomí a potom roztomilé skříně plné knížek. ()

gudaulin

Není to vysloveně špatný film. Přísně objektivně vzato, je to lehounce nadprůměrná žánrová záležitost, která by si v jiném případě zasloužila snad i slabší čtyři hvězdičky a relativně přívětivé hodnocení. Problémem snímku je, že byl natočen podle velice kvalitní románové sci-fi předlohy, v době vzniku to byl film s velkými ambicemi, rozpočtem a hvězdným obsazením. Tomu všemu výsledek prostě neodpovídá. Scénář se kvalitě předlohy sice nevyrovná, ale hlavním problémem je nenápaditá režie, která z vysokorozpočtového snímku dělá chvílemi téměř televizní záležitost. Sami herci to neutáhnou. Samuel L. Jackson a Dustin Hoffman hrají docela obstojně, ale oproti jiným filmům jsou stěží poloviční. Děj je bohužel většinou předvídatelný, stejně jako to, kdo přežije. Tenhle román si zasloužil důstojnější filmové zpracování. Celkový dojem: 55 %. ()

choze

Opožděný příspěvek k minivlně podmořských filmů (DEEP STAR SIX, LEVIATHAN, PROPAST). Napínavé scífko poskládané ze známých motivů a scén. Předlohu jsem četl a film podle ní jede dost věrně. ()

Hal_Moore

Obrovské zklamání. Námět a herecké obsazení slibovaly vynikající představení, bohužel, nestalo se tak. Nudný úvod, nudný střed a nudné rozuzlení s nudným koncem. Dustin Hoffman a Samuel L. Jackson jsou jediní, kteří za něco stojí. Sharon Stone je nevýrazná až hanba. A Barry Levinson? Tím si to u mě podělal. Film mohl dopadnou o mnoho lépe, raději nepřemýšlet, nebo dám ještě nižší hodnocení. Za Hoffmana a Jacksona čtyři hvězdy. a Stoneovou a Levinsona dvě hvězdy dolů. ()

Lynn

Film jako takový není špatný, ale jako by mu něco chybělo. Ve srovnání s podobnými filmy je tak akorát na tři hvězdičky. Mám ale slabost pro Dustina Hoffmana... ()

Aluska88

Jsem podivena nad tím, že poměrně velké množství uživatelů tento film ve svých komentářích popisuje často jako nudný, zdlouhavý, a s nevyužitým námětem. Na mě zapůsobil zcela opačně. Od začátku až do konce jsem nenašla slabší či nudné místo a přes dvouhodinová stopáž mi rozhodně nepřišla rozvleklá. Díky napínavému ději, působivým scénám, skvěle vytvořené atmosféře a stupňujícímu se strachu a nejistotě, ubíhal děj příjemně kupředu. Ze začátku jsem měla jisté obavy, abych nebyla zklamána, a aby Koule nebyla slabá a "prázdná". S postupujícím časem se však mé obavy naprosto rozplynuly a já si, s častými záchvěvy strachu, začala užívat tuto podmořskou expedici. Závěr filmu, ač je zcela jasný v tom, odkud koule pochází, nechává i tak otevřené brány možností k vysvětlení její existence:) ()

Ainy

Atmosféra filmu hustá tak, že by se dala krájet. Podmořské hlubiny nebo vesmír jsou dokonalé lokace, odkud se nedá uniknout. A ty ve mně většinou spolehlivě nastartují patřičný napnelismus s následnou cukatůrou, ()

Le_Chuck

Dobré, dobré. Výborná sci-fi. Viete si repdstaviť že by sa vaše predstavy zhmotnili. Tak práve o tomto tento filmík pojdenáva. Dokázal by to človek zvládnúť, vedel by to ovládať? Uh, až mi behá mráz po chrbte. Na tieto otázky sa nám snažit dať odpoveď Barry Levinson, a aby toho nebolo málo tak hrdinov šupol pár kilometrov pod more a práskol tam starú dobrú lásku. Totálna klaustrofóbia, schizofrénia a totálne hustá až tekutá atmosféra pri tomto snímku priam čiší s obrazovky. Som čakal kedy začne kvapkať voda s telky. Len škoda že som to nevidel na plátne, určite by bol zážitok oveľa silnejší. Myslím že môže byť. ***** ()

sud

Přes všechny negativa a pozitiva dobré sci-fi. Chvílemi velice poutavé, chvílemi se zase naši hrdinové zmítají od ničeho k ničemu. Jinak herecké obsazení odehrává svůj standart. Nic víc, nic míň. "Koule" prostě není superliga, ale za podívání stojí. ()

castor

Docela divná sci-fi. Do hlubin Pacifiku musí speciální tým, vědátory hrají samá velká jména, na režisérské stoličce sedí ostřílený Barry Levinson, předloha je od slavného hollywoodského literáta Michaela Crichtona. Výsledek? Udýchaná a prázdná bublina s morálními kecy okolo. Přitom Levinson několikrát dokázal, že dokáže pracovat s různými žánry a psychologie postav mu zdaleka není cizí, jenže chatrný scénář operuje se standardními klišé, takže na palubě je stejný zmatek, jako v divákově hlavě. Prostě příklad toho, když si několik scénáristů s různými vizemi přehrává látku z ruky do ruky. Nicméně několik scén (třeba útok na posádku) výborných!! ()

Wacoslav1

Tohle je na mne zase az takovej moc seriozni film ne ze by to byla uplna nuda kdyz ja holt na ty scificka moc nejsem a kdyz uz tak radsi poradnou akci a nejaky to odlehceni k tomu styl jakym je tenhle film delanej mi zkratka nesedi ()

Xmilden

Slušná adaptace knihy Michaela Crichtona, kterou jsem četl a musím říct, že film je opravdu o dost slabší. Přestože po většinu času děj alespoň někam směřuje, tak posledních 20 minut režisér opravdu se svým týmem nezvládl. Herecké obsazení měl k dispozici solidní. Jak jsem již zmínil, kniha je oproti filmu asi jako den a noc. 50% ()

Tom_Lachtan

tak nízké hodnocení je pro mne záhadou, už jen samotná atmosféra je pohlcující, ději, hercům, ani technické stránce nemám co vytknout, Koule se mi dost líbila ()

HBO chystá sci-fi od autora Jurského parku

HBO chystá sci-fi od autora Jurského parku

28.08.2020

Zatímco se seriálový Westworld pomalu chystá na svoji čtvrtou řadu, kabelovka HBO už si mezitím od autora knižní předlohy (a mraky dalších děl) Michaela Crichtona vyhlédla další projekt. Tentokrát se… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Je Maguire dobrý Nemec?

Je Maguire dobrý Nemec?

22.04.2005

Tobey Maguire (na obr.), ktorý od čias Spider-Mana 2 herecky nepohol ani prstom, bude účinkovať v dráme THE GOOD GERMAN v réžií "pohodára" Stevena Soderbergha. George Clooney si v snímke zahrá… (více)