• Flipper

Kým v What Just Happened (2008), kde paradoxne hral producenta De Niro, išlo len o hercov, preto sa komediálny akcent dal pochopiť do miery, kde sa niečo zdalo aj vtipne, tu to neplatí. Politik a voľby určite nie sú o partičke ľudí, ktorí vymýšľajú príbehy bez všetkej príchodnej logiky, Amerika im to žerie ako ovce a dokážu ututlať hocičo. Snažil som sa od takéhoto faktu odosobniť, ale bolo mi to prd platné. Vykonštruované príbehy pokračujú celým filmom a niekedy sa im už totálne nedá veriť. Ostatok je len šum, ktorý vznikol s prvotnej myšlienke manipulácie médií. Keby sa potenciál posunul do absurdejšej roviny (prezident si prdne a zvalia vinu na Čečensko), niečo by sa s tejto dvoj-týždňovo natočenej frašky dalo vykresať.(2.8.2010)

Americký prezident si v oválné pracovně zašpásoval s nepříliš zletilou Světluškou, která neváhala a životní zážitek svěřila nejen svému deníčku, ale považovala za vhodné podělit se o tuto radostnou zprávu s médii. Je pár dní před volbami a prezidenta by nyní volili pouze členové anonymních pedofilních sdružení. Prezident je proto rychle uklizen na důležitou mezistátní návštěvu Číny a do Bílého domu rozvážným krokem vstupuje profesionální odstraňovač fleků z prezidentovy cti Conrad Brean. Breanův mozek promptně analyzuje situaci a řešení je rychle na světě. Z Bílého domu začínají unikat tajné informace, které jsou mluvčími ihned vehementně popírány a USA už tuší, že brzy nastane válka proti terorismu. Nyní je řada na mocném hollywoodském producentovi Stanley Motssovi, aby vyprodukoval válku s Albánií s takovou naléhavostí, aby se američtí patrioti sešikovali za prezidentem do bojových uskupení a nikoho už nezajímalo plácání nějaké Světlušky.(20.9.2009)

Moc hezká politická satira, která na aktuálnosti neztrácí ani po Clintonově éře, pravda už tu nejde o nějakou světlušku (stážistku), ale o Albánii (Irák), která v příběhu (ve světě) hraje snad ještě větší roli. Stejně jako ona manipulace médii a falšování války, no neproběhla celým světem nedávno zpráva o falšování války mezi Palestinou a Izraelem? Ano, nebyla sice "až takhle vymyšlená", na druhou stranu média hodně ráda vsázejí na ony srdcervoucí výjevy, které z jinak normálně myslících lidí udělají stádo volů. A tahle komedie přesně taková je: kousavá, štiplavá s mimořádně dobře napsanými dialogy. De Niro a Hoffman tradičně skvělí, myslím, že si tenhle film (i díky mý posedlosti americkou politikou) dám v budoucnu ráda znovu, mám totiž pocit, že by mohl být na druhý pohled ještě lepší. Dodatek 14. září 2008 Podobně jako u Zuřícího býka, i u Vrtěti psem platí, že jeho genialitu doceníte až ho uvidíte poněkolikáté. Dialogy plynou jeden za druhým a napoprvé snad ani nejde všechny ty geniální narážky pochytit. Člověka, který dokázal tohle vymyslet a napsat, upřímně obdivuju. Prezidentův štáb si vymyslí válku s Albánií ("Co nám kdy udělali?" "A co kdy udělali pro nás?") a najme si producenta, který ji v Hollywoodských studiích natočí ("Během natáčení The Four Horsemen of the Apocalypse tři jezdci zemřeli dva týdny před natočením finálního záběru. Tohle není nic. Je to jako první dějství: Válka."). K tomu všemu vzniká oslavná píseň na americké hrdiny ("Na Albánii se blbě vymýšlejí rýmy."), nastrčený americký hrdina se vrací do vlasti ("Když jsme říkali, že chceme někoho ze speciálního programu, poslali nám speciálního zločince."), CIA odhaluje, že je celá zápletka kolem války vymyšlená ("Žádná válka není." "Je, vy se nedíváte na televizi?"), prezident si přeje na válečných záběrech pouze a jedině bílou kočku... Neuvěřitelné. Nadčasové. Nestárnoucí. "Prezident bude hrdina. Přinesl nám mír." "Ale vždyť nikdy nebyla válka." "Tím lépe."(23.4.2007)

Ne zcela doceňovaná filmová lahůdka o tom,jak to chodí v politice a v médiích (nejenom) ve Spojených Státech...Dokonale vychytaný scénář se skvělou pointou, sarkastické hlášky, přesný casting a bezchybné herecké výkony.Těžko hodnotit,jestli je lepší De Niro či Hoffman,protože excelují oba. Z řady výrazných menších rolí stojí za zmínku Anne Heche v roli pracovnice politického sekretariátu a H.Macy coby agent tané služby ("Vím jenom dvě věci-ovesná kaše chutná hrozně a nejsme ve válce!"). Film s inteligentními dialogy určený přemýšlivým divákům. Celkový dojem 95%.(22.4.2007)

Dějově nic objevného, o politice a médiích opravdu žádné iluze nemám. Hlavní, co film táhne, je humor a sympatické herecké výkony obou hlavních představitelů.(29.9.2005)