Mladý Sherlock Holmes

• Československo Pyramida hrůzy (více)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

Sarkastic

Nemám žádné zkušenosti s filmovými (nebo knižními) dobrodružstvími Sherlocka Holmese, takže jsem nemusel řešit žádné vrtání do (vlastně neexistující) předlohy. Ze začátku se mi to celkem líbilo, byla tam slušně vystavěná tajemná atmosféra, postavy ušly a hlavně mě překvapila kvalita triků, které byly udělány opravdu dobře (zvláště s ohledem na rok výroby). Ale pak to více a více sklouzávalo do jakési průměrné (půjčím si Kulmonův výraz) fantasmagorie, tak akorát pro děti, která šla už dost mimo mě (nemluvě o trapném konci). ()

Gilmour93

S úctou a respektem k postavám A.C.Doylea, s hmatatelnou produkční přítomností S.Spielberga a jedním pro CGI efekty přelomovým trikem s rytířem vystupujícím z kostelní vitráže. Nejen dětem určené dobrodružství, kde londýnský spolek dobrovolných balzamovačů dává vzpomenout na Mola Ramovy srdeční záležitosti a představení: „Holmes. Sherlock Holmes.“ či potlačení emocí způsobené ztrátou milované osoby zase na počátek služby jistého agenta u Jejího Veličenstva. Levinsonův film s odstupem času docela vyčpěl a trochu jej sráží i doslovnost a nevýživné herecké výkony (od decentně vykrmeného Johna „Pottera“ Watsona až po Rowea, který spíše připomíná mladého Reinharda Heydricha). P.S. s nádechem spoileru: Když Mr.Holmes odhalí Watsonovu žravou krémových košíčků či najde schovanou trofej z turnaje v šermu, holedbá se svou vytříbenou dedukcí. Jenže když už se ví o vrahově egyptském původu, netrkne ho, že zasněžený Londýn neprospívá bronzovému opálení (či v tomto případě aplikaci levného samoopalovacího krému). Já vím, měl to ve scénáři.. ()

Ainy

Film to byl natočen jako pocta Siru Arthuru Conanu Doyleovi, autorovi známého detektiva Sherlocka Holmese. Tento příběh ale Doyle nenapsal, byl vymyšlen, protože nikdo samosebou neví jaké bylo Holmesovo a Watsonovo dětství, když byl jeho první příběh zasazen až do doby jeho dospělosti. K filmu ... no, tady vidíme, že Sherlock byl už za dob studií nadaný svou neuvěřitelnou všímavostí, logikou, důvtipem a taky sklonem k malérům. Bylo to vcelku úsměvné vyprávění, takové naivňoučké, místy fakt jako napínavé (hlavně v té pyramidě). Vzhledem ke stáří filmu, použitým efektům a když se na to dívám tak nějak celkově, tak tomu dávám slabé 4*. ()

Hellboy

Perfektni zabava pro mladsi divaky, Watsone, můj nemotorný příteli. Dokonalý dabing, který zvyšuje komičnost vtipných scének ještě tak o 50%. ()

3DD!3

Harry Potter. Bez kouzel a bez košťat. Holmes určitě v mnohém inspiroval J. K. Rowlingovou při psaní o našem slavném čaroději. Vždyť i Watson připomíná malého, i když buclatějšího, Radcliffa. Ale zpět k Holmesovi. Příběh je napínavý i když trošku předvídatelný a nedovolí vám vydechnout. Trikové scény od ILM jsou na velice vysoké úrovní (první kompletně digitálně vytvořená postava skleněného rytíře) a halucinogení scény dodnes budí respekt. Po herecké stránce si nemám nač stěžovat a hudba (hlavně chorály v pyramidě) mě chytla za srdce. Holmes je jako dlouho ztracený klenot žánru dobrodružných filmů a mě těší že si cestu ke mě nakonec nějak našel. P.S. Potitulková scéna opravdu stojí za to. :-) ()

berg.12

Naše první porevoluční školní představení. Díkybohu za tu uvolněnou atmosféru, dnes si nedovedu školní výpravu na podobný film vůbec představit. Vidět něco takového na velkém plátně jako kluk, byl tehdá pro mě malý divácký šok, pár týdnů jsem pořádně nespal a děsil se každého komářího štípnutí. Kouknu na to po čase a hle, ono to vážně není špatné, má to fajn lehce hororovou atmosféru a napínavý příběh. V čem mi ale mladý Holmes nesedí, je vytváření Sherlockovského obrazu, od získávání tradičních atributů přes osudovou lásku až po úplně zbytečnou a nesmyslnou Moriartyho tečku (vyčkejte do konce titulků). Svůj podíl na tom mají i poněkud unylí mladí herci. díky kterým se neustále vkrádá nepatřičný pocit Potterovského deja-vu. ()

Radko

Poznámka k časti komentu užívateľky Phobia: "tohle nám soudruzi před revolucí určitě nepustili:-)". Nuž, milá Phobia, pustili. Film z roku 1985 mal v ČSSR distribučnú premiéru 1. septembra 1989. Štyri roky po svetovej premiére, no dva a pol mesiaca pred prevratom v novembri 1989. Film som stihol v kine pozrieť ešte za boľševika. Progresívnym digitálnym efektom sme sa po východe z kina Moskva vysmiali. Vďaka ich smiešnosti a snahe byť za každú cenu akčný, sme mali len mierne nadpriemerný divácky zážitok. Poznámka k dobe:  Bežné príhody, ktoré sa dali zažiť v prostredí plnom Arabov (kúpeľných hostí z Kuvajtu a S. Arábie, často s početným háremom čiernych dám, ktorým z rúcha trčali len oči), arabiel (snaživých dievčat z Piešťan aj okolitých dedín,  pomáhajúcich kapitalistom v náročnej kúpeľnej liečbe) a špekulantov storakého druhu, lepiacich sa na kúpeľných hostí ako medveď na med, intenzitou často predčili dobrodružstvá mladého šerloka. ()

helljahve

Bol som zvedavý ako na mňa film zapôsobý po vyše 20.rokov keď sme chodili do kina na všetko zo západu. A musím povedať, že je to skvelé natočené, nie len na tu dobu. Film hravo strčí do vrecka aj väčšinu dnešnej produkcie. Pri sledovaní som si aj ja vzpomenul na H.Pottera. Je to ako keby S.Holmes prišiel vyšetrovať do Bradavic. ()

Trellíno

Chvilkami skvělá ponurá atmosféra + sympatické obsazení + dobrý příběh = 100%. Chcete vědět, jak se Watson s Holmesem seznámili? Nezbývá než doporučit tento film. Absolutní klasika ()

MM_Ramone

Sherlock Holmes a John Watson sú svetoznáme literárne postavy, ktoré stvoril britský spisovateľ Sir Arthur Conan Doyle. Geniálny detektív a jeho oddaný asistent vyriešili nespočet zložitých prípadov. Tento film však nie je adaptáciou Doyleovej literárnej predlohy. Autori snímku (producent Steven Spielberg, scénarista Chris Columbus a režisér Barry Levinson) použili tieto známe postavy v príbehu, ktorého dej sa odohráva v čase, keď boli študentami londýnskej univerzity. Vtedy vzniklo ich priateľstvo a už vtedy objasnili prípad viac násobnej vraždy. Je to podarená mysteriózna, dobrodružná detektívka, v ktorej boli použité, na svoju dobu, prvotriedne filmové triky a špeciálne efekty. **** ()

Phobia

Film, ze kterého jsem jako děcko byla naprosto odvařená, a který se mi dokonale vypařil z hlavy, dokud jsem o něj nezakopla při prohlížení CSFD. Okamžitě jsem zapátrala na webu a výsledkem je, že jsem se na mladého Sherlocka Holmese mohla podívat znovu po (?) dvaceti letech (tohle nám soudruzi před revolucí určitě nepustili:-)). Prožitek už samozřejmě není tak silný jako v dětství, cynická dospělácká mysl se pochechtává nad dětinskou logikou příběhu, ale bez výhrad chápu to své někdejší nadšení. Kombinace detektivky, horroru a dobrodružství, se špetkou humoru a romantiky, v atmosférických kulisách viktoriánského Londýna, je nesmírně poutavá i po tolika letech a oplývá (na svou dobu) překvapivě solidními efekty. Pro mladé diváky jasných 100%. Dospělý kromě logických nesmyslů dost možná také neocení jednoduchost dialogů, a mně osobně navíc nebyl ani jeden z trojice hlavních vystupujících puberťáků sympatický, ikdyž připouštím, že Holmes i Watson typově odpovídali. Pro odrostlé publikum tedy takových hezkých 65%, z nostalgie i 75%. Zprůměrováno na kvalitní čtyři hvězdy, ale zdůrazňuju: pro děti se zálibou v napětí jednoznačně špičková záležitost i v současné době! ()

cheyene

Well, well, well (jaky by řekl Jan Werich v jedné své povídce). Tento snímek by mě možná zaujal, kdyby mi bylo nějakých 9-12 let a vtipy, které nejsou vůbec vtipné, by mi v tom věku potrénovaly bránici, ovšem dnes jsem na poněkud jiné úrovni (co se humoru a vkusu týče) a tak nemohu hodnotit lépe. Začátek filmu byl docela pomalý, strnulý, nudný až trapný a dobrodružně-akční druhá půlka to již moc nezachránila. Skvělé byly scény v pyramidě, hudba v týchž okamžicích, ale toť tak vše. Stejně jako nemám rád příběhy mladého Indiany Jonese, tak nemám rád příběhy mladého Sherlocka Holmese a obecně filmy, v nichž hrdinové, které známe jako dospělé, se prezentují jako mladí či dospívající. Snad se něčeho podobného nedočkáme v případě Jamese Bonda (Mladý James Bond v akci, Mladý James Bond a dobrodružství v Paříži, apod.). ()

Hunt

30% velmi jsem se těšil a byl velmi zklamány. Nenavazující scény, nepřesvědčivé...aaach jo, přestože to má parádní výpravu, takový nádech Indiana Jonese, viditelný rozpočet....ale nefunguje to, je mi to líto ()

lamps

Tak inteligentní, zábavné a místy napínavé, že by mistr Doyle ani nemohl nic namítat. Jedno z nejvyspělejších a filmařsky nejlepších dětských dobrodružství, v němž se naprosto samozřejmě snoubí klasické amblinovské motivy se slavnou detektivní osobností, která nemá tak daleko k Indiana Jonesovi (ta podoba s Chrámem zkázy nemůže být náhodná). Krásné přelomové efekty a perfektní hudba. Vyznění milostné linie mě tedy nepěkně překvapilo (byť mělo svůj důvod s ohledem na pozdější Sherlockovu náturu) a záporáka lze odhadnout příliš brzy, ale ten dobrodružný viktoriánský feeling je zkrátka špickový. 85% ()

JohnnyD

Sherlock Holmes meets MacGyver meets Indiana Jones meets Steven Spielberg. Skvelý casting, úžasná atmosféra zasneženého viktoriánskeho Anglicka, akurát tá záhada trochu pokulháva. ()

Disk

Parádní dobrodružný snímek z dob, kdy dětský divák nebyl považován za idiota. A také nechtěný inspirační zdroj pro Harryho Pottera. Scénář totiž napsal Chris Columbus... ()

misterz

Sympatický krimi príbeh mladého Sherlocka Holmesa a jeho priateľa J. Watsona zasadený do ukážkovo zvládnutej atmosféry viktoriánskej éry. Dôstojná pocta Siru Arthurovi C. Doyleovi a môj príjemne strávený filmový čas. Nechýba tu vtip, um, dobrodružstvo v podobe vyšetrovania záhadných vrážd a ani napätie, môžem len odporúčať. 80/100 ()

InJo

Sherlock Holmes meets Indiana Jones and the Temple of Doom. A taky nejlepší hraná "potterovka", která vznikla dřív, než byly nějaké potterovky vůbec napsány. ;-) Malý klenot ve filmografii Barryho Levinsona, Chrise Columbuse i Stevena Spielberga. 80 % ()

Anderton

Všetko je presne na svojom mieste a práve nejaký moment prekvapenia v tomto rodinnom filme mi chýbal k vyššej spokojnosti. Tvorcovia ale odviedli profesionálnu až pedantnú prácu s látkou a namixovali ju....s Chrámom skazy. Navyše nie som úplne stotožnený s castingom, ale ani nie vyložene nespokojný. Večná škoda, že som film nevidel pred 20 rokmi, bola by to dnes pekná nostalgická záležitosť ku ktorej by som sa raz za čas vracal. Pozerať takýto film z akéhosi nadhľadu, keď vás už nemôže v staršom veku emocionálne skutočne zasiahnuť, nie je ono. ()

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)