Mladý Sherlock Holmes

• Československo Pyramida hrůzy (více)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

Frajer42

Docela solidní steampunková jednohubka představující alternativní historii dětského setkání Sherlocka Holmese s Watsonem, ze které by se Doyle zřejmě v hrobě neobracel. Film je zřejmě určen převážně dětskému publiku, ale mohu potvrdit, že dokáže zaujmout i krásného, inteligentního a mladého borce. Hlavní padouch je bohužel poměrně snadno prokouknutelný, neboť se jedná o milionkrát zopakovanou šablonu, kterou si několikrát vypůjčil třeba Harry Potter. Přesto děj má krásný spád a člověk se u toho věru nenudí. Snad jen závěru malinko dochází dech a já tam pozvolna ztrácel pozornost. Moc se mi líbila zejména pasáž na hřbitově - dovedu si představit, že jako malé dítko bych byl tehdy připosrán strachy. [70 %] ()

predators

UAAUU!!! Paráda! Tohle jsem fakt nečekal. Už jsem ani nedoufal, že se vrátím do doby, kdy jsem s nadšením sledoval putování Indiana Jonese a hle, narazil jsem na příběh, jenž se mu v mnoha aspektech nejen blíží. Mladý Sherlock Holmes se originální, důvtipný a plný překvapení v podobě hádanek a spousty dobrodružství. Poutavé kulisy, prostředí v němž se celý děj odehrává, špičkový hudební doprovod a líbivé triky jsou jen jedním z článků, jež dohromady tvoří nezkutečnou dobrodružnou podívanou. Já smekám, pane Holmesi, Sherlocku Holmesi! :-) Zajímavosti: Létající stroj ve zkutečnosti nelétal. Této "iluze" bylo dosaženo zavěšením stroje na tenká lana. / Herci, kteří byli píchnuti otrávenou jehlou, museli být pro svou bezpečnost svázáni ještě hodinu po skončení natáčení. / Už víte, kde se vzal Harry Potter? Právě po shlédnutí tohoto filmu napadlo J.K.Rowlingovou, napsat příběhy tohoto mladého kouzelníka:-) 90% ()

PetrPan

V hlavních rolích zapomenutí herci, možná právem. Mladý Holmes i Watson byli asi největší, anóbrž téměř jedinou, slabinou jinak zdařilé staromilské pohádky pro odrostlejší mláďata. Způsob jejich herectví zdál se mi chvílemi velmi nepříjemným a Watsona bych několikrát s chutí zardousil. Zejména on byl totiž zřejmě nucen ( režisér, scénář a určitě i velký Štefan) držet se své předlohy natolik věrně, až mu mnohdy místo přirozeného výrazu vyšla jen grimasa ne nesrovnatelná s Jimem Careym v jeho "nejlepších kusech". Holmes byl naopak natolik strnulý, že jsem mu tu paralýzu lícních svalů uvěřil, a to i ve chvílích, kdy nám příběh nahrál údajně jediné dva okamžiky v životě velkého detektiva, v nichž se mu tvář orosila skromnými potůčky slz. Nicméně za nostalgii jak sviň, ještě jsem si připomněl svůj prvotní strach v kině při scéně s obživlým kuřetem, a taky za decentní poctu autorovi největšího feriny všech dob, čtyři vykutálené! ()

Slarque

Asi tomu tady budu kazit průměr, ale já z toho nijak odvázán nejsem. Dobře natočené, slušné triky (ILM a Pixar), ale jak herecké obsazení, tak scénář mi přišly průměrné. Nápad dát Holmese a Watsona dohromady už na škole není vůbec blbý, ale tahle indianajonesovská historka mi k tomu dvakrát nesedla. Poznámka pro netrpělivé: ta scéna po závěrečných titulcích měla význam a mnohé mění. ()

Vitason

Sherlock Holmes na tisíc způsobů. Jednoho z nejznámějších detektivů (promiň Batmane) jsme mohli vidět již v různých variacích. Jednou jako geniálního detektiva tak, jak ho vylíčil ve svých knihách Sir Arthur Conan Doyle, dále jako akčního hrdinu s šarmem Roberta Downeyho Jr. a mimo to i jako ambiciózního mladíka, který se teprve hledá. Mladý Sherlock Holmes má velikou výhodu v podobě trojice kmotrů, kteří tomuto snímku pomohli na svět. Ať už se jedná o Spielberga na postu producenta, šikovného režiséra Barryho Levinsona nebo scénáristu Chrise Columbuse, který už nejednou ukázal, že mu scénáře k dětským filmům jdou (The Goonies). Tito tvůrci se hned na začátku distancovali od knih Sira Doyla, což je celkem logické, protože Pyramida hrůzy nemůže i vzhledem ke svému zaměření na dětského diváka nabídnout extra rafinované rozuzlení (vrah se dá lehce odhalit a to především díky tomu, že příběh stojí jen na pár postavách), ale přesto autoři filmu po celou dobu roztomile pomrkávají po Doylových čtenářích tím, jak se snaží ukázat Holmesovo etablování se do pozice geniální detektiva, při čemž mladý vyšetřovatel získává své typické propriety (čapka, dýmka, plášť). Ovšem to, co příběhu chybí v komplikovanosti, je vynahrazeno skvělými nápady a svižným tempem. Navíc má Pyramida hrůzy výbornou atmosféru, sněhem ozdobeného, viktoriánského Londýna. To vše je podpořeno krásnou výpravou, na svou dobu excelentními triky a líbivou hudbou. Celé to atmosférou připomíná první díly Harryho Pottera, které nesou právě Columbusův podpis. On samotný Watson vypadá jako obrýlený čaroděj. Opravdu silné 4* P.S. Možná přijde i Moriarty :-) ()

dopitak

Spielberg dobře věděl, proč sem strkat producentské prsty. Do té doby, než se přijde na velkou akci (nechci napovídat), je film opravdu skvělý. To finále pokazilo hodnocení, ale nikoliv celkový dojem z filmu, který může být směle označen za předchůzce Harry-Potterovské mánie. Sice tu jde o literární hrdiny Arthura Conana Doylea, ale ten s filmem ani námětem nemá nic společného a jména Sherlock Holmes a John Watson mohla být klidně nahrazena jinými. Viktoriánská Anglie má i přes ateliérové záběry své kouzlo a prostředí britské chlapecké školy s učitely zastupujícími dobro a zlo se objevilo dávno před Bradavicemi. Všimněte si, kolik jen společných prvků s dílem Rowlingové se tu objevuje (starý ředitel, zlý učitel, spolužák Malfoy, krásná skorospolužačka, oživlé předměty, létání). Líbily se mi triky (v tom zase měl prsty Pixar), scénář, postavy a samozřejmě i původní dabing z Barandova. Odposlechnutý rozhovor mezi Watsonem a Holmesem, čas 1:30: W: A co uděláme s Rathem?__ H: Kde je?__ W: Je pryč!__ H: Policie si ho už najde... ()

triatlet

Ještě než se v titulcích objeví jméno producenta Stevena Spielberga, je navozena napínavá atmosféra, kterou v první části občas uvolní vtípky ze školního prostředí. Výborná práce s kamerou navozuje pravou atmosféru Anglie 19. století. Parádní jsou efekty při halucinacích. Důmyslná zápletka je výborně podaná. ()

honajz

Jsem moc rád, že ani po letech to neztratilo nic ze svého kouzla. A protože jsem mezitím přečetl všechny Doylovy příběhy se Sherlockem Holmesem, bavilo mě, jak tvůrci do filmu kladou jednotlivé odkazy na příští, dospělé atributy Sherlocka i Watsona, a mrzelo mě, že nejspíš, aby se dostálo tomu, proč Sherlock neměl rád ženy, dojde k tomu, k čemu nakonec došlo. Potěšil mne i dodatek po závěrečných titulcích, tomuhle říkám správná "konspirace", ne jako nedávno mnou viděný ten ubohý pokus o konspiraci se smrtí Pattona (Brass Target). Ty halucinační scény jsou stále dokonalé, ty jsem si pamatoval nejvíc, pyramida mne oproti vzpomínkám trošičku zklamala, ale nijak významně. Mimochodem, Anthony Higgins mi chvílemi připomínal Hugh Jackmana, ale ten měl v roce vzniku filmu nějakých 16-17 let. Trochu jsem se zpočátku ošíval u těch ateliérových ulic s umělým sněhem, ale příběh mne opět dokázal vtáhnout a napnout tak, že mi to přišlo jedno. Škoda, že podobných dobrodružných a podobně promakaných filmů moc není. ()

Ivoshek

Viděl jsem jako dítě a kromě scény "ram-ram" se zaléváním do vosku si skoro nic nepamatuju. Jenom pocit, že mě to děsně bavilo. ()

SOLOM.

Celkem povedená mysteriózní detektivka, která nám alespoň naoko nastíní něco z mladí legendárního detektiva. Místy má film skutečně našlapanou atmosféru i děj. Herecké výkony i speciální triky jsou na velice uspokojivé úrovni a především začátek se mi hodně líbil. Asi nejvíce bych vyzdvihl pasáže, kdy měly jednotlivé postavy halucinace. Tady se chlapci od speciálních efektů vyřádili na tehdejší dobu dokonale. ()

Mononoke.

Příběhy mladého Harryho Pottera z 19. stol. Mladý Sherlock je zajímavé téma, Sherlockův nemotorný přítel Watson má super vtipné hlášky, škoda je, že jsem film neviděla o pár let dřív. Na druhou stranu, ultra vtipný dabing bych si dřív tak nevychutnala. ()

Terva

Produkci má opět Pan Spielberg. Ten film je povedený i na tak tu dlouhou dobu. Skoro 25 let. Dlouho jsem si nechtěl dát k obědu nějakého ptáka. ()

Dale

Detsky naivné a ľahko predvídateľné, čo by sa čiastočne dalo tolerovať, keďže ide o film pre mládež, no ten záver už bol až príliš trápny na to, aby si to zaslúžilo vyššie hodnotenie (dialóg Sherlocka a Elizabeth, aj samotný záverečný súboj). Iste, na takýto film to je netradičný záver, no vytušíte ho už v prvej tretine filmu, takže už len čakáte, kedy sa to stane a ako. Tento prvý - neoficiálny Sherlockov prípad sa tým oficiálnym od ACD samozrejme nevyrovná. Síce je zvolené zaujímavé egyptské prostredie, no inak ide o celkom obyčajný prípad pomsty a zloducha odhalíte dobrú polhodinu pred Sherlockom. Pre detského diváka to ale môže byť zaujímavé dobrodružstvo, pre otrlého starého diváka ako ja už len niečo, čo neurazí ani nenadchne. ()

Seabeast

Tak jsem se vrátil do svých klukovských let a zažil krásné dobrodružství plné nebezpečí, napětí a odvahy. Pyramida hrůzy, která vzdává holt Siru Arturu Conanu Doyleovi, pouze volně navazuje na detektivní příběhy Sherlocka Holmese a jeho kolegy Johna Watsona. Ocitáme se přímo v jeho mládí, kdy ještě patřil mezi vzorné studenty na chlapecké škole, ale už tenkrát se projevoval výbornými analyzačními schopnostmi. Prostředí školního internátu a zimní období, mi malinko náladou připomělo filmy s Harry Potterem, k čemuž se váže zajímavost, že tímto snímkem byla inspirována při psaní knih zrovna J. K. Rowlingová. Asi správně tušíte, že se jedná o zpracování pro mladé, ovšem nikoliv úplně pro nejmenší. A nejlepší na tom je, že si dobře pošmáknou i dospělí, protože si v tom každý najde to svoje. Vše je tak akorát s mírou, dojde i na vtipné odlehčující momenty, a též tragické situace. Co mi přišlo fakt povedené byla řemeslně velmi dobře zvládnutá režie a samotný scénář. Na dětský příběh ve kterém figuruje tajná egyptská sekta Rametep, provádějící obětní rituály, film nepostrádá atmosféru, mysteriózní nádech a velmi řídce hororové prvky. Ostatně členové sekty pro zbavení se nepohodlných lidí používají zvláštní foukačky, které obětem způsobují silné halucinace a pod jejím náporem to pro nešťastníka většinou znamená smrt. Co mě udivuje je fakt, že scéna s oživlým skleněným rytířem je vůbec první digitální postava ve filmu! Autorem animace je pozdější zakladatel Pixaru, a to John Lassester. Měl jsem taky po celou dobu pocit, že jsem to jako dítě už spatřil, ale matně si vybavuji. I tak jsem se v tom našel a znamenitě si Pyramidu hrůzy užil! ()

liquido26

3,5 Sherlock Holmes pro teenagery a celou rodinu. Ta myšlenka zobrazit školní léta Doktora Watsona a Pana Holmese se mi docela zamlouvá, ale to provedení mohlo být trochu lepší. Mohlo tam být více tajemné atmosféry a méně klišé dobrodružných filmů. Některé scény mě docela dostaly (např. mladý Watson vejde poprvé do společné ložnice na nové škole a na vedlejší posteli kdosi příšerně vrže na housle - hádejte, kdopak to je?:-D). Bohužel v žádném případě se mi nelíbily takové ty fantasy vsuvky v podobě těch halucinací, z a úplně nejhorší považuju tu, co měl Watson, to jsem měl pocit, že se koukám spíš na Shreka :-) No a ještě je třeba vyzdvihnout hudební doprovod při tom rituálu. ()

corpsy

Nádherné vianočné dobrodružstvo. Začiatok ´´superhviezdnej´´ kariéry Sherlocka Holmesa z pohľadu Barryho Levinsona, Chrisa Columbusa a Stevena Spielberga. A z pohľadu môjho, je to triumf rodinného dobrodružného filmu s kúzelnou a tajomnou atmosférou. Dokonalé. ()

curunir

Tak najslávnejší detektív začínal svojho času naozaj veľkoštýlovo a i keď to síce nie je podľa Doylovej predlohy autor by mal určite radosť. Čo ma na filme potešilo predovšetkým boli tie drobné detaily, z ktorých sa neskôr vyvinuli charaktery hlavných postáv (ako sa Holmes dostal k fajke...). Potom ma ešte zaujala jedna vec, ktorá má dozaista súvis s tým , že producent Steven Spielberg rok pred Pyramídou hrôzy nakrútil prostrednú časť jednej nemenovanej, dnes už legendárnej trilógie (teda vlastne už tetralógie), pričom jedna dôležitá scéna je tu až veľmi podobná tej zo Spielberga. Okrem nadmieru vydarených špeciálnych efektov (majú čím zaujať aj dnes), disponuje film bombastickou výpravou a skvelými mladými hlavnými predstaviteľmi. Mať tak 12 rokov je plný počet hviezd jednoznačný. P.S. film si treba pozrieť až do konca záverečných tituliek. ()

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)