Ať žijí duchové!

• Slovensko Nech žijú duchovia! (více)
Z natáčení  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komedie / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Kamera:

Jan Němeček

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (více)

Kluci z městečka pod zříceninou hradu Brtník se rozhodnou vyzkoušet svou odvahu a vydají se o půlnoci do hladomorny. Nevysvětlitelné události, které přitom zažijí, dávají tušit, že objekt není tak opuštěný, jak by se na první pohled zdálo. Druhý den se děti účastní na městském výboru jednání o budoucnosti hradu. Přestože mají na své straně předsedu i ředitele školy Vávru, skončí jednání remízou. Proti se totiž postaví ziskuchtivý vedoucí samoobsluhy Jouza, který chce v hradním sklepení pěstovat žampióny. Podpoří ho i jeho švagrová, zvaná Černá kronika. Jedné noci však děti na svou stranu získají nečekané spojence. Při další ze svých nočních návštěv hradu se seznámí s dvojicí sympatických strašidel, půvabnou dívenkou Leontýnkou a jejím otcem, rytířem Brtníkem z Brtníku. Společně se postaví Jouzovým intrikám a s pomocí nadšených rukou i kouzel hrad opraví. (TV Nova)

Grid

Chyba ve filmu: Když na konci filmu zpívají kluci za stromem, tak si můžete všimnout, že jak dozpívají, tak malý blonďatý kluk chce zpívat dál. Někdo ho však stáhne za kmen. (Skarface) ___ A proč by to měla být chyba filmu? To si myslíte, že si toho nikdo nevšiml když to točil? Dle mě to bylo záměrné a docela mě to pobavilo. ()

pesbara

člověk tak rád odpustí tu socialistickou realitu když je to tak dobré. Svěrák trpí celoživotně takovou pekelnou nadprodukcí superkvalitních věcí, tady se tedy jen podílel, ale jeho rukopis je nepřehédnutelný. Díky svátkům opět jedna z připomínek:o) ()

malyLibor

Také patřím ke generaci těch, kdo se do Leontýnky platonicky zamilovali... a dodnes se za to nestydím. Film se povedl po všech stránkách, a aby také ne, když za ním stojí samí inteligentní a milí lidé - scénáristy počínaje, přes kameramana a autora hudby až po režiséra - a zlatým hřebem jsou skvělé triky pana kameramana Novotného. Tuhle pohádku stále miluju. ()

maara666

Pěkné písničky. Bohužel je skrz naskrz promořené třídním bojem, oslavou práce pod záštitou KSČ a obecné "lidovosti". ()

Alvin

Pět hvězd je málo. Co píseň to dětský evergreen, nezapomenutelné hlášky, skvělí herci v čele se Sovákem a Lipským. Jako dítě jsem ani nevnímal ty super triky, prostě našli někde trpaslíky a natočili to s nima, to bylo jasný. Až teď po letech registruji i těch pár hlášek na tehdejších režim (divnej=vlivnej, "...tvůj otec má rytířský řád? Né, řád práce... dneska se to bere trochu jinak"). Zkrátka unikátní dílo natočené v době tuhé normalizace, které si všichni zúčastnění nepochybně užili a ta radost z něj sálá doteď. ()

kodwin

Klasická dětská muzikálová komedie. Ani po letech neurazí ... ale ani nenadchne. Písničky chytlavé, příběh jednoduchý, zpracování profesionální. Spojení Lipský Svěrák funguje, nicméně mezi mé oblíbené filmy "Duchové" nepatřili v dětství ani teď. ()

zeromen

Slušná československé kokotinka, s hromadou trapných písniček. :-) Jisté ale je, že to je lepší než současné kraviny. ()

Mistr119

Socialistická, ale milá pohádka plná svěrákovského humoru, milé dětské výkony Tomáše Holého, kterého tady ale zastiňuje maličký Jirka Brož. Především je to ale film plný pracovitých mladistvých pracujících na úpravě hradu. Dokonce odmítnou pomoc nadpřirozených sil, ať mají radost z vlastní práce. :) A ten konec je prostě dojemný... :) ()

Gelaos

Jako dítě jsem ten film miloval, jako teenager povýšeně ignoroval, ale až jako dospělý jsem jej dokázal plně docenit v celé kráse, protože.... Duchové baví hravě a inteligentně, sází na krásu venkova, upozorňují na vzájemnou spolupráci (ta je důležitá, socialismus nesocialismus). Porovnejte si to s individualističností, kýčovitostí a primitivností mnohých dnešních filmů pro děti... Asi srovnávám jablka s hruškami, ale je jasné, že Ať žijí duchové je po právu nadčasová klasika. ()

Gemeroid

Můj nejoblíbenější dětský film. Patrně je to zároveň i film, který jsem viděl nejvícekrát, několik desítek shlédnutí určitě proběhlo, protože kromě mých soukromých projekcí z videokazety k nám na to chodili koukat i sourozenci od sousedů, kteří neměli video a tento film rovněž chovali v oblibě. Jako by to nestačilo, jednalo se i o oblíbený film mé dcery, která ho sjížděla z DVD imrvére a co lepšího může mít člověk na práci, než se dívat na Ať žijí duchové? Nejsem velkým fanouškem písní ve filmech, ale jsem velkým fanouškem hudby Jaroslava Uhlíře a chytrých textů Zdeňka Svěráka, toto duo je Rammstein mého dětství, navíc mám tušení, že u tohoto filmu se prvně pracovně setkali a tak vznikla jejich plodná spolupráce. Takže ano, v tomto filmu ty songy žeru. Film má spoustu živých postav, charakterů, které hrají dokonalí herci. Nejraději jsem měl Jouzu, to je prostě drak. Všichni se rozplývají nad scénou s trpaslíky, že je udělaná pomocí nějakých triků, či co. Od dětství mám jasno v tom, že v triku byl maximálně ten kameraman, protože trpaslíci to byli opravdoví, to je na těch záběrech jasně vidět. Mě spíš vždycky fascinoval ten vítr, když si Leontýna vezme od Janka tu kopretinu a řve, že je smrtelná, ale živá. Jó, ten vichr byl fakt hustej. Vždycky jsem si představoval, jak ji Janek dovede domů a otec od lahváče na to kouká, trocha řevu, vrtění hlavou a hned druhý večer smrtelná Leontýna fňuká někde v děcáku, ale to by bylo na jiný film a jiné písničky. ()

evangelik

...docela šikovně zamontovaná komunistické propaganda - šlechtitel/šlechtic, řád/řád práce... Dnes by za tak úspěšné písničky bral Uhlíř balík... ()

soukyd33

Tak v dnešní době by se to nenatočilo, dětem by to nikdo nedovolil. Padat do jámy, hladomorny, lesy. 😂 Komedie a film je to dobrý, ale právě kvůli dětem. Geniální nápady dětí zde, nemají hranic. 👍🤔 Poznámka: To dětské autíčko je TOP. Krásné písničky zpívané dětmi. Nic jiného být lepší ani nemohlo. 👍 Triky super, kostýmy super, herecké výkony všech postav super. Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

Holly_Molly

Žádnej div, že Brtník z Brtníku během natáčení chlastal...Dělat na filmu, kde polovinu štábu tvoří banda uřvanejch nehod, tak minimálně do premiéry nevim co je to střízlivost...Glogly glogly a co jááááá?! ()

Hombre8

I když žánrově zcela mimo můj zájem, tak docela dobré a pro cílovou skupinu určitě vynikající. Ta osa: Lipský - Svěrák - Uhlíř je na tenhle žánr a styl jako stavěná. ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014