Režisér Filip Renč vrátil ke kriminálnímu příběhu ze současnosti, když v Centru dramatické tvorby brněnského studia České televize natočil příběh, do jehož hlavních rolí obsadil Simonu Stašovou a Juraje Kukuru a který podle skutečných událostí napsal populární novinář a publicista Josef Klíma. Ten se podle vlastních slov nechal inspirovat skutečností, že "...na bohaté scéně zločinu a lidské špíny obecně přibyla další sorta lidí. Vniknou potají do cizích životů jako paraziti a postupně svého nositele zahubí, ať už existenčně, finančně či přímo fyzicky..." a dodává: "...tak je tomu i v tomto případě, protože náš příběh se skutečně odehrál - bohužel ovšem bez šťastného rozuzlení. Fabulace ho posunuje z pouhé anatomie zla (které je už dnes všude nadbytek a uvrhuje diváka do stále hlubší deprese) směrem k naději. K naději, že přestože se musí řadový občan v džungli dnešní doby spoléhat nejvíc na sebe, má šanci ? pokud nepodlehne malomyslnosti - ubránit se. A to přesto, že jeho situace vypadá často beznadějně." Takto beznadějně vyhlíží i situace zdravotní sestry Věry Podlipné, která sice nemá existenční problémy, neboť zdědila majetek po rodičích, ale které jednoho dne dorazí dopis s opravdu podivným obsahem... (Česká televize)

Historik

Co se týká hereckého výkonu Simony Stašové, ten byl tradičně výborný, příběh samotný, nebo jeho zápletka byla rovněž v pořádku, byla zajímavá, přiměřeně děsivá, ale uvěřitelná. Ovšem problém mám s tajemným doktorem Zahálkou. Tento "batman" byl pojat příliš efektně a alespoň na mne působil, jako by se sem skutečně zatoulal z jiného filmu. Do toho jinak uvěřitelného příběhu nějak nepasoval, působil tam jaksi komiksově, což ještě potvrdil na závěr policejní komisař, když říká něco v tom smyslu, že ani on sám ho nezná, prostě se vždycky přihlásí a dá policii důkazy, zkrátka hotový vyřešený případ. Mělo to být podle skutečných událostí, docela by mne zajímalo, jestli i tento tajemný mstitel je skutečný, nebo už je to scénáristova fantazie. Kdybych neměl tuto pochybnost, dal bych asi čtyři hvězdičky. ()

blackrain

Kdyby tu alespoň nebylo tolik nelogičností. Proč si třeba policie nevyžádala opis z matriky? Simona Stašová se snažila, ale nedokázala celý příběh unést na vlastních bedrech. Jan Hrušínský se nám přerodil do rolí bezpáteřních a majetku chtivých zmetků. On s tou svou tváří a úsměvem ještě dokáže divy. Více mohla být ukázana byrokracie úřadů. Ovšem, tady šlo především o krimi zápletku. ()

FilmFan24

Na naše poměry slušná televizní kriminálka, která mnohé domácí počiny hrající se v kinech strčí hravě do kapsy. Simona Stašová v roli nic netušící ženy, která se čirou náhodou dozvídá, že má syna, který se jí ovšem nikdy nenarodil. Podle skutečných událostí zručně režírovaný příběh o jednom organizovaném podvodu s dědictvím, který sice místy televizní původ nezapře, ale na druhou stranu díky umně budované atmosféře se dá přejít. ()

vegetol.mp

Slušný televizní film, který mohl být o něco víc delší a propracovanější. Zápletka by si to jistě zasloužila. Možná mohl Klíma o něco víc sledovat seriál Pomsta - s.r.n. s Michaelem Madsenem, kterému se Zrozen bez porodu asi nejvíc podobá. Jinak ale slušná a dobře obsazená tv zábava. ()

Skip

Docela zajímavý příběh byl hodně przněn rádoby uměleckými serepetičkami v podobě idiotsky ztvárněných snů hlavní hrdinky a nájezdy kamery, mající navodit strach a úzkost. Film také trpěl špatnými hereckými výkony. To ovšem neplatí o výborné Simoně Stašové, díky níž se to celé drží na docela přijatelné úrovni. ()

kajas

Trošku jsem si připomněla dobu, kdy nám češtinář vykládal o díle Franze Kafky (o tom, jak autor popisoval strach z byrokracie). Když se úřady postaví na hlavu, jste zkrátka bezmocní. Simona Stašová mě opět přesvědčila, že v současnosti patří mezi naše nejlepší herečky. Ten její pejsek byl moc roztomilý, ale to sem asi nepatří ;). Po výborné první polovině už jsem se ale začínala nudit. Dějová linka s doktorem Zahálkou mi přišla hodně nerealistická, uvidíme ale, co přinesou další díly. ()

BoredSeal

Cením si atraktivního námětu, vycházejícího z dalších hrůz českého kapitalizmu. Příjemně napínavý děj včetně "postupu a řešení" je zábavný, vázne ovšem v momentech, kdy scénárista nebo režisér šoupou děj do mezí, kde to diváka přestává bavit - profesionál pracující v utajení je skoro legračně romanticky líčen (ke škodě věci) jako tajemná postava, v rozhovorech se Stašovou má navíc lyrické dialogy a naprosto zbytečné scény snové halucinace sloužící jen ke scénáristické nastavovačce a podivné paranoie Stašové v závěru do thrilleru vůbec nepatří, nemluvě o trochu prodlužovaném závěru. Renč prostě nemá od začátku své kariéry cit poznat, co film kazí nebo možná nemá soudnost. ()

rakovnik

Moderní pohádka o tom, jak jsou mnozí lidé zlí, ale pak přijde jeden hodný (Zorro mstitel) a zachrání ty ubožáky. Poměrně slušné drama z pera Josefa Klímy, i když "oficiální text distributora" je fakt mimoň, když do obsahu napíše, jak film dopadne. Bohužel, slušná je pouze část, která je dle skutečnosti, čili vlastně jen zápletka. Ta část scénáristická - se sledovačkami, vystřelenými mozky, skrytými kamerami, podivnými náhodami, Zorrem bez příčiny a policia ex machina - je už opravdu mimo realitu. Filip Renč mě svou režií opět nikterak neohromil. Simona Stašová je skvělá herečka. Jenže hraní při vyvrcholení prvního filmu trošku přehnala i ona. Nemyslím si, že by bylo na škodu zůstat u skutečnosti, protože tak hloupé a naivní vyvrcholení případů se dá fakt asi jen napsat perem. Ještě že nás autor ušetřil deprese z toho, jak fungují (či nefungují) naše úřady a co všechno si dovolí zločinci k obyčejným lidem a obdařil nás happy endingem o anonymních lovcích...tak už konečně mám naději, že se nás někdo zastane a pak přijede policie a bude dobře. ()

rogerkint

Nevím, nakolik je fér dělit tuhle minisérii na tři samostatné filmy, moje hodnocení i komentář se nicméně vztahuje k celé "trilogii" jako celku. Vetřelci a lovci jsou takovým pokusem navázat na seriály typu Pomsta s.r.n. nebo Status: Nežádoucí. Přitom dojíždí právě na to, na čem oba tyto seriály stojí - inteligence scénáře. Zatímco narušený Chapelle z Pomsty a bývalý CIA Michael Westen ze Statusu vymýšleli komplikované manévry k dosažení svého, lovec vetřelců Zahálka se spokojí s anonymním telefonátem, oznamující postavě A, že postava B se jí chystá zradit. Postavu A nezajímá, kdo a proč jí volá, informaci přijme a rozhodne se jednat (zkušený agent Westen přitom dobře věděl, že soupeřem manipulujete nejlépe tak, že mu dáte pocit, že se k informaci dostal vlastní zásluhou a nyní má navrch, čímž byly epizody zajímavější). Navíc jeho plány nemají žádný zádrhel, nepotká je žádná komplikace, vše jde jako po másle (Chapellovi a Westenovi se plány vždy zkomplikovaly v cca 35. minutě, takže epizoda dostala nový spád tím, že byli nuceni improvizovat). Zahálka si zkrátka s ničím nedává moc velkou práci a ve všem spoléhá na to, že protřelí mafiáni, vyděrači a obchodníci se zbraněmi jsou nepochopitelně naivní a uvěří prakticky všemu (jako vážně, jak se ke své pozici dostali? pomocí loterie? dědictvím po choromyslné tetě? kouzla?), případně sami ve vypjaté hádce mezi sebou popíšou celou tu zločinnou konspiraci, na jejímž utajení si dávali tak záležet. Na vině je možná to, že série se více než nějakému scénáři věnuje Renčově posedlosti stylizací, která sice místy vypadá dobře, ale většinou zdržuje děj a proto nejspíš úvod do problému trvá skoro déle, než jeho řešení. Takže na komplikaci, větší interakci postav a chytřejší manipulaci se záporáky zkrátka nezbývá čas. Epizody Pomsty s.r.n. a Statusu: Nežádoucí mají téměř poloviční stopáž a tohle všechno v ní zvládají bravurně. Poslední ranou do koulí je poslední díl Užij si se psem, reflektující známý případ vraždy letušky stalkerem, jehož jediným smyslem bylo zřejmě představit v jednom směšném flashbacku minulost Zahálky. Jinak se zde pro změnu neřeší vůbec nic, kromě toho, že se tu Renč formálně nejvíce vyhoní. ()

Fallen_One

Na české poměry dobrý film, stejně jako byla minulý týden ta zfilmovaná povídka od Škvoreckého. Co se to děje? Tyhle tv filmy už mají nějakou úroveň a ne ty sračky co jdou do kin. Pěkný Kocourkov. ()

zette

Hodne nadprumerny televizni film s vybornou Stasovou. Bavilo me to od zacatku do konce. Slusna atmosfera, stisnenost, beznadej a boj s byrokracii. Slusne odvedena prace, Renc umi zabrat. ()

sator

Tak tohle je po dlouhé době plných pět. Za námět, za scénář za režii i herecké výkony a v neposlední řadě za hudbu ...a Petr Janiš v roli pacoše Kalivody byl skvostnej. Napětí, humor, sebeironie,mystika co víc si přát... Myslím, že nízké hodnocení dávají všichni ti, co nepochopili že se jedná o nadsázku...a nebo nejedná ? ()

dr.fish

Mám filmy Filipa Renče rád. Vymykají se totiž většině české produkce. Pan režisér si nikdy nědělal hlavu s originalitou, radši si ty nejlepší nápady vypůjčil od jiných klasiků a dobře je zkombinoval. S věrohodností se taky netrápí a celé je to vlastně takové trochu povrchní. Přesto nebo právě proto mne jeho filmy baví. Zrozen bez porodu z řady také nevybočuje. Přesto je zručně natočený, do poslední chvíle jsem nevěděl, co z toho vlastně vyleze, i když jsem každou minutu filmu měl pocit, že už jsem něco podobného x-krát viděl. Milé překvapení, nic jsem nečekal a bylo to fajn...75% ()

Radiq

Sice moc nevěřim tomu, že postava, kterou hraje Kukura, by měla takový detektivní prostředky a sledovací zařízení a že by byl tak moc tajemnej, ale Stašová tomu asi uvěřila. Na české poměry solidní námět, ale to zpracování, to zpracování! To se Renč asi posral a kolikrát ty prostřihy stojí za to. Jako ironicky. Jako že hrůza. Taky to vykreslení některejch postav jako čistě zlejch a zápornejch je až moc jednostranny - jak kdyby to mělo navodit atmosféru, že když se něco sere, sere se všechno a nikdo ti nepomůže... Celkově nic moc, ale jednou se to skouknout dalo. ()

Gavin87

Oceňuji originální a opravdu reálný námět, ale některé rozpory celý film vyloženě kazí. Autoři si na jednu stranu dali práci s takovým detailem, že například příslušný "archivář" hledajíce narození syna paní Stašové v matriční knize narozených, nahlíží do knihy, jejíž jednotlivé rubriky skutečně přesně odpovídají vzhledu matriční knihy z roku 1986, ale na druhou stranu jaksi pozapomněli, že matriční knihy narozených 1986 se skutečně nemohou nacházet v nějakém prachem oplývajícím suterénním archivu, v kterém se hrabe postarší archivář v modrém plášti....to opravdu ne! Nebo hned na začátku filmu je paní Stašová požádána, aby sdělila adresu svého syna, aby jí posléze tuto adresu sama soudkyně dala na schodech.....A podobných rozporů je zde více. Režie Filipa Renče je obecně něco, na co si mám problém zvyknout. ()

bubun

Skoro mě to nepopudilo - čekala jsem to horší. Ale proč proboha ten "detektiv" tak dlouho čekal za dveřmi, když ho Stašová nejmíň třikrát vyzvala? To ji chtěl vystrašit? Asi jo. A v kolik, kristepane, končí ordinační hodiny v psychiatrické léčebně - to to mají nějak prodloužené a chodí domů z práce ve dvanáct v noci, nebo co? V mlze, autobus jede bůhví za jak dlouho, a na zastávce nikdo nestojí - neříkejte mi, že odešla v šest večer.... A takových nesmyslů by se našlo víc. Nejvíc mě pobavil patetický konec : "Takhle se mě ještě nikdo nezastal..." a celý ten NicMocFilm shodil ten závěrečný HyperMegaSmích. (Navíc se smáli vtipu, nebo lépe glose, která je velmi známá, a tím spíš by ji měli znát psychiatři, když se týká jejich oboru, je těžké uvěřit, že by ji Stašová neznala.) ()

zdenny

Film typu "Soukromé pasti". Ty já můžu. Ale nikdy jim nedám víc než tři hvězdy. Spíš než herecké výkony mě zajímá samotný děj. A zde mohu říci, že takoví lidé existují a co je horší, že když se jim člověk dostane do spárů, celý život se rozpadne víc než domeček z karet. Na druhou stranu ale, zadaný chlap by si neměl hledat seznámení na internetu. Alespoň pokud věří ve svůj dosavadní vztah. Klasicky velmi dobrý výkon Táni Vilhelmové. ()

Brno na týden ožije festivalem Cinema Mundi

Brno na týden ožije festivalem Cinema Mundi

16.02.2011

Přemýšlíte, co s načatým březnovým večerem? Chcete si rozšířit své obzory, potkat se se zajímavými lidmi a načerpat atmosféru různých koutů světa? Mezinárodní filmový festival Cinema Mundi představí… (více)