Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

Bozvav

Na svou dobu slušné efekty, příběh. Zato herci jedním slovem peklo. Hlavní hrdina zoufalý manžel bez sexu ve městě se evidentně hrát moc nenaučil a tak byl ve svých začátcích jen o něco koženější později, nicméně ani ostatní to rozhodně nevytrhli. Dialogy nudné. Za mne průměr průměru. ()

TomasKotlant

Napoprvé nedokoukáno, ale během roků 2021 a 2022 se z toho stal jeden z mých nejoblíbenějších filmů, ta paralela s aktuálním vývojem světa je neskutečná ❤ ... Spáč se musí probudit! Už jsem to viděl aspoň 20x a stále neomrzelo. Nová Duna asi bude věrohodnější předloze, ale přestala mě bavit už napodruhé. Druhá část Duny od Villeneuva jde ve svém megalomanství a přesnosti adaptace asi ještě dál a nabízí lepší vykreslení některých postav, ale její podstata na Lynchovu verzi stále hodně ztrácí. VIVAT LYNCH. Vtipné je, že sám Lynch tento svůj film považuje za nejméně povedený. Já si myslím opak! Otče, Spáč se probudil. (Knihu jsem zatím nečetl, ale asi se na ni brzy vrhnu při všech těch kritických hodnoceních čtenářů to musí být snad ještě větší pecka! ... EDIT: Knihu jsem trochu prolistoval a asi ji radši číst nebudu.) ()

Extrakritik

Uf. Díky kostýmům a efektům se na to v dnešní době nedá dívat. Možná,že to Lynch chtěl udělat takhle komicky,nevím. Každopádně mě se to nelíbilo. ()

peetrejr

David Lynch: slávny režisér, ktorý má na konte bohužiaľ starú Dunu. Tento film nie je dobrý. Istotne chápem že v tej dobe natočiť sci-fi, nebol ľahký oriešok. Lenže na Star Warsy, ktoré boli z podobného obdobia to nemá. Nekonečne dlhý a čiastočne nudný zážitok. Isteže, interiéry vesmírnych lodí alebo budov sú úžasné. Príbeh je dobrý ale zle spracovaný. Zvláštny scenár a akčné scény pôsobia komicky. Ťažko sa mi kritizuje Lynchov film... Celý dej sa točí okolo lacných efektov a ani herci nezachránili situáciu. Och, bolo to hrozné a najhoršie je, že sa dal natočiť dobrý sci-fi (Star Wars, Vesmírna Odysea...), Lynch to proste odflákol. ()

JoSte

Vcelku zábavný bizar. Herecký cossover Twin Peaks, Picarda a Šimona a Matouše. Obstojné scény střídají naprosto otřesné a nechtěně vtipné. Do toho se v detailu plive do ženského obličeje, nosí se mopsíci v náručí, trápí se kočka sphynx, pojídá se čerstvě vyrvaný kraví jazyk a probodává se Stingovi hlava. A vše prostupuje všudypřítomná repetetivní samomluva. Slabší tři. ()

Kochanski

Výborná adaptace výborné knihy! Lynch využívá svého originálního výtvarného vnímání tím nejlepším způsobem ! Hvězdičku za hudbu a Kyla McLachlana!!! ()

Hogo Fogo

Absolútne geniálna adaptácia. Lynch vytvoril film s úžasnou atmosférou. Zhliadnutie tohto filmu ma kedysi priviedlo ku knihám Franka Herberta. Nesúhlasím s tvrdením o nezrozumiteľnosti filmu pre nečitateľov knihy, myslím, že príbeh bol dostaočne zjednodušený pre účely zrozumiteľnosti scenára. K tej gýčovitosti a barokovému vizuálnemu štýlu, by som chcel dodať, že práve to obohatilo knižný príbeh o originálny pohľad a vynikajúco doplnilo atmosféru knižného diela. Samotná myšlienka ovládania vesmíru vrstvou intergalaktickej šľachty si vyžadovala aj vizuálne retro a s tým možno súvisia tiež úmyselne archaické triky. ()

troxor

Mě Duna připadala jako pocta "dílům" Eda Wooda. Příběh staví na konfliktu mezi Atreidy (ve filmu kladní tak, že Mirek Dušín by závistí zezelenal) a Harkonnenů (záporáci každým coulem záporní). Předpotopní triky, nesmyslné rozhovory, tuny klišé, béčkovitost od začátku do konce. Přidejte ještě patetické deklamace herců a Patricka "Pickarda" Stewarta. Překvapivé je, že spojením všech těchto špatných vlastností vznikne pekelně zábavný koktejl. Duna je totiž parodií na n-tou, výsměchem divákovi, který chce opravdové sci-fi. Kdo se ale přišel královsky pobavit, nebude zklamán. Nevěřím, že by Lynch natočil něco tak špatného jako je Duna nechtěně. Divím se ale, že producent nezavřel Lynchovi přívod peněz, když viděl, že si z něj pan režisér dělá tímhle filmem šoufky. Behold, as a wild ass in the desert, go I forth to my work! ()

Joll

Mno Duna sfilmovat nejde a Lynch se o to pokusil svým svérázným způsobem.Jako film je to rozhodně zajímavý a svým bizzardním pojetím přitažlivý! pokud nesrovnáváte přímo s knihou a vezmete to jako film s tématikou DUNY prosím je to slušné scifi i když pro lidi kteří nečetli trošku nesrozumitelným a pro lidi kteří četli zas poněkud překrouceným a zkráceným. Mno nevyberete si :) každopádě za shlídnutí stojí! ()

Eluin

U tohoto filmu s hodnocením hodně váhám. Lynche mám velmi rád, ale musím říci, že krom vizuálního zpracování ve mně film nezanechal žádnou výraznou stopu, což se právě povedlo Herbertově literární předloze. Lynch se pro tento žánr asi moc nehodí, nicméně za propadák bych tento film rozhodně neoznačoval.. ()

Kolssteyn

Nádherný snímek bez emocí, děj křížený pohledem na hodinky... asi mě minulo pochopení toho, co se tam odehrávalo. Holt, jako nestoupenec "hvězdných válek" nemůžu nehodnotit než za 1 (*). :) ()

strikeman

Přestože je Lynch pro mne jeden ze zásadních režisérů, musím bohužel konstatovat, že v případě zpracování sci-fi Duna mu primát uzmul "průměrný režisér" John Harrison. Tato "porážka" bolí o to více, že Harrison trumfuje nad Lynchovým "celovečerákem" s vícedílnou TV produkcí... ()

Hrosko

Asi patrim medzi nenarocnych divakov, ale paci sa mi film, ktory ma dej a normalny koniec. U Lyncha je to skor vynimocne. Po dvoch filmoch (lost Highway a M. drive sa mi Duna paci najviac. Obcas sa mi zdala trochu uponahlana a niektore scenky boli velmi kratke, ale celkovy dojem po filme mi ostal velmi dobry. ()

Hapretor

Další z Lynchových osobitých děl. Tentokrát můj oblíbený žánr sci-fi. Nejprve musím říci "Wau" - ty triky! (např.pouštní červi) Podle mě ještě lepší než v mém favoritovi "Terminátorovi I ". První půlka filmu velmi nudná, druhá je mnohem lepší - trpělivý divák je odměněn dobrou gradací a již se nenudí, také se lecos dovysvětlí. Hezké rozčlenění různých ras, každá se svojí specifickou charakteristikou. Harkoneni - hnusní, zlí a sobečtí, Atreiové - stateční, altruističtí, mocní - ve filmu mí oblíbenci, Fremeni - "modroocí", moudří, uctivý k přírodě a duševním silám - praví domorodci. Kdyby začátek nebyl tak nudný a pomalu vysvětlující, můžu v klidu prohlásit, že by to bylo jedno z nejlépe propracovaných sci-fi. Masky a kostýmy byly též super. A na Lynche to bylo dobře pochopitelné, což se také počítá. ()

CyriC

Frank Herbert se obrací v hrobě. Tohle ani vzdáleně nepřipomíná atmosféru knihy a znásilňuje to dějovou linii knihy do anusu. ()

char_t

Jsem velkým fandou knižní předlohy. A vím, že je hodně těžké zfilmovat takhle rozsáhlé dílo s tolika liniemi. Ale probůh, bylo nutné celý úvod zaspamovat vysvětlováním universa? Postavy, které nemají tyhle informace ani znát, vyslepičí na potkání supertajné nebo úplně neznámé informace, zatímco kniha je dávkuje okrajově a postupně... Vyznění všech postav se tak hodně změní - z tajnůstkářů do ukecaných blbů... Škoda. A triky? Jak mohl někdo vypustit takovýhle hnus, když už byly na světě troje Star Wars? A déšť na konci, come on?! ()

Rannveig

Pořád slyším buď rozmrzelou kritiku, nebo opěvné pochvaly... Popravdě, film je to podivný. Je v něm krásně vidět režisérův otisk, i když místy naopak překvapuje zcela neobvyklým pohledem - Knížku jsem nečetl, ale bylo mi jasné, že spousta linek a vzájemných vztahů ač se zdály býti místy nepochopitelné, budou mít své literární opodstatnění. Díky tomu jsem si i uvědomil nevyhnutelnou rozsáhlost celého díla, jehož atmosféra se tvůrcům a zejména Lynchovi patrně zdařila, neboť po shlédnutí i přes své rozporuplné pocity toužím jen po tom, Dunu si přečíst. Takže navzdory negativní kritice, pane Lynchi gratuluji, mise splněna...! ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!