Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

Evander

Zub času je na Duně jasně patrný a audiovizuální stránka je na dnešní dobu slabá, nicméně v době vzniku filmu tomu bylo jinak, takže za toto rozhodně hodnocení nesnižuju. Zpracování příběhu je poutavé, byť některé Lynchovy výstřelky mi opravdu lezly na nervy. I tak ale film vychází z velmi silného příběhu knižní předlohy a nabízí tak stále slušnou porci zábavy. Herecké obsazení i některé výkony se mi celkem líbily. Kupodivu se Lynch tentokráte neuchýlil ke svému specifickému pojetí a celkem se držel předlohy, což si myslím, že snímku jen prospělo. 68% ()

jirkis

(2.5*) - na to, jak miluju sci-fi, mi tenhle kousek moc nesedl. Věřím, že kniha je skvělá. Možná se do ní někdy pustím a chytne mě to víc. ()

Ombak▼Penari

Duna je sice označována za propadák, ale podle mě to není špatně udělané. Je to prostě něco jiného, než na co je divák u podobných filmů zvyklý, to znamená vesmírné lodě, bitevní stroje, futuristické hejblátka a tak podobně. Duna se naopak na úkor těchto scén zaobírá především pocity a i duchovním pozadím příběhu, což působí dost zvláštně ve filmu o daleké budoucnosti a válce na cizí planetě. Navrch je vyprávěna divácky velmi těžkou formou. Nicméně je fakt, že toto monumentální dílo Franka Herberta by si zasloužilo poněkud velkolepější celovečerní provedení. ()

pilarius

Skvělá sci-fi v osmdesátkové náloži, kterou jsem měl teprve nyní tu čest spatřit, a to ve 177min verzi. Ano, je dlouhá, ale je tak originální, že nemá ani ve třech hodinách šanci nudit déle než pár vteřin. Alia mohla dostat víc prostoru a akci měli pojmout trochu jinak, ale musím konstatovat, že se mi to prostě líbilo. Rozhodně jsem ale rád, že jsem to neviděl jako mladší a že jsem četl knihy, jinak bych si z toho nebyl moc neodnesl. Hned jsem si říkal, že zrovna tohle by si zasloužilo remake - a jak tak koukám, chystá se. Těším se. ()

BOURQUE

Raz som niekde čítal recenziu o tomto filmu. Pamätám si to doslova, pretože to bola len jedna veta: „Neskutočne zlý a pôsobivo geniálny“. A keď som teraz (konečne) videl film na vlastné oči, tak s tou vetou dokážem takmer naplno sa stotožniť. Atmosféra a vizuálna stránka, aj na dnešné pomery, mi z určitého pohľadu prídu nadčasové. Hudba veľmi dobrá (aj vďaka skupine Toto) a aj herecké výkony (hlavne na poli „hlavné“) sú dobré, Bohužiaľ však nie extra-nadpriemerné. A zostáva tu jedna vec, ktorú D. Lynch „nezvládol dobre“ (v úvodzovkách). A to je sfilmovanie príbehu „Duna“ ako takú. Je však treba uznať, že nemal ľahkú úlohu, pretože sa jedná o veľmi komplexný sci-fi (podľa niektorých sci-fantasy) príbeh, kde zachytenie všetkých dôležitých prvkov je takmer nereálne. Celkovo však nemôžem povedať to, že film patrí do krabičky, ktorá má na sebe štítok „na zabudnutie“. P.S.: Uvidíme, ako si s „knihou“ (a príbehom) poradí pán Denis Villeneuve. Netajím, že mám (možno) mierne nadpriemerné očakávanie. Osobné hodnotenie: 72% (***) ()

lemonova

Začalo to tou zvláštnou verneovsko postapokalyptickou scénografiou, ktorej štylizácia mi k žánru Sci Fi ako takému vôbec nesedí. To, čo u Davida Lyncha môže fungovať inde, tu nefungovalo vôbec: odosobnené postavy, ktoré sa viac rozprávajú sami so sebou než medzi sebou, úplná absencia bežného života a bežných postáv, bez ktorých je tento príbeh úplne umelý a nezmyselný spôsobili absolútnu absenciu akéhokoľvek stotožnenia sa a prežívania s hrdinami a pocit neuveriteľnej únavy z filmu. ()

Kulda24

Tento film nastavil laťku níže, než jsem chtěl a tudíž se nemá prosincová Duna 2020 čeho obávat. Přál jsem si koukat na trochu jiné Star wars, ale to se mi bohužel nesplnilo. Tomuto filmu vlastně chybělo od všeho něco. Což v celkovém součtu vyšlo tak, že to je průměrný film s hloupými dialogy, špatnými vizuálními efekty, bez hereckých známých tváří a bez jakéhokoliv tvůrčího šmrncu. Dost mi to připomnělo koukání na Barbara Conana. 55% ()

GOREGASM

Lynch a sci-fi rovná se jedinečná rovnice, která má svoje tvůrčí kouzlo a to nejen ve své decentní bizarnosti a osobitému zpracování. Je důležité si uvědomit, že Duna stála na počátku Lynchovy kariéry a tím více radosti mi přineslo její opakované shlédnutí, protože jsem pod vlivem zkouškového období a pracovního vytížení u filmu asi desetkrát usnul, ale právě díky tomu jsem mu propadl a zamiloval si ho. Opakované projekce někdy dokážou film zarýt hodně hluboko pod kůži, i když neplánovaně :-). Herecky i atmosférou je to perfektně trefené. MacLachlan je ve své role plné naděje perfektní, herecký kumšt okoření Max von Sydow a Jurgen Prochnow a i ten úchylný Stingův účes a křivácká grimasa u mě získává plusové body. Přestože jde o více než třicet let starý film, tak jeho výprava nepostrádá půvab spousty designerských nápadů, které tvoří kompaktní celek. Lynchovi se daří navodit osudový dojem konfliktu v boji o "spice" (nezlobte se, ale český překlad mě teď nenapadá a koření to není) a jediné, co mu vytknu je, že ten film nemá tři hodiny a nejde více do hloubky. Ale on se psal rok 1984 a to se ještě tříhodinové bijáky ani nenacházely v producentově slovníku. Což je v tomto případě škoda. 90% ()

Bohnice05

Prvně jsem viděl Dunu od Villeneuva. Ta mě nadchla, tak jsem ji přečetl a teprve potom jsem koukal na Lynchovu, abych neměl žádné spoilery. Ano, není tak dobrá jako nová Duna a u některých věcí se zcela zbytečně odchyluje od originálu. Jsou ale díla, kde prostě musím dát plusové body už jen za to, že je vlastně někdo vůbec zkusil natočit. Tohle je jedním z nich. Duna je velké sousto obecně a Lynch se s ním popasoval po svém a to zkrátka cením. ()

helloween93

“Throwback Thursday #43” - Suverénně nejhorší film od Lynche, protože to není Lynch a moc nerozumím tomu, proč tenhle velkolepý film točil zrovna on, tvůrce snových představ, divnolidí a divnofimů. Knihu od Herberta jsem nečetl a viděl jsem nejprve verzi Villeneuvea a až v rámci throwbacku jsem se dostal k Lynchově verzi. To jinak než fiaskem skončit nemohlo, když měl Lynch 5 hodin materiálu a studio mělo právo na final cut, který byl lehce přes dvě hodiny. Tomu odpovídá i podoba filmu, scénář je nekonzistentní, chybí motivace postav, několik dějových linek jde do ztracena a samotný vzestup Paula Muad'Diba, stěžejní část příběhu, je vyprávěn zkratkovitě v posledních 30 minutách i se závěrečnou bitvou a podivným koncem. Film se navíc hrozně vleče, čemuž dopomáhá i hrozné herecké výkony jak Kyle Maclahana, tak i představitele Harkonenů, kteří jsou opravdu šablonovití záporáci bez špetky inovace. Samotný emperor je možná zajímavější postava, ale z tohoto filmu se to divák nemá šanci dozvědět. Film produkoval Dino De Laurentiis a v kinech Duna těžce vyhořela a nedokázala zaplatit na tu dobu vysoký rozpočet. Pro Davida Lynche šlo o první a zároveň poslední velký “studiový” projekt. 2* ()

Denny

Zfilmování stejnojmenné knihy bylo svým způsobem odvážné, kdo to četl, tak mi asi dá za pravdu. Mnoho intrik, láska,zrada,přátelství,nenávist-to vše v meziplanetárním měřítku. ()

kohut

Bizarny scifi film, ktory by sa nemal prirovnavat ku knihe, kedze Herbertova Duna je takmer nesfilmovatelna. Televizna miniseria ukazala, ze da sa (v priestore 5 hodin) zobrazit dej, Lynch ukazal, ze sa daju zobrazit pocity. Oboje ale naraz asi nie. Lynchova Duna je najkontroverznejsm scifi film a napriek tomu, ze castejsi nazor na nu je "prepadak", u velkej casti fanusikov zanru je vysoko hodnotena za velmi originalne a odvazne ponatie kniznej predlohy. A fanusikovia Star Treku tu uvidia Kapitana Picarda brazdit vesmir skor, nez sa mu o nejakej Enterprise vobec snivalo. ()

mutace

Moje nejoblíbenější zpracování tohoto díla. Líbilo se mi jak provedení tak i herecké výkony. Skvěle obsazeno ()

Ernst

oh my god. Prvni polovina filmu, tedy temer hona a pul zabyvajici se cestou na Dunu a prichodem Harkonenu je tak dokonale propracovana, ze me film totalne uchavtil. Bez nadsazky jemozne rici ze je to dokonaly prepis prvni ctvrtiny (ci tretiny) knihy. Ovsem v nasledujicih minutach se deje neco nevidaneho a desiveho. Lynch se rozhodl (ci za nej bylo rozhodnuto), ze ve zbytku filmu dozene cely dej, tedy 3/4 az 2/3 knihy. A na to uz se skutecne neda divat. Zvlaste podtrhuju vynikajici vizualni zpracovani.... ()

Dárius

To je přeci tak nádherné sci-fi,film tak starý a přeci oslovuje mladou generaci i dnes.No jo ale všichni modrou vodu pít nemůžeme-zas tolik vyvolených není. ()

foundation

Duna je osobitna kapitola sci fi zanru...Frank Herbert vytvoril neuveritelne prepracovany svet a dokonalosti tohto diela sa vyrovna len Hyperion Dana Simmonsa..no ale k filmu..Lynch toci zvlastne filmy ale toto vyslovene sadlo...od zaciatku sa mi to pacilo.vyborne obsadeni herci..a hlavne vyborna hudba dvihli cele hodnotenie hore..SE so stopazou 190 minut je mozno trosku prepisknuta ale normalna verzia je super..a kto necital knihu prisiel o neuveritelny zazitok..doporucujem aj tym ktori scifi neoblubuju. Kazdy iny by pred niecim ako Duna utiekol ale Lynch si s tym poradil v ramci moznosti a sfilmovatelnosti viac ako vynikajuco ()

Meiers

Zajimavý sci-fi svět kterej by snesl klidně i pokračování. Trošku se mi zdálo, že to má přetáhlej úvod na úkor vyvrcholení. Samozřejmě seznámení diváka s poměry tohoto vesmíru je potřeba, ale pak to nechat tak rychle vykvasit do konce je trochu trestuhodné. Klidně to moho být rozdělený na dva díly, kde by se dalo více prostoru postavám z druhé půlky filmu a vůbec samotnému vývoji hlavního hrdiny a jeho schopností. No, třeba si to někdo vytáhne a předělá to pořádně. Jinak to nebylo vůbec špatný. Zas jednou Lynch, kterej nemá pro mě tak těžce skousnutelnej "Lynchovskej" konec. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!