Dr. Jeffrey Wigand, bývalý vysoký představitel jedné velké americké tabákové společnosti, měl díky své pozici přístup k řadě informací o negativním vlivu cigaret na lidské zdraví, a hlavně věděl, jak společnost v tomto ohledu lže veřejnosti. Poté, co byl z firmy pro své názory propuštěn, se na něj obrátil producent úspěšného investigativního televizního pořadu Lowell Bergman s prosbou o pomoc při sestavení reportáže odhalující praktiky podobných firem. Wigand zprvu odmítá, ale později svolí. Někdejší zaměstnavatel mu však začne vyhrožovat a nechá ho sledovat. Přesto se Wigand odhodlá Bergmanovi pomoci. Když je reportáž natočena, vedení televize se ji bojí odvysílat, aby proti sobě nepoštvalo mocné tabákové firmy. Mohlo by to totiž ohrozit plánovaný velice výhodný prodej televizní stanice. (TV Nova)

danny_21

Kdepak pane Manne, nejde to, nejde. Kontroverzní téma s dvěmi mými oblíbenci v hlavních mohlo nabídnout velkolepou podívanou, která se u mě nekonala. Oba pánové byli výborní, ale udržet pozornost při novinářském dvou a půlhodinovém dramatu byl místy těžký oříšek, protože místy Insider zakopával o hluchá místa. Za myšlenku a vůli jít si za pravdou i s vědomím toho, že Vás to nejspíš semele, a taky za názorné předvedení důkazů toho, jak to s tím kouřením je dávám silnější třetí hvězdu - 70 % ()

Amonasr

Jeden z celé řady filmů, v nichž se mocné nadnárodní korporace snaží všemi prostředky bránit objektivnímu informováni veřejnosti a jen ti nejstatečnější jedinci z řad svědků či investigativních novinářů dokáží za cenu velkých osobních obětí riskovat vše a nezaprodat svou čest. V tom film splnil svůj účel i má očekávání, byl i poměrně napínavý. Na druhou stranu byl alespoň pro mě občas dost zašmodrchaný a nesrozumitelný, že jsem se v tom i ztrácel, i když celkové vyznění je jasné. Dost se na tom asi podepsala také příliš hlasitá hudba, která překrývala místy mluvené slovo. ()

Dexx

Především díky obsazení (Pacino, Crowe či Plummer prostě nemůžou zklamat) je to docela dramatický a zajímavý film o vítězném boji s větrnými mlýny tabákového průmyslu. ()

Peck

Nemůžu si pomoct - nějak mě to nenadchlo... Al Pacina už jsem viděl v lepších rolích - tady se do toho nějak nutil. A Russell mi místy strašně připomínal Špidlu :-D A kromě toho jsem silný kuřák! ()

Tanner

Na žánr thrilleru si rozhodně nepotrpím, a tak od filmu do této škatulky zařazeného neočekávám žánrové klišé v podobě prvoplánové gradace, pročež mě tento snímek kvůli absenci této berličky nemohl nudit. Naopak - že se jí zdržel, mi imponuje. Mann zde dostatek prostoru věnuje nejen holé dějové kostře, ale i vykreslování atmosféry, celkových okolností a také charakterů postav (a jejich vlastností - dobrých i špatných, motivací, hodnot, emocí atd.). Tato skutečnost podpořená (jak jinak) skvělými hereckými výkony, ale i třeba vhodně zvolenou hudbou, v mých očích činí snímek mnohem působivějším, protože uvěřitelnějším. Výborný film, který nemá hlušších míst. ()

Sandler

Chvíli jsem si zvykal na pomalejší tempo filmu, ale pak jsem ho ,,zhltnul,, bez jediné přestávky... Film o člověku, který dokázal dát přednost pravdě před sebou samým. Russel Crowe je pro mě ztělesnění dokonalého a neuvěřitelně poctivého hereckého výkonu. V Insiderovi je to ale ještě o stupínek lepší...možná díky Al Pacinovi, který ho výborně doplňuje, možná díky roli, která mu sedla neuvěřitelným způsobem. ()

Izz

Výtečně technicky,herecky i režijně ošetřená záležitost,které k dokonalosti pár minut přebývá. ()

Nightswimmer

nesmierne zaujimavy no rovnako tak nesmierne tazkopadny a zbytocne predlzovany a nevyrazny film, ktory vsak uspokoji narocnejsieho divaka skvelymi vykonmi oboch hlavnych predstavitelov. Mann urobil medvediu sluzbu tabakovemu priemyslu, jednej z nahorsich masinerii na celej planete a poukazal na to co sa vsetko za nou stoji a co vsetko su jej podielnici v zaujme zaistenie jej vplyvu urobit.. ()

Shredder

Kral mestskej dzungle Michael Mann a jeho spracovanie jednej z velkych korporatnych afer. Dve a pol hodiny uplynulo ako voda, vdaka zaujimavej teme, atmosfere teroru a predovsetkym skvelemu Al Pacinovi. To, ze korporacie v USA su uz roky v pozicii bohov a maju takmer neobmedzeny dosah nikoho neprekvapi. The Insider ponuka lahko zdramatizovany nahlad na skutocny suboj titana s par odhodlanymi jedincami. Mann sa nesnazi divaka citovo vydierat, ale Alove monology, nech mozu zniet hocijako idealisticky, su uderne a vdaka jeho dlhorocnym skusenostiam aj presvedcive. Dobrych vykonov sme sa dockali aj u zvysku osadenstva, nakolko nebola pripustena ziadna sentimentalita, afekt a podobne Hollywoodske trademarky. Vyskytli sa rozne polemiky o pravdivosti urcitych bodov filmu, no vo vysledku na tom nezalezi, predsa len, The Insider je psychologicky thriller, nie dokument a svoj ucel splnil. ()

Shitonit

Super hezký film v super těžkým podání. Al Pacino je výbornej. Ty taky. A já taky ! :-) Všichni jsem výborní. Kdysi se říkalo, kdo si hraje nezlobí. Poupravil bych to. Kdo čumí furt na filmy, nemá čas na píčoviny. Každej člověk mezi 10- 30 rokem by měl sjet cca 3000 filmů. Zhodnotit, zkomentovat. No a byl by svět bez válek, násilí a bez všeho. Páč by nikdo už neměl na nic sílu. Ty vole ! Já jsem nějakej chytrej. Asi toho vím, příliš mnoho.. ()

Maniik88

Ďalší z rád príkladov, kedy bohaté korporácie krivia realitu, podplácajú vedcov, klamú, krivo prisahajú a darí sa im to zatĺkať niekedy aj desaťročia. Tento film je poctivá žurnalistická dráma. To čo bolo v sádzke, to čím si mušiel prejsť statočný vedec aj novinár. Ja si myslím, že to bolo natočené dobre a Crowe s Al Pacinom boli super. Nebolo to miestami až také záživné, ale ako celok dobrý film o ozajstných chlapoch..a to nemuseli ani vystreliť. ()

ForGump

Opravdová fantazie. To má tak kulervoucí druhou polovinu filmu, že jsem si mlaskal. V té první se to na můj vkus až příliš dlouho rozjíždělo, takže trochu ubírám v plnohodnotném nadšení, ale jinak? Al Pacino? Christopher Plummer? Russell Crowe (byť není mým oblíbencem)? Úchvatné. Mám opravdu rád tyhle filmy o žurnalistice, ale tenhle má tu výhodu, že ho natočil Michael Mann. No, jsem spokojený a to velmi. P.S. Fakt to nekuřte. 80% ()

Prubner

Tento film je důkazem toho, že Američané dokážou udělat dobrý thriller i z ničeho. Problém je, že ta "šokující" informace, kolem které se celý film točí, mi nepřišla nijak zajímavá, natož překvapující. Že kouření škodí zdraví a tabákové firmy lžou, to ví snad každý, takže proč takový humbuk, jako by šlo o šifru mistra Leonarda ? Další slabinou je zbytečné nimrání v podružnostech, díky kterému je film minimálně o hodinu delší, než by se slušelo. ()

Marat

U tohoto filmu chválím především kameru, herecké výkony, hudbu a částečně scénář, coby základní atributy. Ale proč hodnotím 4*? Protože jeho konec byl nějaký nejasný, uspěchaný. Klidně bych film prodloužil o další půlhodinu, ale když vše ve filmu je krásně zřetelné, tak konec je trosku podělaný. U hudby mě potěšily melodie podobné kapele Dead Can Dance, jestli to vůůůbec nahodou nebyla ona:-) Podotknul bych ještě, že film je náročný na dlouhé důležité dialogy, které vnímat všechny a ještě k tomu je zařazovat do souvislostí, není vůbec jednoduché. ()

JohnnyBoy

Spousta komentářů tohoto filmu se dotýká věci, která svým způsobem není v tomto filmu vůbec důležitá. Tím je to zatracené kouření. Ten film vůbec o kouření není. Dokonce se to ani nemá výraznou protikuřáckou hysterii, která nyní v módě (jsem občasný kuřák). Insider a vůbec celá filmografie Michaela Manna poměrně úspěšně navazuje na tradici dobrého amerického thrilleru. Mann poměrně málo experimentuje se žánrem, protože dobře ví, že toho není třeba. Je velmi šikovný inscenátor, umí vybudovat napětí a málokdy mají jeho příběhy díru ve psychologii postav, nebo v dějových zvratech. Jeho kouzlo pramení z vizuálního stylu, který si pěstuje, jenž vyvrcholil v posledním filmu Miami Vice. Je to jeden z režisérů, které poznáte již po několika sekundách, protože je svůj...Takové dnes napočítáte na prstech jedné ruky. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 5 nominací : Režie, Film, Hudba, Herec - Russell Crowe, Scénář ........ Bafta nominace : Herec - Russell Crowe. ()

HarveyDent

Tento snímek nebyl vytvořen, aby odrazoval od kouření. Tento film není ani tak o kouření jako o lidech. O lidech, kteří mají kapsy nacpané stodolarovkami nasáklými nikotinem a jsou ochotni udělat cokoliv, aby jim tam zůstali. O lidech, kteří "vědí příliš mnoho" a o lidech, kteří drží svoje slovo. Skvělé herecké výkony (Pacino, Crowe, Plummer) drží celých 157 minut vaší pozornost, jelikož právě neuvěřitelně dlouhá stopáž je tu největším minusem. Kdyby to bylo o půl hodiny kratší, tak by tohle inteligentní, chytré drama bylo svižnější a napínavější. Ale i přesto je toto precizní dílo, které Holywood nevydává každej rok. 85% ()

miki68cz

Nesnáším cigarety a strašně mi smrdí. Výborný film a výborné herecké výkony a zajímavé téma, jedno z proražených tabu. Jen tak dál. ()

Marty20

Původně jsem žádný komentář psát nechtěl, ale po přečtení několika již zde napsaných, alespoň toto: Všichni kdo si myslíte, že tento film je o škodlivosti kouření, jste ho nepochopili. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Zdravé fast-foody?

Zdravé fast-foody?

21.12.2005

Kvalitu jídla bude připravovaný film FAST FOOD NATION posuzovat jinak, než z lékařského hlediska. V připravovaném dramatu režiséra Richarda Linklatera se vše bude točit okolo nejvyšších špiček… (více)