Slavné filmové drama se hned po svém uvedení v amerických a následně i ve světových kinech zařadilo mezi komerčně nejúspěšnější tituly 70. let. Příběh úspěšného reklamního pracovníka Teda Kramera, který po nečekaném odchodu manželky zůstává sám se svým sedmiletým synem, vzniklo podle stejnojmenného románu Averyho Cormana (přeloženého i do češtiny) a svojí tematikou se přesně strefilo do ožehavých problémů neúplné rodiny a ženské emancipace, jež se v té době řešily snad ve všech médiích. Působivě realizovaný film je postaven na bezchybných hereckých výkonech protagonistů titulních úloh, tehdy už zavedené herecké hvězdy Dustina Hoffmana a pomalu ale jistě se prosazující Meryl Streepové. Jim velmi zdařile sekundují i herci v epizodních rolích (zejména Jane Alexanderová v roli rodinné přítelkyně Margaret a Howard Duff jako advokát Shaunessy). Zvláštní zmínku si zaslouží představitel sedmiletého Billyho Justin Henry. Jeho výkon je mimořádně přesvědčivý, k čemuž nepochybně přispělo i režisérovo moudré rozhodnutí natáčet celý film v chronologickém sledu. Za pozornost stojí i promyšlená výtvarná stránka filmu, na níž měl lví podíl francouzský kameraman kubánského původu Nestor Almendros, a využití klasických hudebních motivů z děl Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho. Kromě diváckého úspěchu film Kramerová versus Kramer posbíral i desítky nejrůznějších ocenění, mezi nimiž vyniká pět Oscarů (nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, mužský herecký výkon v hlavní roli - D. Hoffman, ženský herecký výkon ve vedlejší roli - M. Streepová). Rozhodnutí hollywoodského studia Columbia klasifikovat kvůli lepším oscarovým šancím roli Joanny Kramerové jako vedlejší nakonec paradoxně zabránilo filmu v zisku všech pěti hlavních Oscarů, k čemuž do té doby došlo pouze dvakrát (Stalo se jedné noci - 1934, Přelet nad kukaččím hnízdem - 1975) a potom zatím jen jednou (Mlčení jehňátek - 1991). (oficiální text distributora)

Brain-D

Excelentní výkony ve smutném dramatu o výchově dítěte, kdy se rodiče napohodnou a dítě na to doplácí. Velice emocionální film a hold všem otcům, kteří se takhle starají o své děti :) ()

fefee

Takéto filmy sú nikdy nestarnúce, nádherné dielko. Herecké obsadenie geniálne, klobúk dole, radosť pozerať... ()

zdenny

Čas od času by si měl člověk pustit poctivý, klasický film, ve kterém jsou doménou herecké výkony. Navíc herců, kteří jsou jedněmi z nejvýznačnějších v celé historii světové kinematografie. Ono potom nejde ani tak o příběh jako o vychutnání si herectví jednotlivých postav. Zde tedy Dustina Hoffmana a Meryl Streep. Co se samotného příběhu týče: Manželka opustí manžela hledajíc sama sebe, a zanechá jej s osmiletým synem. Otec bojuje s nepřízní osudu a společně se svým synem se statečně s nastálou situací perou. V momentě, kdy otec dokáže skloubit práci s péčí o syna, objeví se matka, že chce syna zpět a do své péče. Oba se dostávají před soud a začíná nelítostný souboj. Mnozí lidé mají sami takovouto zkušenost. Tak vědí, jak dramatické takové chvíle jsou. A jestliže je toto všechno na plátně podpořeno výbornými hereckými výkony, můžeme mluvit o velice silném a kvalitním snímku. A i proto nemám moc rád remaky. Samozřejmě by se film s takovýmto příběhem dal natočit i dnes - pro novodobé publikum - a s herci, kteří jsou pro takovéto publikum známější a tudíž schůdnější (co se dobové vizualizace týče). Ale proč by to tak mělo být? Proč by měl člověk jen díky své lenosti přijít o takovýto klenot? Myslím si, že některé filmy by se neměly remakovat. Měly by prostě zůstat tak, jak jsou. A "Kramerová versus Kramer" je jedním z nich. ()

JohnSmith

Naprosto skvělý výkon Dustina Hoffmana, moc jsem mu přál, aby ten soud vyhrál. Naštěstí měla mrcha v podání Streepové trochu charakter a vše dopadlo jak mělo. ()

sskrblik

Upřímý a "opravdový film" pro každého. Justin (chci říci Dustin)... vlastně oba byli perfektní , Streepová mnoho prostoru nedostala, ale emoce zahrála výborně. ()

J-o-k-e-r

Galakoncert v podaní D. Hoffmana a M. Streep jako exmanželé soupeřící a svého syna. Smutné, sociální drama, leč výborně natočené... ()

jitrnic

Na první pohled zajímavé drama se skvělým Hoffmanem, na ten druhý si už možná všimnete, jak strašně scénárista tlačí na pilu a jak svoje postavy šidí. Hoffmanova proměna z kariéristy v milujícího otce je ještě jakžtakž uvěřitelná (i přes nesmyslné scény typu "otec jde na večeři se šéfem a celou dobu mluví o synovi") díky hercově vynikajícímu výkonu. Meryl Streep při vší úctě neměla moc co hrát - matka, která na osmnáct měcíců odejde od dítěte, aby "našla sama sebe", pak si uvědomí, že bez dítěte nemůže být a pak si naopak uvědomí, že bude pro dítě nejlepší, když bude s otcem - to jsem zkrátka nezbaštil. A nakonec ten, o kterého vlastně celou dobu jde - malý chlapec - je skvělé, že ho zde skutečně HRAJE dětský herec , ovšem scénárista v případě jeho postavy sáhnul už rovnou k citovému vydírání - nemá žádné kamarády, žádné spolužáky, děti sousedů, babičku, dědu, nikoho. Je úplně vytržený z normální sociální sítě, aby si bez mamky a poté bez taťky ani neuprdnul. Skvěle natočený, ale strašně manipulativní film. ()

mirec88

Perfektní herci v (ne)perfektnom filme o tom, aký smutný je koľkokrát život. A to bez zbytočnej sentimentality, pretože v reáli si neviem predstaviť, že by sa podobné udalosti mohli odohrať bez emócií. ()

IvyH

Film, který mě dokázal rozesmutnit už v první třetině. Neskutečně odvyprávěný, citlivý příběh, kde není špatný, nebo dobrý rodič, kde není jednoho viníka za rozpad manželství a kde prakticky není žádného vítěze sporu o péči o syna. Jeden ze smutně nejkrásnějších filmů, které jsem kdy viděla. ()

šerminator

Jediným problémem tohodle filmu je, že existuje nějaký pan Svěrák a takový film natočil také. Byť později, ale lépe. Jinak po všech stránkách velmi vydařené. Nádhera sledovat přeměnu Dustina Hoffmana - zasloužený Oscar. ()

vyfuk

Překrásný film kočírovaný hvězdami Dustinem Hoffmanem a Meryl Streep. Hoffman v roli otce byl naprosto nezapomenutelný stejně jako Henry v roli syna a začínající Streepová v roli milující matky. Spor ve filmu jsme měli již několikrát, ale tento byl nejdojemnější. ()

Autogram

Zadusené manželstvo, na tento syndróm umiera asi dosť manželstiev. Človek si to ani neuvedomí, a má to. Nepochopiteľné konanie jedného alebo oboch partnerov si odtrpí hlavne dieťa. Vo filme je to konanie nepochopiteľné až veľmi, ale prekvapivo vedie k lepšiemu vzťahu otca so synom. Niektoré preslovy Hoffmana boli na dychzatajenie, nech sa prihlási ten manžel, ktorý sa tam aspoň trochu nenájde. Obával som sa americkej povinnej jazdy na súde, ale námietok nebolo veľa, takže ja nemám žiadnu. Alebo možno jednu, chlapi určite nie sú v kuchyni až takí nemožní. Ako sa čas filmu krátil, veľmi som tušil v závere nejakú autorskú zradu na diváka a to sa mi aj splnilo. Veď ta situácia ani nemá žiadne rozumné riešenie, taký je život. –––– (Pozor nasledujúce citáty obsahujú vážne SPOILERY.) –––– Mamička odišla z domu. Často sa stáva, že odídu ockovia, a o deti sa starajú mamy. Niekedy však môžu odísť aj mamičky. O teba sa postará ocko. –––– Myslím si, že mama od nás odišla preto, lebo som chcel, aby sa prispôsobila mojej predstave o nej. Lenže ona bola v skutočnosti úplne inakšia. Aj sa snažila, a veľmi, hoci to bolo proti jej vôli. Ale ja som ju nikdy nepochválil za to, že bola ku mne taká dobrá. ()

Pedross800

To nejtěžší v životě je opustit a vzdát se malého človíčka, který vás bezmezně miluje a vědět, že to udělat musíte pro jeho vlastní dobro......naštěstí to skončilo aspoň ve filmu dobře. ()

JustMeeKatie

Na tenhle film jsem se chtěla podívat už několik měsíců, ale pořád jsem to odkládala. A včera jsem zjistila, že jsem udělala velkou chybu. Jedná se o perfektně napsané a zrežírované rodinné drama, které mi v jistém ohledu připomnělo podobné události, které se před rokem stali i naší rodině. V jistém ohledu byl tenhle film pro mě i trochu osobní. Film má dostatečnou délku. Řekla bych, že v první polovině zjišťujeme, jak se cítí otec, v druhé pak jak matka. Já osobně jsem tedy byla celou dobu na straně otce. Na začátku filmu sice nebyl perfektní rodič, ale to se v průběhu změnilo. Na druhou stranu nedokážu obviňovat ani matku, která ve scéně u soudu vysvětlila důvody, proč odešla a já jsem ji chápala. A jsem ráda, že se na konci filmu zachovala tak, jak se zachovala a ve výsledku se pro mě stala kladnou postavou. Co se hereckých výkonů týče, tak já musím říct, že mě nejvíc uchvátil malý Justin Henry, který si zahrál Billyho. Je dobře, že také získal nominaci na Oscara, protože si to zasloužil. Myslím si, že skvěle zahrál pocity, které by v jeho situaci cítilo asi každé dítě. Hned za ním byl nejlepší Dustin Hoffman. Krásně ztvárnil tu přeměnu z rodiče, co o svém dítěti nic moc neví, v tátu, pro kterého je jeho syn úplně všechno. Pokud jde o Meryl Streep ta byla taky skvělá, jen mi přišlo, že ve filmu dostala málo prostoru. Já bych klidně uvítala, kdyby jí ve filmu bylo vidět víc. Na závěr už bych snad jen řekla, že se vůbec nedivím, že se tenhle film řadí mezi klasiky. Sice to není snímek, na který by se člověk chtěl dívat každý den, ale je to snímek, který si uchováte v paměti. ()

zigíš

Líbí se mi hlavně ty scény domácí rutiny, co působí neohrabaně ze začátku a pak víc jistě a časem už zcela beze slov. To je pak zatraceně těžké, něco takového přetrhnout a opustit. ()

Nepi

Psychologické drama o rozvodu dvou manželů, kteří se později začnou soudit a jediného syna...Vynikající výkony podaly hlavní hvězdy Dustin Hoffman a Meryl Streep...Nezapomenutelný zážitek i po tolika letech... ()

latvar

Dustin Hoffman zahrál roli rozvedeného otce, který se stará o sedmiletého syna výborně, první polovina filmu byla strhující, bohužel pak kvalita trošku klesala při soudních tahanicích o kluka, ale celkově mě tenhle film nadchl a sentimentální konec tomu dodal grády, doporučuju všem ()

Almásy

Európa má Scény z manželského života, USA má Kramer vs. Kramer. Geniálny herecký koncert v excelentne napísanej psychologickej dráme ktorá nesie to najlepšie z žánru a to najlepšie z ,,cheesiovosti,, hollywoodu. triumf v rámci amerických vzťahoviek. úžasný film. ()