Slavné filmové drama se hned po svém uvedení v amerických a následně i ve světových kinech zařadilo mezi komerčně nejúspěšnější tituly 70. let. Příběh úspěšného reklamního pracovníka Teda Kramera, který po nečekaném odchodu manželky zůstává sám se svým sedmiletým synem, vzniklo podle stejnojmenného románu Averyho Cormana (přeloženého i do češtiny) a svojí tematikou se přesně strefilo do ožehavých problémů neúplné rodiny a ženské emancipace, jež se v té době řešily snad ve všech médiích. Působivě realizovaný film je postaven na bezchybných hereckých výkonech protagonistů titulních úloh, tehdy už zavedené herecké hvězdy Dustina Hoffmana a pomalu ale jistě se prosazující Meryl Streepové. Jim velmi zdařile sekundují i herci v epizodních rolích (zejména Jane Alexanderová v roli rodinné přítelkyně Margaret a Howard Duff jako advokát Shaunessy). Zvláštní zmínku si zaslouží představitel sedmiletého Billyho Justin Henry. Jeho výkon je mimořádně přesvědčivý, k čemuž nepochybně přispělo i režisérovo moudré rozhodnutí natáčet celý film v chronologickém sledu. Za pozornost stojí i promyšlená výtvarná stránka filmu, na níž měl lví podíl francouzský kameraman kubánského původu Nestor Almendros, a využití klasických hudebních motivů z děl Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho. Kromě diváckého úspěchu film Kramerová versus Kramer posbíral i desítky nejrůznějších ocenění, mezi nimiž vyniká pět Oscarů (nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, mužský herecký výkon v hlavní roli - D. Hoffman, ženský herecký výkon ve vedlejší roli - M. Streepová). Rozhodnutí hollywoodského studia Columbia klasifikovat kvůli lepším oscarovým šancím roli Joanny Kramerové jako vedlejší nakonec paradoxně zabránilo filmu v zisku všech pěti hlavních Oscarů, k čemuž do té doby došlo pouze dvakrát (Stalo se jedné noci - 1934, Přelet nad kukaččím hnízdem - 1975) a potom zatím jen jednou (Mlčení jehňátek - 1991). (oficiální text distributora)

klukluka

Vnímám to jako paradox - Dustina Hoffmana i Meryl Streep dnes vnímáme jako ohromné hvězdy, oba tito herci přitom vyrostli na podobně prostých rolích, na rolích obyčejných smrtelníků. Kramer vs. Kramer je film s mnoha silnými a dojemnými momenty a bohužel pro mě příliš laskavým závěrem. Kdo ví, jak moc by mě ale žralo, kdyby tak laskavý nebyl...? Ano, snažili se jím ulehčit i mně. Nedalo velkou práci vcítit se do Tedova nelehkého osudu. Tak dobře měli ten film udělaný. ()

borec999

V prvom rade:  zaslúžené Oscary . V druhom rade: takto asi mala vyzerať moderná Marriage story. Civilné, ľudské, naozaj ako zo života, prvotriedne zahraté (Dustin Hoffman a Meryl sú vynikajúci ale nezabúdajme aj na ich syna, ktorý bol zahratý tiež presvedčivo) a snáď ešte lepšie napísané.  A na rozdiel od Marriage Story Kramer VS Kramerová nie je len tliachanie o ničom, ale má i plnohodnotný dej, ktorý má začiatok, vývoj a jasný koniec, pri ktorom dôjde k uzavretiu udalostí a jasnej zmene oproti situácii, v ktorej film začína. Skutočne parádny film a to podobné vzťahové, ľudské drámy "zo života" príliš nevyhľadávam. Must see klasika... 95% ()

Han22

Poslední film roku 1979 a završení celých sedmdesátek vyhrazený tradičně pro Oskarovku. Kramerová versus Kramer to jsem viděl kolem roku 2000 v televizi a zůstal mi dojem pěkného, nijak výjimečného rodinného filmu. A tentýž dojem mám i po letech. Pěkně natočené, famózně zahrané jak Hoffmanem, tak Streepovou (oba Oskary zasloužené) rodinné drama. On, ona a malé dítě a finále u soudu. Ona opustí manžela, protože protože je páté kolo u vozu, delegována na služku a mámu, kterou on neposlouchá a když najde po roce sama sebe, chce dítě zpět. On je úspěšný reklamní návrhář, prací žije a tak nevnímá, že doma není něco v pořádku, až pak najednou zůstává s dítětem sám a musí skloubit práci a starost o dítě... a pak se ho logicky nechce vzdát. Nikdo není zlý, finále u soudu je drsné, ale zásluhou právníků, ne jich. Dítě je místy roztomilé, místy spratek, je tu pár scén co jsem si pamatoval (zmrzlina, nemocnice). Nic mi nechybělo, ale ani na vteřinu mě to nestrhlo, nedojalo... podobných příběhů jsem viděl desítky, stovky. Drama roku 1979 ano, ale Oskar za nejlepší film podle mě ani omylem, ten měla dostat Apokalypsa a možná i pár dalších lepších filmů. ()

KmK

Herecké výkony a scénář jsou prostě užasné, to je myslím zcela mimo debatu. Velmi mě však také zaujala hudba, která perfektně sedí. ()

cab

Jak je Valka Roseovych nutny film pro kazdy par tesne pred svatbou, tak o Kramer vs Kramer se da rict, ze by se ho budouci rodice meli pustit pred pocetim potomka. Herecky koncert meho oblibence (Dustin Hoffman). 95% ()

Stružák

Jak moc se dá vykouzlit z relativně jednoduchého příběhu "pouze" vynikajícími hereckými výkony... Nebýt Dustina a Maryl, hodnocení by bylo zřejmě poloviční. Co mě překvapilo, byl hudební doprovod - nikdy bych neřekl, že se vážná hudba (Vivaldi) bude k podobnému filmu tak dobře hodit. Celkově mi film trochu připomíná některá díla Woodyho Allena. ()

DannyBoy80

Vynikající Hoffman a Streep tam jako dělala co? Za to dostala Oscara? Si delaji prdel ne. Slabý výkon. Téma filmu je nadčasové, tyto věci se dějí a budou dít. Spravedlnost může být někdy slepá. Dal bych i 5*, ale díky naprosto přeceňované Streep dám o jednu méně. ()

Piškotka

Naprosto strhující melodrama, které určitě probořilo spoustu mýtů. D. Hoffman si poradil výborně a zahrál přesvědčivě otce, co je na počátku neohrabaný a nepraktický a časem ve své roli dosáhne jistoty a zralosti. Sympatické bylo to, jak svého syna jeho řečí připravoval na soužití s matkou, to vše bez ostnu nenávisti či lsti. M. Streep, ačkoliv se filmem takřka mihla, hrála také výborně. ()

Schuldiner

Rozmýšlel jsem se mezi 3* a 4*, ale 3 by byly pro tenhle film prostě málo. Není to nějak závratně strhující, ale je to prostě kvalitní film s perfektními herci. I to děcko zvládlo svou roli na jedničku. Mrzí mě, že Meryl Streep se ve filmu objevuje opravdu poskrovnu a vlastně jen v pár silnějších scénách.. Ta u soudu je ale asi vrcholem celého filmu. ()

Itar

Vynikající psychologické drama stavějící na bezchybných hereckých výkonech a skálopevném scénáři. Tady není třeba dodávat cokoliv dalšího. ()

derryl

Stojí za to si uvědomit, že děti nejsou rukojmí svých rodičů a musí mít lásku obou, muže i ženy: tento film nám to otevřeně připomíná. ()

Prochy38

One Man Show v podání D. Hoffmana. Krásný film, který našel inspiraci v životě samotném. I když se podobná situace stává zřídka, jistě se z diváků někdo poznal. Není to sranda, M. Streep hraje solidní vypočítavou mrchu, která se koncem filmu dobře vyvíjí a její psychická proměna je divákovi pěkně naservírovaná. Za to boj Kramera se všemi překážkami, které mu brání se starat o syna, jak by chtěl. Nakonec i zákon. Krásné životní drama. Skvělý D. Hoffmann a v té menší roli bezchybná M. Streep. Klasika, bez které by se neměl fanda filmů obejít. ()

Paldiny

Meryl Streep sa na plátne moc neobjavuje zato si voči nej vytvoríte dostatočnú averziu. Dustin je sympaťák, ktorý toho má skrátka veľa a očividne to nezvláda, ale neprestávate mu fandiť. A aj keď sa to na konci začne pekne kaziť stále veríte v ten správny rozsudok, s ktorým by ženské osadenstvo zrejme nesúhlasilo. Čo samotné rozuzlenie ? To beriem ako výsmech právnemu systému aké podľa jednoduchého vzorca vie vypočítať čo je pre ratolesti rozdelených rodičov najlepšie. Mám za to, že Kramerová verzus Kramer je výborná dráma s presvedčivými výkonmi, pamätihodnými scénami, zvlášť so sekretárkou hľadajúcou toaletu a šikovnou kamerou, ktorá vie byť tichým pozorovateľom, zároveň spraviť dlhú jazdu bez strihu. Kvalitka akú sa oplatí vidieť. ()

Jorge-Z

Naprosto brilatní snímek s excelujícím Dustinem Hoffanem. Muž, které se vzdá úspěchu kvůli svému synovi. Maryl Streep zahrála ženu, kterou ze srdce nenávidím a která mi svým chováním je odporná. Utéct od svého dítěte, dobrovolně se jej vzdát a za nějaký čas ho chtít vysoudit pro sebe. Záporák filmu jak vyšitý. A ještě se u soudu hájí tím, že je matka. Závěrečné scény, kdy otec vysvětluje svému synu že jej ztratil a opékaní toustů mě dohnaly k slzám. Nejhorší na tom je, že vše vždy odnesou děti. ()