Slavné filmové drama se hned po svém uvedení v amerických a následně i ve světových kinech zařadilo mezi komerčně nejúspěšnější tituly 70. let. Příběh úspěšného reklamního pracovníka Teda Kramera, který po nečekaném odchodu manželky zůstává sám se svým sedmiletým synem, vzniklo podle stejnojmenného románu Averyho Cormana (přeloženého i do češtiny) a svojí tematikou se přesně strefilo do ožehavých problémů neúplné rodiny a ženské emancipace, jež se v té době řešily snad ve všech médiích. Působivě realizovaný film je postaven na bezchybných hereckých výkonech protagonistů titulních úloh, tehdy už zavedené herecké hvězdy Dustina Hoffmana a pomalu ale jistě se prosazující Meryl Streepové. Jim velmi zdařile sekundují i herci v epizodních rolích (zejména Jane Alexanderová v roli rodinné přítelkyně Margaret a Howard Duff jako advokát Shaunessy). Zvláštní zmínku si zaslouží představitel sedmiletého Billyho Justin Henry. Jeho výkon je mimořádně přesvědčivý, k čemuž nepochybně přispělo i režisérovo moudré rozhodnutí natáčet celý film v chronologickém sledu. Za pozornost stojí i promyšlená výtvarná stránka filmu, na níž měl lví podíl francouzský kameraman kubánského původu Nestor Almendros, a využití klasických hudebních motivů z děl Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho. Kromě diváckého úspěchu film Kramerová versus Kramer posbíral i desítky nejrůznějších ocenění, mezi nimiž vyniká pět Oscarů (nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, mužský herecký výkon v hlavní roli - D. Hoffman, ženský herecký výkon ve vedlejší roli - M. Streepová). Rozhodnutí hollywoodského studia Columbia klasifikovat kvůli lepším oscarovým šancím roli Joanny Kramerové jako vedlejší nakonec paradoxně zabránilo filmu v zisku všech pěti hlavních Oscarů, k čemuž do té doby došlo pouze dvakrát (Stalo se jedné noci - 1934, Přelet nad kukaččím hnízdem - 1975) a potom zatím jen jednou (Mlčení jehňátek - 1991). (oficiální text distributora)

Frajer42

Já tenhle film vidím striktně jako herecký duel Dustin Hoffman vs. Meryl Streep v příběhu, který už tak geniální jako herecké výkony rozhodně není. Všechno je to oslazeno sladkou hudbou. Navrch přidána jedna dětská roztomilá tvářička a slzy množte se. Alespoň takhle mi to přišlo. Jako by se film snažil vyhlásit válku emocím. U mě bohužel ani jejích náznak nepropuknul, ale to asi proto, že podobným věcem prostě zatím nemohu naprosto rozumět. Jo a abych nezapomněl, tak musím závěrem podotknout, že pan režisér asi hodně zbožňuje heslo ,,v nejlepším se má přestat" a plně ho aplikoval do tohoto filmu. Pokud tedy čekáte, že se dočkáte odpovědi a rozuzlení, na které zřejmě stejně jako já budete čekat, tak vám prozradím, že se nedočkáte. Na druhou stranu, ale asi nutno říct, že je to tak asi i efektivnější a lepší. Rád bych dal nějaké vyšší hodnocení, než je to, které nakonec dám, ale když se tak na film zpětně ohlížím, tak úplně nevím za co a hlavně ve srovnání s ostatními filmy by to nebylo asi úplně fér. 2* s tím, že třeba někdy přidám. Narazím - li na tento film znovu, bude ideální hvězdná konstalace a já budu o pořádnou trošku moudřejší. ()

leila22

Silne emocionálna dráma, ktorá v kombinácii s prvotriednymi hereckými výkonmi podľa môjho názoru nedokáže nikoho zanechať chladným. ()

boshke

Kvality se filmu jistě upřít nedají. Ale já byl většinu času spíše nasranej. Hlavně kvůli Joanně. Ta si prostě z ničeho nic ze dne na den sbalí kufry, políbí Billyho na čelíčko, řekne mu, že ho miluje, a odjíždí na rok a půl hledat sama sebe. Pak se vrátí, suše Tedovi oznámí, že už se našla a že se s ním bude soudit o dítě, které rok a půl ani neviděla. Ano, Ted očividně do jejího odchodu nebyl nejlepším otcem, snad ani manželem, ale ona se prostě zachovala jako sobecká, blbá husa. Úplný závěr to, dejme tomu, celkem zachraňuje, ale tak jako tak se nelze ubránit dojmu, že kdyby to milé Joanně seplo dříve, ušetřil by každý tak půl mega na právníkovi a Billy by nemusel mít pocuchané nervy... Jak píši, film je to bezesporu dobrý, herecké výkony na jedničku, ale nedokážu si představit, že si ho ještě někdy pustím... 90% ()

Smok

Dnes už síce 30 ročný kúsok má ovšem (bohužiaľ) stále čo divákovi povedať. Dustin Hoffman stále dobrý. ()

nascendi

Netušil som, že po tridsiatich rokoch bude všetko trochu inakšie. Knihy sa to netýka. Doteraz tróni medzi stovkou mojich najobľúbenejších. Len film nahlodal zub času. Poznajúc príbeh, sústredil som sa na jeho vyznenie vo filme, ktorý som si už príliš nepamätal. A cez to lákavé, dojímavé pozlátko už presvitali aj falošnejšie tóny, účelové scény a ťah na Oscara. A na dabingu tiež nebolo treba šetriť. Zámerne som sa nevenoval kladom filmu. Tie sú nesporné a štyri hviezdičky vyjadrujú môj výsledný dojem. Asi je užitočné pripomenúť, že to znamená vynikajúci film. ()

nash.

Nezapomenutelný film, který prožívám s každou reprízou a pokaždé mě dostane. Jeden z těch, kde nemohu jmenovat oblíbenou scénu, protože je jich tolik, že je vlastně oblíbenou scénou celý film. Herecký koncert Dustina Hoffmana, ve kterém si pro sebe Meryl Streep ukradne strhující sólo pokaždé, když vstoupí do příběhu. Příběh muže, který se učí být rodičem a svému synovi nahradit matku, nádherný, plný úžasných a emotivních momentů, stejně jako situací ze života, situací s nimiž se setká každý rodič, bez ohledu na to, jestli se jeho vztah rozpadá nebo ne. Film, ve kterém si každý rodič najde něco osobního. Přitom se přes řadu dojemných momentů myslím zručně vyhýbá laciné sentimentalitě a sladkobolnosti. ()

silentname

Myslím si, že všetky ocenenia, ktoré tento film dostal sú jednoznačne oprávnené. Najlepšie by som tento film ohodnotil ako skutočný život v ťažkej situácii. Všetky scénky pre mňa pôsobia uveriteľne. A ako je tu povedané, najviac záleží na Billym. Postavy nie sú žiadne stereotypy postáv, ktoré majú charakterizovať, ale sú skutočné postavy. A je to vidno počas celého filmu. Úžasná réžia, vynikajúce herecké výkony a myslím si, že aj malý Justin Henry tu absolútne exceluje. Vzťah medzi otcom a synom je tu zobrazený vynikajúco. Vzťah medzi Kramerom a Kramerovou je zobrazený vynikajúco. A najdôležitejšie je ako som povedal na začiatku, ani jeden z nich nie je nevinný. Ale aj tak ich dokážete oboch pochopiť. A len dúfate, že sa rozhodnú urobiť veci tak, aby ostal šťastný ich syn. Je to skutočne jeden nádherný film, ktorý stojí za to vidieť. Jediné čo môžem povedať je, pozrite si ho, ak ste ho ešte nevideli. Hodnotenie: A+ ()

Rocky62

Bravurně zrežírované drama sice s jednoduchým námětem, ale s kupou působivých scén, jejichž záměr není jen diváka dojmout, ale ukázat, kolik citu a emocí jsou schopni rodiče ze sebe vydat, když jim najednou záleží na tom co je pro ně v životě to nejcennější. Všech 5 oscarů je zasloužených a doufám, že se někdy dokopu k plnému hodnocení. ()

Chrustyn

Velice povedené a silné drama ve kterém podává Dustin Hoffman naprosto perfektní civilní herecký výkon v roli otce, který bojuje o svého syna. Oskar pro Hoffmana byl v tomto případě zasloužený ale co se týká Meryl Streep ta byla ve filmu přesunuta na hodně vedlejší kolej, tudíž Oskar pro ní mě docela překvapil. Film plyne pomalým tempem a nevyskytují se v něm nějaké pamětihodné nebo nezapomenutelné scény, avšak je natočen takovým způsobem, že mu rádi vše uvěříte. Možná i ten konec o kterém si nejspíše každý pomyslí něco jiného. ()

Arsenal83

Jedna z najlepších vzťahových drám histórie a to nemám až tak rád ani Hoffmana ani Streepovú, ale tu ich role boli zahrané fantasticky. Úžasne zahraný otec, ktorému ostane "na krku" dieťa a musí sa o neho postarať sám. Pohnútky matky som nepochopil, ani na začiatku, ani na konci, ale určite vzbudili veľké emócie. A to robí len fakt dobrý film. ()

marhoul

Už jen z vyslovení Kramerová versus Kramer mě zamrazí, jako když někdo skřípne nehty o tabuli. Silný, nezapomenutelný film, viděla jsem jako pískle a zametl se mno navždy. V současnosti nemusí mladého diváka tak uchvátit, protože hodně věcí se od těch časů změnilo, dneska není tatínek na mateřské, nebo tatínek s dětmi ve střídavé péči nic neobvyklého, však v roce 1979 to bylo jiné kafe a domnívám se, že Dustin dojal snad každého. Jak já mu fandila, jak já tu pošahanou Meryl nesnášela! Mistrně natočeno, mistrně zahráno. ()

triatlet

Herecky přesvědčivé podání všech tří hlavních protagonistů. Samotný příběh nabízí mužský a ženský pohled na život. Drama graduje ve druhé polovině. Ačkoliv jsou Joann a Ted upozaděni soudci, tak Joann díky svému "prozření" chápe Tedovy pocity, zároveň se nevzdává svých práv. Působivé. ()

heyda

Na tento film jsem slyšel všude jen chválu a jsem moc rád, že se všechna ta chvála potvrdila. Přívlastek klasika je zde na místě. Celý film táhne suverénně především Dustin Hoffman, Meryl je trochu v pozadí, přesto skvělá jako vždy. Nebudu tu vyjmenovávat všechny klady, to už udělali ostatní. Prostě za 5 hvězd. ()

Flego

Uchvatná oslava otcovstva... Dustin Hoffman predvádza úžasný civilný výkon obyčajného otca, akého musí ľúbiť každý. Meryl Streep si so svojou mimikou tváre zaslúži absolutórium. ()

Roman.Ticka

Film jsem viděla cca před sto lety, takže mě zajímala vlastní proměna v pohledu na něj. A bohužel zub času zahlodal, spíš víc u filmu.☺Rozhodně mě výkony herců neomráčily, úroveň scénáře bych dnes srovnala s naší supr dvojklasikou od Poledňákové, co do tématu, jasně, že žánrově jsme jinde. Tady mě herecky ukojili Ted-Dustin a malý Billy-Justin. Pocitově mi utkvěly dvě důležité věty: "Kolik odvahy to stojí, když máš opustit dítě?" a "My to zvládnem". ()

anais

I po takřka 35 letech dokonale fungující stroj na emoce. Staré filmy stárnou rychle, ale kdyby se tenhle objevil v kinech dnes, fungovalo by to stále stejně. Skvěle napsané, a hlavně neuvěřitelně zahrané - Dustin Hoffman! ()

Ivoshek

V podstatě dost smutnej film, který reflektuje rozchod z pohledu otce, který dělá, co může, ženy, která má pocit, že má právo na víc a kluka, kterého odkopne, aby na to "víc" mohla dosáhnout. Na filmy tohohle typu koukám nerad. Nicméně z hlediska stavby příběhu, hereckých výkonů a vůbec tomu není co vytknout. ()

anderson

ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 (český okruh) = 23.12.1988+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = ?.?.199?+SLOVENSKÁ (obnovená) TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 13.8.2015, réžia slovenského znenia (ČST Bratislava) = JÁN ŠUDA - V obnovenej premiére "natiahla" RTVS pôvodný slovenský dabing do remastrovanej anamorfnej kópie. Vyrobila aj slovenské úvodné a záverečné titulky, ktoré alternujú pôvodné titulky ČST. (24.2.2011) ()