Prvotina Vladimíra Michálka vznikla na motivy nedokončeného díla Franze Kafky „Nezvěstný“. Mladík Karel Rossman (Dejdar) si vynutí souhlas rodičů a opouští Prahu, aby odcestoval přes oceán za strýcem Jakobem (Lábus). Jakob je multimilionář, který se vypracoval díky čerpání a prodeji vody. Karel se nechá zasvětit do tajů strýcova impéria a stává se jeho součástí. Jeho slibně se rozvíjející kariéru však zničí setkání s dcerou bankéře Pollundera Klárou (Rytychová). Rossman se tak záhy ocitá v bahně přístavu, kde se seznámí s opileckým topičem (Schmitzer)... (J.Connor)

kosta73

Film, ve kterém Jiří Lábus jasně dokázal, že je jedním z našich nejlepších současných herců. Klobouk dolů! ()

Radiq

Když jsem to viděl kdysi před lety, tak se mi to vůbec nelíbilo. Nevím, jestli jsem dospěl nebo co, ale tentokrát mě to oslovilo mnohem víc. Nejen, že nyní dokážu ocenit vynikající dramatické role (vynikající Schmitzer, kterému sekunduje trojice Lábus, Kaiser, Dejdar, kteří jsou známí spíš jako komikové). Zvláště Lábuse jsem totálně žral. Atmosféra mi připadala jak vyšitá z nějakého Kafkova románu a to jsem četl jenom jeden a ten mě nebavil. Ale prostě to je taková moje představa (jak všichni o Kafkovi mluví). Částečně mi to taky připomnělo film bratrů Coenů Záskok (The Hudsucker Proxy), akorát tohle fakt nebyla komedie. Trochu optimisticky tam působil až samotný závěr, kdy Dejdar konečně vyrazí z průmyslových zón na americké pláně (a do toho vám hraje Lucie)... Pozn.: no, tak jsem tady asi za úplnýho vola. Teď se tady dozvídám, že to JE podle Kafky... ()

sator

Dva komedianti z Ypsilonky a hle... Nejtěžší je ve filmařině- dle mého- vytvořit zvláštní atmosféru, to se povedlo beze zbytku... ()

dr.fish

Film těžce předběhl svou dobu. Co se v devadesátkách jevilo jako studené depresivní divadlo beze smyslu, se dnes ve světle rozvinutého kapitalismu jeví jako výtečné existencionální drama. Film o zásadním životním rozhodnutí, volbou mezi chudou svobodou mezi lidmi anebo bohatým otroctvím samoty. Dokonalé figurky Schmitzera, Kaisera, Landovského, Vorla či Lábuse samotného ještě podtrhují absurdnost Ameriky, země neomezených možností, kde jsou všichni vlastně omezení nejvíc. A je-li úniku, pak jedině prostřednictvím lásky. A to je ta Oklahoma....90% ()

danliofer

V tomto filmu na mě udělal neskutečný herecký dojem Josef Lábus. Poprvé jsem ho tehdy viděla v "nekomické roli" a zhostil se jí opravdu skvěle. Navíc se mi líbil film i vizuálně. ()

fantoci

Zajímavý příběh (Franz Kafka - Nezvěstný), dobré herecké výkony, skvěle natočeno. I když se to nebude líbit asi každému, já doporučuji. ()

Honzíno

Zajímavý český snímek, původního Kafku jsen nečetl, ale filmové zpracování mě velice zaujalo. Svou depresí, svým ponurým stvárněním a v neposlední řadě výtečnými hereckými výkony. Dejdar v jeho zlatých hereckých letech předvádí vysoký standard, ale není tím nejlepším. Prostě to, co předvádí Jiří Lábus, je nevídané a velice příjemně mě to překvapilo. Poprvé jsem viděl tohoto snad ne věčného komika ve vážnější (a též zápornější) roli - samozřejmě není jeho jediná, ale výkon je to úctyhodný a Lev byl namístě. Lucie se postarala o výbornou muziku, která spolu s unikátním výtvarným obličejem filmu vytváří tu specifickou atmosféru. Opravdu interesantní podívaná, jež zabředává do náročnějších vod. ()

Kaferano

Mám rozporuplné pocity. Režiséra Michálka mám docela v oblibě, tak se zkusím na film podívat z různých úhlů. Kdybych neměla čerstvě přečtenou knihu a znala bych nejdřív film, viděla bych v něm koncentrovanou kafkovinu, že by se dala krájet. Skoro jsem chvílemi měla dojem, že se dívám na něco od Tima Burtona. Také celkem zvládám, že se do filmu nevejde všechno a zbytek je hodně přeházený i to, že hlavní představitelé jsou o dvacet let starší, než by měli být. Jenže i když tohle všechno přejdu, tak si nemůžu pomoct, kniha má prostě jiný charakter. Je mnohem střízlivější ( mysteriózní atmosféra téměř chybí) a je hlavně založená na podrobnějším vhledu do nitra hlavního hrdiny. To mi opravdu scházelo i když kukuč Martina Dejdara se mi líbí. Ale to nestačí. Navíc ženské herecké výkony mně přišly nějak slabé. Písnička na konci byla mimo...takže za tři a to je dobrá :-) ()

Sfinkter

Nikdo nemá odvahu zpracovávat Kafku, navíc ve svém debutu. Michálkovi se to dle mého zdařilo více než dobře, celkovou atmosféru jsem si užíval a pád hlavního hrdiny je vystřídán pravou americkou svobodou. ()

bubun

Podle mě nespravedlivě podceňovaný film, který by si zasloužil červenou barvu. Knihu jsem nečetla, nicméně četla jsem od Kafky jiné věci, a typické atributy jeho tvorby, jako je jedinečná a těžko popsatelná atmosféra, tíživost, nedovysvětlené pointy, náznaky a nedořešená tajemství, na mne byly z Ameriky přeneseny. Dekorace a kulisy, jakkoli byly papundeklové, pro mne ve filmu fungovaly a naopak podtrhly vzezření popisovaných let. Co mne ale odradilo od páté hvězdy bylo (možná záměrné, ale i tak nepříjemné) přehrávání jedné z hlavních ženských hrdinek (Jaroslava Rytychová) - nebo to můžeme nazvat hereckou stylizací, pokud to měl být záměr. Každopádně bylo jako protipól k úspornému, ale působivému herectví Lábuse a Dejdara. I Landovský byl celkem věrohodný. Ovšem Kaiser ze své typicky groteskní roviny, jakkoliv se snažil, nevybředl a mohl za to i ten jeho titěrný copánek. Toto však nezmiňuji coby výtku. Ať už byl záměr jakýkoli, výsledek prostě působí. ()

Endyis

Tenhle film je Michálkovo naprostý mistrovství. Dejdar je zde ve své životní roli a steně tak i Lábus nebo Kaiser. Skvělá adaptace Kafkova románu dobře stylově převedená na filmové plátno. Jeden z nejlepších porevolučních skvostů. 100% Značně zde podhodnoceno!!!!! ()

mikestiff

To napsal Kafka takovou blbost, nebo to jen Michálek tak zvoral? Vždyť se tam za hodinu a půl stane tolik děje, že by se celý vešel do klipu od Lucie. A že si přiťukávají v angličtině na tykání a mají všechna jména a cedule česky už ani nestojí za povzdech. A když nemám prachy na to, aby to alespoň vypadalo jako v Americe, tak to radši ani netočím. Jednu hvězdu za snahu a jednu za perfektní skladbu od Lucie. ()

Master19

Málokterý debut je tak osobitý, jako právě Michálkův. Spoustu odvahy chtělo i pustit se do Kafky a zavrhnout tak masovou popularitu snímku. Slabší hodnocení mě odrazovalo od shléduntí, protože mám filmy Vladimíra Michálka rád a nechtěl jsem, aby si to u mě "pokazil". Nyní můžu říci, že vizuální stránka, hudba i výběr herců kompletně rozehnaly moje pochybnosti a upevnily tak režisérovo postavení, mezi mými oblíbenci. ()

lucascus

Příliš osobité, což navodilo skvělou ponurou až noirovou atmosféru. Zaujali herci v menších rolích - především Tomáš Vorel a Václav Marhoul, výjimečně děsivě a temně pak působil Jiří Lábus. Filmem se prolínala zajímavě pojatá hudba, která dodávala vlekoucí se tempo a pochmurnost. Nejvíce mě pak zaujaly stylizované kulisy provedené na kafkovský způsob. Tady však klady končí, bohužel mi nesedla hlavní postava které se zhostil Dejdar, který silně přehrával a jeho naivní koulení očima mu prostě nešlo uvěřit. Dobře nedopadly ani ženské postavy, ztvárněné neherečkami (vlastně modelkami). Ne, bohužel k dokonalosti hodně chybí. ()

jitrnic

Dost se to liší od Kafkovy předlohy, ale nálada jeho knih je tu zachycena výborně, hlavně díky výtvarné stránce a kameře. DEjdar, Lábus, Kaiser a Schmitzer jsou výteční. ()

ghatos

Existenciální, hutná a herecky skvěle zvládnutá partie. Nade vše vyniká Jiří Lábus. Hltal jsem každé jeho slovo. Jiří Schmitzer je těsně na druhém místě, co se týče hereckého výkonu. Vše se točí kolem kolem psychologických témat jako je naděje, šance, prohra a oběť. Vždy je něco za něco. Nemohu také opomenout výborný soundtrack. Ten Ameriku zvěčnil a udržel jí dodnes v povědomí lidí. 74%. ()

Gallagher

Perfektní. Zajímavý a poutavý film s krásně "Kafkovskou" atmosférou. Scény se strýcem Jakobem jak vystřižené z Občana Kanea a Martin Dejdar v jedné ze svých nejlepších rolí. ()

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna