Prvotina Vladimíra Michálka vznikla na motivy nedokončeného díla Franze Kafky „Nezvěstný“. Mladík Karel Rossman (Dejdar) si vynutí souhlas rodičů a opouští Prahu, aby odcestoval přes oceán za strýcem Jakobem (Lábus). Jakob je multimilionář, který se vypracoval díky čerpání a prodeji vody. Karel se nechá zasvětit do tajů strýcova impéria a stává se jeho součástí. Jeho slibně se rozvíjející kariéru však zničí setkání s dcerou bankéře Pollundera Klárou (Rytychová). Rossman se tak záhy ocitá v bahně přístavu, kde se seznámí s opileckým topičem (Schmitzer)... (J.Connor)

Renfield

Škoda, že je zde Amerika takto podhodnocena! Nejen u nás je to dílo, opravdu nevídané. Vladimír Michálek rozehrává spíše divadelní hru, plnou nádherné deprese a beznaděje a to především díky povedeným kulisám, které výborně dotváří hutnou atmosféru. Scénář je opravdu skvělý, k němu ještě chytrá kamera... prostě dvojce Martin Duba a Vladimír Michálek se zde předvedla v tom nejlepším světle. Zajímavé na filmu též je, že zde můžete vidět množství herců, které známe především z komedií. Tady ovšem hrají dramatické role a že jim to jde. Mluvím především o Jiřím Lábusovi, Jiřím Schmitzerovi, Oldřichu Kaiserovi a samozřejmě Martinu Dejdarovi. K hudbě snad ani není co dodávat, i když samozřejmě chválit je třeba. Nečekal jsem, že zrovna hudba Michala Dvořáka a Davida Kollera tak dobře doplní film plný deprese a ono ano! Výborný debut, klobouk dolů. 80% ()

laepus

Kafka mi nic moc neříká, ale tomuhle filmu se podařilo ho aspoň nějak přiblížit běžnému konzumentovi. Ber, anebo nech být. Kafkovi obdivovatelé namítnou, že tohle je slabota, ale myslím si, že je to jediná schůdná cesta zfilmovatelnosti. Ta šílenost postav a situací, do kterých se mladý Karel dostává... Lábus, Schmitzer, Kaiser, Schmid, Vacek, Nový - Ypsilonka v plné síle. Za film jsou tři zasloužené hvězdy, ta čtvrtá je za úplný závěr a nejlepší písničku od Lucie. ()

RipperJosh

Kdybych to měl brát jako běžný film, tak dám asi 3 hvězdy. Slabý, ale dám je, za určitou odvahu zkusit něco jinak. Ale jelikož se to hlásí k Americe od Franze Kafky, tak musím tu jednu hvězdu ubrat. A kdybych nad tím chtěl hodně přemýšlet, tak bych možná ubral rovnou dvě a vykřikoval bych slova jako shit a bullshit. Co tady předvedl Michálek není kafkovská atmosféra ani náhodou a znalcům knižní "předlohy" řeknu, že je z ní použito jen pár motivů, které jsou většinou ještě pořádně překroucené. Celé je to dost o ničem a dějový oblouk se tu vytvořil jen hodně velkým násilím, takže konec působí jak vystřižrenej z nějakýho úplně jinýho filmu:)) Leda většina herců je fajn, chvílemi hudba, toť vše. Jo a Dejdar v hlavní roli byl podle mě skvělý. ()

Hepy13

Film nebyl vůbec natáčen v americe, a bohužel je to na něm hodně vidět. Zkrátka těžko natočíte dobrý film vázaný na ameriku, když jediné co má tento film společné s amerikou je název. On celkově ten film za moc nestojí počínaje herců a konče scénářem. Jediný co si z toho pamatuju je pěkná písnička od Lucie. ()

Haniczka

Velmi velmi velmi nedoceněný film plný noir atmosféry, tajemství, skrytých i odkrytých emocí, stylizovaného výtvarna, skvělé hudby a v neposlední řadě skvělých herců. I když to není klasický Kafka, art deco zámkovská atmosféra z toho čiší i tak. Bohužel postavu a celý význam posunuli do jiné roviny. V románu jde o 16letého mladíka, který otěhotněl služebnou, a tak ho rodiče poslali do Ameriky, aby situaci vyřešili. Pocit viny a významů ve filmu tedy chybí. Zajímavost - film začíná záběrem na strom a pak po celý film se neobjeví jediná vegetace, strom, keř nebo květina. Pouze na plakátu u Terezy a potom v samém závěru s autem. ()

Honza dAve

Lehce artový film s ponurou atmosférou a vynikající muzikou. Na dokonalosti mu ledacos ubírá (třeba hraní Martina Dejdara či až příliš nalinkovaná kafkovská absurdita), ale určitě stojí za shlédnutí. Na český film působí příjemně "americky" :o). ()

kamigava

Český film, který mi lehce připomněl amerického Kmotra. Do Lábuse bych neřekl, že může budit takový respekt jako Don Corleone. Viděl jsem ho vždy spíš jako komika a to samé Dejdar. Amerika je velmi zvláštně natočený film o rychlém povznesení i pádu. Napětí tu rozhodně nechybí, ale na tu malou stopáž se nestihne moc odehrát. Proto forma vítězí nad obsahem. Musel jsem častěji koukat na hodinky, protože jsem se prostě někdy nudil. Závěrečná část s podlým gangsterem ala Kaiserem je celkem drsná. Čekal jsem, že se objeví samotné písničky od Lucie, ale zřejmě složili k filmu jen hudba a až před titulky zazní jejich stejnojmenná skladba Amerika. Slabší průměr. 40 %. ()

Jurkodak1

Stylizace je super, nějaký herecký výkony taky nejsou k zahození, ale proč je sakra ten hlavní hrdina tak blbej? Dělá úplnej opak toho, co mu řeknou aby dělal (a to ze začátku kvůli ženské, která se chová jak štětka). Aspoň že na konci udělal jednu rozumnou věc. ()

Iwiiik

Po shlédnutí Michálkovy Ameriky, jsem měl pocit, jako by si sedl Kafka s Orwellem nad láhev otevřeného ředidla a pokusili se svými maniodepresivními mozky napsat drama se šťastným koncem. Dekadentní snímek, vizuálně připomínající okázalou exhibici nízkorozpočtových výtvarníků, rozhodně není určen pro tu nejširší diváckou masu, ale pro diváka, který je schopen přemýšlet v poněkud implicitnější rovině. Michálek vytvořil klima s hlubokým nádechem nezávislého filmu a přizpůsobil mu všechny aspekty technického provedení, a to nejen například kamerou či zvukem, ale také určitou nedotažeností/přetažeností hereckých výkonů všech protagonistů. Hezkých 80% a poklona k tomu. ()

inutihar

Je to Kafka, ale není to Kafka… Kafkovou knihou to je inspirováno jen velmi, velmi volně, ale atmosféra je typicky kafkovská. Pobavily aluze na další Kafkova díla a výprava a výtvarná stylizace, připomínající mnou milovanou Metropolis (a možná i Blade Runnera). Vlastně se mi to i líbilo, ale stejně jsem tak nějak čekal o něco víc... ()

Person

Film není úplně nejvěrnější Kafkově knize, ale jako celek ji vystihoval kvalitně. S ničím jsem v zásadě neměl problém a mnohé momenty na mě hodně zapůsobily. Temná atmosféra na mě dýchla podobně jako v knize a rozjasnil ji až pozitivnější konec, který mi ale vůbec nevadil. I když na knihu film samozřejmě nemá, tak byl hodně zajímavý. ()

iNKa 1104

... co jen mi tam chybělo ... asi objevit Ameriku - a kromě vizuálně-audiové skizzy přidat plyn i v ději či hereckých kreacích ... S Amerikou jsem na vážkách. ()

Biopler

Slušne nakrútená ponurosť snímku je jediná zaujímavosť snímku. Triviálnosť dialógov uráža a z ničoty vás vytrhne až záverečný song od Lucie. ()

tranquill

"Proč jsi sem teda jezdil?" A proč jsem se já na to dodíval? Asi kvůli hereckým výkonům, protože jinak mne tahle "vize" - drama rozhodně neoslovilo. ()

Odpadlik

Film mě dost zklamal, nevím co tím chtěli tvůrci říct ... po obrazové stránce ovšem perfektní, stejně jako Jiří Lábus, nejspíše v první vážné roli. ()

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna