Na úsvite tretej svetovej vojny, sa študenti strednej školy na stredozápade USA formujú do partizánskych oddielov, aby opätovali útok sovietskej armáde. (sliver)

Havenohome

Ako sedemročný som bol z toho excitovaný a pár týždňov som behal v bielej plachte po lese. Ako desaťročného ma to už vôbec nebavilo. Po dnešnej projekcii konštatujem, že je to mierne podpriemerný film, nemôžem však nezohľadniť jeho unikum, čo sa týka námetu. Prvá polovica má celkom dobrý spád, ale druhá už je dosť nuda. Sú to celkom šikovne pozliepané motívy z vojenských a najmä partizánskych filmov. Prestrelky a pátos ako z Ramba. Zaujímavý je ideologický podtext: Tí kubánci majú ešte nádej, to nie su až také svine ako Rusi. Kubánsky vojenský vodca si nakoniec sype popol na hlavu a ľutuje, že sa vôbec zúčastnil invázie do USA. Ruský politruk je však nefalšovaný hajzlík a toho treba na konci s chuťou zastreliť. Kuba (a iné menšie národy) sú len nevoľníkmi ruského komunizmu. Toto je asi hlavný ideologický odkaz filmu Rudý úsvit. ()

ARI50

Přišlo mi to celé zmatené a nedomyšlene, začátek uměl zapůsobit ale potom už ani akce či bitva nebavilo, celkem bych řekl že to pokazili. Škoda celkem jsem se těšil. Herci v pohodě ale příběh prostě neohromil. ()

malylada

Rozhodně se nadá upřít ztřeštěný nápad o obsazení USA sovětskými vojsky, ale čekal bych akční béčko, které tuto zápletku perfektně prodá. Film mi vůbec nesedl, postavy nemají koule a vesměs ani akce nemá čím překvapit. Kulisy vypadají vyloženě tragicky a pár kusů vojenské techniky v bitvách působí směšně. Tohle jsem vyloženě protrpěl.......3/10 ()

JohnCZ

Trochu naivní dobrodružná bojůvka z 80. let. Námět mi připomínal počítačové hry Freedom Fighters a Homefront, tedy vpád Sovětské armády do Spojených států. Námět zajímavý, zpracování ovšem lehce béčkové. Film má ale takový ten typický 80. feeling, který spočívá především v realisticky působící akci - žádné umělé CGI efekty. Krásné prostředí ale nedokáže zamaskovat místy plytký děj a ploché postavy. V rámci čistě akčních filmů je to ovšem příjemná jednohubka s tehdá ještě mlaďoučkou Leou Thompson. ()

corpsy

Rozjazd je skutočne bombastický. Potom to rapídne spomalí a vám neostane nič iné len sledovať budúce megahviezdy ako prežívajú sovietskú inváziu. Škoda toho. Ten začiatok je fakt niečo, no uvedomujem si, že pokračovať v takej intenzite asi by film nestál len 4 melóny. A to by už asi bolo pre štúdio riziko. Nech bolo ako bolo, za kuk to stačí. ()

Kryton

V dětství jsem tohle béčko žrál i navijákem. Myšlenka vpádu SSSR do USA a partyzánského boje mladých školáků se mi tak moc líbila. Ten film jsem viděl asi 100 krát na videu :). V rolích středoškoláků je plno dnes oblíbených herců (Sheen, Swayze, Grey)! Takže do toho rosomáci! ()

ledzepfan

Parádní námět (z toho se dala vytěžit hromada jednotlivých nápadů i vrstevnatých poloh), casting s potenciálem, průměrný scénář a režie která to všechno zabíjí svým naivním diletantstvím.. Dokoukat to byla fakt fuška.. ()

Krt.Ek

"S kým sousedí Rusko?" - "S kým chce." V Rudém úsvitu, pozdním plodu Studené války, se ruskému, respektive sovětskému agresorovi zachtělo sousedit na severu s Kanadou a na jihu s Mexikem. Naneštěstí pro Ivana, hvězdy a pruhy se nikdy a za žádných okolností svých území bez boje nevzdávají - a když už není po ruce Sylvester Stallone ni Chuck Norris, nasazují Patricka Swayzeho. Že se Swayze se svou muskulaturou do partyzánské války nehodí? Ale jděte a přemýšlejte: na koho by jako první padla ta povinnost a komu se ani za zlaté tele nechce učit kozáčka, tudíž má o motivaci postaráno, he? Snad na Travoltu a Travoltovi? Ne, jak již jistě uhádli, volba by padla na Swayzeho a učit by se nechtělo Swayezemu, a to je vážení přátelé také důvod, proč vzal hlavní roli v této bejkovině. ()

Ellmariachi

Tak jsem si připomenul starou dětskou klasiku. Nejdříve jsem si teda pustil novější verzi s Thorem abych mohl porovnávat. No ale zpět k týhle klasice. Musím říct, že jsem se bavil stejně jako před mnoha a mnoha lety, kdy jsem film viděl jako škrvně. Tenkrát sice z jiných důvodů. To především proto, že naší dětskou zábavou krom honění za míčem bylo mít co nejlepší plastovej kvér a ideálně vystřílet co nejvíc soupeřů. Takže, když jsem viděl jak parta do města pořádá průniky, jako bych se tam viděl. Z dnešního pohledu se člověk na film dívá jinak. Když pominu onu nostalgii, která se opět vkrade, tak koukám na film, který s velkou nadsázkou a ještě většími uvozovkami nemusí být zase tak daleko od reality.... 90 procent a pátá hvězda. ()

blackrain

Film na téma co by, kdyby. Realizuje myšlenku invaze Sovětů do USA. Útok přichází nečekaně a všichni jsou jím šokováni. Myšlenka je to nereálná, ale nápad je to zajímavý. Patrick Swayze vede partičku studentů, kteří se stanou partyzány. Začnou provádět výpady proti okupantům. Nad filmem doporučuji vypnout mozek a nad ničím nepřemýšlet. Malá domu: Ve třetí světové válce se bude válčit přece jenom nečím jiným. Pak se budeme opět učit používat kyje a pazourky. Vzhledem k tomu, že se jedná o 80. léta, tak budiž. ()

Tony.cs

Swayze a Bejby, co nebude sedět v koutě, k tomu frajer ze žhavejch výstřelů, kterej tady taky žhavě střílí. Téma dost odvážné. Rusové tenhle film asi nebudou mít rádi. ()

Žralok

Jedná se o akční válečný film popisující invazi Rudé a Kubánské armády do USA. Parta mladíků utíká do lesa po té co je jejich město obsazeno nepřítelem. Zakládají partyzánskou skupinu Wolverines (Rosomáci - dle svého školního maskota) a začnou Rusko-Kubánské jednotce zle zatápět. Bohužel pro ně, nic není úplně růžové a válka si nevybírá. Bere každého a vše. ()

kaylin

Nejedná se o akční film, který by něco v žánru měnil, nejedná se o film, který mění vaše přesvědčení, ale přesto je to celkem dobrá zábava, která se nesnaží pouze o to vás pobavit, ale trochu i o to, abyste o filmu přemýšleli. To považuji za poměrně významný přínos filmu, který ale jinak ničím zásadně nevybočuje. Snaží se alespoň trochu přemýšlet. Toho vlastenectví je ve snímku "Rudý úsvit" ale přece jen dost. ()

slunicko2

Partyzáni po americku. 1) Osamocené Spojené státy, jejímž jediným spojencem je po prvních útocích na polovinu obyvatelstva zredukovaná Čína (!), se brání invazi dravých kubánských (!) a nikaraguijských (!!) vojsk s pomocí sovětských invazních jednotek. Jistě uznáte, že takový námět nemá chybu ani dnes. Z pochopitelných důvodů tento film Československá televize v době jeho vzniku neuváděla, a tak si doplňuji chybějící vzdělání. Bohužel však bizarní téma nemá odpovídající zpracování a tak se dočkáme jenom běžného amerického vlasteneckého produktu._____ 2) Druhým důvodem ke sledování je přehled pěkných mladých kluků v přiléhavých džínách, jejichž fotky mi film automaticky zařadily mezi nepominutelné tituly. Bohužel ani v tomto směru však mé choutky nedošly téměř žádného naplnění._____ 3) Partyzánskou tématikou jsem jako Zápotockého (nikoli Husákovo) dítě byl sycen ze sovětských filmových krmítek už od malička. Bohužel však i v tomto směru zůstali Američané hodně pozadu. Ne, že by se nesnažili. Parta dětí úspěšně likviduje stovky vyzbrojených členů okupačních armád a poradí si i s těžkou bojovou technikou. Ale přesto věci cosi chybí - autenticita v sovětských filmech přes všechny výhrady přítomná. ()

Rakosnicek77

Film, který má naprosto parádní začátek, prostě jen tak jdete do práce nebo do školy, najednou se na zem snese hromada parašutistů se samopaly a začnou bez milosti popravovat všechno živé, v tom lepším případě je odvedou do výchovných táborů. A nejedná se o žádné menší břídily než Rusy a Kubánce. Potenciál filmu, který velmi slibně začal, tak rychle opadl a pak už bohužel zase jen padal a padal. Skupina přeživších utečenců vytvoří v lesích partyzánskou skupinu odhodlanou za každou cenu vybojovat svoji svobodu zpět. Téma není špatné, ale postupně se děj přestane rozvíjet a zamrzne na mrtvém bodě, což ho sráží hodně dolů. Je to škoda, protože děj měl ještě potenciál se posunout dál. Za zmínku stojí i fakt, že se zde potkají ještě před natáčením Hříšného tance Patrick Swayze s Jennifer Grey. ()

YURAyura odpad!

0/10 U tohoto jsme se s kamaradem smali jeste jako zaci zakladni skoly pred xy lety a ani jsme to nedodivali, zkratka pionyr nas dobre vychoval... ()

MATADOR

V době, kdy originální snímek má už svůj remake, jsem se konečně dokopal k tomu původnímu. Téma je celkově hodně originální (na svou dobu), ale tak nějak ty dvě hodiny nutí koukat na něco, co vypadá hodně lacině, zároveň dobře. Protože některé scény jsou parádní. Jen škoda, že takových filmů není více. ()

FilmFan24

Oblíbené téma rudého nebezpečí začátku 80-tých let má bohužel tu smůlu, že se tváří strašně vážně. Chybí nadhled, ale tady zřejmě tvůrcům šlo o to vylíčit 3.světovou, kdy SSSR napadne USA, hlavně pro teenagery s partou tehdejších mladých začínajících herců, kteří se stali později idoly. ()

Ruská invaze v bourneovském stylu?

Ruská invaze v bourneovském stylu?

21.06.2009

Vše tomu nasvědčuje. Scenárista Tony Gilroy byl přizván studiem MGM, aby napsal finální verzi předělávky Rudého úsvitu. Původní film režiséra Johna Miliuse vyprávěl o partizánském boji skupiny… (více)

Mise pro dva válečné týmy

Mise pro dva válečné týmy

11.07.2008

Američané budou opět zachraňovat svět. Nebo alespoň americkou demokracii. Máme zprávy o remaku téměř zapomenuté pravičácké klasiky Red Dawn a Tarantinových Inglorious Bastards. Oba filmy jsou na… (více)