Na úsvite tretej svetovej vojny, sa študenti strednej školy na stredozápade USA formujú do partizánskych oddielov, aby opätovali útok sovietskej armáde. (sliver)

marvan

Jeden z mála filmů, který ve mě souběžně vyvolává jak pocity trapnosti tak i obdivu. Ideologicky vzato je to nebetyčná drzost, vybuzovat u diváka pocity patriotismu smyšlenými obrázky obsazení USA a to v éře 80. let, kdy se americký imperialismus stal příčinou zcela reálného utrpení a smrti v mnoha státech třetího světa. Z hlediska řemeslného lze naopak obdivovat, jak zdatně se Milius vyhýbá prvoplánovému citovému vydírání a jak chytře umí vzbudit potřebné emoce. Vždyť co může být dojemnějšího, než pohled na umírající krásné mladé lidi. Filmový zážitek spadající do kategorie Triumfu vůle. ()

Antek

Začátek nemá chybu. Útok sovětské armády přichází nečekaně a stejně jako mladí středoškoláci je šokován i divák. Původní idea o novodobém zpracování Goldingova Pána much mizí v prachu, nastupuje pravičák Millius a jeho vize domobrany, která nakope zadek invazním jednotkám nepřítele. Hoši kosí lidi úspěšněji než smrtka, Body count roste a z mladých kluků se stává elitní partyzánská skupinka. Škoda jen přílišného Milliusova lpění na hrátky "amerických Jánošíků", které přece jen po několikáté variaci začnou nudit. Stačilo by se zaměřit na bezútěšnost situace, více si pohrát s následky invaze a bylo by to nezapomenutelné. Takhle je to pouze solidní (a v podstatě klasický válečný, všechna správná klišé obsahující) snímek s tehdy nadějnými hereckými tvářemi, jehož nápad je ovšem nedocenitelný. ()

JohnSmith

S ohledem na americkou mentalitu a s přihlédnutím k tomu, že USA nebyli nikdy okupovány, je mi jasný, že tamní publikum muselo být z tohoto filmu trochu zděšený. Millius natočil celkem slušný akční film, který se bere trochu moc vážně a ukazuje jak by se americká mládež bránila sovětské invazi. Tehdy téměř neznámí herci ( Sheen a Grey ve svých prvních filmových rolích) v čele s Patrickem Swayzem sice bojují jak jen to jde, ale místy si člověk říká, jak někdo mohl napsat tak pitomý scénář. ()

VanTom

Tak tenhle scénář hrozitánsky zastaral a vyvanul. Ona to tedy musela být hloupá naivní blbina už ve své době, ale tehdy zhmotňovala akutní obavy Američanů z 3. světové války, invaze a okupace USA; a při pohledu na sovětsko-kubánsko-nikaragujské tanky v ulicích jejich měst asi zamrazilo (zároveň optimisticky naladilo, že za vlast hrdinně bojovali mladí, kteří dospěli a pochopili). Jinak nečekané byly občasné chabé pokusy o polidštění nepřátel, možná jako kompenzace jejich neschopnosti čelit partě 8 pubertálních partyzánů přežívajících v zimě v horách někde u ohně. Jestliže 2012 remake přinesl aspoň obstojnou moderní akci, zde třesení nestřílejícími maketami a prskavé efekty výbuchů nestály za nic. 3/10 ()

lykan9

V tomto filmu se jedná o asi nejhorší herecké výkonu hollywoodských hvězd 80´ a 90´ let. Člověk by skoro nevěřil, jak špatné výkony dokázali předvést Swayze, Sheen, Grey, Thompson a další. Na druhou stranu, jsou to přeci jenom jejich začátky a samotný scénář jim nedal moc možností se herecky ukázat. Jako dítě jsem tento film měl rád, ale postupem času, je čím dál tím víc znát, že kvalita není nijak dobrá. Akční scény jsou však na skvělé úrovni a samotná myšlenka napadnuté Ameriky je divácky zábavná. Pro fandu 80´ let, kterým já jsem, se jedná o velmi slušnou akční podívanou, která mladého diváka asi neoslní, ale nás, co jsme na takových filmech vyrůstali, potěší. ()

cpt.Lynch

Zajímavý námět zůstal nevyužit. Film pokulhává jak ve formě, tak v obsahu. Ale pokud člověk vypne dá se to dokoukat…2,5* ()

V.Silver

Marigold to vystihl skvěle - agitka na téma "jak hrdinně bychom se bránili, kdyby nás napadly síly zla". Nemastně-neslaný Swayze, Sheen dostal málo prostoru, aby ze své postavy mohl vůbec něco udělat a okupanti zápasící se svým vlastním guerilláckým svědomím... no LOL :) Ale přece jen tam byla pronesena jedna dobrá myšlenka "Když vám liška zabije slepice, soudruzi, půjde a zastřelíte svoje prase?" Ale to, bohužel, na lepší hodnocení nestačí. 45% - ale nelituju těch 49 korun, co jsem za to levné DVD dal :) ()

R1CH1E

Neskutečně hloupý film, který je svou trapností a rádoby vážností tak nechutný, až člověk ani nemá sílu té trapnosti smát. Strašná sračka. A poučení? Pár amerických teenagerů je silnější než celá sovětská armáda. ()

Jello Biafra

Rok 1984, Sovietsky zväz začal intenzívnejšie zbrojiť, zjednotil Nemecko pod komunistickou vládou, NATO je rozpustené a tak im nič nebráni napadnúť USA čím začína tretia svetová vojna. Celú situáciu sledujeme z pohľadu stredoškolákov, ktorí utečú z obsadzovaného mestečka a ukryjú sa v horách. Avšak keď zistia, že Sovieti masakrujú civilné obyvateľstvo, rozhodnú sa viesť proti nim guerillovú vojnu. Scény prepadávania vojenských konvojov tínedžermi pôsobia trochu smiešne a sú celkovo pritahnuté za vlasy. Avšak je tu aj prehršel vydarených a dojemných scén (lúčenie sa s otcom, ktorého čaká poprava). Predovšetkým musím pochváliť prvých desať minút keď sledujeme výsadok ruských parašutistov a následný chaos, ktorý v obsadzovanom meste nastane. Ďalej chválim monumentálnu hudbu Basila Poledourisa, ktorí skladal hudbu aj k Miliusovmu predchádzajúcemu filmu Barbar Conan. Herci vrátane Patricka Swayzeho či mladého Charlieho Sheena hrajú presvedčivo. Nemôžem sa však ubrániť dojmu že film trochu pôsobí ako propaganda. ()

Pecival

Neskutečná ptákovina, která mixuje totálně absurdní scénář (a ještě více nesmyslné akční scény) s těžkým dramatem. Film kde partička smradů pokosí pomalu půl armády můžu za určitých podmínek brát jako příjemný výplach, ale ne když potom následuje dojemná, dramatická scéna. Ono totiž, ne každý je Arnold (a Swayze s Sheenem určitě ne) a pokud chci mít akci jako v Komandu, musím tomu filmu dát nadhled jako v Komandu. Protože scestná akce a drama - to prostě nefunguje - aspoň u mě ne. Nicméně musím uznat, že některé scény mě překvapily svoji syrovostí, celkově jako celý závěr filmu. A je fajn podívat se na začínající (tehdá ještě neslavné) herce, zvláště na moji favoritku Leu. ()

kenkaku

Roztomile naivní podívaná plná známých béčkových tváří. Film jsem poprvé viděl téměř 30 let po jeho vzniku a bylo to jako balzám. Tohle je prostě stará béčková stylovka, která je pravým opakem dnešních debilních rádoby šlágrů nahňácaných CGI efekty a ego masírujícima kecama. ()

Han22

Viděno asi před půl rokem - v dětství fantastický film, dnes mi to přišlo poněkud úsměvné - jen základní námět mi přišel přitažený za vlasy, navíc se mi zde bylo realistické stvárnění hrdinů a jejich přežívání s akcemi ve stylu Komando. Prostě takový mišmaš. ()

charlie_ando

Imperialistická pohádka západního kapitalistického světa zasazená do prvních měsíců třetí světové války. Samozřejmě je to naivní, plné patosu a patriotismu, ale na druhou stranu má film i pár silných stránek. Subjektivně má pro mě příběh určité kouzlo a nostalgický nádech. Objektivně je jistě velmi zajímavé dělení děje na jednotlivé měsíce a vcelku jasný pohled na opotřebovávací a krutou partyzánskou válku. Slušný soundtrack od Basila Poledourise vcelku vkusně podkresluje atmosféru nasycenou střelným prachem. Včele mladistvých členů partyzánské skupiny Wolverines stojí dvojice bratrů starší Jed (Patrick Swayze) a mladší Matt (Charlie Sheen). Po prvotním šoku přecházejí chlapci a dívky do protiútoku. Stávají se z nich lovci a působí okupantům citelné ztráty. Na druhé straně fronty jim zdařile konkuruje plukovník kubánské armády Ernesto Bella (Ron O'Neal) a specialista na boj s gerilou Rudé armády plukovník Strelnikov. Postupem času se, ale z lovců stává lovná zvěř a množí se ztráty mezi blízkými. Opotřebení z boje jak fyzické tak i psychické a také zrada je citelně oslabuje. Film poplatný době vzniku se silnou protiválečnou myšlenkou. ()

iXtr3m3

Tento film som prvý raz videl roky po jeho uvedení do kín, keďže som mal vtedy dva roky, ale viem, že ma zaujal ako teenegera a zaujal ma aj potom po rokoch. Sympatické obsadenie, originálny námet, fajn spracovanie. ()

Zagros

Zajímavý námět ruského útoku na USA bohužel nakonec skončil jen jako pozadí pro dobrodružství partičky mladých, kteří si založí něco na způsob partyzánského oddílu. To je asi největší výtka, z námětu se dalo vytěžit mnohem více a je škoda, že se k tomu tvůrci neodhodlali. Pominu nereálnost některých scén a tradiční americký filmový patriotismus a musím přidat druhé bohužel… film není ani nikterak strhující a akční. Přesto se na něj dívat dá a to především díky sympatickému obsazení, to samo o sobě ale nevytáhne hodnocení výše než na dvě hvězdy. ()

Slimak

Rudý úsvit...chvilka nostalgie a teď...Nejlepší je začátek a pak už to bere obrátky ve smyslu prvních zabitejch okupantů.Děti provozující partyzánskou činnost to potom hulí do vojáků z kulometů a ze všeho možnýho a kosí je po stovkách.Slušnej výkon na partičku školáků.Každopádně produkt studený války jako vyšitej....ale tenhle je aspon fakt zajímavej a nenudí.Můj nynější zážitek z tohoto snímku byl však velmi podlomen pekelným MGM dabingem..byl silně z prdele...škoda mluvit. ()

Paity

Jako malý jsem si pořád říkal, jak by to vypadalo, kdyby Rudí vzali Ameriku útokem a zajímalo mě právě, co by na to obyvatelstvo, jak by se vlastně Američané zachovali. Nepředstavoval jsem si ale, že z toho někdo natočí takto ukrutné béčko. ()

Ruská invaze v bourneovském stylu?

Ruská invaze v bourneovském stylu?

21.06.2009

Vše tomu nasvědčuje. Scenárista Tony Gilroy byl přizván studiem MGM, aby napsal finální verzi předělávky Rudého úsvitu. Původní film režiséra Johna Miliuse vyprávěl o partizánském boji skupiny… (více)

Mise pro dva válečné týmy

Mise pro dva válečné týmy

11.07.2008

Američané budou opět zachraňovat svět. Nebo alespoň americkou demokracii. Máme zprávy o remaku téměř zapomenuté pravičácké klasiky Red Dawn a Tarantinových Inglorious Bastards. Oba filmy jsou na… (více)