Na úsvite tretej svetovej vojny, sa študenti strednej školy na stredozápade USA formujú do partizánskych oddielov, aby opätovali útok sovietskej armáde. (sliver)

sandis

Tedy to byla hrůza... naivnější a nesmyslnější slátaninu, která navíc nese znaky propagandistické vymejvárny, jsem už dlouho neviděl... Tím hůře, že je mířena na teenage generaci 80. let a je myšlena smrtelně vážně!!! Never more! ... 3/10... ()

drankeryth

Kvalitny akcny film z 80-tich rokov, ktory ma aj po extremne dlhej dobe znova bavil a vobec nenudil. Este mlady Patrick Swayze a o C. Thomasovi Howellovi ani nehovorim, si tu zahrali americkych partizanov, ktorym pekne lezali v zaludku Sovieti s Kubancami. Vo filme tych znamych hercov bolo viacej, ktory tiez nesklamali a dobre sa vzili do svojich uloh odhodlanych vlastencov. Vo filme sa objavilo dost pocetne mnozstva akcii, co je len skvele a ani o tanky nebola nudza. Inac tie akcie boli aj trocha prehnane zo strany tych americkych teenagerov, pretoze oni bez problemov zneskodnovali Sovietov bez mrknutia oka. Ale postupom casu nekonecnych bojov aj na nich dosiel rad a konecne aj ti komunisticki smejdi mali na nich uspesny lov, ktory skoncil na konci filmu tak nerozhodne, tak mi to pripadalo. Ale na uplnom konci ukazali pamatny kamen, kde bolo naznacene, ze to nakoniec aj tak vyhrali Amici. Tento film odporucam, vsetkym, ktorym sa pacia akcne filmy, kde to prekvita bojmi a vybuchmi granatov:) Yeah, hor sa do boja:)))) ()

Olík

Na hlavu postavená hypotéza, politická angažovanost, do očí bijící naivita, vtíravý patriotismus, bohatýrská gesta, prvoplánová poplatnost době, komicky vyznívající dramatické momenty, středoškolští G.I.Joeové s muškou Robina Hooda a mraky dalších atributů pro které by bylo jednoduché hodit snímek do koše a už se k němu nikdy nevracet. Ale zkuste se vrátit časem, je vám třináct let, Charlie Sheen (v té době můj největší oblíbenec) a taky ty dva z hříšného tance, vojáci, střílení, téměř westernoví hrdinové, kterým tak držíte palce až vám modrají….jaj, hltal jsem to jako polárkový dort. Jeden ze zásadních filmů mého dospívání. A proto „ROSOMÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁCI“ ()

pilarius

Dle mého názoru je to pitomost. Snaha o dokument se nevydařila a střih byl totálně na pytel (to, co by mě na takové situaci nejvíce zajímalo se přeskočilo a bralo se to jako bezproblémově a rychle vyřešené - např. kde a jak brali čisté a nepoškozené uniformy na každé roční období zvlášť). Herecké výkony nepřesvědčivé. Jedinou zajímavou postavou je tam jakýsi mexický důstojník, který však stejně ani nemá dostatek prostoru. ()

helloween93

Z tohohle filmu úplně čiší vlastenectví a patetičnost. Parta teenagerů vezme samopaly do rukou a odolává sovětské invazi na USA. Dnes to působí hodně úsměvně. No, ono to muselo úsměvně působit i tenkrát. Za zmíňku stojí mladý Patrick Swayze, coby vůdce teenagerských partyzánů a Charlie Sheen v roli jeho bratra. Je to taková "americká nalejvárna" z let osmdesátých. 3 hvězdy. ()

BOURQUE

Priemernejšia réžia, ktorá však nevyužila potenciál príbehu. Možno kvôli tomu, že aj scenár má svoje chyby. Ch. Hemsworth dobrý. Osobné hodnotenie: 60% (**) ()

MickeyStuma

V době studené války někoho v Americe napadlo, jak by to asi vypadalo, kdyby Sovětský svaz napadl Ameriku. A tak vznikla partyzánská vize zcela poplatná době zaměřená především na teenagery. Snímek jako takový dosti vypadá propagandisticky a těžko říci, co je na tom skutečně pravdy. Doba vzniku by tomu ale odpovídala. Sovětští výsadkáři přistanou zrovna u školy a první obětí se stává učitel. Okamžitě následuje tvrdý útok na školu. A tak příběh sleduje především mladé lidi jak si v takové situaci počínají. Vše je koncipováno tak absurdně, že se na téma tvůrci podívali ještě jednou rok poté a natočili snímek ´Invaze do USA´, kde si hlavní roli střihl Chuck Norris. A to už byla jiná liga. Ale zpět k tomuto snímku. Akční scény nejsou špatné a chování lidí by se dalo považovat za reálné. Takoví zrádci a kolaboranti se objevují v každé době a v každé situaci. Celkově je to však velmi těžkopádný snímek, i když jako válečný počin nevyznívá zrovna zle. Poprvé se tu setkali Patrick Swayze a Jennifer Grey a ze zákulisí je známo, že ji Patrick zrovna nemusel a to trvalo až do jejich dalšího společného snímku ´Hříšný tanec´, kde její účinkování razantně odmítal. Ale to jen pro zajímavost. ()

mildaaa

Patrick Swayze a Jennifer Grey tentokrát nenacvičují zvedačku jako v hříšném tanci, ale společně s dalšími dětskými partyzány bojují proti invazi sovětů a kubánců do USA. Film je dost směšnej, ale když o tom nebudete vůbec přemýšlet, tak se na něj dá dívat. ()

pepa3rd

Hodně se píše o tom, že toto je film o tom, co by se stalo, kdyby Rusové napadli Ameriku. Jenže skutečnost je taková, že tento konflikt je jen plátnem, na kterém se malují obrazy partizánské války dětí, donucených okolnostmi sáhnout po zbraních. Stejně tak dobře by se mohl odehrávat na pozadí libovolného válečného konfliktu, libovolné země. Mnohem více než na politické pozadí se tento film soustřeďuje na vývoj postav a jejich proměnu v nelítostné partizány. Je tu vidět snaha o budování vztahů mezi nimi i pokus o vysvětlení jejich počánání. Celkově je to ale jen více či méně nesourodý sled událostí, kterým chybí jasnější dějové pouto. Navíc je zde hodně cítit přehnaný patriotizmus, což vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o imaginární válečné události, vyznívá pro Neameričana opravdu hodně pateticky, místy na hranici únosnosti. Vzhledem k době ve které vznikl je ale kupodivu stále koukatelný. Lehký nadprůměr a 55 % ()

AxelWers

Začiatok veľmi dobrý, potom to kleslo na lepší priemer, ale postupne kvalita klesala. Pozerať sa to dá, v 80-tych rokoch to mohol byť zaujímavý film, ale dnešný divák bude čakať už viac. ()

Petyas

Srdce trochu zaplesalo. Po těch letech se zase dostat k tomuto filmu, ale zřejmě jsem vydatně přecenil vzpomínky na tento film. Ani s ohledem na to, že se jedná o 80-kový Béčko, mu nejde dát více než dvě hvězdy. Je to strašně slabé, naivní, ploché, nudné, neuvěřitelné. Nechápu, proč se mi to vrylo do paměti. Možná s tím jednodabingem to mělo větší kouzlo. 40% ()

FoxMulder

Komediální agitka se vším všudy a jak má být. Nechybí mladí a schopní Američané, kteří se postaví nepřátelské agresi a úspěšně jí vzdorují (on to taky není problém, když je podniknuta s pár parašutisty a třemi tanky), srdceryvné, patriotické a patetické žvásty a hrdinský závěr spolu s padouchovým prozřením, že je na špatné straně barikády a dělá špatné věci... Chybí akorát John Wayne kráčející do západu slunce... Těžko lze pochopit, že tohle někde myslel vážně, i když u Miliuse mě to až zas tak nepřekvapuje. Nicméně kamera, výprava a nechtěný humor tomu dodávají určitý šmrnc. ()

Mik_e

Už jen samotný námět je natolik bizarní a neotřelý, že by to s klidem stačilo na tři hvězdy. Ovšem vybraní herci, typicky americky heroické pojetí, hlášky...no, prostě kult..:) Pro fanoušky filmu Dirty Dancing povinnost, Patrick Swayze a Jennifer Grey zde spolu na plátně poprvé a "trošku" jinak. :) ()

Inozuka

Jako děcko si pamatuji, jak nějaký komouš v pořadu Aktuality řešil, že si v USA dovolili natočit takový film a v rámci toho tam bylo i několik záběrů ... od té doby jsou toužil to vidět, což se mi splnilo až po roce 89, kdy jsem byl uchvácen (s rezervou, ale přesto) teenagerovskou guerillou. Nyní vidím Rudý úsvit po dvaceti letech a jsem opět uchvácen jeho bezbřehou imbecilitou a naivitou. Nicméně musím přiznat, že právě i díky tomu nechtěnému humoru, jsem se celkem bavil a film si vychutnal. Jennifer Grey a Lea Thompson kosící Rusáky a Kubánce s AK47 stojí pořád za hřích ... ()

RadkaF

Ano, představa o invazi sovětského svazu a jejich kubánských a nikaraguánských spojenců do USA je tak trochu šílená, avšak o to tady také především nejde. Red Dawn je jeden z prvních filmů Patricka Swayzeho a Charlieho Sheena a je postaven zejména na tom, jak o sobě smýšlejí sami Američané.. a mají pravdu. Právo na zbraně je v USA ostatně zakotveno již od samého začátku jejich historie. Garantuje to druhý dodatek k ústavě Spojených Států a Američané jsou na to patřičně pyšní. Snímek tedy spíše říká "Nelze dobýt území Spojených Států, máme tu schovanou zbraň za každým stéblem trávy". Jakkoli naivně to zní, myslím, že film docela trefně odráží skutečnost a onen "spirit" samotných američanů. **** ()

beso74

Režisér môjho takmer najobľúbenejšieho filmu sa rozhodol vydať Ameriku na milosť a nemilosť vojskám východného bloku a americkým holobriadkom. Výsledok? Zmes patriotizmu, akcie i psycha s polovičným happy endom. Vo svojej dobe, keď možnosť takéhoto scenára bola v úplne inej ako hypotetickej rovine, to malo na diváka (rozumej Američana) úplne iný účinok ako teraz takmer 30 rokov po tom na mňa. Aj keď je jasné, že zub času už trochu nahlodal a preveril kvalitu tohto filmárskeho počinu, je to stále pozerateľné, samozrejme nie kvôli trikom, ale kvôli vcelku vyváženému obrazu partizánskej vojny, kde sa nedelí celý filmový svet na šachovnicu s bielymi a čiernymi poliami, kde aj nepriateľ môže prejaviť súcit a milosrdenstvo a vlastný môže podľahnúť nenávisti alebo sa stať kolaborantom a zradcom. Jediné čo mi dosť vadilo, bol koniec, mal som pocit že došli financie a situácia žiadala razantné riešenie v podobe zbesilého finišu. Apropo, v rovine propagandistickej, v tej by to jednoznačne bolo 5 hviezdičiek, to by určite aj GOEBBELS (hitlerovský minister propagandy a autor myšlienky že 1000 krát opakovaná lož sa stane pravdou) vztýčil prst hore... ()

Zl0

Keď 80te roky a Amíci vs. Rusi, tak to radšej Rambo. Toto je strata času. Zbytočne dlhé stále o tom istom. Ale ak niekto nutne potrebuje vidieť Bejby, Švajceho (v dobe keď frčal Hriešny tanec, žiadny Svejzí neexistoval, takže rešpektujem históriu) a Charlieho Sheena pokope, ten nech si to pozrie. Inak ešte aj tie vrtuľníky boli v Rambovi viac cool. Že? ()

Ruská invaze v bourneovském stylu?

Ruská invaze v bourneovském stylu?

21.06.2009

Vše tomu nasvědčuje. Scenárista Tony Gilroy byl přizván studiem MGM, aby napsal finální verzi předělávky Rudého úsvitu. Původní film režiséra Johna Miliuse vyprávěl o partizánském boji skupiny… (více)

Mise pro dva válečné týmy

Mise pro dva válečné týmy

11.07.2008

Američané budou opět zachraňovat svět. Nebo alespoň americkou demokracii. Máme zprávy o remaku téměř zapomenuté pravičácké klasiky Red Dawn a Tarantinových Inglorious Bastards. Oba filmy jsou na… (více)