Na úsvite tretej svetovej vojny, sa študenti strednej školy na stredozápade USA formujú do partizánskych oddielov, aby opätovali útok sovietskej armáde. (sliver)

koubekson

A já se tak těšil na béčko...začátek byl slibný. Pak byli teenage partyzáni drsný a beze strát kosili invazní jednotky, tak to ještě šlo...ale pak se z toho stal podprůměrnej nezajímavej americkej... Plus body za mladičkého Swayzeho, Sheena a Leu Thompson. ()

Scaevola

Spolupráce J. Milia a B. Poledourida... Nahromaďte obrovské množství naivity a "přízračné" americké hrdinství ve Studené válce a získáte přibližnou představu - pardon, ještě přimíchejte partu teenagerů a docela kvalitní scénář. Mimochodem, všimli jste si, že v hlavní partičce není ani jeden afroameričan? ()

BlueNeon81

Slušný 80s film, ktorý ťažil zo strachu, čo keby náhodou, tak ako mnohé filmy z 50. rokov. V dnešnej dobe síce silne fiktívna vojnová tragirozprávka, ktorá ale má značné scenáristické diery. Zaujmú mladí herci, ktorých tak zbožňujeme v iných filmoch. ()

Delmondo

Film mi připomněl naše nadšený klukovský hry na vojáky a se stejným nadšením jsem k filmu přistupoval. V tomhle případě rusáci provedou invazi do jů es ej, a tak se z bandy mlaďáků stanou partyzáni. Celkem konina ale nedá se tomu upřít zajímavej námět, pár dobrých leč naivních akčních scén a hlavně to herecký obsazení. Vůdce Swayze jeho brácha Charlie Sheen, potom hříšná tanečnice Jennifer Grey a Lea Thompson kterou všichni znají z návratu do budoucnosti. Sice to není nic světobornýho ale vybaví to. ()

Mezonito

Pro me jeden z nejkultovnejsich a nejlepsich akcnaku z osmdesatek. S odstupem casu by tomu slo vytknout spoustu veci, ale je to proste film poplatny dobe vzniku. ()

Wulfhere odpad!

Kdyby to bylo pojato trochu parodicky a odlehcene, mohl bych se tem nacionalistickym kecum jen zasmat. Nejhorsi ale na tomhle snimku je, ze je vse brane vazne. Takze zatimco u Hvezdne pechoty jsem se bavil, zde jsem se davil. Rudy usvit jsem poprve videl asi ve 12 letech, kdy jsem mel v oblibe americke akcni filmy, ale vzpominam si, ze uz tehdy jsem RU hodnotil jako brakovy film. Vzdycky jsem ze srdce nenavidel nacionalismus a zde z kazdeho snimku cisi az to boli. Hloupa tupa propaganda. ()

agent00074

Film pojednává o tom, jak by také mohla vypadat 3. Světová válka – myslím, že je dost nepravděpodobné, že by vypadala zrovna takto, ale kdo ví… provedení taky není úplně ideální. Těžko by parta 6 dětí byla schopna zabít stovky nepřátel. Nápad na film mě ale velice zaujal a rád se k tomuto filmu vrátím. Dávám 4* ()

fikee

Poněkud podceňovaný fim. Antiami možná rozčilí silná patriotistická nota filmu, ale američani prostě patrioti jsou a žádná skutečná propaganda se nekoná, takže to ve filmu neruší. Premisa (téměř) neatomové války mezi Američany a Rusy je sice z těch méně pravděpodobných, ale na druhou staly se už divnější věci a přerod středokoškoláků v partyzány mně taky neuráží, historie je dětských vojáků plná. Takže mi z toho vychází poněkud naivní příběh s několika silnými momenty. Obzvláště prolog filmu je příjemně svižný a i později se dočkáme několika celkem silných scén. Jediná chvíle kdy film překračuje hranici snesitelné naivity je zobrazení sovětského koncentráku jako místa, kde se dá jakžtakž existovat, ale následné popravy civilistů rychle ukáží rusy v pravém světle a tak je vše odpuštěno a zapomenuto. A třešničkou na dortě je Patrik Schwayze a Jennifer Grey v naprosto jiné poloze než jak je známe z Hříšného tance. ()

mire.k

Propaganda po americku. Dobře natočená. A hlavní hrdina odboje na konci dokonce zahyne. To by se v současném filmu stát nemohlo. Prostě dokument doby. ()

Ingredience

Zajímavá premisa, naivita mísící se s rozumem a syrovostí. Jednoduše John Milius a 80´s v nejlepší formě. K tomu jako bonus plejáda začínajících ikonických herců, z nichž dva o několik let později dotančily zpod kulometné palby MI-24 až do vrcholků Catskill Mountains. Z lásky k tématu a všem zůčastněným lepší 4*. P.S.: No red scum puts Baby in the corner :) ()

KiJi

Kluci si hrají na vojáčky. Jinak to nevidím. Film je poplatný své době zniku, hlavně na akčních scénách je to znát. To ho ale neomlouvá. Je tak naivní, místy až hloupoučký. Téma je zajímavé, Rusové napadli Ameriku. Parta kluků vede odboj v horách. Při sledování filmu jsem si vzpomněl na legendární Command a Conquer…A Amíci chystají remake s "Thorem"...hádejte kdo budou útočníci...nějací šikmoocí...že by Korejci? ()

pothead23

mnaminecka, zadnej dobrej konec (to zveda film vzdy o hvezdu nahoru :) A Lev Swayze zabije hned dva neozbrojene nepratele, takhle se dava na prdel Zenevske konvenci! ()

AmunRa

Já vím, je to naivní a nepravděpodobné béčko, ale tak ryzí výtah amerického sentimentálného patriotismu nenajdete ani s lampou za slunečného dne. Ze znuděného amerického teenagera partyzánským hrdinou během týdne! ()

3k7

Když jsem ten film sledoval, tak prvních asi 50 minut to byl úplně super film, adept na 4 hvězdy minimálně. Myšlenka filmu dávala smysl, občas se tam objevilo i něco rozumného. Zhruba po 65. minutě se film tak podělal, tolik chyb, neschopnosti, demence, idiocie, nesmyslů. Absence logiky, jako by hlavní postavy neměly mozek. Hergot, když už vydám tolik peněz na to, abych měl ve filmu opravdový tanky, samopaly, helikoptéry, nádherný záběry na krajinu i použitelný herce, kteří tam nestojej jak prázdné vázy na václaváku a něco dělají i řeknou a nakonec nedám ani dolar na to, abych měl nějakýho vojenskýho konzultanta, aby mi herci nedrželi samopaly jako prase kost, aby se pohybovali trošku jako komando a to je přitom to nejmenší. Záběry vybuchujícího napalmu, opravdovejch stíhaček byly pecka, ale to filmu smysl fakt nedá. Prostě pastva pro oči nákladnýho filmu z osmdesátek. Jenže to fakt nestačí. Ještě v půlce filmu jsem si říkal "boha, co tu dávají všichni tak mizerné hodnocení?" no...a zrovna v tu chvíli se film podělal taky. (doufám, že to nebylo tím, žej sem si přečetl hodnocení, ale pamatuju si, že jsem s tím hodnocením nesouhlasil) Propagandistické americké kecy, jo na to jsem si už zvykl a nezapočítávám to do hodnocení. Možná zpětně budu uvažovat o 3 hvězdách a budu si říkat, že za tu první půlku si film zasloužil možná trošku víc, než 2 hvězdy, které filmu dávám. Tak...a teď komu doporučit...No, pokud chcete přetrpět začátek kariéry Charlieho Sheena nebo Patricka Swayzeho a Jennifer Grey a dalších, tak dejme tomu. Připadli mi, že se ve filmu tolik neprojevovali, kolik bych čekal. Asi mě nechápete...Není to ten typ filmu, kdy toho herce nebo herečku fakt žerete a hltáte každý slovo, co ten hlavní hrdina řekne, tady bylo zajímavé, že se oči diváka nesnažily upnout jen na jednoho hrdiny, ale soustředily se na celek a to je možná špatně, ale opět neříkám, že za to snížím hodnocení. Přítelkyni na to fakt neberte. Pokud vám je mezi 15 - 18 lety a žerete 80. léta (takže nikdo), tak by vás to mohlo zaujmout. Jinak...já jsem se na film podíval náhodou, někde jsem četl, že to fakt doporučují a že to je bojovej akční film. Jo, je to akčňák, na začátku to má i myšlenku, na konci je taky zajímavá myšlenka, nebudu spoilovat. Nevím kam ten film zařadit. když si představím typický film válečný...tak na to je to moc mimo, nepřesný, pseudofilm, na akční 80. léta to dává smysl, takový filmy tenkrát byly, ale nebyly tak povrchní. A ta povrchnost, kdy máte fakt rozpočet na to, abyste si mohli dovolit opravdové tanky a ne úplně málo, kvalitní výbuchy a nákladné výpravy, ale není to vůbec učesané. Podle mě dát tomu lepší střih, jiného režiséra, překopat scénář, aby se tu z pitomých skautů nestal na konci filmu (rozuměj od půlky filmu) krvelačnej taliban...tak by ten film možná dával víc smysl. Nejvíc mi na filmu vadilo takové to "jo jasně, teď je zabijou, taková ta čitelná scénka, kdy víte co se bude dít..." ...a co myslíte že následovalo za 5 až 10 minut... Za prvních cca 40 - 65 minut 4 hvězdy, když film přerušíte ve správný okamžik, tak z něj budete mít dobrý dojem. Jakmile se film podělá, tak to fakt skončí v odpadu a vy se chytáte za hlavu a říkáte si: "Proč!? Proč se takhle pěknej, epickej spektakulární film musí podělat zrovna takhle nelogicky a pitomě?! Jasně, věděl jsem už v půlce co bude na konci a s tím jsem do toho filmu šel, protože osmdesátky, ale zklamalo mě to víc, než mě to nadchlo v té první naivní, epické polovině filmu. A když někdo bude rejpat, tak do 30. minuty se s přihlédnutím na to, že je to béčko z osmdesátek nedá až tolik co upřít. Nenadchne, neurazí tak, že bych to musel přetáčet, nebo otevřít okno a vyhodit počítač z okna a spáchat kvůli tomu rituální sebevraždu. Po 65. minutě jsem měl chuť film asi 3x přetočit, jen abych přeskočil fakt hromadu trapných, čitelných scén bez logiky a to už se mi za poslední asi 3 roky u žádného filmu nestalo, že by mě něco tak ve filmu moc vadilo. () (méně) (více)

argus123

Absolutne nechapem prečo ma ten film tak malo % na csfd, toto je kultova klasika omnoho lepšia ako remake z roku 2012 čo bola a je rozpravočka. Film krasne opisuje guerilovu taktiku boja a klasiku partizanštinu, a aj ked prehnane sa mladym partizanom vo filme darí, ide predsa len o film ktorý nesmie predčasne skončiť. Za mňa plnu počet *, užasne sceny, strih aj efekty s RPG - 7 boli paradne a tie kopie sovietkej techniky, no proste bomba, a to samotna CIA sa divila ako dokazali ti filmari tak dokonale vychodnu techniku napodobniť. Pre guliprdkov čo o tom nič nevedia nech si radšej pustia Disneyho alebo Toma a Jerryho a už nikdy viac sa nevyjadrovali k takymto filmom :) ()

Honza__St.

Pitomá vylhaná antikomunistická propaganda Reaganovy doby. Takových byla spousta, ale tahle je opravdu jedna z těch nejpraštěnějších. Po rozbití paktu NATO (kéž by k tomu došlo, kéž by př. Amíci dostali na prdel na Grenadě a potom postupně studenou válku vyhrávala správá strana, a ne naopak) si Sovětský svaz prostě jen tak rozjel třetí světovou válku, vyhladil půl Číny, a dobyl půlku Ameriky, kde rozjel teror (že v reálu by SSSR nic takového ve snu nenapadlo, to evidentně nikoho nezajímá). A kdo se proti němu postaví? Hrdinná US Army v čele s několikahvězdičkovým generálem ztvárněným několikahvězdičkovým hercem, jako ve filmech o druhé světové? Ne. Pětka študáků, která se rozhodne rozjet partyzánskou činnost. Asi nikoho nepřekvapí, že nemůže být tak úspěšná jako pánové Braddock, Rambo, nebo Matrix (mimochodem kde ti si při té krizi válí šunky? :D), takže film ve výsledku nevede nikam. Koho zajímá, jaké pitomosti může vymyslet hlava antikomunisty, ať se podívá. Jinak je to ztráta času. Jedinou hvězdičku dávám za začínající herecké hvězdy v hlavních rolích (a mimochodem se nedivím, že už po pár letech nejeden z nich otevřeně přiznal, že lituje, že v té blosti hrál). ()

Ruská invaze v bourneovském stylu?

Ruská invaze v bourneovském stylu?

21.06.2009

Vše tomu nasvědčuje. Scenárista Tony Gilroy byl přizván studiem MGM, aby napsal finální verzi předělávky Rudého úsvitu. Původní film režiséra Johna Miliuse vyprávěl o partizánském boji skupiny… (více)

Mise pro dva válečné týmy

Mise pro dva válečné týmy

11.07.2008

Američané budou opět zachraňovat svět. Nebo alespoň americkou demokracii. Máme zprávy o remaku téměř zapomenuté pravičácké klasiky Red Dawn a Tarantinových Inglorious Bastards. Oba filmy jsou na… (více)