Herkules

• USA Hercules: The Legendary Journeys (více)
USA / Nový Zéland, (1995–1999), 81 h 24 min (Minutáž: 44 min)

Kevin Sorbo, Michael Hurst, Kevin Smith, Jeffrey Thomas, Bruce Campbell, Lucy Liu, Simone Kessell, Hudson Leick, Anthony Ray Parker, Brenda Kendall (více)

Série(6) / Epizody(111)

Toto je příběh z dávných časů. Z času mýtů a legend, kdy antičtí bohové byli malicherní a krutí a stíhali lidstvo útrapami. Jen jeden člověk se jim dokázal postavit. Herkules! Herkules vládl magickou silou, jakou do té doby svět neviděl. Ta mohla být překonána pouze silou jeho srdce. Cestoval zemí všude tam, kde se objevili přisluhovači jeho všemocné nevlastní matky Héry. A kdekoliv se objevilo zlo, kdekoliv trpěli neviní, tam se objevil i... Herkules! (monolog)

JohnMiller

Ako malý som tento seriál zbožňoval , dosť často som sa na Hercula aj hral. Prvá séria nemá chybu tej by som za výborné spomienky vystrelil aj 5 hviezd v každej časti hrozná príšera , či to bola hydra kentauri, Minotaurus morské hady draci no pre decko ako ja to bol epický zážitok s nostalgie by som si prvú sériu kľudne zopakoval, avšak kvalita ďalšími sériami prudko klesala, a neskoršie ma to prestalo baviť. ()

Trevor

Na obrazovky našich televízii to prišlo v čase, keď som si už vyberal trochu náročnejšie filmy na vnímane, ale keď po príchode zo zédešky nebolo čo iné robiť stačilo aj pozeranie na Herkula. V porovnaní so Xenou sa tam aspoň občas mihli zaujímavejšie tvory, ale inak to bola podobná bieda. ()

kinderman

Jakmile se v epizodě (poprvé v 9. s názvem Princezna bojovnice) objeví Lucy Lawlessová coby nejprve zlá a posléze napravená Xena, jde úroveň a zábavnost rychle nahoru. Zato otravného a nesympatického Michaela Hursta měla Nemesis raději sprovodit ze světa již v té sedmé. ()

GILLWANDER

Herkules je na tom rovnako ako feministická Xena. Celé je to nelogické, úbohé, trápne, históriou nepresné, nudné. Hlavný hrdina je už tak prešablonovaný, že to prestáva byť vtipné. A tie dialógy...človek opäť hľadá vieru po absolvovaní tohto nezmyslu...10% ()

Martin741

Bajna bytost greckej mytologie Herkules ozil v tomto Tv seriali, aby dostal tvar mne neznameho Kevina Sorba. Slusne spracovany namet, akurat do nadpriemeru mu chybaju lepsie prepracovany scenar a miesta, kde Kevin Sorbo nebol za Herkula, ale iba za Kevina Sorba. 60 % ()

rakovnik

Jeden z prvních odpoledních fantasy seriálů v českém éteru, který mě přes svou naivitu bavil. Laciná náhražka Terminátora a jiných filmů s Arnoldem, který se k pravidelné seriálové produkci nesnížil. Navíc kámoška Xena byla sympatická. ()

cariada

Stejné jako u Xeny s vého času jsem to rád sledoval. Tady tuším po 4 serii skončili což bylo dobře.Ale pěkná podívaná. ()

Bay_watch

Jako malej sem to žral. Díky tomuhle seriálu vděčím za přátelství s mým kámošem, který, když jsme se přistěhovali, vlastnil někde půl tuctu merchandisingových postaviček z Herkula... Po týdnu přátelení se mnou mu zbyly provozuschopné už jen dvě :) ()

Nach

Ve své době jsem tento seriál s železnou pravidelností sledoval. Byl jsem prostě dítě. A i dnes by mě některé epizody neurazily. Přesto - viděno jako celek - musím konstatovat, že Herkules sice je o něco lepší, než pro mě uječená Xena, ale i když přivřu obě oči (pokud chci být skutečně objektivní), tak stejně to bude maximálně horší průměr. 60% ()

Darth Revan

Klasika mého dětství! Občas se na některé epizody rád podívám i dnes. Ovšem už to, vzhledem k mým mytologickým vědomostem, neprožívám jako tehdy. 3* ()

C0r0ner

Naprostá klasika víkendových rán, která je ve výsledku velmi špatná, ale na druhou stranu se zas člověk dozví leccos o mytologii a taky kostýmy a lokace byly na dobré úrovni. Jo, dnes je to hodně moc naivní a bezduché, ale v devadesátých letech to byla hitovka. 70% ()

Šimpy

Televizní průměrný seriál. Kevin Sorbo už bude navždy Herkulem. Příjemné osvěžení představoval Bruce Campbell a sem tam se objevilo pár nápadů, někdy dost vtipných. Například v díle "Kevin Sorbo zmizel." Tvůrci se snaží vymyslet, jak zachránit seriál bez titulní postavy a vymyslí mimo jiné i úžasného hlavního hrdinu....Šimpulese! "Šimpules 4ever!" ()

Ice123

Hodnotím stejně jako Xenu. Když jsem byl menší tak se mi víc rozhodně líbil Herkules (asi proto že byl dříve než Xena a bylo alespoň opodstatněný, že je Herkules mnohem silnější než ostatní smrtelníci) ale nyní bych se trochu více přikláněl ke Xeně (asi hlavně kvůli herečce Xeny a Gabriely :D ) takže to vyvážím a jsou pro oba 4* ()

Thorn

Dobrodružný fantasy seriál Herkules s Kevinem Sorbem v hlavní roli je pro mě už od dětství opravdovou legendou. I přesto je pro mě však mimořádně těžké tento seriál nějak objektivně zhodnotit. Čím bych tedy začal? Když se Herkules poprvé objevil na televizních obrazovkách, byl doslova zjevením. Bylo to něco, co tu ještě nikdy předtím nebylo a troufám si tvrdit, že už ani nikdy nebude. Potenciál tu byl naprosto neuvěřitelný a náběh na kult zcela zřejmý. A o čem že to tedy vlastně je? Seriál primárně vychází ze starých řeckých bájí a pověstí, i když si je samozřejmě upravuje podle svých vlastních potřeb. Herkules je synem vládce bohů Dia a smrtelné ženy Alkmény. Díky svému polobožství má neuvěřitelnou sílu, vytrvalost a fyzickou zdatnost. Ve svém nitru je to pak skutečný hrdina s dobrým a ušlechtilým srdcem. Herkules se svých neuvěřitelných schopností snaží využívat ve prospěch ostatních a pomáhá všude tam, kde je ho potřeba. Statečný silák je však trnem v oku své zlé nevlastní matce Héře, která se chce skrze něj pomstít nevěrnému manželu Diovi. Základní premisa je rozhodně velmi zajímavá, co říkáte? Vynikající je také obsazení hlavních rolí. Kevin Sorbo je jako Herkules naprosto dokonalý. Stejně tak je skvělý i Michael Hurst coby Herkulův vtipným parťák Iolaus. Dále je tu pak ještě vychytralý obchodník Salmonelus (sympatický Robert Trebor), král zlodějů Autolycus (geniální Bruce Campbell) a v prvních dílech také Herkulův otec Zeus v podání slavného Anthonyho Quinna. Co se týče zápletek, seriál zpočátku čerpá především z klasických herkulovských mýtů. Zabití lernské Hydry, střet s Amazonkami, polapení Kerbera či boj s obrem Antaiem. Místy se však ústřední hrdina střetává také s protivníky z jiných bájí jako například s Minotaurem či jakousi variací na Medúzu. Seriál má úžasnou výpravu, nádherné kostýmy a na svou dobu prvotřídní triky. Navíc se celý odehrává v překrásných novozélandských lokacích, které mi dokonale učarovaly. Za zmínku pak samozřejmě stojí i skvělá hudba. Chytlavá úvodní znělka je naprosto nepřekonatelná. Scénáře jsou většinou velmi chytré a vtipné. Nechybí tu napětí, nečekané zvraty, působivá akce, humor a ani nějaké ty hlubší myšlenky a morální ponaučení. Ke slovu se zde dostávají také různá závažná sociální témata jako například otroctví, rasismus, rovnoprávnost žen či kriminalita mladistvých. K tomu všemu si pak ještě přičtěte úžasnou různorodost a variabilitu zápletek, kterou jednotlivé epizody nabízejí. Úvodních pět filmů a celá první série se nesou v dokonale seriózním a perfektně konzistentním duchu. Této části seriálu nemám absolutně co vytknout. Od druhé série však místy začíná převládat poněkud komediálnější a odlehčenější ladění, které mi moc nesedlo a které se čím dál častěji vyskytuje i v řadách následujících. V důsledku toho bohužel dochází ke značné nekonzistenci z hlediska tónu jednotlivých epizod. Například v páté sérii máte díly, které jsou smrtelně vážné či dokonce až hororové a potom třeba díly, které jsou naprosto bláznivými a ztřeštěnými taškařicemi. Stejně tak se postupem času snižuje také kvalita jednotlivých epizod. Za zdaleka největší problém však považuji naprostou neschopnost tvůrců vytvořit zde nějakou ucelenější a souvislejší kontinuitu bez nesrovnalostí a logických kiksů. Jednotlivé epizody jsou samy o sobě dobré, ale jako celek seriál téměř vůbec nefunguje. Ukázkou může být například to, že Herkules v jednom díle změní minulost, takže se určité události nikdy nestanou. V pozdějších epizodách si však na tyto události všichni v pohodě pamatují, jako by se nechumelilo. Stejně tak se tu objevují i rozdílné verze těch samých postav. Typickým příkladem je třeba Deianeira, která se hned ze začátku objeví ve dvou různých podobách. Totéž v podstatě platí i o Áreovi, který je v prvních dvou řadách prezentován úplně jinak než v pozdějších. Stává se tu třeba i to, že jednou něco bez problémů možné je a jindy zase není. Týká se to například oživování některých postav. Potom jsou tu i značné nesrovnalosti v minulosti obou hlavních hrdinů. Takovéto úlety považuji za docela velký problém a tvůrci si je měli určitě lépe pohlídat. Dalším nedostatkem je to, že tu vlastně úplně chybí nějaká hlavní dějová linie. Zápletka s Hérou se vůbec nijak nevyvíjí a celkově trvá strašně dlouho, než se tato Herkulova nemesis v seriálu objeví osobně. Áres zpočátku působí jako poměrně zajímavý protivník, ale později se z něj stane tak trochu parodie na sebe sama. Jeho nepřátelství s Herkulem navíc v pozdějších dílech ani nepůsobí moc věrohodně. Žádní jiní dlouhodobí protivníci se tady už v podstatě nevyskytují. Jedinou výjimkou je snad pouze Dahak, který měl obrovský potenciál, ale bohužel v seriálu nevydržel příliš dlouho. Problém je pak i v tom, že jakákoliv snaha o určitý dějový posun je vždy hned vzápětí zmařena a všechno se pokaždé vrátí zpět do zaběhnutých kolejí. Za zmínku tak v tomto ohledu stojí jen první polovina páté řady, kdy se tvůrci pokusí alespoň o nějakou změnu. Jinak se to ale pořád ubírá od ničeho k ničemu. Tohle jsou prostě nedostatky, které mi opravdu vadí a nehodlám je nijak přehlížet. Abych to celé nějak shrnul, tak Herkula obecně považuji za seriál, který je rozhodně vynikající, ale klidně by mohl být ještě o sto procent lepší. Ten nevyužitý potenciál je opravdu do očí bijící. Velká škoda. Přesto však dávám takové hodnocení, jaké dávám, protože tohle je prostě jedinečný klenot seriálové tvorby a neuvěřitelně kultovní záležitost. Jak už jsem napsal v úvodu, je to zkrátka legenda. () (méně) (více)

Agent Hobbs bude rychlý a zběsilý samostatně

Agent Hobbs bude rychlý a zběsilý samostatně

22.03.2013

Byl vydatnou posilou v Rychle a zběsile 5. Vlastně kdykoliv byl na plátně, kradl si show pro sebe (není divu, že právě on měl privilegium pronést jedno povolené „f*ck" v PG-13 filmu). Drsný agent… (více)

Další fantasy geroj chystá návrat

Další fantasy geroj chystá návrat

24.11.2009

Údajně povedený /233940/>Solomon Kane si pořád ještě nenašel amerického (a světového) distributora, nového Conana začne Marcus Nispel natáčet až na jaře v Bulharsku, ale už jsou tu plány na… (více)

Starověký Řím na plátnech i obrazovkách

Starověký Řím na plátnech i obrazovkách

01.04.2009

Nikdo neví, odkud ta móda najednou přišla (vždyť posledně tady byl průšvih s názvem Poslední legie), ale najednou filmové a televizní tvůrce ohromně zajímá antický Řím. Kromě plánovaného… (více)

Lev, čarodějnice a druhý díl

Lev, čarodějnice a druhý díl

28.11.2006

Popularita střapaté anglické siroty s jizvou na čele a úspěch filmové adaptace legendární trilogie Pán prstenů to byly hlavní impulzy, které před před pár lety spustili mánii po všem, co by se dalo… (více)