Epizody(13)

Dobrodružný seriál. Na 49. stupni severnej šírky a 19. stupni a piatich minútach východnej dĺžky, prihodilo sa čosi nevídané... Na 49.stupni severnej šírky, 19.stupni a piatich minútach východnej dĺžky, presne v Čabovciach, prihodilo sa jedného dňa čosi nevídané. Všetko sa to začalo na začiatku prázdnin. Slavo Kompiš a Karol Čutka, zásobený klobásami, chlebom a čajom od starej mamy, vybrali sa podvečer strážiť Kozmolom. Miesto, kde mali spolu s ostatnými z partie klubovňu. Ako si tak vykračujú, zbadajú čosi zvláštne. Po hladine jazera kráča dievčatko a okolo hlavy sa jej trblieta svetlo. Uplynie iba niekoľko hodín a z udalosti sa medzi deťmi stane senzácia. To neznáme dievča má meno Majka a pochádza z planéty vzdialenej príliš ďaleko na to, aby si to človek dokázal predstaviť. Podstatné je však to, že pre Majku nie je problém dokázať všetky veci, po ktorých deti túžia najviac zo všetkého. Majka vie totiž obchádzať zákony gravitácie a tak sa chlapcom čoraz bližšie približuje sen o tom, že raz na svojej plechovej lodi poletia z Tatier až do ďalekej Prahy. Majka sa však musí naučiť ostatným zákonom medzi ľuďmi. Aj keď sú prázdniny, teraz sa musí veľa učiť... (STV)

vadox

To boli casy, ked sme ako deti v 1978 (9 ?) kazdu nedelu netrpezlivo cakali na uvodnu zvucku, hladni, smaedni, bez vecere -) Serial ani nie je az tak kategoria SCI-FI. Ide skuor o vztahy medzi detmi, hry, kamaratstvo, spolupatricnost a to vsetko zasadene do prostredia, ktore bolo pre nas, vtedajsie deti prirodzene. Okorenene zaujimavymi pribehami, ktore viac ako na vizualne dokonale triky davaju duoraz na vlastnu fantaziu deti. Uvodna znelka a zaverecna pesnicka mi doteraz sposobuje prijemne zimomriavky. Pamatam si, ako nas dojala uplne posledna scena, ked nevladna Majka odlieta zo zeme s neviditelnym Fenixom, luci sa s Karolom a potom pohlad na nestastne deti. Smutny dojem umocnilo aj to, ze za zaverecnou pesnickou pustili celu melodiu, uz ale bez spevu, este raz. Silna nostalgia. Zaujimave, ze moje deti, v case, ked mali 9 a 12, sedeli pred TV rovnako bez dychu, ja pred 40 rokami. A to uz su odchovani na inych TV dielach typu X-men a podobne. Aj teraz, ked bezi dalsia repriza, si kazdu nedelu cela rodina spolocne radi znovu pozrieme Majkine pripehy. Za mna nemozem inak, ako 100% ()

yarca

Mezi mnou a tímhle děsem je naštěstí už milosrdná řeka zapomnění..nicméně dodneška mám osypky,kdykoli si vzpomenu na tu příšernou holčičku,která by natrhla prd*** všem strašidelným dětem ze současných hororů!!!-fakt královna všech holčiček z bezvýrazným obličejem - chápu,že to byl asi záměr,ale ve mě to zanechalo děsivé vzpomínky a touhu,aby mý ubohý děti nemusely na nic podobného upřít svůj nevinný zrak ;-)))!!! ()

Anderton

Po trinástich epizódach a šiestich hodinách mám dojem, že Spadla z oblakov mohol byť pokojne hutný celovečerák, avšak tu išlo o to, aby sme si ako deti mali čo v nedeľu ráno pozrieť. V mojom prípade bohužiaľ až teraz. Tvorcovia mali vymyslený začiatok a koniec, mám ale dojem, že niektoré epizódy sa šili horúcou ihlou a niektoré línie si zaslúžili lepšie prepracovanie a ukončenie. Ponúkala sa druhá séria a je škoda, že nevznikla, návrat by mal myslím väčší emocionálny náboj. ()

Joski

Tejto "totalitnej" sci-fi kultovke sa proste nedá oddolať. Samozrejme, že som pamätník ktorého Majka z Gurunu trošku pošahala. Ale napriek režimu, v ktorom tento seriál vznikol som vďačný STV tvorbe pre deti, ktorá dávala oveľa väčší priestor fantázii, ako dnešné povrchné a gýčom prešpikované 3D disneyovky! Škoda, že zanikli aj nezabudnuteľné prázdninové vysielania pre deti "KOTÚČE DM". Ktoré som dokázal sledovať každé jarné prázdniny 3x po sebe podľa jednotlivých krajov... Preto nechápem ako sa dokáže niekto pohoršovať nad podobnou produkciou... Výber hercov, prostredie vysokých tatier, legendárna hudba - nehovoriac o úvodnej znelke "Poletíme do rakety" :-) Čo si možno želať pre "Vesmír očami detí"? Z nostalgie je to pre mňa osobne hodnotnou spomienkou na detstvo a dávam plný počet 100% ()

ricous

Ty vzpomínky - Majka z Gurunu byla snad moje první platonická láska... Nejen že jsem jako 8 letý kluk hltal děj, ale strašně jsem záviděl i dětským hercům, jaké dobrodružství (dle mého) museli při natáčení zažít. Po x letech jsem na STV začal sledovat reprízu, a to jsem neměl dělat... Mé dětské ideály jsou nenávratně zničeny a jenom díky první rance v srdci - milosrdných 60% ()

• Nakrúcanie začalo koncom februára 1977 a trvalo 104 filmovacích dní. (Raccoon.city)
  • Na konci piatej epizódy, keď Majka (Zuzana Pravňanská) naživo vysiela na gurun, začína jej priamy prenos slovami: "Tak to sú oni, priznajme si, že sme si ich predstavovali celkom inakšie." Táto poznámka pôsobí nezmyselne, nakoľko je aj samotná Majka mimozemšťanom, a jej vzhľad bol zámerne zvolený tak, aby medzi ľudí zapadla. (Hudino)
  • Matej Landl (Karol) paralelne nakrúcal aj seriál Rachotilkovia (1977), čo bolo pre neho časovo dosť náročné. (Raccoon.city)