Kdo se bojí Virginie Woolfové?

• USA Who's Afraid of Virginia Woolf? (více)
Drama / Psychologický
USA, 1966, 134 min

Režie:

Mike Nichols

Scénář:

Ernest Lehman, Edward Albee (divadelní hra)

Kamera:

Haskell Wexler

Hudba:

Alex North

Elizabeth Taylor a Richard Burton jsou ideální představitelé zlovolných manželů Marthy a George v prvním filmu režiséra Mika Nicholse podle nezapomenutelné předlohy Edwarda Albeeho: Kdo se bojí Virginie Woolfové? (Magic Box)

berusche

Předně bych chtěla vyjádřit obdiv dvoum hlavním protagonistům - Taylorové a Burtonovi. Taková herecká lahůdka se vidí málokdy, jste během chvíle schopni uvěřit, že to co se tu odehrává, je faktem, a že toto manželství je to nejhorší, jaké si umíte představit. Asi jsem nikdy neviděla ani neslyšela lépe napsaný scénář, kde do sebe zapadá každá věta a každá grimasa má své místo. Jenže, ejhle, přátelé, přes velice kladná hodnocení, možná mnou, možná zdlouhavou snahou, mě to přestalo po dlouhých, převelice dlouhých desetiminutách, bavit. Je mi líto, že jsem nebyla schopná nalézt cestu hlouběji a možná odkrýt to, co mi zůstalo skryto, ale mám dojem, že dialogy předčily bohužel myšlenku. A ten závěr? Tak to je opravdu hodno mistra, jen netuším kterého. ()

BoredSeal

I po letech působí filmová adaptace hry poměrně současně díky dobrým dialogům a kameře, která umí dodat scénám tempo nečekaným pohybem nebo nápaditým záběrům. Samozřejmě chválu si zaslouží i představitelé ústředního manželského páru. Film jako celek občas mezi výtečnými dramatickými scénami ztrácí tempo a působivost. ()

Martin741

Reziser Mike Nichols natocil neskutocne silny, depresivny a pesimisticky film, ktory krasne odhaluje ludske charaktery a je vybornou studiou do sveta odcudzenia, samoty, psychickeho teroru a drobnych malych zlomyselnosti. Cely film prakticky stoji na skvelej pani Elizabeth Krajcirke /Cat on a Hot Tin Roof, Kleopatra/, ktora bola proste hereckym megatalentom. Jej drobne zlomyselnosti, ktore praktizovala na svojom manzelovi Richardovi Burtonovi /Kleopatra/ boli na nevydrzanie. Samozrejme R. Burton stihal drzat krok za pani Krajcirkou, no a George Segal a Sandy Dennis boli taktiez na urovni, ale casto len do poctu. Mike Nichols ako reziser ukazal, ze je to talent. 100 % ()

MrPierc

Kruté drama, kde vám zdělí příčinu až na konci. Elizabeth Taylor právem patří mezi hereckou elitu Hollywoodu. Předvádí zde opravdu neskutečnou mrchu, kdo má takovou doma, tak prochází denním očistcem :-) ()

BarryLyndon

50 let stará divadelně konverzační uberpecka, která i na malém prostoru asi 3x změní žánr, aby vlastně žádný ani neměla. Jak se většinou filmům vyčítá, že mají x konců, tak tohle skončit kdekoliv od hodiny stopáže nahoru, pořád by hodnocení bylo absolutní. Jména Burtona a Taylorové dneska působí až archaicky, ale tady neskutečným způsobem excelují oba od prvních záběrů. Ze zajímavosti jsem po chvíli přepnul na český dabing, jaká hrůza to bude a on to byl stařičký dabing z roku 68 s Jiřinou Jiráskovou a Jiřím Adamírou, kteří byli oba excelentní a tra dá lepší než originál. Hlavně Jirásková naprosto excelovala, ale mám za to, že na tom má lví podíl lepší česká práce s dialogy, než americký scénář vycházející ze slavné divadelní hry. Ale toto by mělo být v učebnicích překladu a dabingu. Škoda, že už to u nás běhá v divadlech s uplně jiným překladem, hned bych na to někam zašel. Krásný zážitek. 10/10 ()

ad

Dokonalá deprese. Dopuručuji na zahnání optimistické nálady. (PS. : Myslim, ze nazev "Love Actually" sedi spis na tento film) ()

tomtomtoma

Úchvatné psychologické drama o stavu manželství a podobě lásky. Trochu zvrácené, trochu děsivé, a přesto plné citu, i když v trochu jiné podobě, než té něžně romantické. Martha (dobrá Elizabeth Taylor) a George (skvělý Richard Burton), manželé a protivníci, autoři i aktéři zvláštních her, ve kterých se obtiskují jejich životní frustrace, zklamání a neschopnosti. Nenaplněná očekávání a trpkost všední nudnosti se proměňují v cynicky poťouchlé hrátky, ve kterých jde hlavně o pokoření toho druhého. Jejich vzájemný cit je ale i nadále hluboký a upřímný, i když nevšední. Svědky i obětí jejich jedné hry je nově příchozí manželská dvojice Nick (George Segal) a Honey (Sandy Dennis). Jsou odhaleny jejich slabiny, jejich poklesky, aby byli pokořeni ve svém sebevědomí života. Martha a George rozehrávají úžasné představení o zvláštní podobě lásky, trýznivé, ubližující, ale stále plné citu. ()

lakikaki

Filmový klenot v skvelej réžii Mika Nicholsa, kde v takmer nekonečných záberoch bez jediného strihu vynikajú silné herecké výkony všetkých štyroch postáv, najmä však Elizabeth Taylor a Richard Burton v rolách psychopatických manželov (doteraz si nie som istý, či sa mali radi, či to celé bola tiež len hra...). Film sa pekne vyvíja od začiatku až do konca, kde jednotlivé časti skladačky konečne utvoria celok a vy zistíte aký výborný film ste práve videli. Úžasný film, ktorý vo mne bude ešte nejaký čas rezonovať a určite nikdy nepôjdem k nikomu na návštevu v noci - mohlo by to mať katastrofálne následky. :) ()

danecek24

24. Zlatý Glóbus za rok 1966 - nominace (7) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Elizabeth Taylor, Nejlepší herec (drama) - Richard Burton, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Sandy Dennis, Nejlepší herec ve vedlejší roli - George Segal, Nejlepší režie - Mike Nichols, Nejlepší scénář - Ernest Lehman ()

zette

Skutecny herecky galakoncert vsech zucastnenych. Prave na hercich, rezii a misty vyborne kamere stoji cely film, ktery nestarne ani po vice jak 40-ti letech. Vzdy ocenim film, ktery se odehrava na minimalnim prostoru a clovek nema cas k nude. Velmi dobre a misty i vtipne dialogy. Je ale fakt, ze par rozhovoru bylo jen prazdne tlachani ( i kdyz, to zname vsichni z bezneho zivota ) a nekdy i zbytecne natahovane. Film se mi libil, ja jsem ale od tohoto filmu cekal strasne moc a nemuzu se ubranit mirnemu zklamani. ()

Juto

Kameramanské a produkčné hodnoty veľmi lahodia oku a hudba Alexa Northa je vynikajúca. Dialógy sú jednoducho úžasné, šťavnaté aj zlomyseľné a príbeh je pútavý, s dobre odpozorovanými psychologickými a sociálnymi ukazovateľmi, inteligentne vybudovaný a ladený. Film bravúrne režíruje Mike Nichols, ktorému sa úspešne darí zabrániť tomu, aby postavy prepadli do  karikatúr. Celý film poháňa herectvo. Elizabeth Taylor a Richard Burton podávajú najlepšie výkony v kariére a vyžarujú skvelú chémiu. 8/10 ()

mortak

S každým dalším zhlédnutím se mi tento dvouhodinový pohled na manželské peklo líbí čím dál tím více. První setkání proběhlo v Divadle v Řeznické ještě pod počeštěným názvem Kdopak by se Kafky bál?, ovšem tato filmová adaptace překročila prkna jeviště díky dokonalé souhře páru Burton-Taylor. Film, který bych si sebou vzal na opuštěný ostrov. ()

WolfR

Neskutečná konverzační palba s dokonalým obsazením. Jen o něco kratší stopáž by tomu slušela, 4 hvězdy. ()

SoolenJV

Film, který lehce přechází mezi scénami ironicky komickými a psychologicky poměrně drsnými. To si vyžádalo skvělé herce, kterými Burton s Taylorovou bezpochyby jsou (i když Richard vede). O nic hůř nehraje druhá dvojice. Skvělá je též kamera. V mém hodnocení jednu hvězdu ubírá přílišná délka. Více než dvě hodiny je na takovouto konverazčku skutečně moc. ()

eJacques

...Film se odehrává téměř pořád v jednom baráku a jen se čtyřmi lidmi, klobouk dolů co se z toho dá vymačkat... Neboli výprava za miliony a miliarda komparzistů (např. Pán prstenu) ještě nedělá film úspěšným, tahle komorní podívaná stojí zato... Elizabeth Taylor úžasné řvoucí "monstrum," Richard Burton perfektní taky... Taková familia italiana... ()

Wallas

Dialogy, jaké jsou zde k slyšení, jsem pomalu rodzýchával ještě dlouho po filmu, kdy jsem nevěděl zda někoho vůbec můžu oslovit, aby to neznělo trapně. Něco takového se jen tak nevidí. ()

Zemřel herec George Segal

20.11.2014

Elizabeth Taylor: 1932 – 2011

Elizabeth Taylor: 1932 – 2011

24.03.2011

Dlouhodobým problémům se srdcem včera podlehla jedna z největších filmových legend. Právě když se studio Sony Pictures snaží vrátit královnu Kleopatru na plátna kin (po Jamesi Cameronovi a Paulu… (více)