Kdo se bojí Virginie Woolfové?

• USA Who's Afraid of Virginia Woolf? (více)
Drama / Psychologický
USA, 1966, 134 min

Režie:

Mike Nichols

Scénář:

Ernest Lehman, Edward Albee (divadelní hra)

Kamera:

Haskell Wexler

Hudba:

Alex North

Elizabeth Taylor a Richard Burton jsou ideální představitelé zlovolných manželů Marthy a George v prvním filmu režiséra Mika Nicholse podle nezapomenutelné předlohy Edwarda Albeeho: Kdo se bojí Virginie Woolfové? (Magic Box)

Thorian

Málokdy se povede, aby film podle knižní předlohy byl stejně dobrý jako předloha sama a nutno podoknout, že samotná hra Edwarda Albeeho je jedno z nejlepších dramat, které jsem kdy četl. Nemůžu říct, že by toto zpracování byl zrovna ten případ, protože kniha je přeci jenom ještě o něco lepší, ale Nichols tady zaválel. Burton s Taylorovou hrají ve velkém stylu a sledovat jejich vzájemný očistec je opravdu kvalitní podívaná, která nenudí ani chvíli. Poctivých 5*. ()

kika1650

Nepridala by som ani jediné slovo, nezmenila ani jediný záber. Absolútny zážitok. Martha: ,, Do you want to know what's happened, George, do you wanna know what's really happened ? It snapped! Finally. Not, not me, it. The whole arrangement! Well, you can go on for ever and ever, everything is manageable. You make all sorts of excuses... Then one day, one night something happens... and SNAP! It breaks and you just don't give a damn anymore. I tried, baby, I really tried... SNAP! It went SNAP! I'm not gonna try to get through to you any more. There was a second back there, yeah, there was a second, just a second when I could have gotten through to you, when maybe we could have cut through all this, this CRAP. But it's past, and I'm not gonna try." ()

symbiotic

Mike Nichols velice vhodně zvolil vzhledem k svým dosavadním dovednostem žánr pro úspěšný debut. Filmová inscenace je řemeslně nenáročná a Nichols se může soustředit na jedinou věc - udělat z divadla film... a kdo mu s tím může pomoct líp než skutečný manželský pár, který svými vztahovými symptomy jako kdyby byl předlohou díla? Pak už jenom zvolit vhodné sekundanty a... Snad jenom jediná výtka akademii: pokud měl někdo dostat Oscara, tak určitě Richard Burton. ()

JARDAHONDA

Elizabeth Taylor a Richard Burton jsou ideální představitelé zlovolných manželů Marthy a Gorge v prvním filmu režiséra Mika Nicholsoe podle nezapomenutelné předlohy Edwarda Albeeho : Kdo se bojí Virginie Woolfové ? Elizabeth Taylor získala za roli svého druhého Oscara (cenu New York film Critics, cenu National Board of Review a ocenění pro nejlepší herečku od British Film Academy). Burton se jí svým výkonem vyrovná, jako emocionálně vyčarpaný partner Marthy. V roli manželského páru, který se nevědomky připlete do víru destrukce, uvidíte, také George Segala a držitelku Oscara za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli Sandy Dennis. Film získal celkem 5 Oscarů a zůstává i po 40. letech milníkem filmové historie. ()

Narace

Absurdní drama, kontroverze, psychologie, manipulace, fikce, sarkasmus to vše a mnohem víc obsahuje tento balvan, který rozdrtí snad každého, kdo se mu postaví do cesty. Otázkou je zda, člověka, které tento balvan rozdrtí, posílí nebo zcela zdeprimuje. Jízlivé dialogy, psychologické rozbory, nahrávky na smeče, otevřená manipulace s věřícími hosty, ostré jazyky, poznámky na tělo to vše nabízí špičkový film, stejně jako špičková literární předloha Edwarda Alba. Mimořádné herecké výkony všech zainteresovaných jedinců, stejně jako režisérské schopnosti dali za vznik jednomu z nejúžasnějších a přitom emocionálně ambivalentního snímku, který snad vyvolá neutišitelně prýštící otázky po velmi dlouhou dobu. Nejen, že je film obrazem mentality lidí, ale ukazuje dva diametrálně rozlišné typy lidí, mezi kterými vře obrovská vřava, uvolňující napětí, upgradující pocit povýšenosti a nadřazenosti. Oddaná důvěra a víra ve slova stran mladého "čistého" páru, oproti "špinavé" hře párů s množstvím zkušeností o životě a světa, z kterého čerpají. Ve svých verbálních atacích, nejen že napadají jeden druhého, ale demonstrují své postoje, vyčítají své nesplněné sny a přání. Film si zaslouží neskonalý obdiv a nesčetné přehrávání, které snad dovolí recipientovi proniknout kousek pod povrch tohoto "papiňáku", který píská, chvěje se a co chvíli bouchne, avšak pro recipienta bude stále pevně uzavřen a jen s notnou dávkou pohřížení a usebrání dovolí, aby byl možná trochu odhalen. Snímek totiž obsahuje nespočetné množství skrytých entit psychologie, filozofie, manželství, mentality, emocí, sympatií, antipatií, etiky, humánnosti, zlosti, lidskosti, strachu, bolesti, nekonečnosti... ()

Martazoe

I když mám za sebou jeden rozvod a dalších několik nepovedených vztahů, tak tohle byl opravdu nářez. Krásná ukázka toho, jak se chovají lidé, kteří nenávidí sami sebe. Myslím, že už se na to dívat znovu nebudu, ale jako studie manželské brutality a manželského BDSM perfektní. ()

tenista57

V období, kdy se děj filmu odehrává, asi nebylo jednoduché získat dítě k adopci, mě napadlo při jeho sledování. Jinak asi bylo o filmu již napsáno dost, tak se nechci opakovat. ()

Eterna

Zahrajeme si malou hru. Máme tu pár, co si rád zpívá "Kdo se bojí Virginie Woolfové". Ať už si tuhle písničku prozpěvuje proto, aby se ukázala jejich intelektuálnost a oni ukázali prstem na skutečnou Virginii, komplexní autorku - která ve svých dílech ráda odhalovala emoce, city a celkově zacházela pod pod povrch věcí, nebo se jednoduše drží originálu, kde hlavními motivy je dětství, realita,fikce - těžko říct! Nicméně už jen za Virginii máme jednu hvězdičku. Jdeme dál! Máme tu 60' léta a ideály o nukleární rodině. Co se ale Martě a Georgovi podaří - naprosto tenhle model roztříštit - další hvězda! Hraje se tu hra o to, kdo (spoiler) se nejvíce přiblíží k jejich vymyšlenému synovi. Pomyslně vyhrává George, problém ale je, že už nikdo hrát nechce a je otázkou, zda jeden může rozhodnout o smrti druhého. Třetí hvězdička. Sexualita Jestli něco ve filmu hraje roli, pak je to sexualita žen. A máme čtyři. Poslední, pomyslná vrcholná hvězda? Vebální války, Honey co ráda seškrabuje obaly z vína (!) a pak ono konečné: "Who is afraid of Virginia Woolf? I am ()

Filmslover14

Pět hvězdiček už jenom za výkon Taylorové a Burtona. Především díky jejich absolutně dokonalým hereckým výkonům mě film, i přes na konverzační drama celkem přestřelenou délkou, ani na chvilku nenudil. ()

Macik1

Mistrovský herecký výkon E. Taylorové v hlavní roli byl natolik přesvědčivý, že jsem po pár minutách filmu měla chuť odejít – tak nepříjemné mi bylo se na ni dívat… (připomínala mi totiž chování jedné osoby z mého blízkého okolí). Zcela jsem chápala R. Burtona, když vešel do pokoje s puškou v ruce, jen vystřelit. Vydržela jsem do konce filmu, herecké výkony byly excelentní, ale opakování už nikdy! ()

vopajslikova

Komorní drama, konverzačka se stupňujícími se výkřiky nenávisti, zklamání, mindráků, touhy i lásky za stálého přísunu alkoholu, kdy divák žasne, kam je až možné slovně zajít. "Hry", ze kterých mrazí. Výborné herecké výkony. Vynikající český dabing, česká dabingová škola. ()

peproch

Absurdní drama hovorů 4 osob, slova a věty nejsou až tak podstatné, chceš-li zranit, ponížit, chlubit se, jedná se o slovní hry, kdy obsah je jen přiměřený žádoucímu efektu. Dva manželské párs, alkohol. Řeči se vedou aby zamaslovaly podstatné charakteristiky lidských osudů. ()

Zemřel herec George Segal

20.11.2014

Elizabeth Taylor: 1932 – 2011

Elizabeth Taylor: 1932 – 2011

24.03.2011

Dlouhodobým problémům se srdcem včera podlehla jedna z největších filmových legend. Právě když se studio Sony Pictures snaží vrátit královnu Kleopatru na plátna kin (po Jamesi Cameronovi a Paulu… (více)