Kdo se bojí Virginie Woolfové?

• USA Who's Afraid of Virginia Woolf? (více)
Drama / Psychologický
USA, 1966, 134 min

Režie:

Mike Nichols

Scénář:

Ernest Lehman, Edward Albee (divadelní hra)

Kamera:

Haskell Wexler

Hudba:

Alex North

Elizabeth Taylor a Richard Burton jsou ideální představitelé zlovolných manželů Marthy a George v prvním filmu režiséra Mika Nicholse podle nezapomenutelné předlohy Edwarda Albeeho: Kdo se bojí Virginie Woolfové? (Magic Box)

Kanalizato

Hranice mezi zoufalstvim a dusevni nemoci muze byt tenka. Taylorku nemam rad, asi jsem jediny, kdo vidi ze hraje stale to samy, ...protoze to nehraje. Zahrano perfektne, dokonce i cesky dabing na excelentni urovni. Neznam predlohu, kdybych mel hadat, tak je to podle divadelni hry: minimum postav, hodne "hrani" a dramaticky pribeh o nicem. ()

DjsVorel

Skvělý film, ale přiznám se, že nedosáhnul pro mě té pomyslné špičky ledovce Albeeho předlohy. Nedokážu si vysvětlit, co chybělo k dokonalosti. Ačkoliv bych u drtivé většiny černobílých filmů se nechtěla dožít dobarvení, tak by možná zrovna tomuto titulu slušela barva. A přiznám se, že i když mám ráda Liz, tak v tomto filmu pro mě ji na celé čáře přehrává Burton. Film mně lehce připomíná Kočku na rozpálené plechové střeše, ale osobně mě Virgine pohltila víc. ()

Pete

Filmové zpracování komorních divadelních her na omezeném, klaustrofobickém prostoru je velmi těžká disciplína, a mnoho tvůrců si na ni vylámalo zuby. Výjimečně pak vznikne drahokam. Zde to dopadlo víceméně dobře díky nápadité Nicholsove režii, a přehrávání herců se daří omluvit litry bourbonu, které do sebe celou noc nalévají. Po celé dvě hodiny dialogových přestřelek se daří držet depresivní, temnou atmosféru zlomyslnosti a ubíjející monotónnosti přežitého vztahu. Láska zůstala tam někde hluboko pod povrchem, pod nánosy špíny a zla se léty pomalu ztrácí, a zbyde těžká kocovina. ()

Johny_MH

Tonu v úžasu nad hereckými výkony a skláním se před režisérem, který dokázal tuto dvojku zkrotit,přestože šlo o jeho debut. ()

sidcom

Tak neskutečnou uřvanou semetriku jako Marthu v podání dokonale hrající Elizabeth Taylor ve filmu jen tak neuvidíte, Richard Burton jí zdatně sekunduje, sice tolik nekřičí, ale lidskosti v něm nezbývá o mnoho víc. Oba dva spolu hrají psychologické hry, hry na ponížení, utrpení a teror na (a někdy i za) hranici snesitelnosti.. Oběma jim k tomu stačí pěkně pěkně prořízlé pusy, plus jeden páreček naivních zamilovaných novomanželů, které pozvou na drink a postupně je zatahují do svých her, očkují svým jedem, záští a ztrátou veškerých zábran a iluzí. A pak je tu ještě jejich syn, ten malý buzerantík, jak ho familierně nazývají.Konverzační drama ze kterého běhá mráz po zádech, dobrý materiál pro čerstvé novomanžele ()

GoldenGecko

Převedení hry na filmové plátno v tomhle případě bere dech. Pak herecké výkony - obzvlášť Elizabeth Taylor - mají můj obdiv. A taky silný, hořký, oduševnělý příběh - ten si mě získal taky. Bohužel mě ale naprosto zklamal konec, prostě mi nepřišel jako dost velký finále toho všeho - ba naopak. Mý hodnocení je tím pádem přesně mezi 3* a 4*. Zatím se přikloním k těm 3*, ale že to teda je těžký rozhodování... ()

Jack.Pott

Středostavovské manželství prorostlé psychologickým sadomasochismem - zajímavý námět, ale sám o sobě mě při tak dlouhé stopáži nudil. Hysterické výlevy a nenávistné monology byly přesvědčivé, avšak tyhle scény se denně odehrávají za umakartovými zdmi paneláků, a reálně. Scénář by byl obhajitelný, kdyby autor popsal pádnou příčinu takovéhoto manželského marasmu, ovšem neplodnost jím prostě není. Milující, duševně zdraví lidé dítě adoptují a dokáží se z života, zdraví a blahobytu radovat ve třech, čtyřech, pěti... ()

Demoiselle

K filmu jsem šla s úplně jiným očekáváním, takže mne naprosto šokoval. Je to perfektní hra se slovy, mluvou a intonací - jako kdyby dokonalý vypravěč četl krásnou knihu. Zhruba od půli tušíte, co se zhruba děje, ale tím film neztrácí. Naopak. Tento film to ustojí a diváka uchopí ještě více. Obepne Vás a pustí až při titulcích. Hlavní postavy jsou okouzlujícím způsobem ztracení v lidskosti, čímž se pro mne film dostal na úroveň většího dramatu. ()

pepad3

Vynikající záležitost. Z počátku se film jeví velice mírumilovně a celkem klidně, ale s přibývajícím časem přibývá stále více napětí a šíleného běsnění manželského páru. Jelikož jsem se na film díval v podobnou dobu, jaká se odehrává ve filmu, tak jsem se do toho vžil ještě více a ponořil jsem se tedy hodně hluboko. Vynikající příběh, dialogy a hlavně herecké výkony tenhle film posouvají hodně vysoko. Abych nechválil ale jen scénaristu a producenta (režiséra), tak film má opravdu výbornou kameru a tím jak je film natočený černobíle, dává velký prostor pro práci se světlem, které je zde využito moc dobře a atmosféra celého filmu je díky tomu velmi silná. Prostě skvost, který na mě hodně silně zapůsobil a který si budu pamatovat hodně dlouho. ()

laple

Herecký koncert! Z jízlivosti poznámek hlavních postav šel strach a hnus. Bylo to opravdu přesvědčivé. ()

gotham

Určitě kvalitní konverzační drama/komedie s vynikajícími výkony Burtona a Taylor, ale upřímně, zase nějak úplně legendární mi to nepřijde. Nichols umí líp, Absolvent je dle mého o třídu výše, tady to stojí fakt hlavně na těch dvou a kdyby ten film byl o 15 minut kratší, jen by to prospělo. 70% ()

Bau.Baushka

Na můj vkus až příliš psychologický film, s celkem náročnými dialogy. Opravdu nedoporučuji při tomto filmu žehlit. Je zde málo aktérů i scén, způsobeno divadelním původem. Zato křiku a obratů je tu habaděj...Chápu nominace na Oskary téměř za všechno, ale za zvuk rozhodně ne. ()

martins

Můj nejoblíbenější film dvojice Burton a Taylorové, po zásluze Oscar pro Elizabeth. Ani Burton příliš herecky nezaostává. Herecký koncert, co úvodní dvojice rozehrává to je radost pohledět. 95%. ()

bigjames

Zajímavý film o jednom nevšedním manželství. Elizabeth Taylor exceluje a s Richardem Burtonem vytvářejí skvělé duo, hereckým výkonům se nedá vyčíst vůbec nic. Jen škoda že zhruba od poloviny filmu trochu uvadá tempo a na nějaký nový impuls či pořádné překvapení musí divák čekat až na samý závěr. ()

senecek

Skvělé a pro mě ještě umocněno vynikajīcím dabingem p. Adamíry, Cupáka a Jiráskové. To je prostě koncert! ()

mandella

Emocionálně mě to rozsekalo. Mrazivé herecké výkony dvou stárnoucích hvězd, které spolu spojily životy a dodaly filmu realistický vhled. Ani na minutu z toho nespustíte oči. ()

confuoco

Jeden z najväčších filmových zážitkov a v rámci komornej/konverzačnej drámy zrejme vrchol. Bolestný (aj keď miestami až humorný) pohľad na manželskú inštitúciu po dlhých rokoch, počas ktorých sa hranice medzi láskou a nenávisťou už dávno zotreli a jediné, čo oboch ešte drží pohromade, je spoločná záľuba v alkohole a závislosť na vzájomnom ubližovaní si. Oboch manželov budete pri sledovaní odsudzovať, ale tým, ako film bude viac a viac odkrývať až po prekvapivú pointu, aj čoraz viac chápať. Všetci štyria herci sú vynikajúci, pričom najmä výkon Elizabeth Taylor, z ktorého citlivejšie povahy po desiatich minútach dostanú migrénu, je naozaj výnimočný. Neodporúčam sledovať párom, ktorí v blízkej dobe plánuju sobáš. ()

Zemřel herec George Segal

20.11.2014

Elizabeth Taylor: 1932 – 2011

Elizabeth Taylor: 1932 – 2011

24.03.2011

Dlouhodobým problémům se srdcem včera podlehla jedna z největších filmových legend. Právě když se studio Sony Pictures snaží vrátit královnu Kleopatru na plátna kin (po Jamesi Cameronovi a Paulu… (více)