Umučení Krista

• USA The Passion of the Christ (více)

Film Mela Gibsona nás zavádí do Jeruzaléma v době před více než 2000 lety a nebývale působivou, místy až šokující formou popisuje posledních dvanáct hodin života Ježíše Nazaretského (James Caviezel) před jeho ukřižováním na hoře Golgota. (Magic Box)

papaJA21

Kolik že to má průměrný chlap v těle krve? ... Nebýt té zbytečné brutality mohlo to být klidně na pět hvězd. Takhle mi to přišlo spíš k smíchu. ()

blitzer

Po první projekci někdy před 5 lety jsem si sice řekl, že už nechci The Passion of the Christ nikdy vidět (ne, že by se mi film tenkrát nelíbil, ale nekoukalo se mi na něj zrovna dvakrát příjemně), nicméně nedalo mi to. Včera jsem zhlédnul Poslední pokušení Krista, a tak jsem si chtěl připomenout i Gibsonův film. Je jasné, že oba jsou naprosto odlišné, ale zároveň skvělé. Je zřejmé, že zatímco Scorseseho film je pro církev naprosto nepřijatelný, Umučení je - navzdory (nebo právě proto) mediálnímu humbuku, který film tehdy doprovázel - spíše dobrá reklama. Kdo by s Ježíšem nesoucítil, že? Mě osobně při mučících scénách a během aktu ukřižování tuhla krev v žilách jako při málokterém hororu. I když co do hloubky příběhu mi přijde Pokušení daleko lepší, jmenované sugestivní momenty dělají z Melova filmu neméně působivý zážitek. Oběma filmům strhávám 1* za místy roztahaný děj (zde zejména křížová cesta). ()

campix

Ano Mel Gibson rozhodně natočil utrpení Krista. James Caviezel v roli Ježíše Nazaretského rozhodně přesvědčivě trpěl a já jako divák s ním a myslím si že nejsem sám. Když řeknu že tenhle film je naprosto zbytečný a prázdný. Ukazuje pouze bolest, utrpení a drsné scény a co je za tím ?? Naprosto nic. Další problém je u mě ideologický, když vezmu v potaz, že někdo tomuhle opravdu věří. Tak moc nechápu a těch lidí není málo. Dlouho jsem nezažil víc prázdnou nudu na druhou stranu musím přiznat, že utrpení bylo vcelku reálné, ale nedalo se na něj dívat. ()

majo25

Silný film. Osobitý v krutosti, audiovizuálne nádherný, obsadením a spracovaním priam dokonalý. "Kto má oči, nech vidí. Kto má uši, nech počuje." ()

Flyer

Výborně natočený film, které má však jedno velké ALE. Tím ale je zde hojně zmiňovaná brutalita. Samotné mučení Krista působí dost silným dojem, po chvíli ale trochu nudí. Smutné je to, že právě na mučení Ježíše je právě tento film postaven. Na ničem jiném. Co se týče emocionálního dopadu, občas mě to bralo, ale celkový dojem je docela prázdný, zážitek mi vyprchal krátce po zhlédnutí. Rozhodně upřednostňuji výpravnějšího a obsahově bohatšího Ježíše Nazaretského od Franca Zeffirelli. ()

E=mc2

Film o nekonecnej laske. O tom, ze skutocna laska prijma a prijma naozaj vsetko. Mam velku uctu k tomuto filmu..Slzy boli naozaj na mieste. Satan v skutocnosti nie je ani zena ani muz, je bezpohlavny ale ma aj zenske crty aj muzske,velmi jemne, co bolo v tomto filme vidiet i citit. James to uzastne precitil. Toto je predovsetkym nabozensky film. I ked nie je len pre katolikov, tak ako nie je Jezisovo ucenie len pre krestanov. Pre krestanov v tom vidno velku lasku. Pre tych ktorym mozno nie je jasny Jezisov odkaz, v tom bude vidiet len nasilie... P.s. Otazka je " Ak by si vedel ze zomries urcitou smrtou, vedel by si ako a mal by si strach, utiekol by si predtym, alebo by si to prijal"? Otazka zostava strasidelnou, pokial nie je odpovedou laska. Laska ktora veri ze kroky ktore ju vedu, smeruju k nej. HUDBA John Debney ") ()

Noviik

Film jsem viděl v (asi) původní verzi, tedy tou jejich arabštinou nebo co je za jazyk, s titulkama a musím uznat, že to znělo lépe než česky nebo anglicky. Ovšem to bylo tak vše co mě zaujalo. Nejsem náboženský fanatik a vlastně ani věřící, ale jako laikovi se mi film zdál přehnaně brutální a trochu zvláštně vykreslený. Vlastně mi to přišlo jako průměrný dokument s větší výpravou. ()

daEmoNickY

A do něj! Jó dej mu to! Umřel za nás, za naše hříchy, netvrď mi že to tak odbyl! Pořádně ho nakopni ... góóól! Neser se s tim, pichni ho! Neříkej že vydržel jako štěně kanadama?! ___ Kurva, odkdy se z náboženství stal fotbalový zápas? Podle názvu byl Ježíš masochista, i když to s nastavováním druhé tváře ... pochybovat o náboženství je poslední co bych chtěl já či Mel Gibon. Alespoň o jeho případném užitku (teď nemám na mysli případ ukradení slepice sousedovi). ___ Zdá se to být realné, asi jako to, že Mel má stroj času ČI že já nesdílím oba názory najednou viz http://cs.wikipedia.org/wiki/De_Morganovy_zákony . ___ ZAJIMAVY KOMENTAR . MIMIC ()

mr.filo

Umučení, a to doslova. Realistické převedení napsaných posledních chvílí Krista do filmu málem umučilo i mne. Hermafroditní satan, špetka humoru u stolu, plno cizího jazyka, množství krve, Matrixová Persephone jako Marie Magdalénská. ()

Nivenx

Velice dobře. Mel Gibson natočil něco naprosto otřesného, realistického a vynikajícího. Komu zde nebylo Ježíše líto? ()

Radiq

Zkurveni fanatici. Kdyby ten blbeček věděl, že se jednou v jeho jménu bude zabíjet, tak by si to s tím svým mesiášstvím rozmyslel... A to asi nebude ten ježíšek, co nosí dárky, co? Nesnášim náboženství, obzvlášť křesťanství, takže to se taky odráží v mym hodnoceni. Že to natočili v jakymsi tom tehdejším jazyce, to beru, ale ty kecy, to už bylo horší. Nevim jak ostatnim, ale mě jako normálnímu člověku většina z toho nedávala smysl a byly to kecy bláznů a idiotů. Zpomaleny záběry, napjatá atmosféra, hudba, to taky beru, ale jinak mě Mel Gibson naštval - že je tak fanatickej katolík - to mě točí. Monica Bellucci tam vubec nemusela být a mohla ji hrát jakákoliv jiná coura. Jinak ze začátku jsem myslel, že to bude něco mysteriozního, když jakási potvora u té zdi zaútočila na Jidáše nebo když se tam objeví ta postava v kápi, co pouští hada. Jinak ten Kaifáš mi přijde jako rozumnej chlap, má docela dobry myšlenky, ale stejně všichni vypadaj jak nějací arabští teroristi, co spíš uctívaj alláha. Jestli bůh existuje (ale on neexistuje), tak myslim, že se musí smát, co si to to lidstvo vymyslelo... ()

SeanLSD

Keby si Mel Gibson zvolil širšiu panorámu a nie iba vytiahol a naturalisticky stvárnil jedinú udalosť, mohlo to byť skvelé, pretože jeho dôraz na presvedčivosť a dobové reálie idúca v súčasnej kinematografií do extrému je úžasná. Použitie a oživenie autentických starých jazykov je bezprecedentná a fascinujúca záležitosť, ale prečo sa potom nedržal realistických detailov aj v ostatnom ? Prečo urobil z posvätnej udalosti takú krvavú show ? Chcel takýmto nevyberavým spôsobom pripomenúť kresťanom, aby si vážili, čo bolo pre nich urobené, pretože toho nebolo málo ? Prečo ale potom robí z utrpenia neúmerným naťahovaním nudu a rozrieďuje tým starostlivo vybudovanú, až ochromujúcu nádheru obrazu ? ___ Z filmu som mal tak trochu pocit, že môj obľúbenec a dobrý kresťan Mel je pekný sadista. UMUČENIE KRISTA nie je náboženský film, ale krvák, nesmierne zvrhlý a brutálny. O božskej podstate Ježiša tu hovorí len to, že dokáže prežiť toľké muky. Všetko, čo by som sťažka 3 dni spisoval, vystihol už omnoho lepšie uživateľ MIMIC. Pre mňa je jediným ďalším kladom, že vďaka ziskom mohol Gibson natočiť úžasné, rovnako nekompromisné, ale pre mňa ďaleko hodnotnejšie APOCALYPTO. Jeho predchodca je iba extrémne a cielene vyhrotená kontroverzná záležitosť, z ktorej nekresťania – alebo Biblie neznalí – nepochopia absolútne nič ( alebo si zaťukajú na čelo ) a kresťania... no, chceli vidieť, že ich viera stojí na morbídnom presvedčení človeka, ktorý zo seba nechal urobiť kus rozšklbaného mäsa, hoci sa tomu mohol ľahko vyhnúť ? Ak áno, a historky o náboženskom vytŕžení, do ktorého sa kdekto dostal pri výrobe alebo sledovaní filmu nasvedčujú tomu, že u mnohých to pozitívne ohlasy vzbudilo, iba to potvrdzuje moje presvedčenie o nekonečnej krvilačnosti ľudstva. Podívaná, ktorú mali kedysi v aréne či pri popravách, sa dnes preniesla do filmu. Pašijové hry slasherového veku detailnej pornografie tak dokazujú, že ľudská rasa má dnes krvavý spektákel rovnako rada ako kedykoľvek predtým. ( Ktovie, čo by na to Ježiš so svojim posolstvom o láske..! ) ()

sator odpad!

Začátek stačil... Tam bylo hodně kritiky na Mel Gibson je bible epický The Passion of the Christ, když to bylo propuštěno v kinech na počátku roku 2004. Kromě údajných antisemitských tendencí to bylo hlavně výslovné násilí, které dělá mnoho diváků a kritiků odsoudit film. Nicméně, navzdory všemu tomu nebyl nedostatek komerčního úspěchu. Dobře natočený film o posledních dnech Ježíše je dodnes nejúspěšnějším filtrem ve Spojených státech, který získal více než 600 milionů dolarů. Aby Gibson získal více peněz a zvýšil úroveň přijatelnosti, později oznámil opětovné vydání filmu na stříbrnou obrazovku v nové verzi a ve verzi Recut. Pro tento Recut, Gibson nahradil velkou část scénářů s méně drastickými záběry a odstranil téměř pět minut násilí. Předpokládá se, že tato verze byla určena k získání ratingu PG-13, který nepracoval, protože zbývá ještě mnoho scén, které to znemožňují. Film byl nakonec propuštěn jako "Nehodnocený", ale nepodařilo se mu dosáhnout úspěchu. Toto je srovnání mezi Recut a původní divadelní verzí , a to jak v 20. století Fox Home Entertainment. Existuje 88 rozdílů : 67 scén scény 17 scén s alternativním záznamem 4 recuts / další scény v Recut The Recut je 280,18 sekund (4:40 minuty) kratší než divadelní verze. ()

otík

Ať už je film příliš drsnou sondou do příběhu Ježíše Krista nebo naturalisticky zobrazením mučení na přelomu letopočtu, jedno se musí nechat - slzu kanoucí z Božího oka při smrti Krista považuji za jeden z nejoriginálnějších a nejpovedenější filmových obrazů filmografie. ()

Deyw

Tak jsem se vrhl na Gibsonovu tvorbu a zaradil jsem jeziska..dobre ho tam rozmrdali 😂 cenim pristup a syrovost a cela poprava byla zazitek, takova destrukcni pout, kterou stridaj flashbacky, ale doprdele jak dotoho ten silenec dostal moniku 😂😂 ()

Decker

Je strasne tezke a pritom velice jednoduche napsat k tomuto filmu komentar. To co se na me z platna valilo bylo neco tak nepopsatelneho a absolutne magickeho, ze jsem se po titulkach jen tezko zvedal ze zidle. Neco tak okouzlujiciho, strasneho, uzasneho a silneho jsem snad v zivote ve filmu nevidel. Nejsem ovlivnen zadnymi komentari ani recenzemi. Ty jsem si pro jistotu precetl az po shlednuti filmu a jsem celkem prekvapen. Kazdy tento film prjime jinak. Kazdy v nem vidi neco jineho. Hvezdicky u tohoto filmu nemaji zadnou cenu. Ja jen symbolicky davam pet *. ()

Triple H

Ťažko hodnotiteľný film. Zapálení katolíci v tom isto majú jasno, ale čo my ostatní? Ja osobne biblické látky absolútne nesledujem (hoci Bibliou si občas zalistujem) a otvorene priznávam, že na Umučenie som išiel len kvôli onej kontroverznosti. Ak to bol vopred premyslený marketingový ťah, tak Gibsonovi vyšiel dokonale. Film je po technickej stránke veľmi dobre spravený - dobrá kamera, hudba, výprava, atď. Páčilo sa mi aj autenticite prospievajúce rozhodnutie použiť pôvodné jazyky a nie angličtinu. No a to násilie - ja ani neviem. Je absolútne jasné, že nebyť tej extrémnej brutality, film toľký divácky záujem nevzbudí. Keby ten film nebol taký násilný, veľké percento katolíkov by najskôr zostalo pekne doma a do kina by nešli (nehovoriac o nás pohanoch :-)). Je trošku zvláštne, že film o notoricky známom šíriteľovi myšlienok porozumenia a mieru priláka ľudí do kina predovšetkým skrze scény explicitného a dosť drsného násilia. Je jasné, že Gibson chcel divákmi zatriasť, ale miestami mi to prišlo, že určité pasáže si už mohol odpustiť. Pozerať sa dobrých 100 minút ako jeden človek neľudsky trpí nie je veru pre každého. Určitú pôsobivosť film rozhodne mal, ale neviem či by som to chcel vidieť znova. ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (více)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (více)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (více)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (více)