Film inspirovaný činností pracovníků kontrarozvědky: Jan Prokop hraje při každé příležitosti šachy. Mimoto pracuje se svým týmem na odhalení rezidentské sítě, která se pokouší získávat domácí odborníky pro práci v zahraničí. (oficiální text distributora)

BigBang

Nelíbí se mi herecké obsazení, ale jinak nadprůměrná česká detektivka. Silnými stránkami je místy pěkné všední pochmurno a, díky p. Dietlovi, dobře vykreslené vztahy; od běžné takové tvorby se vymyká věrohodným zobrazením kontrašpionáže jako profesionální instituce, tj. týmy, průšvihy, termíny atd. P. Heřmánek v hlavní roli občas evokuje p. Doylea z Profesionálů (když člověk zavře oči :) ). ()

Karp

Podle mého názoru se v této kriminálce tluče kombinace V. Olmera a J. Dietla. Olmer byl režisérem, který se občasně snažil o jakési západní uchopení reálií československé kinematografie a tehdejšího žití obecně. Nebrání se ostrým střihům, klipovému pojetí, dnes bychom mohli říct Filip Renč své doby. Oproti tomu síla J. Dietla ležela v dialozích, postupně budované zápletce, v konfliktu a to v úplně jiném tempu. V druhém tahu pěšcem zbyla jen zápletka a pokus o konflikt. Jedno ustoupilo druhému a výsledek je spíše mdlý. Ve své době to však mohl být odvážný film, který se ohání západem a jehož hlavní postavou není bodrý předseda JZD. Škraloup v podobě milého příslušníka kontrarozvědky však pochopitelně zůstává. A jak už řekli mnozí - body za S. Bartošovou... ()

Lukas.Prikry

Ač milovník CS krimi jsem to doteď neviděl, o nic jsem nepřicházel. Jediné plus je ta kratší stopáž a ty nudné, šedé socialistické reálie, nic po čem by se mohlo stýskat. "Vem mi tam dole jedny Kentky!" ()

Rattlehead

Snímek ukazuje namáhavou a nudnou mravenčí práci policistů (vlastně rozvědčíků), proto asi není pro mnohé příliš atraktivní. Mě ale rozhodně nenudil. Jinak se musím smát, jak antikomunisté házejí odpady, a vsadím se, že na Hrad volili někdejšího komunistického rozvědčíka Pavla... ()

Pharlap

Tomuhle snad nemohl věřit ani autor předlohy. Neskutečně ubohé. Špionátoři. Konspirace. Super auťáky. Posedávání v bistrech. Několika set korunové útraty :-) Usvědčení na základě filatelistické stopy. Neuvěřitelné! :-D ()

TonyStark

Souhlasím s názorem Karrfika ... osmdesátky měli něco do sebe a tohle je docela sympatická (na dnešní poměry samozřejmě dost vlažná) detektívka odpovídající možnostem tehdejších filmmakerů. Heřmánek to zahrál dobře a hudební podkres je taky v pořádku. Prostě oddychovka nic víc nic míň. ()

offlineman

Tyhle filmy z 80. let mají něco do sebe a Karel Heřmánek je dokáže hodně pozvednout, byť to byl asi první film, kde sem neslyšel jeho osobitý smích! Stanislava Bartošová má hodně do sebe a musím uznat, že její zpola odhalený kozy mě potěšily! ()

warhammer

No žádná sláva. Mám rád československou filmovou tvorbu převážně v rozmezí 60. až 90. let, ale tohle dílo do těch dobrých rozhodně nezapadá. Trefný komentář Radek99. ()

Pitryx odpad!

O ničem, nebo jsem to opět nepochápal. Jak tam pan Pavelka předvádí brilantní úvahu /21/, tak to jsem skutečně řval smíchy - jízdenka do Tábora, má vztah k Táboru... Ono to možná vcelku vyjde na nějaký závěr, děj, či akci, ale neměl jsem tu nervy na to čumět do konce. Vždyť se tam jenom plácá a pořád blbě. Děkuji, nemusím a nebudu. 171120113000/7622/7649s.u. (Nova) ()

curfew77

Je fakt, že některé scény se poněkud vlečou, a třeba "lekačka" s figurínami vložená v závěru působí dnes už vysloveně legračně, ale to byly holt osmdesátky. Atmosféru to má, Soukupův soundtrack je parádní včetně bizardních dobových hitovek (Někdo nám do toho vlez!) a kamera vymazlená. O parníček lepší než obvyklé totalitní kriminálky, Olmer prostě uměl. 55 %. PS: Objeveno až v létě 2016 - a to jsem myslel, že už mě v tomhle žánru nic českého nepřekvapí. ()

Jehan

Zápletka je blbá, až to bolí. Děj je hovadina. Tak proč ty mé 3 hvězdy? Za atmosféru. Trapnost 80. let z filmu přímo kape, ne-li stříká. Ovšem zároveň je cítit kouř cigaret vykouřených ve vlaku, v barech, hotelových pokojích. O tom se už dnes kuřákům ani nesní, stejně jako o svůdné Stáně Bartošové a vonných kentkách (pamětníci vědí). Slizké show v Alhambře podpořené dobovým hudebním doprovodem budiž budoucím generacím mementem. Ovšem budoucí generace mají tento film zcela na háku, což bychom měli mít i my, pamětníci. Leč, jak jsem již uvedl, tento prožluklý filmový opus má své, nejspíše nechtěné, kouzlo. ()

ostravak30

Jinak celkem dobře obsazená kriminálka končí vcelku rychle opět na socialistické hysterii. České vědce chtějí angažovat američané. "Co nabízejí?" ptá se Karel Heřmánek. O žádné velké drama přitom také nejde. Jedná se spíše o postupné rozplétání sítě agentů. V dnešní době má kriminálka málo co nabídnout. Možná je spíše zajímavá z historického hlediska, kterak komunisté viděli agenta za každým rohem a chránili si své odborníky před americkými imperialisty. ()

subic

Příběh plný vaty, který by trval tak 15 minut, proto tam všichni furt hulí jak čerti, hlavně Heřmánek, a vedou budovatelské kecy. Ale je pravda, že si to z dětství pamatuju kvůli těm známkám. ()

Hawaj

Případ ve velkém stylu o ničem. Kriminálka ze socíku pátrá a patrá až něco nudnýho vypátrá. Katarze nula. Aspoň že ta ideologie té doby z toho naštětí moc nečouhá. Zato zachycení doby 80. let je naprosto perfektní. Úplná časová konzerva. Co mě ale hodně zaujalo je ta super kamera. Ta práce s obrazem je parádní. Koukám kameraman Ota Kopřiva se dožil jen 40 let. Škoda ho. Děsně mě baví jak Heřmánek hraje, zato Paulová v příšerným mulet sestřihu působí spíš jako husička. Pro mě to byl super výlet do zpět do historie. Digitálky, videokazety, sálové počítače, všichni furt kouří a velkej svět je jen šmíra v Alhambře. Ta doba byla zachycená dobře. Zato pan skladatel se s hudbou moc nepředřel. Aha von to byl Ondra Soukup. Tak to chápu, ten napíše jen tolik not kolik mu daj korun.  Osobní zkušenost. ()

renekem

Tak tohle je Vít Olmer, jak ho známe z 90.let. To, že film předpověděl směr, zejména pak kvalitu olmerovy tvorby z doby pozdější, je jeho jediný zajímavý rys. Vlastně ještě něco. Dobře se u toho usíná. ()