Jarmark marnosti

• Velká Británie Vanity Fair (více)

Becky Sharpová je dcera chudého malíře a sní o bohaté budoucnosti. Má všechno, co ji předurčuje ke šťastnému životu a úspěchu ve společnosti: mládí, krásu, atraktivitu, inteligenci, vtip i dostatečnou dávku drzosti. Chybí jí jen jedno - dobrý původ. Jenomže v Anglii počátku 19. století na něm záleží nejvíc. Becky se nechává najmout jako guvernantka do rodiny poněkud výstředního sira Pitta Crawleyho. Tam se seznámí s jeho mladším synem Rawdonem a spřátelí se s panovačnou tetou Mathildou. Po nějaké době si Rawdona tajně vezme. Ze začátku jsou plni optimismu, a ačkoliv je Rawdon vyděděn, žijí si na velmi vysoké úrovni. Její protiváhou je Amélie Sedleyová, pasivní a sentimentální dívka ze zámožné rodiny. Obě jsou ochotné udělat vše proto, aby se staly součástí nejvyšší společenské elity. (TV Nova)

Jaromír

Čtu tady, že v první polovině má tento snímek spád. Já se od začátku nudím a vydržel jsem to přesně do poloviny. Pro mě je to jen velice nudné drama. ()

Bonniesgun

Glam-historický film, plný loken, dekoltů a podivně učesaných vlasů všech vojáků. "Zlatá mládež" mezi sebe jen tak někoho nepustí a ta Becky (Reese nikdy nebyla tak žhavá) tak moc chce a chce. Ani se jí nedivím! Spletité vztahy, intriky, falešné povahy, šlechtici... Filmy z tohoto období bývají n jedno brdo. Společnost se láme a není jasné, kdo na tom bude líp - bohatí nebo šlechta? Vanity Fair má ale něco navíc. Vanity Fair vypadá jako natáčený na bohatýrské party v Moskvě s největšimi celebritami z Hollywoodu. Vanity Fair je hlavně velmi "IN". Tehdy i teď. ()

plo koon

krásná výprava a kostýmy, jinak hodně pomalu plynoucí film, kdy jsem si první půl hodiny stále netroufl hádat, o čem to bude. No ono to vlastně až tak o něčem ani není. Pod názvem jarmark marnosti jsem si představoval mnohem silnější zobrazení té, ehm, marnosti. Nečetl jsem knihu, ale myslím, že je hlavním úskalím filmu, který skáče z jednoho podstatného momentu na druhý a jde vlastně jen o takový náhled, který ve mě nevzbudil žádné emoce. spoiler-Důkazem budiž, že si divák oblíbí jednu z mužských postav, která ho provází většinou filmu a o tom že umřel se dozví jen tak mimochodem ve třetí scéně, ve které už není." Zachycení koloniální Anglie je ovšem na úrovni. ()

Hawaj

Klasický příběh zpracovaný s britskou dokonalostí co se týče kostýmů a výpravy o to více však pokulhávající v samotné dramatizaci látky a vykreslení motivace hlavních postav. O co víc by si člověk přál, aby byl vtažen do historické atmosféry o to míň se to tvůrcům daří. Tahle látka má na víc. Znovu a lépe! /... skvělej plakát ()

tatopulos

Legally blonde goes to Vanity fair. Neuvěřitelná marnost z červené knihovny. Další zklamání z Británie, divím se, že v trhu marnosti neproběhly čtyři vraždy a jeden pohřeb :D (myslím tím film- Čtyři stavby a jeden pohřeb) ()

ostravak30

Jarmark marnosti jsem už viděl v sedmidílném seriálu z roku 2018. Tam byla změna v charakteru hlavní postavy, která byla vylíčena mnohem bezcitněji, cílevědoměji a rozhodně ne tak milá a sympatická jako Reese Witherspoon. Pravda taky je, že ač mám tuto herečku rád, zrovna do britské romance z 19. století se mi nehodí a nevypadá jako typická Britka. Zvláštní je, že to ani seriálová představitelka Olivia Cooke. Vzhledem k tomu, že seriálů a filmů z tohoto období jsem již viděl dost, tak můžu porovnávat. A zrovna Jarmark marnosti mě ani napodruhé nenadchl. Přeci jen sledujeme postavy, jak touží po postavení, moci a bohatství a často jsou ochotni pro to udělat vše. A rozmary bohatých, kterým chybí pořádné starosti jdou tak trochu mimo mě. Pozoruhodné je, že i menší role si zahráli známí herci. Závěrem dodám, že tentokrát mě nezaujaly kostýmy, které mi přišly fádní. Přitom když Britové na podobné téma točí, dávají si vždy na detailech záležet. ()

Weissik

Rozmáchlý exkurs do anglické vyšší společnosti 19. století, který se točí kolem roztomilé hlavní hrdinky. Film je plný sterilních šlechticů a diváka potěší každý náznak opravdového citu. ()

djPeťál

Filmy z této doby a prostředí mám rád, tudíž mě tím tento potěšil, a i když jsem čekal komplikovanější cestu hlavní hrdinky, tak krásné dámy, hrdinní gentlemani (kolikrát hlavně proto, že s dámami vydrželi ;) a dávka vtipu zapříčinili, že se mi Jarmark marnosti líbil.. :) ()

Elyurias

Užasná metafora společnosti coby jarmarku marnosti. Doporučuji i knižní předlohu, nevím jestli film dostatečně postihl důmysl a záměr autora, ale i tak je to skvělý snímek. Reese zazářila. Zezačátku děj a jeho vyznění nebezpečně připomínají pohádku o popelce, ale naštěstí se ukazuje že ubohá Becky je pěkná mrcha ( i když k té postavě byli režisér a scénárista pořád ještě shovívaví, jako ostatně k většině postav). Více se mi zamlouvá alternativní závěr uvedený v bonusech, přesto ten zvolený více odpovídá Beckyině chrakteru. Na můj vkus je ve filmu příliš mnoho indických prvků- přecejen se jednalo o Anglii kkde působily poněkud rušivě, ale barevnost zase krásně korespondovala s živostí děje. Prostě skvělá podívaná. ()

gu-staff

Film, kterej neurazí, ale taky si z něj nesednete na zadek. Reese je roztomilá, a po skončení jsem dostal chuť si přečíst knížku, podle který to bylo natočený - znamená to, že to bylo dobrý zpracování? Já bych řekl, že ano. ()

krtek3

Čtyři hvězdičky za Gabriela Byrna. Sice nedostal šanci se příliš projevit, ale alespoň se sem tam ukázal. Líbila se mi hudba, Reese Witherspoonová po přiblblých romantických komediích taky příjemně překvapila. ()

Lady_Tei

Je to zvláštní. Tento film mě celou dobu neskutečně uspával, ale nyní, když na něj vzpomínám, mě naopak nutí spát co nejméně. Musím si totiž nějak nahradit ten čas, který jsem sledováním Vanity Fair ztratila. Nepochybuji o tom, že film má své kouzlo, já jsem ho však bohužel neobjevila a odmítám se o to znovu pokoušet. ()

bittersweet

Moc pěkná podívaná. Látku obsaženou v knize od Thackerayho se podařilo velmi dobře zpracovat do filmové podoby. Konec je sice pozměněný, ale za to velmi milý a Beckyn cestovní kufřík je taková třešínka na dortu. ()

LucMosss

Mé dnes poněkud stereotypní hodnocení o dvou hvězdičkách hovoří snad za vše. Nudná a roztahaná rádo by romantika... ()

JFlower

Anglie předminulého století, konzervativní dělení společnosti, obrovské rozdíly mezi chudými a bohatými, válka, stereotypní vnímání mužských a ženských rolí, nenalíčená a po dobu natáčení těhotná Reese (její požehnaný stav byl zjevný při jakémkoliv záběru celé postavy a to mi poměrně kazilo dojem), stotáž přehnaně dlouhá, ale jinak průměr ve své kategorii - tak to je jarmark.. za shlédnutí stojí už kvůli kostýmům a satirickému nádechu, nicméně to není asi film, který by se dal pouštět několikrát či se dal označit za srdcovou záležitost. ()

Radek273

Velmi rozporuplný snímek, kde jen stěží naleznete kladnou ideální postavu. Reese Witherspoonová působí od počátku obdivuhodně sebevědomě a dá se říct, že ji po nějaké době začnete fandit. Nicméně postupem děje se ukazuje, jak moc a protloukání "na vlastní pěst" křivý, či formuje křivolakým směrem, lidskou osobnost. A pak vyvstává otázka, zda dál (slepě) obdivovat osobu, která se vyšplhala pouze svými silami vzhůru, nebo odsoudit ji za její následné počínaní, kterým si tak kazí reputaci. Před tuto otázku se nutně musíte dostat a buď se budete kroutit, nebo tím pro vás snímek ztratí těžce vydobyté sympatie. Co se týče dalších aspektů: kamera, kostýmy, prostory, identičnost prostředí, atmosféra,.. nelze jinak než chválit a chválit. Snad jen ta Indie je poněkud zvláštní, nicméně určitě ne nereálná. Ve výsledku tedy slušně vyhlížející, smutně realistický snímek o útrapách lidské duše za dob napoleonských. ()

PTuranyi

Príjemný romantický film v štýle Rozum a cit s výbornou produkciou. Príbeh Becky Sharp, dcéry chudobného maliara, ktorá sa túži dostať do vyššej spoločenskej vrstvy. Cesty osudu sú samozrejme kľukaté a hoci sa zdá že manželstvo, ktoré na svojej ceste zvolila uspokojilo jej túžbu, opak je pravdou. Je ťažké sa rozhodnúť či s hlavnou hrdinkou za týchto okolností sympatizovať, alebo nie. No v kolotoči lásky nie je sama. Okrem nej sa dej točí okolo jej najlepšej priateľky Amélie, ktorá na lásku nemá šťastie a podobného nešťastníka kapitána Williama Dobbina. Kolotoč sa točí až kým sa rozbije no a potom nastáva fáza, keď to treba zlepiť aby divák dostal aký taký šťastný koniec, a tu už to začína byť trocha umelé. Herecké obsadenie je na veľmi dobrej úrovni a hoci Reese Witherspoon nie je typická popoluška, ktorá krásou oslní každého princa, úlohu šarmantnej zlatokopky zvládla výborne. Jej kolegovia a kolegyne veľmi dobre a produkcia túto viktoriánsku pletichárinu podporuje s profesionálnou dokonalosťou. 65% ()

estella

Prekvapive jsem se nenudila, i kdyz me jiz podobna "staroanglicka" temata trochu vycerpavaji, a to navzdory tomu, ze jsem Jarmark videla dabovany (!!) Rees se mi moc libila, vse jsem ji verila a fandila jsem ji :) ()

emil_sojka

Krásné, naleštěné, nablýskané, příliš dlouhé. Stopáž zabíjí příběh kolísajícího osudu přitažlivé a bystré Becky. ()