Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

vesper001

Pohádka s velkým rozpočtem (= hodně komparzu) a historickými kulisami (= Brad Pitt v brnění), zlehka inspirovaná starými řeckými bájemi a pověstmi (= jména hlavních postav). Známých herců je tu požehnaně, ale to ještě film nedělá. Za zmínku stojí sympatický Sean Bean, který hraje Odyssea tak dobře, že by si zasloužil vlastní film (ovšem ne režii Petersona!), na osvaleného Brada Pitta se alespoň dobře dívá, zato Orlando Bloom a Diane Kruger jsou dřevěnější než trojský kůň. V bitvách se šetří kečupem a bohové se tu pro jistotu nevyskytují vůbec. Klidně se na to dívejte, když se vám to líbí, ale nesrovnávejte to s Homérem, u Joviše! ()

tomeek

Když nalistujete ve slovníku pojem "promrhaný potenciál", bude tam Troja. To mohla být taková šleha! Věřím, že kdyby Troju natočili dnes, po seriálech jako je Řím nebo Spartacus, byla by to jiná liga. ()

okkac

Dlouho jsem zde měl hodnocení kinoverze 3* čili 6/10. Byl to průměr, kde byla sice cítit monumentálnost, ale ploché postavy a strašná hudba to srážely dolů. Proto Director's cut jako obvykle zvyšuje kvality. To už se dalo předvídat, když přibylo více, jak 40 minut filmu. Předně byla použitá jiná hudba, která pasuje víc a netrhá uši, jak to ženské kvílení v původní. Dále pak přibylo dost scén v úvodu, takže motivace postav se mírně prohloubila, pak plno brutálnějších záběrů ve válečných scénách a nakonec je o dost prodloužené plenění Tróje se spousty scén masakru civilního obyvatelstva, kde nejsou šetřeny ani ženy či děti. Proto hodnotím DC o dost výše tak na 8/10. Nepřidává sice tolik jako DC u Kingdom Of Heaven, ale rozhodně mám teď Tróju raději, než v kinoverzi. Uvidímě jak dopadl DC u třetího z historických velkofilmů, co vznikl po Tróji a to Alexander Revisited - The Final Cut. ()

Stirek45

Asi nejlepší scéna celého filmu je souboj mezi Hectorem a Achillesem, jenže jenom tato scéna mě nenutí dávat filmu pět hvězdiček. ()

mr.filo

Když je prapůvod v eposu, těžko očekávat zásadní epičtější změny. Ano, je to 8 let co sem to viděl v kině. ()

bartias

Pojetí báje o velké bitvě starověkého Řecka s Trójou je správně epické a v režisérském sestřihu dává mnohem větší smysl. Bitevní scény jsou divoké a jejich choreografie vypadá i po několika letech hodně dobře. Achilles v podání Brada Pitta zůstává antickou rockovou superhvezdou. Hektor je přesvědčivější a Eric Bana mu dělá větší čest. Odyseus by si zasloužil více filmového času nejen proto, že ho hraje Sean Bean, a poprsí Diane Kruger (v kino verzi před zraky diváků skryté) válečné šílenství mezi dvěma národy ospravedlňuje. Někdy více přece jen znamená více. (Director's Cut) 8/10 ()

HorrFi

Pro mě druhá nejlepší role Brada Pitta (po Klubu rváčů) a vynikající film natočenej podle skutečný historický události. Helena byla fakt nádherná (teda aspon v tomhle filmu) a souboj Nathana Jonese a Brada Pitta na začátku je vynikající. ()

Nivenx

Parádní herecké obsazení a skvělý hudební doprovod. Bohužel film oproti dalším historickým filmům nepřináší revoluci a drží se zavedených pravidel a přímé linie. 55% ()

alchac

Tak jsem si tento příběh nejznámější manželské krize v dějinách po dlouhé době zase pustil a musím konstatovat, že s odstupem za chvíli již patnácti let od premiéry z toho mám snad kyseleji rozporuplnější pocity, než onehdy. Na jednu stranu je sice pravda, že scénárista si vytřel slepcem prdel do sucha, pročež jedna z ústředních postav a řecký geroj jako prase, kterému pouze zákeřné sejmutí Apollónem zabránilo v dobytí hradeb, Patroklos, je neschopná sličná buzna a Achilleova subka, kdežto z arogantního a ješitého mordýře Hektora, který si tak rád přivlastnil jeho zbroj a zásluhy za smrt a v duchu již dokonce leštil kopí nad představou zneuctění mrtvoly, a jehož upalujícího musel ve finále Achilleus nadhánět okolo Tróje, je charakterní humanista a vtělení spravedlnosti, odvahy a lidskosti (nutno dodat, že v páně Banánově podání výborný). Z Aianta Většího je tupý vikinský poloop, který zaklepe sandálem již při prvním šturmu a jeden z mála sympošů Menelaos, jenž své parohy dokázal nosit vskutku s grácií, a o kterém by se snad jako o jediném čelném řeckém vůdci dalo říct „a žil šťastně až do smrti,“ zde však vilný stařec a ochlasta, dokonce bídně zhyne před hradbou jako první. V tomto kontextu se nakonec dá i říct, že flegmoušský fatalista, křepký běžec Achilleus, tak hrozně nedopadl, Agamemnon je sice posunut do role principiálního zmrda o něco více (pročež v rozporu s eposem taktéž předčasně vykostěn), avšak stále ještě poživatelný. Kvitovat ovšem musím Paříže, který je v dámě Orálandově podání dokonalá metrosexuální zbabělá krysa, žel Filoktétova hanebná absence dovolující trojskému bukanýrovi i nadále globálně oteplovat podnebí Malé Asie na mě opět působila naprosto znechucujícím dojmem. Takže vysloveně od A do Z pochválit bych snad mohl jen Priama a Odyssea, jehož představitele bych ve stejné roli docela rád viděl i v nějakém decentním zfilmování druhého dílu. Na stranu druhou je ovšem pravda, že z dnešní perspektivy neustále brutálnějšího znásilňování kinematografie fakanským rejtyngem se nám o takto velkolepé, výpravné a plno krevně natočené (a)historické řezničině může jen nostalgicky vlhce zdát - byť se oproti velmi naturalisticky pojatému originálu vyhřezlými orgány a tělními tekutinami stále značně šetřilo. Takže Houmre, soryjako, ale zvednu to na čtyřku. ()

Radiq

Nevím, jak v původní verzi, ale teda teď se po letech dívám na director's cut a docela mazec. Čumím, kolik je tam krve a různých krveprolití a nohyuseknutí a hlavyrozbití a hlavyrozsekání a hlavypropíchnutí a dalších masakrů. To si nechám líbit. Brad Pitt a jeho pěstěný vlas - za to by se nemusela stydět kdekterá ženská. Přesto je ale svým uměním boje uvěřitelný - jen jeho posedlost slávou mi moc nešla pod vous. Takhle dobře jsem se u historického velkofilmu s velkými bitvami naposledy bavil snad u Statečného srdce. Proto hodnotím stejně. Bitvy zvládnuté na jedničku. Samozřejmě mi tam vadila ta rovna romantických chvilek - ať už jde o vztach Achilla s Bríseovnou, která měla kupodivu mnohem větší roli, než samotná Helena Trojská nebo jiné zdržovačky, ale ok, bez toho by to asi bylo dosti plytké. ()

Decker

Hmmm cim zacit? OK, takze ... 1. Herci - Pitt, Bana, Bean jsou uzasni. Bloom vsak nikoli 2. Boje - Velice povedene. Vsechny Achillovi souboje jsou jednuduse skvele. A masove bitvy pusobi velmi mohutnym a impresivnim dojmem 3. Pribeh - Ten se sice lisi od legendy, ale pro toho kdo Iliadu necetl to neni problem (ostatne stejny pripad jako Pan Prstenu - jiny knizni pribeh a jiny filmovy a vysledek hovori za vse a to sice, ze to nijak neni na skodu), takze v pribehu bych zas az tak velky kamen urazu nehledal. 4. Hudba - Ve stylu soucasnych historickych velkofilmu dobove ladena, ale nicim vyjimecna. 5. Zaverem - Filmu by neuskodila trochu komornejsiho ladeni a mene pompeznich a namachrovanych vyjevu hlavnich protagonistu. Myslim si ze hodnoceni 80% je pro film dostacujicich. ()

fantoci

Film se velice dobře hodí na velká plátna, kdy diváci ohodnotí bojové scény. Svým provedením patří ale k dílům slabším. S řeckou mytologií nemá téměř nic společného. Za prvé Trojská válka trvala deset let. Za druhé se tvůrci měli podívat na mapu. Mikény a ani Sparta totiž neleží u moře a v minulosti tomu tak nikdy nebylo. Za třetí i na tehdejší heroickou dobu je ve filmu až moc železa. Tolik se ho nevyskytovalo snad ani ne v celém Řecku. Našla by se celá řada dalších chyb. Film k pobavení však stačí. ()

AntonG.

Abych řekl pravdu, tak jsem byl poměrně příjemně překvapen. Před shlédnutím filmu mě dlouho odrazoval jednak režisér, výprava (na obrázcích vypadala, jakoby Trója byla jen nějaká televizní produkce), trailer ale i obsazení, kterým tvůrci chtěli přivábit co největší počet diváků na úkor vhodnosti herců do svých rolí (Pitt, Bloom, Bean, Kruger). Nakonec to nebylo tak špatné. Pitt mě docela překvapil. ()

Lopezka1982

Troja - už jako malá holka jsem měla ráda Homera, takže tento film mě více než potěšil. Výborně natočené, dobře vybraní herci, nádherné prostředí a kulisy. Prostě velkofilm jak má být.... Velmi se povedl a potěší mě pokaždé když si ho pustím. Brad jako Achiless je luxusní, zvlášť je scéna jak vyskočí s mečem :) Více takových filmů prosím, takže bych dala i 10 hvězdiček :) ()

tatanapope

Film si splňuje to základní , co se od něj očekává a sice udržet si aspoň základní historickou a mýtickou podstatu . Kulisy sice při troše zkoumání působili minimálně , lehce lacině , ale nejspíš se spoléhalo na to , že známý a oblíbení herci od tohoto faktu odvedou pozornost . Děj mě udržel v bdělém stavu i přes značnou únavu , tak že můžu jen podotknout , že děj byl dostatečně poutavý i přes pár značně slabých míst . Ke všemu jsem zjistila , že ne všem mužům sluší dlouhé vlasy , Brad působil jako roztomilá bárbínka a ne jako bojovník a válečník a nezachránilo to ani brnění , ani meč . Na tu roli mi zkrátka nějak nesedl a za ty sponečky ve vlasech ostatních mužů z Tróji by už kadeřník vážně dostal padáka , to bylo jak pěst na oko , ale jinak nemám v celku , co vytknout a ty úchvátné účesy jim pro tentokrát odpustím . ()

filmmovier

Bohužel nijak zajímavý, strašně dlouhý film. Historicky ne příliš přesné a i když je to výborně zahrané, natočené a napsané je to hrozně a kromě souboje Parida a Achilla tam není vůbec nic zajímavého, ani ten konec a dobytí Trójy, dokonce tam nejsou ani bohové a po zkouknutí na to velmi rychle zapomenete. Je to škoda, mohl to být dobrý film a spoustu lidem se očividně i líbí, ale mě to nudilo a vůbec nesedlo, neboť ten film je opravdu strašně pitomý, protože v tomhle já mám pravdu. 60%. Výprava, kamera a herci bohužel vůbec nevytrhnou tady prazvláštní hovadinu, která mohla být hodně, hodně dobrá, ba dokonce mohla být i vynikající, ale bohužel není a navíc do toho má sakra daleko. ()

Lachtaan

Doposud nikdy neviděné, dneska už prakticky kultovní historické dílo o bájné válce s vůbec nejhorším důvodem k zážehu. Sice se tenhle Petersenův epos nevepsal do dějin jako hodnotný, bezchybný snímek, svým obsazením, perfektními duely a tím, že nemá na filmovém poli téměř žádnou konkurenci, mu dokážu leccos odpustit. Přepálená stopáž utekla jako voda a já bych si hned dopřál něco podobného. [viděno na Netflixu 31.10.2021] ()

Magneto

Ach jaj, zo tohto filmu sa dalo taaaak vela vytažiť a Petersen to zase pochoval piremernou réžiou.Fuj,hanba mu!Uz Perfect Storm skrýval v knižnej predlohe silné emócie ale v Petersenových rukách všetka vášeň pominula a ostal iba dojemný príbeh.Takto dopadla aj Trója.Neviem prečo to nemohli natočiť normálne ako legendu,ale silou mocou to chceli zreálniť.Ale to by som prepáčil,ak by film bol naozaj pútavý, ale ten Petersen.Grrrr.Je ťažké popísať, čo mi na tom filme vadilo, pže to bol vlastne dobrý film,ale postrádal epický nádych a emócie.Možno to bola tá zúfalo neinšpiratívna hudba...Ja neviem.Ale naisto viem,že v hladine priemernosti ten film držia geniálne herecké výkony Brada Pitta a Briana Coxa.Pitt je pre túto úlohu ako stvorený a rovnako Cox, ktorý je až humorne zlý ale aspoň je výrazný.Eric Bana je zlatým klincom a pre mňa osobne je to hviezda filmu.V knižnom príbehu má postava Hektora nesympatický nádych,ale Banov Hektor je najpozitívnejší hrdina príbehu.Sklamaním sú naopak gaysky vyzerajúci Paris a nevýrazná Helena.Ja Tróju zrovnávam s ďalším historickým eposom ,Last Samurai, a vo všetkých ohľadoch víťazí Zwickov epos.Proste z neho cítit lásku pre film a to Petersenovi nikdy nešlo.Škoda ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole