Hořký měsíc

• Velká Británie Bitter Moon (více)

Po úspěšném kriminálním thrilleru FRANTIC natočil Roman Polanski další "pařížský" film - erotické drama podle knihy Pascala Brucknera Hořký měsíc. Ve středu jeho pozornosti se opět ocitají cizinci, vykořenění ze svého prostředí a prožívající nečekaně intenzivní a destruktivní citovou lekci. Mladý britský manželský pár, Nigel a Fiona Dobsonovi, se na cestě lodí seznámí s krásnou francouzskou tanečnicí Mimi a jejím starším invalidním americkým manželem Oscarem. Invalida vycítí mladíkův zájem o jeho manželku a po několik večerů mu vypráví šokující příběh jejich trýznivého vztahu. Oscar žil v Paříži, kde se nepříliš úspěšně pokoušel o spisovatelskou dráhu. Se servírkou Mimi prožil vášnivou romanci; po nějaké době se však dívky přesytil a musel vynaložit všechen svůj cynismus a krutost, aby se jí zbavil. Mimi se mu však krutě pomstila a připoutala ho k sobě navždy. Pár je nyní spojen poutem nenávisti a zmarněné lásky až za hrob. Setkání s podivnou dvojicí odhaluje dlouholetou manželskou krizi mladého páru, žijícího ve zdánlivém klidu jen proto, že nikdy neprošel milostným "rájem ani peklem". Frustrovaná, poddajná Fiona je však žárlivostí vyprovokována ke vzpouře proti svému citově pohodlnému, chladnému manželovi; katastrofa je stejně bouřlivá jako předchozí zdánlivý klid.

Polanského pesimistická vize vypovídá o odvěké přitažlivosti mužského a ženského principu; ale muži a ženy neprožívají věci totožně (měsíc na obloze je pro Oscara sladký, pro Mimi však hořký) a mnohdy se míjejí. Jakýkoli dlouhodobý závazný vztah je podle tvůrce odsouzen ke krachu, jenž může mít v nejlepším případě podobu trpké a chladné "tiché dohody" (Dobsonovi), v nejhorším však skutečného pekla na Zemi (Mimi a Oscar). Stylově vytříbené drama jako vždy u Polanského popisuje zběsilý "balet citů" hrdinů s chladným, místy sarkastickým odstupem. Téma i atraktivní, avšak nikoli samoúčelné erotické scény se sadomasochistickým nádechem pravděpodobně zajistí jinak poněkud tezovitému snímku divácký ohlas. (oficiální text distributora)

Mona07

Film, který mě doslova převálcoval skvělými hereckými výkony, pocity hnusu, ponížení a lásky až za hrob.. ()

Triple H

Koniec ma trošku prekvapil, ale je v podstate vzhľadom na to, čo sa vo filme stalo celkom logický. Dosť nepríjemny prierez jedným vzťahom a zároveň aj ukážka krutosti akej sú ľudia schopní. Najviac zraňujeme tých, ktorých milujeme? Niekedy to je bohužiaľ naozaj tak. Toto Polanski zmákol parádne- od počiatočného vzplanutia až k záverečnému utrpeniu. Nie práve materiál na romantický večer, ale čo sa partnerských kríz týka, patrí Horký mesiac k elitnej skupinke najlepších. Aj ten druhý, britský párik je zaujímavý a v kontraste so spaľujúcou vášňou ukazuje, že aj prílišná "hra na istotu" nemusí viesť ku šťastiu (ktovie ako sa im darilo po konci filmu?). Herci všetci super- Peter Coyote tu našiel životnú úohu (škoda, že si to nikto nevšimol :-)). A myšlienka, že svet je pre nás taký, ako nám to dovoľuje naše momentálne rozpoloženie je veru veľká pravda. ()

HonzaBez

"Je mi z Vás nanic…" Ze vztahu Oscara s Mimi, resp. z toho, co z něho nakonec zbylo, mi po pravdě na nic opravdu bylo. A vlastně minimálně z celé závěrečné čtvrthodinky filmu. Že vztah založený na "vyhrocené vášni a palčivé krutosti" nemůže ve finále přinést nic jiného než hořkost, to ještě chápu, ale stejně si nemyslím, že závěrečné extempore v kajutě bylo tím jediným východiskem. Každopádně když Oscar v jednom dialogu s Nigelem řekne, že "v každém vztahu je zárodek frašky i tragédie," tak tím za mě jakoby předjímal, jak skončí celý tento film. Tedy tak trošku jako fraška a trošku jako tragédie. Je mi líto, ale tady jsme se Romanem Polanskym fakt nepotkali...Ač jistě uznávám že "každý má v sobě nějaké zákoutí a trhliny…" ()

Qitek

A ten konec... a vůbec ten začátek. A ten prostředek. A Ti herci. A ta (!) režie. A ten příběh (scénář). Už jako malej kluk jsem na to hleděl s otevřenou hubou a "nechápal" sem v podstatě nic! Nechápal jsem, že i něco takového se točí. Na přes dvě hodiny jsem byl najednou dospělým člověkem. A to co jsem jako nezkušené dítě zažil jako filmoví dospělí, ve mě zanechalo stopu tak silnou, že jsem film viděl sice jednou a to tak před 15 lety, ale pamatuju si jej dodnes, jako bych ho viděl před pár dny. Bravo pane Polanski, Excelentní drama!!! ()

RonaMidu

měla jsem sledovat v jiné chvíli?asi ano.....připadalo mi to dlouhé (no,ono bylo),pořád o jednom a vlastně o ničem,navíc s některými - pro mne směšnými proprietami a kostýmy,konec nepřekvapil.....budu muset dát repete,abych si po projití jiných komentářů a hodnocení nemyslela,že jsem divná...ale zatím nemám nějak chuť ()

Endyis

Polanski umí... moc pěkný film - okouzlující a krásná Emmanuelle Seigner (upřímě se panu režisérovi nedivím), naproti ní ledově formální a chladná ovšem svým stylem rovněž půvabná Kristin Scott Thomas a Hugh Grant poprvé v roli, kde hraje s lehkostí a zároveň i něco předvádí, to všechno v kvalitní Polasnkého režii a pěkně zpracované vzpomínkové atmosféře. 90% ()

lennyd

Mladí manželé Nigel (Hugh Grant) a Fiona (Kristin Scott Thomas) se vydávají na plavbu lodí do Indie, aby po sedmi letech trochu oživili své upadající manželství. Na lodi se setkávají s podivným mrzákem Oskarem (Peter Coyote) a jeho krásnou mladou ženou Mimi (Emmanuelle Seigner). Oba páry se zpřátelí (hlavně tedy Nigel s Mimi :) a Oskar vypráví Nigelovi celý životní příběh jeho a mladé Mimi. Nigela Mimi přitahuje, takže musí oplzlé vyprávění Oskara přetrpět, ale při tom zjišťuje, že možná Mimi nebude úplně tou nevinou kráskou za jakou se vydává ... Ve filmu se velmi vkusně prolíná současnost (plavba na lodi) a vyprávění Oskara o minulosti (Paříž). Což o to, film jako takový by nebyl marný, ale úplně mě znechutil obsah vyprávění Oskara - takové psychické (i fyzické) týrání co si spolu (navzájem) vytrpěli mě chvilkama až zvedal žaludek. Roman Polanski chtěl svým dramatem šokovat, a řekl bych, že se mu to docela i povedlo - bráno jak v kladném tak i záporném smyslu. No nic, víckrát to vidět nemusím ... ()

_DAVE_

Hodně zajímavý a provokativní milostný příběh, kde hned ze startu víte konec, a během celé stopáže filmu se k němu z minulosti postupně dostáváte. Jde o typické erotické drama, které je ale v některých chvílích možná trochu zbytečně zahnané do extrému. Malinko mi to připomělo slavný Mechanický pomeranč. ()

rockwoman

Opojení,touha,vášeň,láska,zrada,nenávist,pomsta tohle všechno je tady Polanski a on moc dobře věděl proč má obsadit do hlavní ženské role svou manželku. Oscarovo vyprávění bylo od začátku do konce vzrušující,intimní až do úplných detailů stejně jako celé tohle povedené drama. ............"Nemohl jsem psát,nemohl jsem spát,nešla mi z hlavy. Někde tam byla moje čarodějka v bílých teniskách. Snoubilla se v ní pohlavní zralost a dětská naivita,která prudce zasáhla mé okoralé srdce." .............. "Byli jsme nerozluční ve dne a nenasitní v noci. Naším pokrmem byla láska." ................."V duchu jsem ji viděl jak se dívá na překrásný srpek měsíce který jsem viděl i já. Vnímání záleží na rozpoložení mysli. Pro ní to bylo jedovaté ostří,pro mě sladká luna." .................... Na začátku bylo sladké opojení, na konci hořkost nebo láska?....." Lásko,byli jsme moc nenasytní, tím to bylo." ()

Pavlínka9

Ten film je tak krásně kontrovezní, speciální, čistý a zároveň syrový, že se nebojí ukázat ta zákoutí, která jsou ve vztahu i po nějaké době...souhlasím s komentářem Djkoma -ten vystihuje vše. ()

dANo

Polanski vo svojom vrcholnom diele o chorobnom vzťahu medzi mužom a ženou preukázal svoje schopnosti natočiť strhujúci a napínavý film o medziľudských vzťahoch medzi manželmi. Dokonca do toho dokázal zaujímavo vtesnať aj prvky erotiky, ktorá film ešte vylepšuje. ()

Flooyden

Z Polanského filmů, které jsem zatím viděl, se mi tento líbil nejvíc. Příběh o totální lásce a vášni je vlastně docela romantickou představou (nebo iluzí?). Že se nenaplnila? Příběh se naplnil bezezbytku; a co by to bylo za romantickou představu, kdyby se naplnila? ()

shantim

V tomto filmu je opravdu pořádný kus člověčiny a vůbec nejde o to, jestli se někomu zdá být zvrácená. Prožívání je tu dotaženo až za jakékoliv limity a věčnost smrti je zřejmě jediná, která ho dokáže uchovat. 85% hvězdiček ()

sheldonka.

Vůbec jsem nevěděla co od tohoto filmu čekat. Mám ráda, když se příběh vypráví a to mě tady opravdu potěšilo, což se o ději zas tak úplně říct nedá. Neříkám, že by jsem se nudila, to ne, ale něco málo mi tam chybělo. Polanski má i lepší filmy. 85 % ()

PollyJean

Velmi hezky podaný kontrast. Co je lepší, pomalé vyhasínání v korektně britském vztahu nebo bezmezná vášeň ústící do zkoumání nejrůznějších sexuálních praktik a měnící se postupně v rozmanité nuance mezi pomstou a nenávistí? Emmanuelle je místy i krásná, ale tančit by neměla, moc jí to nejde, zvláště ve chvílích kdy ví, že by měla působit sexy. Hugh docela přesvědčivě ztvárnil mladíka, který nezná ani život a vlastně ani svou ženu. Z dnešního pohledu docela vadí několik scén z disko klubů a výběr popových hitů, které tento nadčasový příběh zbytečně zasazují do konkrétní doby a prozrazují jeho stáří...3,5 ()

mirec88

Polanskiho ako režiséra si veľmi vážim. Jeho filmy, ktoré som doteraz videl ma vždy zaujali, či už svojou kontroverznosťou, hereckými výkonmi, tak aj myšlienkami. Tento film má všetko len nie myšlienku. Aspoň pre mňa. Ako film je to úžasný, Peter Coyote hrá vynikajúco, atmosféra je pohlcujúca, ale tá vulgárnosť, obscénnosť, miera erotiky ako aj samotné vyznenie filmu sú pre mňa veľa. Aj keď ten koniec bol veľmi šokujúci, na druhej strane to bolo jediné možné východisko z ich situácie. A ich vzťah, respektíve príbeh bol hnusný. Postava, ktorú hral Peter Coyote mi bola absolútne nesympatická a to, čo sa mu stalo si plne zaslúžil. Také hnusné veci, čo on robil s Emmanuelle Seigner mi boli úplne proti srsti. A potom, čo robila Emmanuelle s ním síce malo opodstatnenie, ale tiež mi to prišlo odporné. Proste celá myšlienka mi prišla nepríjemná. Preto dávam len 2 hviezdy. Film je to ale napriek tomu veľmi, veľmi silný a určite v niekom zanechá hlbokú stopu. ()

Pedross800

"SLEDOVAL JSEM VEŠKEROU KRÁSU SVĚTA ZTĚLESNĚNOU V JEDINÉM ŽENSKÉM TVARU" Psychologické drama plné spalující touhy a lásky, vášně ale také zrady, ponížení a zničující nenávisti. Drama plné těch nejrůznorodějších lidských emocí jaké jen velká láska a vášeň dokáže zrodit! Dechberoucí vyprávění hlavního hrdiny o jeho spalujícím vztahu s uhrančivou Mimi zasazené do stísněných prostor výletního parníku je podáno s takovou intenzitou, barevností a opravdovostí, až to bere dech! Kdo takovou spalující touhu a vášeň někdy zažil ten ví.... a kdo ne, ten naslouchá s otevřenou pusou jako roztomile naivní Hugh Grant . Tomuto dramatu není co vyčíst, málokterý film dokáže vyobrazit sílu emocí a vášní jak pozitivních tak negativních jako tento a k tomu ta hudba Vangelis..... dokonalost "V DUCHU JSEM JI VIDĚL JAK SE DÍVÁ NA PŘEKRÁSNÝ SRPEK MĚSÍCE, KTERÝ JSEM VIDĚL I JÁ. VNÍMÁNÍ ZÁLEŽÍ NA ROZPOLOŽENÍ MYSLI. PRO NI TO BYLO JEDOVATÉ OSTŘÍ, PRO MĚ SLADKÁ LUNA" ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Polanski holduje masochismu

Polanski holduje masochismu

21.09.2012

Roman Polanski a erotická černá komedie? To zní jako něco, co by mohlo fungovat. A to není narážka na jeho soukromý život, ale na jeden z jeho nejlepších filmů – Hořký měsíc. To sice nebyla komedie,… (více)