Záhada, skládanka, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému v stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista). (Česká televize)

Foogas

Vynikající hudba Jerryho Goldsmitha tomuto kousku dodává na atmosféře. Stejně tak vynikající kamera a vlastně i herecké osazenstvo. Ale ten příběh se táhne a vykonstruovává se do konce, který až tak epický není. Je to fajn noirovka, ale mohla být mnohem lepší. ()

lukas11the

Tento film, diváka chytne a nepustí. Pro mě to je poutavý detektivní příběh se řadou zvratů, a divák se snaží společně s Jackem Nicholsonem všemu přijít na kloub. Musím vyzdvihnout finální scénu, ta se do mě zapsala asi nejvíce. Několik dní sem nad tím musel intenzivně přemýšlet. Takže hodnocení je jasných 5 hvězdiček. ()

beeleg

Skvělá noir atmosféra a můj oblíbenec Jack Nicolson. Bohužel vizuálně a herecky je film daleko zajímavější, než scénářem. ()

Salvator

Film s úžasnou atmosférou si udržuje napětí po celou svou délku. K tomu famózní Jack Nicholson, kterého buď milujete nebo nesnášíte. Nic mezi tím. ()

Syndrom

Ať je to jakkoli malý nebo velký v každý sekvenci probublává další. Ten film má neskutečně silnej motor. Nejlepší retro. ()

brasek

Snímok má bezpochyby svoje čaro lenže na mňa pôsobí vlažne. Mysteriózny? Neo-noir? To sú výrazy ktoré ma lákajú. Buď som mimo obraz, alebo mám vysoké nároky. ()

Scaevola

Po řemeslné stránce vlastně není snímku co vytknout, a přesto nejsem zcela přesvědčen: Příběh samozřejmě precizně buduje fikční svět se vší jeho nevěrohodností a vypravěčskou nespolehlivostí, leč místy jsem měl pocit, že se ve své vlastní iluzi sám ztrácí, nedotahuje některé linky a nevysvětluje motivaci několikerých postav. Závěrečné skandální odhalení mi pak nezapadlo do celkové textury vyšetřování a ač bylo jistě šokující, vlastně mne nepřesvědčilo, že bylo skutečným hybatelem všech událostí, jež ke konci notně ztrácely dech. Což je škoda, protože J. Nicholson je podmanivě nepřekonatelný i s nařízlým nosem. ()

Andrrew

Vytříbená (neo)noirová detektivka z dílny Romana Polańského, které na dokonalosti ubírá snad jenom místy trochu pomalejší tempo a vytrhané obočí jinak velice půvabné Fay Dunwayové (psáno s nadsázkou). Ale teď k těm dobrým stránkám tohoto filmu, kterých není málo. V první řadě nepřekonatelný scénář Roberta Towna, skvělá hudba Jerryho Goldsmithe, ale hlavně bravurní výkon Jacka Nicholsna v roli Jaka Gittese, bývalého policisty z čínské čtvrti, který se stal soukromým detektivem, protože na rozdíl od jeho bývalého parťáka Lou Escobara a jemu podobných nechtěl být součástí tehdejšího zkorumpovaného systému. Odmítal být součástí něčeho, co bezohledně ničí bezmocné jedince a společenské dobro v zájmu pár vlivných lidí (Noah Cross), kteří jsou díky jejich prostředkům nedotknutelní. Čínská čtvrť není jenom názvem, dílčím motivem nebo místem, o kterém se v průběhu filmu mluví s určitou tajemností. Je to promyšlená metafora marnosti, místa, kde jedinec s dobrými úmysly sám proti zkorumpovanému systému nic nezmůže, jak se ukáže ve zdrcujícím závěru filmu "Forget it, Jake. It’s Chinatown.“ ()

stanlyOu

Najkvalitnejšia Noir zaležitosť aká kedy bola a scenár ktorý sa asi nedá prekonať. Koniec čo šokuje ale zaroveň pôsobi akoby ani iný nemohol byť. Najlepší Polanskeho film.   10/10 ()

PTuranyi

Výborná detektívna dráma postavená hlavne na atmosfére a výbornom hereckom výkone Jacka Nicholsona. Jake Gittes, ktorého stvárňuje je totiž súkromný detektív, ktorý navzdory zdravému rozumu pchá nos do vecí, do ktorých mu nič nie je. Zároveň je veľmi tajnostkársky, takže sa s divákmi o máločo podelí a popri tom ako ho všetci vlastne ťahajú za nos, prichádza na veci, pre ktoré by o ten nos kľudne mohol prísť. S nepochopiteľnou colombovskou neodbytnosťou tak odhalí tajomstvo, ale tragédii zabrániť nedokáže. ()

gabo

Čínska štvrť je mojím najobľúbenejším filmom noir. Cynický detektív Jack Nicholson, osudová Faye Dunaway a charismatický John Huston. Vynikajúca detektívka a Polanskeho najlepšie obdobie. ()

MaideN-SK

Jeden z najlepších filmov aké som videl, skvelá atmosféra, vynikajúci príbeh, herci, réžia, kamera... dokonca aj sám Polanski odohral jednu maličkú rolu. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young

19.10.2023

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

17.02.2022

Chystaný komiksový snímek The Batman režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic) s Robertem Pattinsonem (Maják) a Zoe Kravitz (Sedmilhářky) v hlavních rolích se na internetu v posledních týdnech… (více)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (více)