Záhada, skládanka, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému v stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista). (Česká televize)

reAnimat0r

Skoda, ze som uhadol ako film dopadne, takze zaver ma neprekvapil. Tam kde sa zacal aj skoncil .. nedokazal ju ochranit .. It's Chinatown. Inak by som hodnotil maximalne. 9/10 ()

Jack.Pott

Pozvolné, rozvážné, mistrovsky odvyprávěné. Stojí za to vidět už pro samotnou radost z filmařského umění, nejlépě během volného odpoledne, když má člověk chuť prostě vychutnávat. ()

exoomer

Asi to bude tym, ze som z kazdej detektivky po 5 minutach uplny idiot. Nepamatam si mena, ani tvare, takze som uz v 30 minute nemal ponatia kto o com a o kom hovori. Ak ale nepocitam dej, filmik pekny. Skusim pozret 2x, mozno tomu pridem na klb. ()

Bazilich

Polanskiho Chinatown je při povrchním pohledu jen nejklišovitějším retro-noirem. Cynický hrdina s minulostí, na niž nechce vzpomínat, krásná tajemná dáma s tragickým osudem, zkorumpovaní policajti a politici, cigára a melancholie... Bez znalosti (po filmu to má skoro stejný účinek) Los Angeleských "water wars" je požitek z podívané jen poloviční. Čínská čtvť (ve filmu slouží pouze jako analogie) plná gangů, obyvatel mluvících rozličnými nářečími, nepsaných zvyklostí, jež se nám zdají exotické, a složitých vazeb mezi jednotlivci je místem, kde se policie snaží působit "as little as possible"...protože to, co považujete za pomoc oběti, může vést nakonec k její zkáze. Podobně je na tom svět politiků a velkých investorů - nečinnost je někdy to nejrozumnější řešení. Vše tragické, co se stalo v minulosti, se ve filmu opakuje - stejně tak reálné "války o vodu", které jsou vedeny již více než století, jsou zoufalým opakováním chamtivosti, podvodů a nedbalostí s katastrofálními následky...oběti i viníci jsou stále titíž. První díl zamýšlené trilogie s detektivem Gittesem, která se zabývá boji o zdroje - o vodu, ropu a zem, měl za jeden z cílů varovat před bezohlednou lidskou chamtivostí - paradoxně tím, že zůstal na dlouho jediným zfilmovaným (až do roku 1990, kdy byl natočen druhý díl - The Two Jakes), se do povědomí zapsal jen jako první snímek neo-noirové vlny. ()

maldoror16

Rozhodně kvalitní, dnes již klasický filmový počin co do filmařského i hereckého umění, velmi stylová krimi říznutá noir, podařená výprava i atmosféra doladěná výtečně pasující hudbou, vesměs inteligentní příběh...o tom žádná...nicméně mě film jako celek nijak extra neoslovil, příběh mě vůbec nevtáhl, celé se to nějak nemotorně a zdlouhavě táhlo, napětí či poutavost jsem marně hledal a nenašel, zápletka, pointa i závěr dosti nezáživné, prostě toto bych si už podruhé určitě nepustil a ani nevydržel, ale proti gustu...:) ()

megajalec

Tomuto som na chuť neprišiel. Prišlo mi to na štýl: hovno si sadlo na poličku a myslelo si, že je lekvár. Aj tu sa niekto chcel hrať na noir, no ostalo len pri hraní sa. Nedotiahnuté, samé náznaky. Atmosféru to malo celkom fajn a takisto aj Nicholsona. Pripomínalo mi to Columba alebo Hercule Poirota. A ku koncu mi bolo úplne jedno, ako to celé dopadne, kto to má na svedomí. Vôbec ma to nevtiahlo, slabá pútavosť ()

pepad3

Jedno z nejlepších krimi, které jsem kdy viděl. Napětí vytažené do těch nejvyšších hranic a naprosto geniální atmosféra, spolu s výbornou zápletkou dělá z tohoto filmu klenot. Výborný závěr a v celém filmu geniální Jack Nicholson. ()

Phex

Stylová detektivka kde vše je tak trochu jinak než se na první pohled zdá. Přál bych si doma šatník Jake Gittese - snad v každým záběru je Nicholson navlečenej v jiném perfektním obleku. ()

shaacul

Klasický noir film. Snad jen ten Jack pije méně než Marlowe. Nicholson hrál Gittese výborně, civilně, bez svého ďábelského úšklebku který má téměř ve všech filmech. Už proto jeden z jeho nejlepších výkonů. Děj filmu mě donutil se zamyslet nad tím jestli bylo mlácení žen normální ve 30. letech nebo ho jako normální brali i v letech 70 a zda zneužívání náctiletých ve scénáři byla jen náhoda nebo se Polanski inspiroval u sebe. Na filmu je vidět evropský přístup Polanského, snad nejvíce v závěrečné scéně. Producent chtěl aby dopadla opačně než jak si jí nakonec Polanski prosadil. Pobavilo mě že si hlavní aktéři po postelové scéně vykají. Za **** ()

prochyn

Na rok 1974 asi dobrý. Film ale srážejí dolů zdlouhavé nudné pasáže. Jako když se v ruském filmu díváte dvacet minut na břízky. ()

julyberda

Do Chinatown jsem musela dospět. Kdysi mi vadila ta zdlouhavost, dnes si její atmosféru vychutnávám. Kdysi mi připadala bezcitná, dnes se mi připadá,že je ta jízlivost opravdovější a upřímější než všechny vřelé emoce na tomto světě. ()

pollstro

První zkušenosti s Romanem Polanskim a musím říct, že jsem si nemohl vybrat lépe. Chinatown je vskutku kouzelné dílo, které potřebuje opravdu velkou dávku trpělivosti, poněvadž tempo je hodně pomalé, ale za to jsem si mohl v klidu vychutnávat veškeré aspekty celého filmu. Velice nevinný začátek se v závěru proměnil v grandiózní finále, které musí každého vyvést z míry. Půvabné tóny Jerryho Goldsmitha vytváří skvělou, místy až kouzelnou atmosféru a je smutné, že byl o Oscara doslova okraden. Suché a rozpálené LA svědčí Jacku Nicholsonovi opravdu náramně a přesvědčil mě, že dokáže zahrát podobné role bez jakýchkoliv problémů. Precizní, místy až důkladná filmařina Polanskiho, která společně s vynikajícím scénářem dokázala snímek vysunout neskutečně vysoko. Bohužel se v ten samý rok objevilo druhé pokračování Godfathera a veškeré Oscary směrovali tímto směrem. Objevují se diskuzi, že páni akademici zaspali a druhému pokračování mafiánské ságy připsali až moc cen, s čím v jistých kategoriích naprosto souhlasím. Strach, jenž doprovázel Jacka Nicholsna v průběhu celého jeho života ho ve velkolepém závěru zastihl znova, nekonečné troubení klaksonu a šokující pohled Gittese nenechal žádného diváka klidným. Snímek, jenž je díky pomalému tempu vyprávění tak okouzlující, že si v klidu vychutnáváte každou sekundu a necháváte se pozvolna unášet za doprovodu úžasné hudby hlouběji do příběhu. Tohle je bez debat nejlepší snímek 70. let! "Forget it, Jake. It's Chinatown. " ()

harycek

Čekal jsem od toho mnohem více podle zdejšího hodnocení , možná v době vzniku to bylo cosi objevného , ale nebýt J.N. a pěkných exteriérů dal bych o bod méně, vcelku nudný, táhnoucí se příběh skoro o ničem který ani neobjasnil moc jasně motivy vraždy s hloupým až klišovitým koncem!!! ()

Hruskovice

Zajímavě odporný příběh s pár nadprůměrnými scénami, ale jako celek to na špičku u mě nemá. Faye Dunaway je tak úchylně divná, že jsem jí fakt věřil co se jí vše mělo údajně stát a Nicholson řízný soukromý očko co mě několikrát rozesmál. ()

sorrow

Ač je film starší než já, po celou dobu mého života mně nějak unikal a shlédnul jsem ho teprve nyní. Za mě velká spokojenost a zejména oceňuji vynikající herecký výkon Jacka Nicholsona, tak jak jsme u něho ostatně zvyklí. ()

Osvícený

Stručný průvodce užíváním těch nejpříjemnějších scénáristických struktur, aneb příběh který zaujme, uchvátí, uspokojí a jen tak se nezapomene. ()

JuveIt

Úchvatný snímek s vynikajícím Jackem Nicholsonem. Roman Polanski v nejlepší formě. Výjimečný snímek s dech beroucím finále jako třešničkou na dortu. ()

Karlos8

Začátek má hodně slušně nakročeno k něčemu epesnímu, ale to se bohužel nestane, jelikož se vše začne zamotávat, zamotávat a zase zamotávat. Dochází tak k lehké dezorientaci kdo komu, co provedl, kdo s kým mluvil nebo proč tohle udělal. Je to poměrně velká škoda, protože struna v podání nervů diváka se nedá napínat donekonečna. Na druhou stranu noblesní kostýmy a přesvědčivé výkony dodávají snímku na síle, ba co víc z něj dělají velmi solidní dílo, u kterého člověk vydrží až do závěrečných titulků. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young

19.10.2023

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

17.02.2022

Chystaný komiksový snímek The Batman režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic) s Robertem Pattinsonem (Maják) a Zoe Kravitz (Sedmilhářky) v hlavních rolích se na internetu v posledních týdnech… (více)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (více)