Je 2. polovina 22. století a kosmická loď Ikarie XB 1 putuje k Alfě Centauri za průzkumem mimozemských forem života. Její posádka, složená z vědeckých kapacit různých oborů, je daleko od sluneční soustavy vystavena neznámým, nepředstavitelným hrozbám. Ale veze si s sebou i řadu svých všedních lidských starostí a radostí. (NFA)

PTuranyi

V svojej dobe určite dobré sci-fi, ale čas sa na technickej stránke výrazne podpísal. Futurizmus tu trčí z každého kúta. Je to skôr psychologická dráma takže akcia je tu len v náznakoch. Dej je tak trocha toporný a čierno-biela schéma je evidentná. ()

Kaleidoskop

Ikarie XB 1 rozhodně patří mezi klasiku československé kinematografie a ano, jsem ostuda, že jsem se k jejímu zhlédnutí dostal až dnes. Nicméně ani dnes nevím, jak vyjádřit genialitu tohoto díla. Myslím, že to dobře ukazuje už fakt, že autoři nepotřebují velké množství fantaskních světů, s ještě větším množstvím mimozemských příšerek k tomu, aby dokázali rozvinout napínavou atmosféru. Pravda film obsahuje trikové sekvence, které mohou místy vypadat trochu jednoduše a směšně, nicméně připomeňmě si, že toto vzniklo skoro 14 let před Star Wars, v malé socialistické zemičce uprostřed Evropy. Navíc na uvěřitelnosti jim rozhodně přidává kamera Jana Kališe, která komponuje většinu záběrů tak, že nechává v obraze dostatek prostoru vedle hlavy herce i pro propracovanou mizanscénu. V neposlední řadě pak musíme zmínit hudbu Zdeňka Lišky, ale to je génius sám o sobě, tam by byla chvála nošením dříví do lesa. Myslím, že díky tomuto filmu má naše země světové sci - fi kinematografii co říci a máme být právem na co hrdi. ()

Parsek

Jistě bez debaty nepřekonané české sci-fi. Je to perla, kterou bychom si měli chránit. Zároveň Ikarie dokazuje, že i bez "super" triků sci-fi film může fungovat. Chce to jen dobrý scénář, režii a herce. ()

jaza

Zatím nepřekonané české sci-fi... tématická hudba Zdeňka Lišky je jedním z klenotů české filmové hudby. ()

J. K. Lister

Na svou dobu u nás zcela vyjímečný snímek, jemuž se v ČR žádný nemůže vyrovnat. Skvělé exteriéry kosmické lodi, kvalitní psychologie postav i příběh samotný, jenž se stal inspirací pro ostatní filmaře sci-fi. Pro mě je neustále českou klasikou, která patří do fondu české kinematografie. ()

robbez

Nejzajímavější stránkou filmu jsou asi výtvarné dekorace a herecké výkony. Sešla se tu řada nejlepších českých herců té doby. Když filmaři před padesáti lety točili sci-fi, tak měli omezené technické prostředky a museli více zapojit svou fantazii a vynalézavost. Výsledek má tak možná větší půvab a originalitu než některé dnešní velkofilmy s neomezenými trikovými možnostmi. Samotný příběh se ale poněkud nudně vleče. Chtělo by to každopádně trochu živější a bohatší děj. Inspirace knihou Stanislawa Lema je opravdu jen velmi obecná. Lemova kniha má mnohem širší záběr a větší hloubku. Pokud někdo film srovnává se Solaris nebo Vesmírnou odyseou, tak mi tu chybí jejich magická atmosféra. ()

Otan

Snad jediný český sci-fi ,který má opravdu smysl.Nakonec - o jiném vlastně ani nevím,alespoň takto koncipovaném.Ano,technické možnosti v roku 1963 byli takové,jaké u nás byli.Ale o nich zjevně v tomto filmu nejde a nejen proto se mi docela líbí.76% ()

sososo

Ve své době naprosté zjevení. Ostatně myslím, že takhle čistokrevná sci-fi u nás už poté nevznikla. Osobně mě vždycky vadil patos jednání hlavních postav, ale i tak velmi dobré. ()

the_weaver

Nevadí mi naozaj jednoduchý príbeh, ani absencia špeciálnych efektov.↵  Vadia mi bizarné interiéry, ktoré sú len pre efekt, ale reálne sú nepoužiteľné - steny deravé ako ementál; prístrojové dosky bez klávesnice a displeja, za ktorými sedia ľudia a pozerajú na pár kontroliek (chýbajú už len dierne štítky); telocvičňa bez podložiek na cvičenie, zato s detskými preliezačkami, relaxačnými lehátkami, gigantickou diskoguľou a sprchou na vyvýšenom pódiu (to by sedelo tak do stripklubu).↵  Vadia mi trápne surrealistické hlášky typu "Země není, Země nikdy nebyla." či "Myslíš? Nemyslím, vypočítal jsem to." a naťahovanie filmu o malicherné záležitosti typu - prečo neletí tá osoba, ale letí iná.↵  Vadí mi scéna s prvoplánovým prorežimným kydaním hnoja na západnú spoločnosť z 20. storočia a celková nadradenosť nad 20. storočím, a pritom už za pár desaťročí od vzniku filmu je väčšina technológií vo filme na smiech.↵  Film sa snaží vyvyšovať nad civilizáciu 20. storočia, výsledkom je o to väčšia patetická úbohosť, tých pár zaujímavých nápadov to nezachráni. ()

Reyak

Na tak nákladné kulisy pokulhává příběh. Jinak za výbornou atmosféru prvního českého sci-fi za **** ()

Jay.P.j.

Špička českého sci-fi. V podstatě předloha pro star trek . Škoda,že se dnes už české sfi-fi nedělá,i když...... ono už je sci-fi to,že skoro v každém českém filmu se objeví Bolek Polívka. Kdo by to v osmdesátkách předpovídal, byl by za blázna :-D . ()

Cesty timem

V dnešní době se tohle špatně hodnotí, protože zub času už provedl své a některé věci a scény působí směšně (robot...). Ale s ohledem na dobu vzniku a na to, že bez toho filmu by třeba nevznikl můj (a nejen můj) neoblíbenější Polákův seriál "Návštěvníci" a také jako poctu Zdeňkovi Liškovi a jeho vesmírné "kakofonii" dávám za 4*. Myslím, že je to v poměru se zmíněnými Návštěvníky a dalšími filmy, spravedlivé. ()