Jednoduchý plán

• USA A Simple Plan (více)

Bratři Hank a Jacob Mitchellovi se s přítelem Louem vracejí ze hřbitova, a když jim vběhne do cesty liška, nabourají. Jacob s puškou v ruce pronásleduje lišku, ač ho Hank upozorňuje, že se nacházejí v chráněné oblasti. Hank a Lou jdou za ním do lesa a narazí na sněhem zapadané havarované letadlo, v němž najdou mumifikovaného pilota a tašku plnou stodolarovek v celkové hodnotě 4 miliony 400 tisíc dolarů. Hank trvá na tom, že nález musí ohlásit na policii, ale Lou ho přesvědčuje, že za daných okolností peníze vlastně nejsou ničí, a pokud si je nechají, není to vlastně krádež, navíc, že pravděpodobně pocházejí ze špinavých obchodů s drogami. Za několik dní bude Hankova žena Sarah rodit a mladá rodina financemi neoplývá, Hank se proto  nakonec nechá umluvit, aby si peníze nechali, ale s podmínkou, že je schová a jestli se do jara po nich nikdo nebude shánět, až pak si je rozdělí. Sáře se nelíbí, co udělali, a navrhne, aby Hank část peněz vrátil do letadla, pak to bude vypadat, že se nic nestalo. Hankovi se nápad zalíbí a ráno se vydá s Jacobem na místo činu. Když se kolemjdoucí soused Dwight Stevenson zastaví u psychicky labilního Jacoba, v obavě z prozrazení Jacob na něho vystřelí a zdá se, že Dwight je mrtvý. Hank chce zachránit bratra a souseda odváží na jeho sněžném skútru k potoku s úmyslem naaranžovat vše tak, aby to vypadalo jako nešťastná náhoda... (TV Prima)

Perverz

Sam Raimi je prostě zručný režisér. A vybral opravdu skvělý herecký amsábl. Který drží film minimálně z padesáti procent.. Uvěřitelnost situací totiž táhnou herci. Nezpochybňuji však režii, ani scénář, to ani nejde. Najdou peníze, jsou tři, dva z nich jsou ale takoví retardi, hloupí. Zamotá se to, a mrtvých přibývá. Pořád jim jde o kejhák, a držíte jim palce, a zároveň čekáte jak se to vyvine. Po scéně v domě manželů, jsem si hned říkal, no jak totok dopadne?? Vůbec netušíte jak se to vyvine.. Takže napětí? Ano. Ještě před závěrem jsem měl dobrý pocit z konce. Pak ještě přijde závěr, no, i když bych byl rád kdyby to skončilo pro Paxtona trochu lépe, Raimi to vzal jinak, a celý film ještě umocnil svým koncem. A udělal dobře. Jo prachy, ty prostě hýbou světem, stejně jako žrádlo, jako drogy, chlast, a vagína... ()

Rozjimatel

Povedzme si to otvorene, Bill Paxton je iba herec menších rolí, takže jeho obsadenie do hlavnej role žiadnemu filmu na kvalite nepridá. Taký Billy Bob Thornton, to je rozhodne iné kafé a aj v tomto filme to dokazuje. Čo však z toho, keď postavy sú nevýrazné, bez hĺbky a keď sa ozvú, šuští to papierom. A ani zápletka nie je obzvlášť nápaditá, tie zvraty často pôsobia dosť naivne (hoci podobné Fargo nemám veľmi v láske, ale to je v tomto smere určite premakanejšie a štýlovejšie). Čo sa vo filme celkom podarilo vytvoriť, tak to je dosť solídna atmosféra strachu a napätia (s ohľadom na prostredie doslova mrazivá), aj vďaka výbornej hudbe Dannyho Elfmana. Najviac mi utkvela v pamäti výborná scéna nabíjania revolvera. ()

sona123

Říká se dvakrát měř, jednou řež, nebo taky kam nemůže čert, tam nastrčí ženskou (nebo tak nějak). A tohle je skvělou ukázkou, báječně propracovaným psycho-dramatem, kde jeden krok vede k dalšímu, ještě horšímu, a finále, to je poslední tečka. A pointa: dodržuj Desatero. ()

aLPaC

Opravdu výborný krimi thriller, odehrávající se v prostředí zimního maloměsta. To mám rád. Příběh je velmi dobře propracovaný, plný zvratů, intrik a plánů. Závěr mě odzbrojil a jen tak tak, že jsem nakonec nedal plný počet. Oba Billové jsou výborní, stejně tak Bridget Fonda, z které se nakonec vyklubala celkem pěkná mrcha. Je to smutné, ale peníze vždy nakonec zvítězí. Opět výborný Raimi. Už mi od něj zbývá vidět jen Darkman. ()

Yoss

Zaujímavý scenár s vydarenou zápletkou a výborne hrajúcim Bobom Thorntonom - looser, ako sa patrí. Bridget Fonda je zase parádne otravná a manipulatívna. Napätie stúpa, mŕtvi pribúdajú, bezradnosť sa zväčšuje. Poctivo vystavaný triler, ktorý má možno iba jednu, aj keď drobnú slabinu. Neviem, či je možné, aby si šerif, hoci aj v malom meste neoveril identitu niekoho, kto sa vydáva za agenta FBI :-) Inak pohodička, film odsýpa parádne. ()

Klajnik

Fargo to připomene každému a ačkoliv má jen o pár % méně, tak je to o několik úrovní horší film. Pokud mám sledovat bandu neschopných vidláků páchající zločin, tak budu rád za dávku grotesknosti, jak tomu bylo ve Fargu nebo Bayově Potu a Krvi, páč když s postavami nelze soucítit, nutno k látce přistoupit tak, aby se jim šlo aspoň vysmívat. Zločinci Potu a Krve jsou debilní, ale člověk se jim musí jenom smát a protože ho ty postavy baví, tak je chce nadále sledovat. Tento film se ale bere moc vážně na to, že není dost dobře vystavěný. Postavy chybují, zmatkují, protagonista se rychle smíří s tím, že je zloděj a vrah (s čímž bych neměl problém, páč svědomí se přeceňuje, ale film chce, abychom beztak viděli nějaké jeho trápení, které však vyznívá příliš zkratovitě). Jeho bratr na druhou stranu "cítí zlo" a na konci filmu se nechá odpravit svým sourozencem, aby s tím nemusel dál žít. Občas jsem byl z chování postav otráven. Jsou přiliš nezábavné, nezajímavé (prostě nepozoruhodné) a tupé. Nedokázal jsem se na ně naladit. ()

Oralfabet

Srovnání s mistrovským dílem, jimž je Fargo, sice možná není úplně fér, ale stejně se mu bohužel Simple Plan jen stěží vyhne (zmíněno je tady v každém druhém komentáři). Billy Bob Thornton je nepopiratelně boží, ale něco tomu trochu prostě chybí. 7/10 ()

jilda

Výborný scénář, super Billy Bob Thornton, kdo zabije jednoho člověka, na dalším už mu nesejde. Tenhle film je minimálně tak dobrý jako Fargo, hlavně závěr je opravdu překvapivý a drsný. Také se nevyhnete otázce, co byste ne jejich místě udělali vy sami. No, já bych ty dolary asi nevracel a pak by se to pokazilo.........jako ve filmu :-) ()

El Loco

„Jednoduchý“ thriller so skvelým obsadením (B.Paxton, B.B. Thornton), ktorý hovorí o tom ako môže človeka zmeniť vidina bezstarostne získaného bohatstva. Do tejto situácie sa dostáva trojica chlapíkov, ktorý objavia v havarovanom vraku lietadla 4 400 000 $. Spočiatku to vyzerá jednoducho, ale neskôr nastane nezastaviteľná lavína nečakaných problémov s ktorými sa budú musieť vysporiadať, aby si peniaze mohli nechať a užiť si ich. Neštítia sa ani zrady, intríg, či vraždy. Nakoniec však je aj tak všetko zbytočné. ()

hell_boy

Jednoduchý plán je skvělý film, o čemž svědčí i zdejší komentáře. Mě nezbývá než s tím souhlasit, ale na 5* jít nemůžu, poněvadž hlavně první polovina filmu mě příliš nenadchla a to hlavně díky nepochopitlnému chování hlavního hrdiny (a jeho manželky). Určitě byl záměr ukázat, jak dokážou člověka změnit peníze, aleco je moc, to je moc. U "dutých" vesničanů to jde pochopit, ale vysokoškolsky vzdělaný hlavní hrdina mi přišel místy tupější než jeho bratr (famózní B.B. Thorton) a jeho křehká ženuška jako jeden z hlavních myslitelů...zkrátka trošku přehnané. I přesto se jedná o vynikající film, s výbornými hereckými výkony a skvělým závěrem. ()

wampire23

Tomu sa teda povie ,,jednoduchý plán". Sam Raimi nám naservíroval krásnu ukážku toho, čo všetko je človek ochotný urobiť kvôli peniazom. Dvaja bratia a ich kamarát sa náhodou dostanú k veľkému balíku peňazí a rozhodnú sa nechať si ich. Ale potom nasleduje reťazec bizarných situácií a postupne si uvedomujú, že nechať si ich nebol ten najlepší nápad. Sledujeme, ako hlavný hrdina začne strácať kontrolu nad vecami a postupne aj sám nad sebou. Začnú sa množiť mŕtvoly a jednoduchý plán sa začína zamotávať. Film veľmi podobný Fargu, coenovskú atmosféru je cítiť každým jedným záberom, dokonca majú aj mnoho spoločného, od všadeprítomného snehu až po balík peňazí. Záver bol vynikajúci a bol len dôkazom toho, že peniaze dokážu zničiť človeku život od základov a človek by si mal vážiť to, čo má a nie sa krvopotne snažiť prísť k veľkému majetku. K hereckým výkonom netreba veľa dodávať. Všetci boli skvelí, ale Billy Bob Thorton bol ešte o triedu lepší. Úžasné stvárnenie spomaleného muža, ktorý v živote nič nedokázal, ale snažil sa zachovať morálne a ku všetkému sa priznať, čo z neho robilo príklad pre ostatných. Kto však bude dávať na slová blázna? Skvelý film od réžie cez samotný vypointovaný príbeh až po herecké výkony, ktorý ukazuje hrôzu najväčšej ľudskej túžby. P.S. Pri sledovaní som si často spomenul na majstra Hitcha a niektoré jeho kúsky (najmä na jeho seriálový komplot, ale aj na jeho začiatky). Jednoducho 95%. ()

Greg25

Jak se zachováte, když jen tak náhodou objevíte 4 400 000 amerických dolarů? A jste schopni kvůli nim i vraždit? Jeden z nejvěrohodnějších a nejlépe natočených thrillerů se strhující mrazivě ponurou atmosférou, které můžete vidět. S hereckými představiteli jež do děje perfektně pasují a s koncem, který vás stoprocentně překvapí. 95% ()

RomanHyde

Jednoduchý plán lze opravdu postavit vedle Farga a nemusí se červenat!!! Už jen to je vynikajcí výsledek. Fargo, co by typicky coenovské, obsahuje prvky černého humoru, kterým je okořeněno drama... Jednoduchý plán vyznívá temněji, moc se nevyklání ze škatulky dramatu a divák je opravdu v závěru doslova "vycucnut". Scénář je perfektní a nabízí jeden kotrmelec hlavních hrdinů za druhým, herci podávají skvěle výkony. Billy Bob Thornton je neskutečně přesvědčivý a jeho ztvárnění Hankova bratra, co by životního outsidera je nezapomenutelné a krásně rezonuje s jeho hořkým koncem. Jednoduchý plán je prostě parádní a zaslouží si skoro pět hvězd. S Fargem jsou si tématicky velmi podobné a vyznívají obdobně hořce. Ano to je ten pocit, který ve vás po sledování zůstane. Fargo hodnotím o trošku lépe, jelikož filmařsky je vyšperkovanější, Jednoduchý plán je však také první liga!!! ()

rotel

Prvé, čo ma napadlo bolo, že je to klon filmu Fargo. Po prečítaní viacerých komentárov som zistil, že niečo podobné cíti väčšina divákov / skôr by sa dalo povedať - každý kto videl oba filmy /. Výborné ! ()

jorgus

dalsi z brilantnich zimnich thrilleru kde zaveje snehu doslova pomahaji k mrazive atmosfere..po vlaznem seznamovacim uvodu prichazi kolobeh bezvychodnosti a vrazd ktery je skvele odvypraven az do mraziveho konce v lese..jedine co mohu filmu vytknout je nesmyslnost nekterych vrazd, kde je scenariste dle meho mohli vynechat k dokresleni pevnosti pribehu:) ()

Martyr

Mal to byt Jednoduchy plan, a veru bol. Uschovat najdene peniaze o ktorych nikto nic nevie, pockat kym sa situacia vyvrbi, bojovat z miernou paranoiou a nakoniec si uzivat vysnivaneho blahobytu. Nebyt zopar malickosti, ktore jednoduchy plan skomplikovali do nevidanych rozmerov. Ako sa situacia vyvinie je jasne od zaciatku asi kazdemu, ale ako to uz pri vybornych filmoch byva, aspon jedno prekvapenie vas neminie. Jedno pisem preto, ze Simple plan patri do kategorie kuskov, ked si myslite ze scenar je vycerpany uz v polovici a do konca bude dej stracat na kvalite, pricom prave tu sa zacinaju patalie zucastnenych a prave herecke momenty, pri ktorych prestavate verit vsetkym a vsetkemu. Myslim, ze herecky koncert a ovacie pre genialneho Billyho Boba a jeho zlty usmev boli sucastou planu, popri jeho boku vsak bola pre mna druha hviezda Bridget Fonda, ktorej omamenie peniazmi srsalo z oci a bola nechcenym hnacim motorom vsetkych udalosti. Niekde som cital porovnania z Fargo-m, a musim priznat ze aj mne nejaky suvis medzi tymito dvoma filmami prisiel na um. Pravdepodobne to ale bude len mrazivym pocasim a bielou pokryvkou, ktora vo mne vyvolala pocit vianoc :-), pretoze tieto dva filmy sa vzhladom na kvalitu Simple Plan nedaju vobec porovnavat. Nevidim jediny dovod, preco by som nemal dat 5 hviezd. ()

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců