Princezna Nevěsta

• USA The Princess Bride (více)

Hrdinové bez bázně a hany, chrabří piráti, všemocní kouzelníci, démoničtí zlouni a princezna čekající na záchranu – prostě pohádka, jak má být, jen tentokrát trochu lépe a s nadhledem... Žila, byla překrásná dívka jménem Pomněnka, která vyrůstala na statku. Tam také pracoval mladý čeledín Westley a jak už to tak bývá, postupně oba zjistili, že je k sobě něco pojí. Přísahali si věčnou lásku, ale aby mohli být svoji, odešel Westley do světa vydělat si peníze. Jenže loď, na které se plavil, přepadl Strašný pirát Roberts, jenž jak známo nebere zajatce. Truchlící Pomněnka padla do oka rozmarnému princi Humperdinckovi a ten oznámil, že si ji vezme za ženu. Ale než dojde ke svatbě, odehraje se sousta věcí, počínaje únosem princezny a konče znovuzrozením Westleyho. A to nemluvě o nezměrných dobrodružstvích, která naši hrdinové cestou za láskou a svobodou budou muset podstoupit, a setkáních s roztodivnými postavami jako jsou veršující obr Fezik, strůjce zázraků Divotvorný Max a především mistrovský šermíř Inigo Montoya. (Česká televize)

revere

Pohádka s velmi rafinovaným dějem a inteligentním scénářem, které snad nic neschází. A také nic nepřebývá, tím myslím i stopáž. Navíc Peter Falk v roli dědečka - vypravěče jako bonus. ()

RoyBatty444

Niečo čo si veľmi rád pozriem a vnesiem sa do modernej rozprávky s humorom, ponaučením, láskou, zdvorilosťou a veľa ďalších pozitív, ktoré človeku v priebehu roka chýbajú a cez vianoce si ich pripomína. Ďalej musím vyzdvihnúť dobrý soudtrack a dobré herecké výkony. ()

Damnsinead

Zase jsem se jednou hodinu a půl nudila. Ty hlášky jsou super, ale to je všechno, co z filmu stojí za zapamatování. Nejvíc bavili Inigo Montoya a Fezzik., Westley mě přestal bavit ve chvíli, kdy si sundal Zorro masku. Ale kromě toho je tu jen staré známé pohádkové klišé, které se Princezna nevěsta snaží tak usilovně parodovat. Moc jí to nejde. A ve výsledku máme film, na který zapomenu půl hodiny po shlédnutí.. ()

Zeuke

Bozinku kam na to ti lidi chodi! Takova pitomina,na me az moc moderni s dirama v deji,ovsem konec s poloochrnutym hlavnim hrdinou me musim uznat pobavil. ()

Gyl

Příběh nic moc. Jinak celkem pěkné. Trochu to atmosférou připomíná Angeliku nebo Tři mušketýry, ale je na tom hodně vidět, že tohle byla chudá princezna. ()

Bohulib

Film mi doporučili známí, pro něž je to jeden z nejoblíbenějších rodinných filmů. Možná jsem měl proto přehnaná očekávání. Film mi připadal jen mírně nadprůměrný, herecké výkony obou hlavních představitelů takové vlažné. Hlavně Buttercup je dost pasivní, nepomůže svému milému ani v boji proti HNV. Možná za to může i dabing, který navíc ve verzi, kterou jsem viděl, v jednom místě asi minutu úplně chyběl. Několikrát se objevila divná nelogičnost (např. vyklizení Lesu zlodějů) nebo zvrat ve stylu 'Deus ex machina': (spoilery: Protivníci už nás skoro dohnali, nevadí, vezmeme to přes Ohnivý močál, který je náhodou hned vedle. Že by ho mohl princ objet, nás nějak nenapadne. Hlavní hrdina je mrtvý, nic se neděje, zaneseme ho ke kouzelníkovi a ten ho vzkřísí. Španěl je propíchnutý dýkou a skoro umírá, ale vzchopí se a zabije protivníka a pak už je prakticky zdravý. Kdyby ho aspoň někdo postříkal kolalokou nebo něčím podobným.) Kdyby byl film zamýšlen vážně, byl by to totální průšvih. Jestli byl míněn jako legrace, tak tomu něco chybí. Možná víc absurdity, přehnanější klišé, nevím. Na druhou stranu se mi líbil souboj Westleyho se Španělem, šermování vypadalo velmi dobře. A taky mě potěšil Peter Falk v roli dědečka. ()

FauSSt

Piče‼️...zase som pozeral iny film ako väčšina hodnotiacich....nemasna - neslana sprostost, a nestacil ani slusny vykon Mandyho Patinkina....korunu dal tomu cesky dabing Intersonicu...kde je síce slusne obsadenie, ale styria herci snaziaci sa dabovat 20postav....plujem na Vase hroby.... ()

Lucka_97

Osobně Princeznu Nevěstu pokládám za parodii na kýčovité, romantické pohádky. Děj je svěží a hladce ubíhá. Hrdinové jsou lidští a sympatičtí. Líbí se mi, že se film snaží zachytit pravou lásku, což se mu dle mého názoru i daří. Princezna nevěsta je zároveň reálným příběhem, ale i naprostou fantasmagorií, které nakonec, ale přece jen uvěříte. Tento multižánrový hybrid bude mít v mé filmotéce vždy speciální místo. 10/10 ()

JB001

Pohádky mám rád a nechápu jak je možné, že jsem ji vůbec neznal a že jsem ji viděl před pár dny vůbec poprvé. Nevěděl jsem, v kterém roce to bylo natočeno, ale bylo jasné, že už je to hodně stará záležitost. A vrtalo mi hlavou odkud tu princeznu znám. Robin Wright jsem nepoznal i když se mi moc líbila... Ten film je v USA asi tak slavný jako u nás Tři oříšky pro popelku vzhledem k tomu, že se z něho cituje i v seriálu How I met your mother ()

demovka

Princezna nevěsta je příjemný film, výborná hraná pohádka, která pobaví. Máme pocit, že na nás tvůrci celý film pomrkávají, ne okatě, ale tak, že to v nás budí dojem naprosté momentální improvizace. Nepřekvapilo by mě, kdyby se na nás p. Patinkin nebo p. Shawn otočili s otázkou: "Myslíte, že bodl hluboko? nebo "Já jsem to zkazil, že? Nic takového se nestalo. Nevíme dopředu, co se stane v další minutě. Jen tušíme, že vše bude mít dobrý konec. ()

charles3

...aneb Columbo vypráví pohádku. U mě bezkonkurenčně nejlepší zahraniční hraná pohádka, natočená celých 14 let před stylově podobným animovaným prvním Shrekem. Výborně napsané i zahrané postavy a k tomu sofistikované dialogy, které ocení hlavně dospělí. Nejdříve jsem očekával tradiční "vážnou" pohádku se známými herci a zkušeným režisérem. Ovšem od souboje Elwese s Patinkinem jsem se začal královsky bavit a to mi vydrželo až do konce. Hříčka s otráveným pohárem a NVH neměly chybu a třešničkami na dortě byli "utajení" Billy Crystal a Carol Kaneová :-) ()

J.CTORN

Pohádkovatost 6/10 Parodie 9/10 soundtrack 8/10 akce a šerm 10/10 komedie 7/10 postavy 5/10 režie 7/10 scénář 7/10 kamera (jako jak to mám brát když je to starý film) herecké výkony 6/10 SPOILER : Kdybych si měl vybrat tak mě bylo líto víc té krysy než princezny, princezna je asi nejslabší postava v tomto filmu. CELKEM: 7/10 ()

Nick321

Má oblíbená. :-) Ta samotná pohádka, kterou dědeček vypráví svému vnukovi, není až tak ničím vyjímečná, určitě by se našlo mnoho lepších, ale ten film prostě patří mezi filmové klasiky. "Dědo? Mohl bys mi zase někdy tu pohádku přečíst?" - "Jak si přeješ ❤️". ()

motyka52

Feel good, ale jakože maximální. Prvních pět deset minut ještě člověk trochu studuje, jak moc to bude komedie, jak moc parodie, do jaké míry se to bere vážně, ale minimálně od konce pronásledování lodí a souboje na útesu je to jasné - tohle je zábava každým coulem. Skvělé charaktery, perfektní hlášky, výtečný scénář. ()

Andy.222

Tohle bylo SKVĚLÝ. Opravdu mi tady ty staré klasické parodie chybí. Do Robina Hooda to má sice daleko, ale i tak se ten komediální talent Elwese nezapře. Jako pohádka nebo samostatný příběh je to už o dost slabší, ale jako komedii/parodii jsem si to užil víc než znamenitě: "Takže se zabijeme jako slušní lidé." ()

Dusty56

Hodně sympatická pohádka. Dějově to bylo napsaný skvěle, hlavně to bylo dobře odlehčené, drobnými vtipy, narážky se to tam jen hemžilo. Jediným negativem pro mě byla herečka v roli Pomněnky, která mi nebyla úplně sympatická. 80% ()

Thalin

Přijde mi, že tenhle film mnohem víc předchází jeho pověst než jeho kvality. Do dnes jsem znala akorát v mnoha filmech parodovanou scénu s hláškou "Jmenuji se bla bla, připravte se zemřít bla bla." a čekala jsem teda mnohem víc, od tak slavné "pohádky". Ať je to klidně parodie, ale osobně jsem se pousmála možná tak jednou, když se z hlavního hrdiny stal pomalu hadrový panák, ale jinak mi to vtipné nepřipadalo. Možná kdybych to viděla jako mladší, ale teď tu oblibu opravdu nechápu. Nejspíš nízký rozpočet způsobil, že to vypadá lehce lacině a ty prkenné herecké výkony jsou teda vážně něco. Navíc mi přijde, že to má celé utahanou atmosféru a žádnou jiskru. I když na poměry té doby to asi na americkou pohádku jde. ()