Princezna Nevěsta

• USA The Princess Bride (více)

Hrdinové bez bázně a hany, chrabří piráti, všemocní kouzelníci, démoničtí zlouni a princezna čekající na záchranu – prostě pohádka, jak má být, jen tentokrát trochu lépe a s nadhledem... Žila, byla překrásná dívka jménem Pomněnka, která vyrůstala na statku. Tam také pracoval mladý čeledín Westley a jak už to tak bývá, postupně oba zjistili, že je k sobě něco pojí. Přísahali si věčnou lásku, ale aby mohli být svoji, odešel Westley do světa vydělat si peníze. Jenže loď, na které se plavil, přepadl Strašný pirát Roberts, jenž jak známo nebere zajatce. Truchlící Pomněnka padla do oka rozmarnému princi Humperdinckovi a ten oznámil, že si ji vezme za ženu. Ale než dojde ke svatbě, odehraje se sousta věcí, počínaje únosem princezny a konče znovuzrozením Westleyho. A to nemluvě o nezměrných dobrodružstvích, která naši hrdinové cestou za láskou a svobodou budou muset podstoupit, a setkáních s roztodivnými postavami jako jsou veršující obr Fezik, strůjce zázraků Divotvorný Max a především mistrovský šermíř Inigo Montoya. (Česká televize)

PlayEasy

Američané vnímají pohádky dost odlišně, tady to ale vůbec nebylo na škodu. Svou kouzelnou atmosférou, šarmem a vtipností nám Princess Bride hodně připomínala Dračí srdce. S tím, že tam pan Goldman nasolil hodně nápaditosti a neotřelosti. Herci (playboy Cary, půvabná Robin a fracek Chris) jsou vynikající, filmy Roba Reinera máme tuze rádi - a navíc, Peter “Columbo” Falk v roličce dědečka moc potěšil :-) 80% ()

Stejšn

Přímočarost. S ničím se tu neserou, ŽÁDNÉ okecávání ničeho, velmi netradiční a vtipná pohádka. Paradoxně charakterově největší zmetek je tu hlavní hrdina. ()

ostravak30

Princeznu Nevěstu bych asi neoznačil jako klasickou pohádku. Beru ji v první řadě jako totálně ulítlou a opravdu zábavnou komedii, která se pohybuje na pomezí fantasy a možná tedy i pohádky. Ať už dialogy nebo leckteré postavy působí legračně od samého počátku. Řadou prvků si utahují z některých vážně míněných filmů v podobných žánrech. Vcelku slušné jsou i exteriéry, až na pár výjimek. Stejně tak se mi líbily i kostýmy. Robin Wright je nesmírně krásná, Cary Elwes působí po většinu filmu jako hrdina z westernu. Hlášky pronáší s kamennou tváří a to i když zjevně vtipkuje. Já osobně mám rád Petera Falka, takže lituji jen toho, že nedostal větší porci. Pro Roba Reinera je tento film i něčím poprvé. Právě s tímto snímkem si poprvé zkusil roli producenta. A nejspíš se mu to zalíbilo, protože u dalších režisérských počinů v této roli pokračoval. ()

Lighter

Po skvělém obecném hodnocení jsem poněkud zklamán. Pricezna je hezká, kvalita vizuálních efektů by byla slabá i na šedesátá léta. Přijde mi, že všechno se to bere tak trochu až s moc velkou nadsázkou, která z filmu dělá buď parodii nebo pohádku opravdu pro nejmenší, což není úplně moje parketa. No nevím,podle mého názoru průměr, ale abych nekazil rating , tak dávám 4 * , ale hooodně slabé. ()

mauik

Tuto rozpravku som neviem kde zhliadol mozno v 1993 a potom sa za nou zalahla zem. Nevedel som ako sa vola, kto su to za herci ale zapamatal som si ju na roky. Inak som dost zabudlivy, takze to staci poveda pri opise tohto filmu :-) Ukazka toho, ako sa aj bez ILM da spravit okuzlujuca fantasy rozpravka ()

Pavlin

Legendární pohádka,které ani čas neubral nic na jejím kouzlu.Výborný scénář a dokonale propracované dialogy jsou hlavní předností tohoto filmu.Kdo bere všechno moc vážně,asi spokojen nebude,protože pohádka je natočena ve velmi odlehčeném stylu.Herecké obsazení je výborné. ()

Víteček

"Nikdy nesoupeř se Siciliánem pokud jde o život!" Příliš vína přede mnou, ale výborná zábava. Dobře podané, vtipné a zajímavé. 80% ()

Thovt

příjemná pohádka, která potěší propracovaností děje i postav (dokonce i ústřední dvojice je dobrá, v kontrastu s podobnou tvorbou) ()

Metal.God

Když začal děda vyprávět, tak jsem si říkal, jak to bude krásná romantická pohádka. Spletl jsem se, neboť je to velmi vtipná komedie. Je zde mnoho skvělých dalo by se říci i geniálních vtipů. Humor se tváří absurdně či parodicky, ale když se nad tím zamyslím, tak takový většinou není. Pokud by to měla být pohádka, tak by to snad mohla být jedině parodie na ní, protože například slovo ,,son of a bitch" do pohádky určitě nepatří (a pak je tu také ten humor). Je zde mnoho pěkně vymyšlených i samo o sobě dobrých postav. Nejsympatičtější jsou asi Inigo Montoya, Fezzik a Westley v tomto pořadí. A jak to skončí s Robertsem mi bylo jasné hned po Ohnivé bažině. ,,As you wish." ()

Brouzdalka

Nevěděla jsem, jestli nepůjde o přesládlou pohádku, ale předčilo to moje očekávání. Celé se to nese v milé náladě a sbírá to u mě body v originalitě, vtipnosti a schopnosti dělat si legraci ze sebe sama. Takhle jsem se už dlouho u filmu nenasmála :). A Inigo Montoya! Báječná postava plná grácie a šarmu, bez které by byl film poloviční. Summa summarum velmi zábavná a neokoukaná pohádka bez dnešních schémat a klišé, navíc se skvělým obsazením! ()

Bajislaw

Cítím se trochu provinile, že všemi obdivovanou Princeznu nevěstu hodnotím jako veskrze průměrnou pohádku, ale papundeklové kulisy, úsměvné masky a naivita celého příběhu mě nutili si po celou dobu sledování udržet chladný odstup. Lepší osmdesátková klasika je Nekonečný příběh, lepší netradiční a vtipná pohádka je Hvězdný prach. ()

hrumsrt

Někdo by mohl říct, že je Rob Reiner malinko rutinér, anebo dokonce, že mu to jméno nic neříká, ale když pak zmíníme tituly jako Misery nechce zemřít, Pár správných chlapů anebo romanťárnu pro děti Má mě rád, nemá mě rád, tak nejen že by se nám měl vytvořit obraz režiséra, který má ledacos za sebou, ale taky dříče, který si okusil všelijaké žánrové kombinace a v tolika z nich navždy utvořil takřka kultovní snímek. Můžeme na jeho kariéře vidět, že pokud pracuje s dobrou knižní předlohou je Reiner schopen ji na plátně převést v takové míře, že takřka pokaždé samotný psaný předobraz nadobro zastíní. A nakonec i právě Princezna Nevěsta je podobným příkladem, kde sice takřka na každém kroku cítíte přítomnost předlohy, což Reiner výrazně obtiskl i do vyprávěcího stylu v rámci příběhu, ale zase platí, že dodal tak půvabný obraz, že fanoušky instantně přesedlal na svoje hrané zpracování... Navíc přesně nejsme schopni pochopit, co znamená pro americké publikum Princezna Nevěsta. V zemi, kde rok co rok děti naháněli do kin na všelijaké animované adaptace od Disneyho, aby pak jen přešli na jejich hrané předělávky. Ale faktem je, že nejde o zemi s tak bohatým folklórem, jaký máme tady v Evropě. Vždyť velká většina našich pohádek je o věcech, jaké v Americe, která nikdy nezažila středověk, zkrátka nejsou.  Princezna Nevěsta je ten typ filmu, o který jsem zakopával už pěknou řádku let a pořád jsem si k ní nenašel čas. Věděl jsem, že jde o ten titul, který mají rádi kluci z Big Bang Theory a v Jak jsem poznal vaši matku, ale prakticky kromě věty "Jmenuji se Inigo Montoya, zabil jste mi otce, připravte se zemřít." jsem o příběhu neměl ani ponětí.. A nakonec musím uznat, že má tahle pohádka něco do sebe. Především moc krásně balancuje mezi žánry a rozhodně nejde jen o nějakou jednohubku pro dětičky, ale naopak několikrát dokáže přecházet i k děsivějším prvkům.. V čele s fantastickým castingem, kde v každé z hlavních roliček vévodí jedno zajímavější jméno za druhým. I když určitě vede partička postav, které hlavní hrdina potkává na svých cestách v čele s ikonickým šermířem Inigem Montoyou anebo obrem Fezikem (svého času docela známý francouzský wrestler), s nimiž si nejde putování krajinou více užívat.. Zábavná procházka fantaskním světem, kde vítězí důvtip a odvaha a na tolika krocích čeká jeden parádní šavlovací souboj za druhým.. Světem mi připomíná novější Zakletou Ellu a stylem nakonec opravdu ty naše pohádky.. 75% ()

old salt

Kezkýýýý. Na začátku jsem nevěděl, co mohu čekat. Laciná výprava mne dost mátla. Ale od chvíle, kdy muž v černém potkává Španěla, mi bylo vše jasné ... Výborná zábava. A Columba jsem poznal až v posledním záběru. Ach jo... ()

Amaranta

Po dnešním opětovném x-tém zhlédnutí musím už konečně napsat komentář! Ještě jsem této pohádce ani pořádně nerozuměla a už se mi neskutečně líbila, vyhovuje mi její ironická nota, která je přítomná nejen ve scénaři, ale i v drobných doplňcích (Westley pověří Buttercup přivázáním prince a ona se okamžitě vytasí s lanem v ruce, jako by ho nosila v kabelce). Nejsem ani schopná najít žádnou vadu - když už něco hodně kolísá, hned to nadšeně přiřknu parodii, dialogy znám nazpaměť (jednou jsem viděla německou verzi a blaženě jsem si předříkávala české texty) a přijdou mi pořád vtipnější. Je fakt, že Westley je pěkný kvítko a na svou holku se z postu ostříleného všeuměla občas dívá jako na nechápající telátko, ale když se mají rádi... (Svoji posedlost začínám taky vidět v trochu parodickém světle, a tím víc jsem s filmem svázaná a zapadám hlouběji do rychlého písku.) ()