New York, dvacáté třetí století. Země má být co nevidět zničena obří ohnivou koulí, která se na ni řítí. Cornelius (Ian Holm), starý mnich, však ví, čím tento hořící kolos zastavit: Pátým elementem. Je to Nejvyšší existence, propojující čtyři základní Elementy – vzduch, vodu, oheň a Zemi, které pouze společně, jako jediná Moc, mohou zastavit blížící se Zlo. Cornelius získává jako spojence v tomto boji Korbena Dallase (Bruce Willis), taxikáře a bývalého agenta tajné služby a Leeloo (Milla Jovovich), mimozemšťana v podobě krásné mladé dívky. Tuto trojici čeká na jejich cestě za záchranou lidstva spousta dobrodružství a hlavně boj se strašným Zorgem (Gary Oldman) a jeho děsivými spojenci Mangalory. (Magic Box)

JohnSmith

Dřív se mi Pátý element moc líbil,ale s odstupem času je to pro mě jen průměrná sci-fi plná bláznivejch kostýmů.Na mě moc křiklavý ()

Mihail123

Už herecké obsadenie - Bruce Willis, Milla Jovovich, Gary Oldman (ešte k tomu záporák) sľubuje skvelú zábavu. A ono to je skutočne zábavné, plné skvelýc dialógov, na tú dobu skvelých efektov a fantázie Luca Bessona. ()

Danny F.

Willis umí a opět to dokázal. Perfektní Sci-Fi a film jako celek své doby. Děj frčí jako běs a je se opravdu na co koukat. 85% ()

Tereza666

Skvělý film...navíc když v něm hrají hned tři skvělí herci Bruce Willis, Gary Oldman, Milla Jovovich člověk si nemůže na nic stěžovat . ()

sskrblik

Ze začátku to vypadalo nadějně, ale toho pošuka z té televize tam dávat neměli, od půlky už je film o hodně slabší. ()

Natabar

Unbelievable!! Co to jako mělo být??? Nějak mi naprosto unikl důvod oněch do nebes tento snímek vyzvedajících chvalořečí! Což o to - námět a scénář by ušly (byť v různých obměnách to tu již 100krát bylo). Nechci ani tvrdit, že tento snímek pohřbívá Chris Tucker, kterého snad musel chtít každý divák už po minutě jeho přítomnosti v záběru zabít. Nemusím ani zmiňovat fatální koncentraci všech klišé daného žánru. (Přesto, že jsem nečekal scénáristické zázraky, pohled na brečící Millu nad heslem WAR či úžasně duchaplný rozhovor na závěr v chrámu v době, kdy zbývá pár vteřin do konce světa, mě úplně zvedaly ze židle.) Nejvíce však podle mne PÁTÝ ELEMENT pohřbívá (a to naprosto a zásadně) triková a maskérská práce. Už první příchod mimozemšťanů na začátku mě donutil nadzvednout obočí, protože jsem si připadal jako na špatném maškarním plese v nějaké mateřské školce. A nutno říci, že v této chabosti až ubohosti pokračoval celý film. Úroveň, kterou musí předčit snad i parta pubertálních filmových nadšenců, co ukradla tátovi kameru a snaží se vzadu na dvorku s domácími rekvizitami natočit světové sci-fi. Bída, děs, hrůza. ()

VanTom

Originální, bláznivá, fantaskní / pohádková, prostě svá sci-fi Luca Bessona, natočená s ohromným nadhledem, kumštem, nadšením a vtipem. Dějově nic světoborného, ale vizuálně naprostá lahůdka, od designu města budoucnosti až k extravagantním kostýmům J.P. Gaultiera, s jedinečnou neuchopitelnou hudbou Erica Serry. A také s výbornými, energickými výkony Willise, Jovovich, Oldmana, Holma a vlastně i toho Tuckera. Asi už zůstane jediným filmem, po jehož skončení jsem jen přetočil VHS a koukal znovu (a to jsem ho v té době viděl minimálně popáté). ()

Všivák

Scifi ve své nejryzejší podobě. V době, kdy tvůrci zvládli slušné triky a masky ještě nebyli digitální. V době, kdy výbuchy ještě byly výbuchy. A ještě k tomu ve vesmíru. Film plný představivosti a humoru. Skvělý hlavní hrdina. Ještě lepší záporák. Scéna, kdy Mila odevzdaně zkočí z mrakodrapu do provozu patří do nejklasičtějších výjevů kinematografie. Celková stylizace zdejší budoucnosti je skvělá. Hravá. Vždyť, proč ne? V budoucnu se může stát cokoliv. Film jsem viděl mockrát a pokaždý mě baví. Možná k tomu přispívá i skvělý dabing. To byly časy, když jsem na tom byl z tátou a bráchou ve dvanácti v kině a bál jsem se, abych stíhal titulky ()

Mishqo

Vizuálne krásne a výstredné, ale obsahovo sa ma to vôbec nedotklo. OK, myšlienky o ľudstve ako márnivej "rase" nehodnej spásy a podobne vždy padajú na úrodnú pôdu, ale celý film to neutiahne. Navyše myšlienky tohto typu už nie sú ojedinelé vo filme. Ale stále to stačilo na akurátnu scifi zábavu. Bruce Willis nesklamal a Mille ta rola sadla úchvatne. 70% ()

lykan9

Tenhle film miluju. Nahá Mila Jovovic, skvělý Gary Oldman a všechno je zelený. Film jsem viděl asi 100x a nikdy mě neomrzel a nestane se to ani v budoucnu. ()

pursulus

Bílá jízda.¬         Pátý element francouzského tvůrce Luca Bessona mne zklamal velice. Můj názor na něj je podobný názoru uživatele-androida klima777, které napsalo "Film hravý, dravý, zábavný & vizuálně nenažraný"; já pak dodám ještě "bezprizorný, formalistný, samoúčelný a zbytečný". Jízda na kolotoči, za níž zaplatíš 150 korun za lístek, za svezení. O umění se hovořiti nedá, zábava to je výsostně chce se mi říci lidová, ale správnější je bulvárně hloupá. Jízdu na kolotoči jsem schopný si užíti, obzvláště, má-li cikánský scénář a tedy jistou záruku kvality; ovšem scénář pana Bessona je tak trapně "bělošský", že mi z něj bylo šoufl už po několika minutách jízdy.¬                 Ptám se sám sebe, proč jsem poměrně kladně přijmul Bessonův počin 'Brutální Nikita' a tedy v podstatě kravinu stejné ráže jako Pátý element, a zároveň si odpovídám: pro sílu neporovnatelně kvalitnějšího scénáře tohoto akčního thrilleru, který je ovšem zároveň mysteriózním.¬                 Opoznámkování, s nímž vřele souhlasím, napsal uživ. nascendi. ()

Sany33

Príbeh: Jedine spojenie všetkých piatich elementov dokáže zabrániť katastrofe a ochrániť nás svet. Herecké obsadenie: Ranná tvorba Luca Besona, kedy sa na ňu ešte dalo pozerať prináša množstvo známoyh tvárí, ktoré ale hrajú svoj nadpriemerný štandard. To sa ale nedá povedať o postave Chrisa Tuckera, ktorá ma neskutočne bavila. Prevedenie: Dostávame sa do blízkej budúcnosti plnej lietajúcich aut a koncertov na vesmírnych lodiach, objavené sú aj iné inteligentné živočíšne druhy, nanešťastie nie všetky sú v symbióze s človekom. Pocity: Aj napriek tomu, že je film dosť jednoliaty a vieme cca čo od neho čakať, jeho chémia a drive fungujú aj po viac ako 20 rokoch rovnako ako keď som ho videl prvý raz. Každá postava má svoju úlohu v dobre zrežírovanom príbehu. Pridaná hodnota: Čo viac chcieť od akčného scifi? 95% ()

fabecc1222

Jsem velký fanda věcí, kde tvůrci dokážou povolit úzdu své fantazie, ale zároveň vše tak nějak držet v takové míře, že to působí vtipně tam kde má, epicky tam kde má....Pátý element je asi jedním z vrcholů této tvorby, a stejně tak jeden z vrcholů tvorby Luca Bessona. Je tu hodně patrný jeho Francouzský původ, který tomu dává nádech těch šílených Francouzských komedií, které se ve své době nebáli pořádně odvázat. Tady propojeno s akční stránkou Willise, dokonalostí Jovovich, a pro mě i přepáleností mnohými nenáviděného Tuckera. Film byl naštěstí natočen v trikově přelomové druhé půlce devadesátek, takže nabízí jak dostatek velkolepých digitálních záběrů, tak i spousty poctivé práce maskérů, která prostě nikdy nezestárne, jako natáčení někde před volume. ()

cross

**1/2 - Když si tak pročítám všechny tyhle komentáře mám opravdu neochvějný pocit, že jsem viděl úplně jiný film, než tu všichni hodnotí... Z DVD na mě vyskočila celkem ujetá sci-fi taškařice, která neměla pořádný děj a krom několika lehce zábavných (schválně nepíšu vtipných!!) hlášek a sexy Milli Jovovich mi nabídla pouze 2 hodiny nudné, přeplácané a šaškoidní podívané, na kterou se znovu podívám pouze s nožem na krku a roubíkem v ústech. Ano, na evropský film je to velkolepé, vize budoucnosti je zajímavá a triky jsou velmi slušné - ale to přece nedělá z filmu dobrý film, ne? Besson se sice nejspíš slušně bavil a natočil spíš osobní podstu a tak trochu parodii na všechny velkolepé sci-fi, ale to, že se to líbí i divákům, nad tím mi zůstává stát všechen filmový rozum.. Pro mě jednoznačné zklamání a utvrzení se v pocitu, že s panem Bessonem si přece jen asi neporozumím... ()

horacko

Vynikajúce, úžasné, skvelé scifi...už ma asi nenapadajú žiadne superlativy akými opísať, aký bol tento film skvelý. Jedno z tých najlepších scifi , aké som videl. Bruce Willis mi ponúkol presne to, čo som od neho očakával. Viete si predstaviť v roli Corbena Dallasa niekoho iného? No ja rozhodne nie, bez Willisa by to proste nebolo ono. ()

R´Hell

Dobrých sci-fi filmů, které mají hlavu, patu a k tomu špetku humorného nadhledu, akce a romantiky je jako šafránu. Přidávám ještě skvělé výkony charismatického Bruce, roztomilé Milly a kruťáckého Garyho Oldmana a vůbec nemůžu jinak než dát pět hvězdiček. Nezapomenutelné výstřední sci-fi. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí