Mladý Törless

• Západní Německo Der junge Törless (více)

Tento film ze zlatého fondu světového filmu nás zavede na počátek 20. století o prostředí chlapeckého internátu v Rakousko - Uhersku. Na internátě vládne nepřátelský vojenský režim a šikana není výjimkou. Hlavní hrdina Törles je střídavě fascinován a odpuzován násilím, které zde vládne, ale zachovává si svůj morální kredit i schopnost nést odpovědnost za své jednání. (oficiální text distributora)

Martin741

Rakusko -uhorsky internat na zaciatku minuleho storocia. *mladeho Torlessa chvilami fascinuje, ale i odpudzuje vojensky prisny rezim, aky vladne na inernate. Skoda, ze som sa nedozvedel mesto, v ktorom sa to odohrava. kazdopadne vyborne tempo, slusne dialogy a namakane kulisy ma udrzovali v napati, a nepustili cely cas. Vskutku dychberuca drama, vrele odporucam : 80 % ()

tomtomtoma

Upraveno v září 2021. Film Mladý Törless je položení se na hebký povrch bavlněné česané bavlny s hedvábným leskem a hustým vlasem na líci. Ve zvídavém zaujetí je morálka, dobro a zlo, nejistota nitra, objevující mládí, nadřazenost, licoměrnost a překračování tenkých mezí uvnitř člověka. Volker Schlöndorff zfilmoval románovou prvotinu rakouského spisovatele Roberta Musila v narážce na rozkvět německého nacismu a inklinování k sadismu masy vůbec. Má filozofické ostění, tápání ducha se zatajeným dechem nad fascinací násilím a morálním oportunismem, a tiché kapičky slz zklamání z neschopnosti a neochoty postavit se proti. Film o smutnějším stavu morálky zaujme dynamickými obrazy kameramana Franze Ratha, rozjitřenou notou hudby Hanse Wernera Henzeho, prostředím rakouského mocnářství na počátku 20. století Maleen Pachy a stísněnou atmosférou při objevování a překračování mládí, tvarovaného internátní školou. Hlavní postavou je Thomas Törless (velmi zajímavý Mathieu Carrière), mladý kadet rakousko-uherské internátní školy. A právě tam se seznamuje se skutečností, že dobro a zlo nemají předem stanovené rozmístění, že volně plují v nitrech s často neočekávanými následky. Je fascinován nejen šikanou, mnohem více je zaujat homosexualitou a v kontextu s ní s nejistotou ve vlastním nitru. Důležitou postavou je Anselm von Basini (velmi zajímavý Marian Seidowsky), spolužák s pokleskem. Byť mnohem větším proviněním je jeho finanční nerovnost s ostatními spolužáky. To ho staví na nižší stupínek skrytého opovržení, s čímž si není schopen poradit bez postupné ztráty celé své důstojnosti. Mezi významné postavy patří také nejbližší kumpáni Törlesse: niterně znuděný a dychtivě experimentující Beineberg (zajímavý Bernd Tischer) a přízemnější a přirozeněji k násilí inklinující Reiting (zajímavý Fred Dietz). Tou nejvýraznější ženskou postavou je Božena (velmi dobrá Barbara Steele), animírka kadetů internátní školy s opovržením k morálnímu pokrytectví elitnějších stavů. Z dalších rolí: nečekaným dotazem zaskočený učitel matematiky (Jean Launay), aférou roztrpčený ředitel internátní školy (Fritz Gehlen), nebo rodiče Törlesse (Hanna Axmann-Rezzori a Herbert Asmodi). Mladý Törless je povedenou prvotinou Volkera Schlöndorffa o morálce a o lačnějším překračování společenských konvencí ve fascinaci nových a dosud nepoznaných prožitků nitra. ()

smrt.ka

Myslím, že na německou novou vlnu bych se měla zaměřit více. Konkrétně možná právě na Schlöndorffa, který se věnoval především přepisům literárních předloh německy píšících autorů, což by mě snad mohlo zajímat. Líbilo se mi naturalisticky vyzobrazené charaktery jednotlivých postav, a to jak jejich kladné, tak (především) záporné stránky osobnosti. Pan režisér chtěl provokovat a jeho Mladý Törless je odvážná věc, zvlášť ještě v roce 66, za což si u mě zasluhuje tu pátou, ač ne úplně celou, hvězdici. Postava, kterou ztvárnil Mathieu byla také neuvěřitelně psychologicky vystavěná a v příběhu vykreslená i s lehkým tajemstvím, ačkoli opět velmi lidsky bez nějaké clony nebo jen náznaku lži. Navíc nás Schlöndorff nechává přemýšlet a dává nám svobodu interpretace - může to být perfektní a odvážná metafora německé lidské zrůdnosti 2. světové války, nebo také jen mistrovsky zdokumentovaná ukázka šikany a lidské slabosti. ()

trojúhelník

"Ein sonderbarer Mensch." "Denken Sie?" Debut jak hrom! Dokonce ani ten filozofickej přesah v podání mladíka nevyznívá nepřesvědčivě, jen možná ta otročina neni zas tak uvěřitelná. Jedna hvězda mínus za někdy nestoprocentní herce. ()

Endyis

Zajímavé dechberoucí drama. jež si bere na paškál tématiku šikany v chlapeckém internátu, její příčiny a vztahy v prostředí, jenž se vzdáleně jeví jako velmi klutivované, pod svou rouškou však schovává zvrhlé praktiky chovanců, které hlavního hrdinu Törlesse z počátku fascinují, později však znechucují. Hloubky nad danou problematikou dostanou až k matematickofyzikální syntéze. ()

bila.tecka

Podobnost s Andersonovým filmem Kdyby... je pouze v ubíjejícím prostředí internátní školy, Schlöndorffův snímek je pro mě obrazem morálního tápání a uvědomění si moci. Törless je ve svém mladém věku již vyzrálý člověk, mnohem výš než jeho pubertální spolužáci zneužívající svého dočasného postavení vůdců. O to víc jsou právě ve svých letech nebezpeční, v době, kdy se formuje jejich charakter. Závažné téma zpracované debutujícím filmařem více než dobře. ()

Ynés

Další z řady naturalistických německých dramat, které nám nepřímo vysvětlují příčiny německého nacismu a germánského úsilí někoho nebo něco si podmanit a přinut jednat podle svých zvrhlých pohnutek. Prostředí malého městečka či spíše vesnice velice napomáhá pochmurné atmosféře, hudba neruší a podkresluje okamžiky Törlessova bloumání nad světem. Herci na svůj věk výborní. Celkově za 4*, na 5* mi zde přeci něco málo chybí, asi by se z Musilova románu dalo vytěžit ještě trochu více. ()

horovska

Velmi chladně pojaté zfilmování Musilovy předlohy. Hlavní hrdina Törless je spíše pozorovatelem, než aktérem příběhu. Stojí jakoby vedle diváka a přemýšlí nahlas, jaká změna se stává s jeho spolužáky a kde se berou sklony k sadismu a také jak dokáže oběť trpně přijímat ponížení. I když toporné herecké projevy poněkud ubírají dramatičnosti, přesto z příběhu mrazí. ()

Sardinka5

Zajímavé je hledisko filmu z pohledu jednoho z pachatelů šikany, který se však do akce nijak nezapojuje, je pouze chladným pozorovatelem, analytickým kritikem. Hodně silná je část s imaginárními čísly - něčím, co nemůžeme svým rozumem zcela pochopit a obsáhnout a nezbývá nám, než to slepě přijmout. Podobně jako lidské násilí a krutost, to že za běžných okolností se z někoho stává tyran a z jiného oběť. ()

Utnapishtim

Eine kleine Station auf der Strecke, welche nach Russland führt. Úžasný film podle neméně úžasného mnohovrstvého musilova románu o hledání vlastní identity, temných stránkách lidské duše, křehké hranici mezi morálkou a barbarstvím a smíření se s indiferentním světem. Krom toho také studie krutosti, která vedla o pár let později v první a posléze v druhé světové válce k těm nejhorším zvěrstvům, které si ovšem jejich pachatelé dokázali dokonale ospravedlnit. Už dlouho mě nedokázal žádný film uchvátit jako právě tohle skvěle napsané, zahrané i režírované dílo. ()

andragog

Předpokládal jsem, že psychologická a éterická novela Roberta Musila je nezfilmovatelná, ale Volker Schlöndorff mě svou kreací vyvedl z omylu. V některých ohledech dokonce filmové zpracování předčí text z roku 1906, lépe řečeno je názornější a přímější, a tedy přístupnější současnému publiku, jež má dnes k dispozici spoustu empirických důkazů o pravdivosti předkládaného leitmotivu – kterak slušní a úctyhodní občané slouží zvráceným ideologiím a sofistikovaně zdůvodňují nechutné krutosti. Hudební vsuvky od H. W. Henze souzní s vnitřním stavem titulního hrdiny a výtečně dotvářejí celkovou bezvýchodnou atmosféru rakousko-uherské kadetky. Jak mladistvě naivní je snaha hlavního hrdiny – dle mého soudu znamenitě ztvárněného – dobrat se odpovědi, zda se spolu s prohřeškem (zde krádeže mezi spolužáky) něco stane také v pachatelově nitru, s jeho sebeobrazem. Nakolik je Törless přitahován rázovitou Boženou tolik odlišnou od jeho matky, nebo v sobě objevuje homoerotické okouzlení, zůstává ve filmu nevyřčeno; jím zvolená strategie „přežití“ v prostředí plném šikany naznačuje to druhé. Za zvláštní zmínku stojí dva momenty: Törlessova reakce na týrání myši a jeho závěrečná řeč před vedením ústavu, která spíše než vlastní obhajobou je strhující obžalobou… ()